Рішення від 24.06.2025 по справі 520/847/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

24 червня 2025 року № 520/847/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Заступника керівника Харківської обласної прокуратури ОСОБА_1 (вул. Богдана Хмельницького, буд. 4,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61001, код ЄДРПОУ3119005996) до Харківської міської ради (майдан Конституції,буд. 7,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61003, код ЄДРПОУ04059243) третя особа: Міністерство культури та стратегічних комунікацій України (вул. Франка Івана, буд. 19,м. Київ,01601, код ЄДРПОУ43220275) , третя особа: Департамент культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації (майдан Свободи, буд.5,Держпром, 1-й під.,4-йпов.,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61022, код ЄДРПОУ02230856) , третя особа: Харківська обласна військова адміністрація (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61002, код ЄДРПОУ23912956) ,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:

-визнати протиправною бездіяльність Харківської міської ради щодо не утворення у складі її виконавчих органів спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини.

-зобов'язати Харківську міську раду (код ЄДРПОУ 04059243) утворити у складі її виконавчих органів спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом із матеріалів справи встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 № 878 «Про затвердження Списку історичних населених місць України», з метою захисту традиційного характеру середовища населених місць України затверджено Список історичних населених місць України, у який увійшло місто Харків Харківської області (1654 рік).

З аналізу норм, зокрема ч. 3 ст. 3 Закону України «Про охорону культурної спадщини» вбачається, що місцевою радою населеного пункту, занесеного до Списку історичних населених місць України, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини у обов'язковому порядку повинен бути утворений у складі її виконавчих органів спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини.

Водночас, згідно інформації Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради від 15.11.2024 № 3685/0/605-24 Харківською міською радою питання щодо утворення у складі її виконавчих органів відповідного спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини не вирішувалося та будь-які рішення з цього питання не приймалися.

Разом з цим, розпорядженням від 12.06.2020 № 723-р Кабінету Міністрів України визначено адміністративні центри та затверджено території громад Харківської області, зокрема Харківську територіальну громаду, до складу якої увійшло м. Харків.

Згідно з даних Харківської обласної військової адміністрації від 15.10.2024 № 01-66/8256 та Департаменту культури і туризму Харківської обласної військової адміністрації від 14.10.2024 № 05-25/2432 запитувана інформація про надання погодження на створення Харківською міською радою спеціально уповноваженого органу з охорони культурної спадщини відсутня.

Крім цього, Департамент культурної спадщини Міністерства культури та стратегічних комунікацій України листом від 09.12.2024 № 06/13/10855-24 повідомив, що згідно з інформацією актуальної електронної бази документообігу Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Харківська міська рада до Міністерства культури та стратегічних комунікацій України (який є правонаступником Міністерства культури України, Міністерства культури та інформаційної політики України) за погодженням щодо утворення спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини не зверталась.

До того ж, згідно інформації Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради від 15.11.2024 № 3685/0/605-24 Харківська міська рада за погодженням до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, не зверталась та спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини у складі своїх виконавчих органів не утворила.

Отже, Харківська міська рада не зважаючи на те, що м. Харків Харківської області включено до Списку історичних населених місць України в порушення вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини» не утворила у складі своїх виконавчих органів за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини, наділений повноваженнями (функціями), визначеними ч. 2 ст. 6 вказаного закону, що стало підставою для звернення до суду із вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.

Відповідно до статті 54 Конституції України охорона культурної спадщини, збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, є обов'язком держави.

Преамбулою Закону України Про охорону культурної спадщини визначено, що об'єкти культурної спадщини, які знаходяться на території України, у межах її територіального моря та прилеглої зони, охороняються державою. Охорона об'єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України Про охорону культурної спадщини державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України, спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини, до яких, серед інших, належать виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.

Частиною 3 статті 3 Закону України Про охорону культурної спадщини визначено, що відповідний виконавчий орган сільської, селищної, міської ради населеного пункту, занесеного до Списку історичних населених місць України, утворюється місцевою радою за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини.

У відповідності до Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 № 878 «Про затвердження Списку історичних населених місць України», з метою захисту традиційного характеру середовища населених місць України затверджено Список історичних населених місць України, у який увійшло місто Харків Харківської області (1654 рік).

Згідно ч. 5 ст. 3 Закону України Про охорону культурної спадщини виконавчий орган сільської, селищної, міської ради з питань, передбачених підпунктом 5 пункту "б" частини першої статті 31 (організація охорони, реставрації та використання пам'яток історії і культури, архітектури та містобудування, палацово-паркових, паркових і садибних комплексів, природних заповідників) і підпунктом 10 пункту "б" статті 32 (забезпечення охорони пам'яток історії та культури, збереження та використання культурного надбання) Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, підконтрольний відповідним органам виконавчої влади.

Відповідно до ч. 6 ст. 3 Закону України Про охорону культурної спадщини, рішення (розпорядження, дозволи, приписи, постанови) органів охорони культурної спадщини, прийняті в межах їхньої компетенції, є обов'язковими для виконання юридичними і фізичними особами.

