Справа № 640/32921/20
іменем України
24 червня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві (відокремлений підрозділ ДПС України) про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії
І . СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління ДПС у місті Києві, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної податкової служби у м. Києві щодо відмови у прийнятті звітності: податкової декларації платника єдиного податку, фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за 3 квартал 2020 року;
- визнати податкову декларацію платника єдиного податку, фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за 3 квартал 2020 року прийнятою датою її фактичного отримання 09.11.2020 року;
- зобов'язати ГУ ДПС у місті Києві забезпечити внесення до Єдиного державного реєстру платників єдиного податку відомості щодо фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 як платника єдиного податку 3 групи, з дати державної реєстрації суб'єкта господарювання: 03.08.2020 року.
В обґрунтування позову вказує, що відповідачем безпідставно відмовлено у прийнятті його податкової звітності платника єдиного податку за ІІІ квартал 2020 року, оскільки він є новоствореним суб'єктом господарювання і в поточному році не використовував своє право переходу на спрощену систему оподаткування. Зазначає, що прийняття податкової звітності є обов'язком контролюючого органу. Просить позов задовольнити з підстав, викладених у позові.
До суду надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що підстав для застосування до позивача спрощеної системи оподаткування немає, оскільки в поточному році позивач вже перебував на спрощеній системі оподаткування і повернення на неї особи в цьому ж році є неможливим. Крім того, вказує, що діяв на підставі та в межах чинного законодавства, а тому просить у задоволенні позову відмовити.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 грудня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу № 640/32921/20. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа-підприємець у період з 31.08.2016 по 07.05.2020.
Позивачем 31.07.2020 через сервіс "Дія" подано заяву про реєстрацію його як суб'єкта підприємницької діяльності та заяву про обрання спрощеної системи оподаткування 3 групи.
03.08.2020 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 20740000000042967 про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
09.11.2020 позивачем подано податкову декларацію платника єдиного податку, фізичної особи - підприємця за 3 квартал 2020 року.
Листом від 11.11.2020 позивача повідомлено, що його декларація вважається неподаною у зв'язку із поданням звітності із недостовірним зазначенням обов'язкового реквізиту, так як у звітному періоді платник не перебував на спрощеній системі оподаткування.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-V.
Пунктом 291.2 статті 291 Податкового кодексу України (тут і далі на момент виникнення спірних правовідносин; далі також - ПК України)встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Згідно пункту 291.3 статті 291 Податкового кодексу України, юридична особа чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування встановлено статтею 298 Податкового кодексу України.
Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву. Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один з таких способів: 1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; 2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; 3) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації кваліфікованого електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством; 4) державному реєстратору як додаток до заяви про державну реєстрацію, що подається для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця з урахуванням вимог пункту 291.5 статті 291 цього Кодексу. Електронна копія заяви, виготовлена шляхом сканування, передається державним реєстратором до контролюючого органу одночасно з відомостями з заяви про державну реєстрацію на проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (підпункт 298.1.1 пункту 298.1).
Зареєстровані в установленому законом порядку суб'єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (абзац другий підпункту 298.1.2 пункту 298.1).
Суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року (абзац перший підпункту 298.1.4 пункту 298.1).
Перехід на спрощену систему оподаткування суб'єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому цього підпункту, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб'єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу (абзац другий підпункту 298.1.4 пункту 298.1).
До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених цією главою (абзац третій підпункту 298.1.4 пункту 298.1).
При цьому якщо суб'єкт господарювання протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, самостійно прийняв рішення про припинення фізичної особи-підприємця, то при переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік включається вся сума доходу, отриманого такою особою в результаті провадження господарської діяльності за такий попередній календарний рік (абзац четвертий підпункту 298.1.4 пункту 298.1).
Суд бере до уваги відсутність у наведених нормах застережень щодо неможливості застосування новоствореним суб'єктом господарювання спрощеної системи оподаткування в разі, якщо таким суб'єктом господарювання протягом поточного року самостійно прийнято рішення про припинення фізичної особи-підприємця.
Натомість законодавцем передбачено обов'язок суб'єкта господарювання, який протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, самостійно прийняв рішення про припинення фізичної особи-підприємця, включати при переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік всю суму доходу, отриманого такою особою в результаті провадження господарської діяльності за такий попередній календарний рік.
На думку суду, вказана норма стверджує про можливість обрання новоствореним суб'єктом господарювання спрощеної системи оподаткування у разі передування цьому факту припинення таким суб'єктом господарювання фізичної особи-підприємця.
Суд зауважує, що Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV не визначає такої реєстраційної дії, як поновлення реєстрації. Не передбачено такого поняття й Податковим кодексом.
В силу положень зазначеного закону фізична особа-підприємець вважається зареєстрованою та припиненою з моменту внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідного запису.
Відповідно до положень пункту 299.10 Податкового кодексу України, реєстрацію позивача як платника єдиного податку припинено в день отримання контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення.
Вказана обставина підтверджується наявністю в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про припинення ФОП ОСОБА_1 .
Оскільки позивачем 07.05.2020 припинено підприємницьку діяльність, а 03.08.2020 зареєстровано фізичну особу-підприємця, то, за висновком суду, такий суб'єкт господарювання є новоствореним в розумінні статті 298 Податкового кодексу України і не може вважатись платником інших податків і зборів у розумінні підпункту 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 Податкового кодексу, оскільки був знятий з податкового обліку.
Зазначене спростовує доводи відповідача у цій частині.
Пункт 298.1.2 ПК України передбачає, що зареєстровані в установленому законом порядку суб'єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.
Тобто, за змістом цих приписів, ФОП ОСОБА_1 вважається платником єдиного податку з дня його державної реєстрації - 03.08.2020.
Платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Такий обов'язок визначено п.п.16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п. 49.1 ст. 49 ПК України.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до п. 49.8. ст. 49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
З урахуванням попередніх висновків суду та оцінивши доводи сторін, суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у прийнятті податкової декларації платника єдиного податку, фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за 3 квартал 2020 року, а тому у цій частині позов слід задовольнити.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання ГУ ДПС у місті Києві забезпечити внесення до Єдиного державного реєстру платників єдиного податку відомості щодо фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 як платника єдиного податку 3 групи, з дати державної реєстрації суб'єкта господарювання: 03.08.2020 року, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 299 Податкового кодексу України реєстрація платників єдиного податку проводиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку (пункт 299.1 статті 299 Податкового кодексу України).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку (пункт 299.2. статті 299 Податкового кодексу України).
У разі відсутності визначених цим Кодексом підстав для відмови у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку контролюючий орган зобов'язаний протягом двох робочих днів від дати надходження заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування зареєструвати таку особу платником єдиного податку (пункт 299.3 статті 299 Податкового кодексу України).
У випадках, передбачених підпунктом 298.1.2 пункту 298.1 та підпунктом 298.8.5 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу, контролюючий орган, у разі відсутності визначених цим Кодексом підстав для відмови, здійснює реєстрацію суб'єкта господарювання як платника єдиного податку з дати, визначеної відповідно до зазначеного підпункту, протягом двох робочих днів з дати отримання контролюючим органом заяви щодо обрання спрощеної системи оподаткування або отримання цим органом від державного реєстратора електронної копії заяви, виготовленої шляхом сканування, одночасно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи-підприємця, якщо така заява додана до реєстраційної картки (пункт 299.4 статті 299 Податкового кодексу України).
У разі відмови у реєстрації платника єдиного податку контролюючий орган зобов'язаний надати протягом двох робочих днів з дня подання суб'єктом господарювання відповідної заяви письмову вмотивовану відмову, яка може бути оскаржена суб'єктом господарювання у встановленому порядку (пункт 299.5 статті 299 Податкового кодексу України ).
Підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно: 1) невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу; 2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації; 3) недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу (пункт 299.6 статті 299 Податкового кодексу України).
До реєстру платників єдиного податку вносяться такі відомості про платника єдиного податку: 1) найменування суб'єкта господарювання, код згідно з ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи-підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відповідну відмітку у паспорті); 2) податкова адреса суб'єкта господарювання; 3) місце провадження господарської діяльності; 4) обрані фізичною особою-підприємцем першої та другої груп види господарської діяльності; 5) ставка єдиного податку та група платника податку; 6) дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування; 7) дата реєстрації; 8) види господарської діяльності; 9) дата анулювання реєстрації (пункт 299.7 статті 299 Податкового кодексу України).
Таким чином, реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку, є повноваженням ДПС України в особі її територіальних органів.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачем, подану позивачем заяву про застосування спрощеної системи оподаткування складено з дотриманням вимог наказу Міністерства фінансів України від 20.12.2011 №1675 (чинного на момент подання позивачем заяви про застосування спрощеної системи оподаткування). Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію позивача платником єдиного податку, судом не встановлено.
З метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішено, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача зареєструвати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 як платника єдиного податку 3 групи, з дати державної реєстрації суб'єкта господарювання: 03.08.2020.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, відповідачем не спростовано, а позивачем підтверджено протиправність дій відповідача, а тому, наявні підстави для задоволення позовних вимог.
Згідно з положеннями статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати слід стягнути на користь позивача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної податкової служби у м. Києві щодо відмови у прийнятті звітності - податкової декларації платника єдиного податку, фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за 3 квартал 2020 року.
Визнати податкову декларацію платника єдиного податку, фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за 3 квартал 2020 року прийнятою датою її фактичного отримання - 09.11.2020 року.
Зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у м. Києві забезпечити внесення до Єдиного державного реєстру платників єдиного податку відомості щодо фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 як платника єдиного податку 3 групи, з дати державної реєстрації суб'єкта господарювання - 03.08.2020 року.
Стягнути на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м. Києві.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління ДПС у м. Києві (відокремлений підрозділ ДПС України) (вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ,04116 44116011)
Головуюча суддя Д.Д. Гнап