23 червня 2025 року Справа № 580/7303/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення суду в адміністративній справі №580/7303/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, яка полягає у відмові провести нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії у сумі 2 000,00 грн, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.07.2021 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у сумі 2 000,00 грн, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням вже виплачених сум.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 у справі №580/7303/24 набрало законної сили 08.10.2024.
09.12.2024 за вх. № 57795/24 до суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю, в якій останній просив:
- встановити строк відповідачеві - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області, подати звіт про належне виконання судового рішення від 06 вересня 2024 року у справі №580/7303/24 щодо нарахування ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 гривень відповідно до пункту 1 Постанови №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та виплату її з урахуванням проведених виплат;
- зобов'язати відповідача - Головне Управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області, в установлений судом строк подати звіт про виконання рішення суду від 06.09.2024 року у справі №580/7303/24 щодо щомісячного нарахування та виплату ОСОБА_1 доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень відповідно до пункту 1 постанови №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та виплати її з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування поданої заяви позивачем вказано, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області не виконується рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/7303/24, оскільки відповідач здійснив нарахування щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн лише за минулий період, а подальше виконання цього рішення щодо місячного нарахування та виплати 2000,00 грн доплати до пенсії припинив, та вказав, що розмір пенсії до виплати не змінився.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 14.02.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 у справі №580/7303/24 задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області протягом одного місяця з моменту отримання копії даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 у справі №580/7303/24.
14.03.2025 за вх.№12897/25 через систему Електронний суд надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання судового рішення від 06.09.2024 у справі №580/7303/24, в якому представник відповідача зазначив, що на виконання зазначеного рішення суду позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.07.2021 із урахуванням щомісячної доплати до пенсії у сумі 2 000,00 грн відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Розмір пенсії з 01.07.2021 становить 12639,86 грн, із 01.03.2022 - 14129,44 грн. Загальна сума доплати пенсії за період із 01.07.2021 до 31.01.2023 становить 38000,00 грн. Крім того, у звіті вказано, що на виконання рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2024 у справі №580/8906/23 позивачу проведено з 01.02.2023 перерахунок пенсії із оновленого грошового забезпечення згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 25.07.2023 №9/3-1591. Розмір пенсії з 01.02.2023 становить 14875,98 грн.
Щодо виплати нарахованої доплати зазначає, що вона включена у реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Згідно з Реєстром, станом на 01.03.2025, загальна сума заборгованості за рішеннями судів, що надійшли до Головного управління протягом 2020 - 2025 років, становить 1865020,8 тис. грн.
Враховуючи вищезазначене, заборгованість з пенсійних виплат за рішеннями суду, яка виникла у 2020-2025 роках, значно перевищила видатки, передбачені планом доходів і видатків Головного управління на її погашення.
З урахуванням викладеного, у звіті вказано, що виплата позивачу вищевказаних коштів буде здійснена в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат у порядку черговості за відповідного фінансування з Державного бюджету України.
20.03.2025 за вх.№14237/25 до суду надійшла заява позивача, в якій він просив:
- постановити ухвалу про відмову Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області у прийнятті звіту про виконання судового рішення від 06.09.2024 у справі №580/7303/24;
- встановити відповідачеві новий строк подання звіту про виконання судового рішення від 06.09.2024 у справі №580/7303/24 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 гривень відповідно до пункту 1 Постанови №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати відповідача в установлений судом новий строк подати звіт про виконання рішення суду від 06.09.2024 року у справі №580/7303/24 щодо щомісячного нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень відповідно до пункту 1 Постанови №713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Позивач вказує, що у звіті про виконання рішення суду відповідач не навів обгрунтовані обставини: правових підстав щодо не нарахування та не виплати позивачеві щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень на виконання рішення суду; не довів суду підстав про залишення розміру пенсії без змін у разі щомісячної доплати 2000 грн.; правових підставі щодо не нарахування та не виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. 05.11., 05.12.2024, 05.01, 05.02.2025 (у дати виплати пенсії); не долучив до звіту довідки про перерахунок пенсії у 2024 - 2025 роках, з яких би вбачалося нарахування та виплата щомісячної доплати 2000 грн; із долученого Розрахунку про нарахування 38 000 грн. вбачається, що нарахована заборгована пенсія у розмірі 38 000 грн. проведена лише по січень 2023 року. Вказана обставина підтверджує, що в подальшому (після січня 2023 року) рішення суду відповідачем не виконувалося. Дана обставина підтверджується довідкою Головного управління ПФУ про перерахунок пенсії з 01 лютого 2023 року, у якій відсутня нарахована доплата 2000 грн. Вищевикладене на переконання позивача свідчить про ухилення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, від виконання судового рішення про щомісячного нарахування та виплати 2000 гривень на підставі Постанови №713 від 14.07.2021.
