24.06.2025 Справа № 940/514/23
Провадження по справі № 1-в/940/39/25
24 червня 2025 року Тетіївський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2
представника відділення поліції № 3 ОСОБА_3
засудженого ОСОБА_4
розглянувши подання начальника відділення поліції № 3 Білоцерківського районного управління поліції ГУ НП в Київській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, жителю АДРЕСА_1 ,
встановив:
Начальник відділення поліції № 3 Білоцерківського районного управління поліції ГУ НП в Київській області ОСОБА_5 звернувся до суду з поданням, в якому просить встановити ОСОБА_4 адміністративний нагляд із встановленням обмежень, передбачених Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі». Подання мотивоване тим, що вироком Тетіївського районного суду Київської області від 14.08.2023 ОСОБА_4 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України, та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 5 років. Згідно з довідкою про звільнення, ОСОБА_4 відбував покарання в Державній установі «Білоцерківська виправна колонія № 35» та 08.11.2024 року був звільнений. Після звільнення, маючи не зняту та не погашену у встановленому законом порядку судимість, ОСОБА_4 на шлях виправлення та перевиховання не став, продовжував систематично порушувати громадський порядок та права інших громадян, за що неодноразово протягом року притягувався до адміністративної відповідальності.
За вчинення адміністративних правопорушень ОСОБА_4 були винесені письмові попередження, проведено бесіди та роз'яснено, що може бути встановлено адміністративний нагляд, відповідно до Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі». За місцем проживання ОСОБА_4 характеризується не задовільно, схильний до вживання алкогольних напоїв, підтримує стосунки з особами, які ведуть аморальний спосіб життя, не працевлаштований, неодноразово протягом року порушував громадський порядок та притягувався до адміністративної відповідальності, що свідчить про небажання його стати на шлях виправлення після звiльнення з місць позбавлення волі, а тому залишення ОСОБА_4 без контролю може призвести до вчинення ним інших адміністративних та кримінальних правопорушень, у зв'язку з чим необхідно встановити йому адміністративний нагляд.
У судовому засіданні представник відділення поліції № 3 Білоцерківського районного управління поліції ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 подання підтримав та просив його задовольнити.
ОСОБА_4 у судовому засіданні проти застосовування стосовно нього адміністративного нагляду не заперечував.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників розгляду подання, суд дійшов наступного висновку.
Так, судом встановлено, що вироком Тетіївського районного суду Київської області від 14.08.2023 ОСОБА_4 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України, та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 5 років.
Згідно з довідкою про звільнення серії КИВ № 28841 від 08.11.2024, ОСОБА_4 відбував покарання в державній установі «Білоцерківська виправна колонія № 35» на підставі вироку Тетіївського районного суду Київської області від 14.08.2023, звідки звільнений ухвалою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 05.11.2024 у зв'язку з декриміналізацією вчиненого діяння відповідно до Закону України № 3886-ІХ від 18.07.2024 р.
Статтею 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено коло осіб, щодо яких встановлюється адміністративний нагляд.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється за поданням начальника органу Національної поліції щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону.
Відповідно до пункту «в» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Водночас, в процесі реалізації кримінальної відповідальності, найпоширенішою формою якої є покарання, іноді виникають такі юридичні факти, котрі призводять до необхідності звільнення особи від призначеного покарання.
Одним із таких фактів є усунення злочинності діяння, тобто його декриміналізація, закріплене ч. 2 ст. 74 КК України.
Необхідно зазначити, що застосування положень цієї норми ґрунтується на положеннях ст. 58 Конституції України про зворотну дію законів та інших нормативно-правових актів та ст. 5 КК України про зворотну дію кримінального закону у часі.
Згідно з ч. 1 ст. 5 КК України закон про кримінальну відповідальність, що скасовує злочинність діяння, має зворотну дію у часі. Це означає, що він поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість. Звільнення від покарання осіб, засуджених за діяння, караність якого усунута, здійснюється судом (ч. 1 ст. 74 КК України).
Скасування караності діяння означає його декриміналізацію (повну або часткову), яка може бути досягнута шляхом: 1) виключення з чинного Кримінального кодексу певної статті (частини статті) Особливої частини Кодексу; 2) внесення до диспозиції статті (частини статті) Особливої частини Кримінального кодексу певних змін; 3) внесення змін до норм Загальної частини КК; 4) внесення змін до інших нормативно-правових актів, зокрема, Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вказана у ч. 2 ст. 74 КК України підстава застосовується у випадках, коли особу вже засуджено за вчинення діяння.
Відповідно до положення ч. 2 ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в редакції Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів» № 3886-ІХ від 18.07.2024, який набрав чинності 09.08.2024, декриміналізовано викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення становить від 0,5 до двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З огляду на зазначене, встановлення адміністративного нагляду щодо особи, звільненої від відбування покарання у зв'язку з декриміналізацією відповідно до Закону України № 3886-ІХ від 18.07.2024, є нічим іншим, ніж порушенням її прав та безпідставним погіршенням її становища. Обмеження прав ОСОБА_4 , визначених у цьому поданні, порушуватиме його право на свободу та особисту недоторканність, визначене ст. 5 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а також право на свободу пересування гарантоване ст. 33 Конституції України, ст. 13 Загальної декларації прав людини, ст. 2 Протоколу № 4 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, ст. 12 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права,
Відтак, суд дійшов висновку, що у задоволенні подання необхідно відмовити.
На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», Законом України № 3886-ІХ від 18.07.2024 р., суд
постановив:
У задоволенні подання начальника відділення поліції № 3 Білоцерківського районного управління поліції ГУ НП в Київській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складено та оголошено о 15 год 00 хв. 24 червня 2025 року.
Суддя ОСОБА_6