Ухвала від 23.06.2025 по справі 520/1367/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

23 червня 2025 р. справа №520/1367/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача в порядку ст. 383 КАС України в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, Міністерства соціальної політики України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з заявою в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій він просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики України та Управління соціального захисту населення Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області щодо невиконання, Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року у справі №520/1367/19, що набрало законної сили 13 травня того ж року, яким зобов'язано Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області та Міністерство соціальної політики України донарахувати та виплатити позивачу за Рішенням Європейського Суду з Прав Людини від 31.07.2014 у справі Штефан та ін. проти України щодо заяви позивача № 4862 від 03.01.2013 на виконання Постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 17 червня 2011 року у справі №2002/2-а-464/11 суму індексованого доходу та компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати соціальних виплат, а саме: компенсації 50 процентів вартості продуктів харчування за період із 01 травня 2016 року по 01 жовтня 2018 року на суму 37787 грн.79 коп. відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» і «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 та компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії на підставі Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку порушенням строків їх виплати» і Порядку проведення компенсації громадянами втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. №159.

В обґрунтування поданої заяви позивач зазначив, що необхідність звернення до суду в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України зумовлена тим, що відповідачем рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2019, не виконано.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2025 у задоволенні заяви ОСОБА_1 в порядку ст. 383 КАС України в адміністративній справі №520/1367/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, Міністерства соціальної політики України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2025 у справі № 520/1367/19 скасовано. Адміністративну справу № 520/1367/19 направлено до Харківського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Відповідно до супровідного листа Другого апеляційного адміністративного суду від 22.05.2025 справа №520/1367/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, Міністерства соціальної політики України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії повернулася до Харківського окружного адміністративного суду 30.05.2025, що підтверджується відтиском штампу канцелярії суду, передана на розгляд судді - 30.05.2025.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 заяву про самовідвід судді Харківського окружного адміністративного суду Шляхової О.М. від розгляду заяви ОСОБА_1 в порядку ст. 383 КАС України в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, Міністерства соціальної політики України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Адміністративну справу №520/1367/19 передано до Відділу з надання судово-адміністративних послуг Харківського окружного адміністративного суду для визначення іншого судді в порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу.

Відповідно до статті 31 КАС України здійснено повторний розподіл автоматизованою системою документообігу суду адміністративної справи.

Вказана адміністративна справа надійшла до провадження судді Харківського окружного адміністративного суду Марини Лук'яненко.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 прийнято до розгляду заяву в порядку ст. 383 КАС України у справі №520/1367/19 в порядку письмового провадження. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області та Міністерство соціальної політики України у триденний строк з дня отримання даної ухвали надати письмові пояснень на подану заяву в порядку ст. 383 КАС України.

Від представника відповідача - Міністерства соціальної політики України, до суду надійшли письмові пояснення, в яких останній просить у задоволенні поданої заяви відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що Міністерство соціальної політики України в межах компетенції вживає необхідних заходів щодо виконання згаданого рішення суду, оскільки повноваження щодо виплати компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування - громадянам, що належать до першої та другої категорії постраждалих відповідно до пункту 14 частини першої статті 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відносяться до компетенції Управління соціального захисту населення Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області. З огляду на вищенаведене вважає, що в діях Міністерства соціальної політики України відсутня протиправність щодо неналежного виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2019 у справі №520/1367/19.

Від представника - Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, письмових пояснень на подану заяву в порядку ст. 383 КАС України до суду не надходило.

Відповідно до ч. 5 ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.

На підставі вищезазначеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви в порядку письмового провадження.

Дослідивши подану позивачем заяву про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень при виконанні рішення суду в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2019 у справі №520/1367/19 позов задоволено. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області та Міністерство соціальної політики України донарахувати та виплатити ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) за Рішенням Європейського Суду з Прав Людини від 31.07.2014 у справі Штефан та ін. проти України щодо заяви позивача № 4862 від 03.01.2013 на виконання Постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 17 червня 2011 року у справі № 2002/2-а-464/11 суму індексованого доходу та компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати соціальних виплат, а саме: компенсації 50 процентів вартості продуктів харчування за період із 01 травня 2016 року по 01 жовтня 2018 року на суму 37787 грн.79 коп. відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» і «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 та компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії на підставі Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку порушенням строків їх виплати» і Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міні стрів України від 21 лютого 2001 року №159.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2019 набрало законної сили 13.05.2019, що підтверджується даними програми "Діловодство спеціалізованого суду (ДСС)".

17.05.2019 Харківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі № 520/1367/19.

За відомостями автоматизованої системи виконавчого провадження за відповідним ідентифікатором доступу судом встановлено, що 30.05.2019 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Нікулою В.Ю. відкрито виконавче провадження №59227245 по виконанню виконавчого листа № 520/1367/19.

02.10.2019 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Пікулою В.Ю. прийнято постанову про накладення на Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області штрафу у розмірі 5100 грн. за невиконання рішення суду в повному обсязі.