08.04.2025 за вх.№17839/25 від позивача надійшла заява про надання додаткових доказів, де стверджує, що 05.04.2025 ним отримано пенсію у розмірі 16 060,11 грн, що доводить, що відповідач не виконав рішення суду від 06.09.2024 у справі №580/7303/24 та не вніс до розміру пенсії щомісячної доплати 2000 гривень, як його зобов'язано судовим рішенням. У якості доказу про не виконання рішення суду Головним управлінням ПФУ в Черкаській області, позивачем в Ощадбанку отримано виписку по пенсійному рахунку. З виписки підтверджується, що йому виплачено пенсію у тому ж розмірі 16 060,11 грн. (разом із субсидією 17 560,11 гривень), без доплати 2000 грн. Зазначена обставина свідчить про невиконання відповідачем, як органом владних повноважень, рішення суду від 06.09.2024 року у справі №580/7303/24. Враховуючи навмисне невиконання відповідачем рішення суду від 06 вересня 2024 року у справі №580/7303/24 позивач просив суд:
- долучити до матеріалі справи виписку з пенсійного рахунку та врахувати її при ухваленні рішення суду;
- задовольнити заяву від 20.03.2025 та постановити ухвалу про відмову Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області у прийняти звіту про виконання судового рішення, від 06.09.2024 року у справі №580/7303/24;
- встановити відповідачеві новий строк подання звіту про виконання судового рішення від 06 вересня 2024 року у справі №580/7303/24 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 гривень відповідно до пункту 1 Постанови №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати відповідача, в установлений судом новий строк подати звіт про виконання рішення суду від 06.09.2024 у справі №580/7303/24 щодо щомісячного нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень відповідно до пункту 1 Постанови №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Згідно із частиною першою статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
З урахуванням наведеного, звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання судового рішення розглянуто судом в порядку письмового провадження.
Відповідно до частини першої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
За приписами частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Вирішуючи питання встановлення нового строку подання звіту або накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу, суд зазначає таке.
Рішенням суду від 06.09.2024 у справі №580/7303/24 встановлений обов'язок для Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.07.2021 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у сумі 2 000,00 грн, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням вже виплачених сум.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 у справі №580/7303/24, згідно з протоколом перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 22.10.2024, проведено перерахунок пенсії з 01.07.2021 з урахуванням доплати в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713.
Водночас, на виконання рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2024 у справі №580/8906/23 позивачу з 01.02.2023 проведено перерахунок пенсії із оновленого грошового забезпечення згідно довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про розмір грошового забезпечення від 25.07.2023 №9/3-1591.
Відтак, суд доходить висновку, що відповідачем рішення суду у справі №580/7303/24 виконано у період з 01.07.2021 до 31.01.2023 у зв'язку з тим, що був здійснений перерахунок пенсії на виконання рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2024 у справі №580/8906/23, яким було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з 01.02.2023, обчисливши з оновленого грошового забезпечення згідно з довідкою про грошове забезпечення Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 25.07.2023 №9/3-1591, відповідно до ст. 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ №704 та виплатити різницю заборгованої пенсії за минулий період з урахуванням виплачених сум.
З огляду на те, що подальші правовідносини щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 , пов'язані з виконанням рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2024 у справі №580/8906/23, суд доходить висновку, що рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 у справі №580/7303/24, щодо перерахунку пенсії відповідачем виконане.
Стосовно виплати позивачу нарахованої доплати в розмірі 38000,00 грн., суд зазначає таке.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, виплати здійснює Головне управління Пенсійного фонду України винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим з військової служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Як установлено судом, на виконання вказаного вище рішення суду позивачу здійснено перерахунок пенсії та нараховано доплату в сумі 38000,00 грн., яку включено до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Таким чином, відповідач в особі керівника Головного управління вжив конкретні заходи з метою виконання вказаного вище рішення Черкаського окружного адміністративного суду.
Фактична невиплата нарахованих коштів зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття. Тому, за умови дотримання відповідача встановленого порядку виконання судового рішення, рішення щодо накладення штрафу на керівника управління є передчасним, оскільки жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічну позицію Верховний Суд висловив у постанові від 23 квітня 2020 року у справі №560/523/19, що обов'язкова для врахування судом першої інстанції відповідно до ч.5 ст.242 КАС України.
Верховний Суд у вказаному рішенні врахував, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме:
- встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення;
- аналізувати акти законодавства;
- враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства;
- встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи.
Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Зважаючи на наведені висновки Верховного Суду, приписи викладених вище положень законодавства України, з урахуванням характеру спірних правовідносин та фактичних обставин справи, суд не вбачає наявності підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нового строку подання звіту або накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу за його невиконання, оскільки суб'єктом владних повноважень, як установлено вище, вчинено усі залежні від нього заходи для виконання рішення суду, зокрема, здійснено перерахунок пенсії та включено суму заборгованості у реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Тому суд дійшов висновку прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 13.03.2025 (вх. від 14.03.2025 №12897/25) про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 у справі №580/7303/24.
Керуючись ст.ст.132-142, 252, 241-246, 255, 295, 382 - 382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 13.03.2025 (вх. від 14.03.2025 №12897/25) про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 у справі №580/7303/24.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 15 днів з моменту її складення до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