Рішення від 24.06.2025 по справі 580/3735/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2025 року справа № 580/3735/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Янківської В.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

07 квітня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

1) визнати протиправною та скасувати постанову Центральної ВЛК від 21.05.2024 №6071/221, якою не затверджено довідку №879 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до якої ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) визнано непридатним до військової служби з виключенням із військового обліку;

2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) передати (направити) довідку №879 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , якою ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням із військового обліку для затвердження до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України;

3) зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України (код ЄДРПОУ - 08356179, 01133, м. Київ, вул. Госпітальна, 16) затвердити довідку №879 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до якої ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) визнано непридатним до військової служби з виключенням із військового обліку.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що не погоджується із таким рішенням ЦВЛК та вважає його протиправним, оскільки воно прийняте всупереч Положенню про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженому наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за №1109/15800 (далі Положення №402, зі змінами): про перегляд постанови відповідач не повідомив позивача, не направив у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження та медичний огляд для підтвердження чи спростування встановленого діагнозу.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Центральна військово-лікарської комісія Збройних Сил України надала до суду відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити. В обгрунтування своєї позиції зазначила, що дії ЦВЛК ЗС України щодо незатвердження постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформленої довідкою ВЛК № 879 (є у матеріалах справи) є правомірними та такими, що вчинені в межах повноважень наданих ЦВЛК ЗС України нормами Положення №402.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

За результатами ВЛК позивачу встановлено діагноз: абіотрофія сітківки (безпігментна форма), оперована розбіжність (косоокість), стан після лазерної корекції обох очей, характер зору монокулярний, ЕРГ 03.10.23р. - відсутність палочко-колбочкової реакції, зміни відповідають картині пігментного ретиніту обох очей. На підставі статті 26 а, 29 б, графи II розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку про що видана відповідна довідка ВЛК № 879 із зазначенням в ній: «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

Постановою Центральної ВЛК від 21.05.2024 №6071/221, постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 не затверджено з наступним обгрунтуванням: довідку ВЛК оформлено з порушенням вимог Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України та Методичних рекомендацій щодо організації роботи військово-лікарських комісій та проведення військово-лікарської експертизи в особливий період, застосовані неналежні поля, підкреслення, інтервали, косий шрифт, додаток 7 до Положення щодо статті 26 а Розгляду хвороб не надано. В результаті, Позивач підлягає контрольному обстеженню та медичному огляду у ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 із належним оформленням медичної документації, наданням медичних документів, що підтверджують встановлений діагноз.

Не погоджуючись з постановою Центральної ВЛК від 21.05.2024 №6071/221 позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією РФ проти України було введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.

Згідно частини першої статті 1 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (в редакції на час виникнення правовідносин) (далі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Відповідно до частини другої статті 2 Закону №2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.

Згідно з частиною 9 статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Статтею 70 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров'я» передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).

Відповідно до п. 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Згідно з п. 2.1 Розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Вказаним пунктом також визначено, що штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Пункт 2.2 Положення № 402 визначає, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

Відповідно до п. 2.4.10. Положення №402 постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.

Згідно підпункту 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення №402 ЦВЛК має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових, цивільних лікувальних закладах, військових частинах; перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах, медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи; витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів адміністративного розслідування, матеріалів дізнання або судового розгляду, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі витребовування оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу); архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років); залучати головних медичних фахівців Міністерства оборони України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших військових лікувальних закладів, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи; перевіряти у військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я України організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників; запитувати від військових, цивільних лікувальних закладів, військових частин, військових комісаріатів і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, Сил підтримки Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати лікувально-оздоровчої роботи, проведеної серед допризовників та призовників, медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів та іншого контингенту.

Абзацом 15 підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402 передбачено, що ЦВЛК має право:

- розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України;

- запитувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів службового (спеціального) розслідування, матеріалів дізнання, досудового розслідування, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі запиту оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу); архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років);

- надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).

Відповідно до підпункту 2.3.5. Положення № 402 Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Згідно пункту 3.8 глави 3 розділу І Положення №402, постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Відповідно до правових висновків Верховного Суду, що висловлені у постанові від 18.03.2021 у справі №280/4057/19, загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб'єктом владних повноважень конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу оскаржуваного рішення на відповідність вимогам частини 2 статті 2 КАС України, суд встановив, що спірне рішення є необґрунтованим, оскільки відповідачем не визначено юридичних підстав прийнятого рішення - у спірному рішенні не визначено, яким саме пунктам Положення №402 та Методичних рекомендацій щодо організації роботи військово-лікарських комісій та проведення військово-лікарської експертизи в особливий період, не відповідає постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Невмотивованість рішення суб'єкта владних повноважень є підставою для його скасування.

Окремо суд вважає за необхідне зазначити, що у рішенні Європейського суду з прав людини від 20 жовтня 2011 у справі “Рисовський проти України» суд підкреслив особливу важливість принципу “належного урядування». На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (“Лелас проти Хорваті», “Тошкуце та інші проти Румунії») і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах (“Онер'їлдіз проти Туреччини» та “Беєлер проти Італії»).

Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (“Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки», “Гаші проти Хорватії»).

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

В контексті переліченої практики Європейського суду з прав людини суд вважає за необхідне зазначити, що на позивача не може покладатись тягар можливих помилок допущених військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 під час оформлення довідки про непридатність позивача до військової служби.

Зважаючи на наявність повноважень Центральної ВЛК запитувати медичні та інші документи, а також надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК, остання повинна була роз'яснити яким чином необхідно оформити довідку про непридатність позивача до військової служби та які саме документи необхідно додати для підтвердження непридатності позивача до військової служби. Своєю чергою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 може отримати ці документи від позивача та направити їх за належністю до Центральної ВЛК.

Суд наголошує, що позивач не повинен відповідати за обмін документами між Центральною ВЛК та військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки в нього наявні медичні документи, в тому числі виписки із медичної карти стаціонарного хворого, які містять відомості про встановлений діагноз.

Натомість, Центральна ВЛК фактично виявивши формальні недоліки в роботі ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , поклала на позивача обов'язок проходження повторного обстеження у ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , що є несправедливим.

Вказане є підставою для скасування оскарженої постанови Центральної ВЛК та для відновлення порушених прав позивача необхідно зобов'язати останню повторно розглянути питання про затвердження постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 про непридатність позивача до військової служби, з урахуванням висновків суду, викладених в судовому рішенні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

З урахуванням наведеного позов належить задовольнити у спосіб визнання протиправною та скасування постанови Центральної ВЛК від 21.05.2024 №6071/221, зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) направити довідку №879 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 для затвердження до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України та зобов'язання Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України (вул. Госпітальна, 16, м. Київ, 01153, код ЄДРПОУ 08356179) повторно розглянути питання про затвердження постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 про непридатність ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 ) до військової служби, з урахуванням висновків суду, викладених в судовому рішенні.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Центральної ВЛК від 21.05.2024 №6071/221.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) направити довідку №879 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 для затвердження до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України.

Зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України (вул. Госпітальна, 16, м. Київ, 01153, код ЄДРПОУ 08356179) повторно розглянути питання про затвердження постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 про про непридатність ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 ) до військової служби, з урахуванням висновків суду, викладених в судовому рішенні.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі у сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА