справа № 388/924/25
провадження № 3/388/445/2025
23.06.2025м. Долинська
Долинський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді Кнурова О.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділення поліції № 1 (м. Долинська) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
16.04.2025 о 12 год. 22 хв. на автодорозі «Долинська - Антонівка» 0-12603 12км Кіровоградської області, водій ОСОБА_1 , якого постановою Долинського районного суду Кіровоградської області від 28.10.2024 було притягнено до адміністративної відповідальності за вчинення 02.09.2024 адміністративного правопорушення, передбаченого, зокрема, ч. 1 ст. 130 КУпАП та постановою Долинського районного суду Кіровоградської області від 10.03.2025 було притягнено до адміністративної відповідальності за вчинення 25.01.2025 адміністративного правопорушення, передбаченого, зокрема, ч. 2 ст. 130 КУпАП, із накладенням адміністративних стягнень, керував транспортним засобом - «ИЖ 21251», реєстраційний номер НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, неприродна блідість, сповільненість, та на пропозицію працівників поліції пройти у встановленому законом порядку медичного огляду з метою встановлення стану наркотичного сп'яніння відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі Правила дорожнього руху).
Крім того, 16.04.2025 о 12 год. 22 хв. на автодорозі «Долинська - Антонівка» 0-12603 12км Кіровоградської області, ОСОБА_1 , якого постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕНА № 3140397 від 26.09.2024 було притягнено до адміністративної відповідальності за вчинення 26.09.2024 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення, керував транспортним засобом - «ИЖ 21251», реєстраційний номер НОМЕР_2 , не маючи права керування таким транспортним засобом.
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАПматеріали справ про адміністративні правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП за протоколами про адміністративні правопорушення: серії ЕПР1 № 302107 від 16.04.2025 за ч. 3 ст. 130 КУпАП (справа № 388/924/25, провадження № 3/388/445/2025) та серії ЕПР1 № 302122 від 16.04.2025 за ч. 5 ст. 126 КУпАП (справа № 388/925/25, провадження № 3/388/446/2025) - об'єднано в одне провадження, визначено об'єднаній справі № 388/924/25, провадження № 3/388/445/2025.
ОСОБА_1 , який про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення 15.05.2025, - у судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суду не повідомляв, з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звертався.
Враховуючи обізнаність ОСОБА_1 про складання відносно нього протоколів про адміністративні правопорушення та наступний його (протоколу) судовий розгляд, беручи до уваги його небажання скористатися, зокрема, правом участі у судовому розгляді справи, враховуючи відсутність обставин, які б свідчили про необхідність його обов'язкової явки у судове засідання, - суд, з урахуванням положення ч. 2 ст. 268 КУпАП, в яких наведено виключний перелік адміністративних правопорушень, передбачених відповідними статтями КУпАП, при розгляді справ за якими присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є обов'язковою, беручи до уваги відсутність вимог щодо обов'язкової участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП, дійшов висновку про розгляд справи за відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази у справі, як кожен окремо, так і в їх сукупності, встановивши дійсні обставини справи, суд дійшов висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП, що підтверджується такими доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 302107 від 16.04.2025, в якому зафіксовано, що 16.04.2025 о 12 год. 22 хв. на автодорозі «Долинська - Антонівка» 0-12603 12км Кіровоградської області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом - «ИЖ 21251», реєстраційний номер НОМЕР_2 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (виражене тремтіння пальців рук, неприродна блідість, сповільненість), від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку у закладі охорони здоров'я у лікаря-нарколога за адресою м. Долинська, вул. Чкалова 69 відмовився, правопорушення вчинено повторно двічі протягом року;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 16.04.2025 о 12 год. 28 хв., в якому зафіксовану відмову ОСОБА_1 від проходження такого огляду;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 302122 від 16.04.2025, яким зафіксовано, що 16.04.2025 о 12 год. 22 хв. в на автодорозі «Долинська - Антонівка» 0-12603 12км Кіровоградської області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом - «ИЖ 21251», реєстраційний номер НОМЕР_2 , не маючи права керування таким транспортним засобом, правопорушення вчинено повторно протягом року, постанова від 26.09.2024, ЕНА 3140397;
- відеозаписом, з нагрудної камери працівника поліції, який був безпосереднім очевидцем подій 16.04.2025, який містяться на цифровому носії інформації DVD-R диску, яким (відеозаписом) підтверджується: факт керування ОСОБА_1 16.04.2025 о 12 год. 22 хв. транспортним засобом - «ИЖ 21251», реєстраційний номер НОМЕР_2 на автодорозі «Долинська - Антонівка» 0-12603 12км Кіровоградської області; повідомлення поліцейським ОСОБА_1 про виявлення у нього ознак наркотичного сп'яніння (виражене тремтіння пальців рук, неприродна блідість, сповільненість); пропозиція працівника поліції ОСОБА_1 , пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку, на що ОСОБА_1 відмовився; оформлення матеріалів адміністративного правопорушення;