Частиною 2 статті 6 Закону України Про охорону культурної спадщини передбачено повноваження районних державних адміністрацій, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини.

Крім того, ч. 3 ст. 6 Закону України Про охорону культурної спадщини встановлено, що відповідний виконавчий орган сільської, селищної, міської ради щорічно звітує перед центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини та громадськістю про стан збереження об'єктів культурної спадщини

Частиною 4 ст. 6 Закону України Про охорону культурної спадщини встановлено, що голови обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій та сільські, селищні, міські голови призначають на посаду і звільняють з посади керівників відповідних органів охорони культурної спадщини за погодженням з органом охорони культурної спадщини вищого рівня відповідно до закону.

Також, ст. 44 Закону України Про охорону культурної спадщини закріплено, що відповідний орган охорони культурної спадщини накладає на юридичну особу, яка є власником або уповноваженим ним органом чи замовником робіт, відповідні фінансові санкції за порушення законодавства про охорону культурної спадщини.

Відповідно до ст. 45 Закону України Про охорону культурної спадщини фінансові санкції, передбачені статтею 44 цього Закону, накладаються керівником, заступниками керівника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, головою чи заступником голови обласної, районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, головою чи заступником голови відповідної місцевої ради після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 44 цього Закону, особою, уповноваженою органом охорони культурної спадщини, складається акт. Акт разом з іншими документами, що стосуються справи, у десятиденний термін з моменту складення акта надсилається посадовій особі, яка має право накладати фінансові санкції.

Таким чином, наведені вище положення Закону України Про охорону культурної спадщини закріплюють імперативну норму щодо утворення органом місцевого самоврядування спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини (відповідних виконавчих органів охорони культурної спадщини) у складі виконавчих органів сільської, селищної, міської ради, зокрема у випадку занесення населеного пункту до Списку історичних населених місць України.

З матеріалів справи судом встановлено, що функції спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини на території міста Харкова здійснює Департамент культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації, який є підконтрольним Міністерству культури та стратегічних комунікацій України.

Згідно інформації Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради від 15.11.2024 № 3685/0/605-24 Харківська міська рада за погодженням до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, не зверталась та спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини у складі своїх виконавчих органів не утворила.

Відтак, на даний час відповідачем не утворено виконавчого органу з охорони культурної спадщини та не вжито заходів щодо погодження питання утворення такого виконавчого органу у складі виконавчих органів ради спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини з Міністерством культури та інформаційної політики України, що суперечить вимогам ч. 3 ст. 3 Закону України Про охорону культурної спадщини та нівелює виконання селищною радою обов'язків та повноважень, визначених цим Законом.

Статтею 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно статті 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання; утворення за поданням сільського, селищного, міського голови інших виконавчих органів ради.

Статтею 31 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради належить організація охорони, реставрації та використання пам'яток історії і культури, архітектури та містобудування, палацово-паркових, паркових і садибних комплексів, природних заповідників

Згідно із ст. 32 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, серед іншого, належить забезпечення охорони пам'яток історії та культури, збереження та використання культурного надбання.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно із ст. 5 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до системи місцевого самоврядування входять виконавчі органи рад.

Частиною 1 статті 10 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (ч. 1 ст.11 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні).

Таким чином, спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини Кролевецької міської ради повинен бути утворений радою у складі її виконавчих органів у формі відділу, управління або іншого органу.

Неутворення відповідного спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини та недотримання порядку призначення його керівника може стати передумовою визнання винесених, прийнятих, виданих неуповноваженим органом/особами (в даному випадку Охтирською міською радою) розпоряджень, рішень, приписів, постанов, незаконними, а відтак відсутності державних механізмів захисту об'єктів культурної спадщини.

Таким чином, Харківська міська рада, як орган місцевого самоврядування, допустила у спірних правовідносинах протиправну бездіяльність, оскільки всупереч вимог згаданих нормативно-правових актів у складі виконавчих органів міської ради, як населеного пункту, занесеного до Списку історичних населених місць України, не утворила спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини - відповідний виконавчий орган.

Зважаючи на вищенаведене, суд доходить висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо утворення у складі виконавчих органів ради спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини.

З врахуванням вищенаведеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Заступника керівника Харківської обласної прокуратури ОСОБА_1 (вул. Богдана Хмельницького, буд. 4,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61001, код НОМЕР_1 ) до Харківської міської ради (майдан Конституції,буд. 7,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61003, код ЄДРПОУ04059243) , третя особа: Харківська обласна військова адміністрація (вул. Сумська, 64,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61002, код ЄДРПОУ23912956) , третя особа: Департамент культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації (майдан Свободи, буд.5,Держпром, 1-й під.,4-йпов.,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61022, код ЄДРПОУ02230856) , третя особа: Міністерство культури та стратегічних комунікацій України (вул. Франка Івана, буд. 19,м. Київ,01601, код ЄДРПОУ43220275) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Харківської міської ради щодо не утворення у складі її виконавчих органів спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини.

Зобов'язати Харківську міську раду (код ЄДРПОУ 04059243) утворити у складі її виконавчих органів спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кухар М.Д.