Справа № 758/8890/25
20 червня 2025 року м. Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Петрова Д.В., перевіривши матеріали у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови № 1898 від 30.11.2024 про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП,
У червні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Подільського районного суду м. Києва із вищезазначеним адміністративним позовом.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема: чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 60, 161 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина 2 статті 171 КАС України). Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам статей 160, 161 КАС України, вважаю, що її слід залишити без руху з огляду на таке.
У відповідності до ст. 160 КАС України до позовної заяви додаються зокрема: документ, що підтверджує повноваження представника та копії позовної заяви та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості учасників справи, докази надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів. У разі подання до суду документів в електронній формі позивач зобов'язаний надати доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів. В матеріалах справи відсутні докази направлення адміністративного позову відповідачу, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_2 у АДРЕСА_1 .
Окрім цього, як вбачається із тексту адміністративного позову, позивач звертається з аналогічною позовною заявою до Окружного адміністративного суду м. Києва, а тому, позивачу слід уточнити до якого саме суду він має намір звернутися.
Таким чином позивачу необхідно виправити вказаний недолік позовної заяви.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови № 1898 від 30.11.2024 про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП - залишити без руху.
Встановити строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачу, що якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає її вимоги, позовна заява вважатиметься поданою в день первісного її подання до суду.
Якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Дмитро ПЕТРОВ