- копією постанови Долинського районного суду Кіровоградської області від 28.10.2024, яка набрала законної сили07.11.2024, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні 02.09.2024 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 40800,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк п'ять років;
- копією постанови Долинського районного суду Кіровоградської області від 10.03.2025, яка набрала законної сили20.03.2025, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні 25.01.2025, адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 2 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 34000,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки без оплатного вилучення транспортного засобу;
- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕНА № 3140397 від 26.09.2024, якою ОСОБА_1 було притягнено до адміністративної відповідальності за вчинення 26.09.2024 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення, яка набрала законної сили 26.09.2024.
Зазначені докази є належними і допустимими та на їх основі у визначеному законом порядку у повній мірі встановлено наявність адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП за епізодами від 16.04.2025 та винність ОСОБА_1 у їх вчиненні.
Відповідно до положень ч. 1, ч. 2 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» транспортним засобом може керувати лише особа, яка в установленому порядку отримала право на керування транспортними засобами відповідної категорії.
Положеннями ч. 5 ст. 126 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Положенням ч. 2 ст. 126 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
З урахуванням вищезазначеного, суд констатує наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, а саме: повторне протягом року після вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом не маючи права керування таким транспортним засобом.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Зазначені вище вимоги Правил дорожнього руху водієм ОСОБА_1 було порушено.
Положеннями ч. 3 ст. 130 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за дії, передбачені ч. 1 цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Положеннями ч. 1 ст. 130 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, що вчинено особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення (ст. 23 КУпАП).
Відповідно до умов ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При накладенні адміністративного стягнення відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує: характер вчинених правопорушень, ступінь їх суспільної небезпеки, а саме те, що дані правопорушення є потенційно небезпечними для суспільства та становлять реальну небезпеку учасникам дорожнього руху, загрожують їх життю, здоров'ю, тяжкість ймовірних наслідків; особу порушника, який відповідно до матеріалів справи, раніше притягувався до адміністративної відповідальності, на підставі чого дії останнього кваліфіковано за ч. 3 ст. 130 КУпАП; відсутність даних про належність транспортного засобу «ИЖ 21251», реєстраційний номер НОМЕР_2 ; відсутність обставин, що обтяжують та обставин, що пом'якшують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення, тому враховуючи положення ч. 2 ст. 36 КУпАП вважає за необхідне накласти на правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією ч. 3 ст. 130 КУпАП, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років без конфіскації транспортного засобу і таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення ним нових правопорушень, та відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП стягнути з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір у розмірі, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 33, 40-1, 283, 284, 287 КУпАП, Законом України «Про судовий збір»,
постановив:
визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП за епізодами від 16.04.2025 та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000 (п'ятдесят одна тисяча) грн. 00 коп., який (штраф) підлягає внесенню через установу банку України, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років без конфіскації транспортного засобу.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вказаний строк - надіслати постанову про накладення штрафу для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушень, розмір яких (витрат) визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. (розрахунковий рахунок: UA908999980313111256000026001, банк: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код: 37993783, код класифікації бюджетів: 22030106).
Стягувач судового збору: Державна судова адміністрація України (місцезнаходження за адресою: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01021, код ЄДРПОУ: 26255795).
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили у день її перегляду судом апеляційної інстанції у разі залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови без змін, чи зміні постанови.
Суддя О.А. Кнуров