13.01.2020 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Пікулою В.Ю. прийнято постанову про передачу виконавчого провадження відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).

13.01.2020 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Пікулою В.Ю. прийнято постанову про прийняття виконавчого провадження №59227245 по виконанню виконавчого листа № 520/1367/19.

02.12.2020 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Пікулою В.Ю. прийнято постанову про накладення на Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області штрафу у подвійному розмірі 10200 грн. за невиконання рішення суду в повному обсязі.

03.06.2021 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Пікулою В.Ю. прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження №59227245, керуючись вимогами п. 11 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження".

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.08.2021 у справі №520/10355/21, яке набрало законної сили 17.11.2021, зобов'язано Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.03.2021, з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині судового рішення.

04.11.2021 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Листопадом С.С. на виконання рішення суду по справі №520/10355/21 відновлено виконавче провадження №59227245.

25.08.2023 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Барановою Яною замінено сторону виконавчого провадження (боржника) Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області код ЄДРПОУ: 03196363, місцезнаходження: вул. 50 років Радянської України, 17, м. Барвінкове, Харківська область, 64701, на його правонаступника Управління соціального захисту населення Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, код ЄДРПОУ 03196469, місцезнаходження: вул. Гагаріна, 1, м. Ізюм, Харківська область, 64300.

До Управління соціального захисту населення Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції направлялись вимоги державного виконавця від 16.03.2023 №59227245, від 22.01.2024 №59227245, від 14.03.2025 №59227245, від 11.06.2024 №59227245, від 03.10.2024 №59227245, від 20.05.2025 №59227245 щодо виконання виконавчого листа №520/1367/19.

На вказані вимоги Управлінням соціального захисту населення Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області надано відповіді від 24.03.2023 №06-64/241, від 26.06.2023 №06-65/646, від 29.01.2024 №06-76/170, від 18.03.2024 №06-76/428, від 14.06.2025 №06-76/875, від 08.10.2024 №06-64/1465, від 23.05.2024 №713 про те, що виплата здійснюється згідно Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 № 902, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду (КПКВК 2501290), у порядку черговості передбаченою цим Порядком.

18.12.2024 позивач подав запити на отриманні інформації до Міністра соціальної політики України та Управління соціального захисту населення Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області.

Листом Міністра соціальної політики України № 414/0/3-24 повідомлено, що згідно з рішеннями Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2019 у справі № 520/1367/19 та від 09.10.2018 у справі № 2040/6198/18 постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 17.06.2011 у справі № 2002/2-а-464/11 боржником є лише Управління соціального захисту населення Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області.

Листом Управління соціального захисту населення Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області від 24.12.2024 № 03-15/1815 не надано відповіді щодо строків виплати суми заборгованості за рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2019 № 520/1367/19.

Вважаючи бездіяльність відповідачів щодо невиконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2019 у справі № 520/1367/19 протиправною, позивач звернувся із заявою в порядку ст. 383 КАС України.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Таким чином право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.

Згідно з частиною 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Аналогічні положення містяться в статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.

Обов'язковість судових рішень, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України передбачена також приписами Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Аналізуючи наведені норми, суд зауважує, що судове рішення, що набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок, тобто особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.

Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013, у рішенні від 26.06.2013 року звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року № 11-рп/2012).

Виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року в справі Горнсбі проти Греції суд наголосив, що, відповідно до усталеного прецедентного права, пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будьяких його цивільних прав та обов'язків. Таким чином, ця стаття проголошує «право на суд», одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати позов з приводу цивільноправових питань до суду (див. рішення у справі "Філіс проти Греції" (Philis v. Greece) (№ 1) від 27 серпня 1991 року, серія А, № 209, с. 20, п. 59). Однак це право було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Важко собі навіть уявити, щоб стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, і водночас не передбачала виконання судових рішень (п. 40).

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 6 вересня 1978 року у справі "Класс та інші проти Німеччини", "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".

Також, Конституційний Суд України у Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Отже, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених нормами КАС України.

Статтею 372 КАС України визначений порядок виконання судових рішень в адміністративних справах.

Відповідно до частин 2, 4 вказаної статті судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється у порядку, встановленому законом.

Частина перша статті 373 КАС України визначає, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

З наведених вище норм вбачається, що рішення суду в адміністративних справах може бути виконане добровільно, з моменту набрання рішенням законної сили, та примусово, після відкриття відповідного виконавчого провадження. При цьому, виконання судового рішення, у якому порядку воно б не відбувалось, є невід'ємною складовою права на судовий захист.

Із зазначеного вбачається, що виконуючи рішення суду відповідач зобов'язаний враховувати обставини встановленні судовим рішенням.

Відповідно до частини 1 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

У такій заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 4) ім'я (найменування) третіх осіб, які брали участь у розгляді справи, поштова адреса, номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 5) номер адміністративної справи; 6) відомості про набрання рішенням законної сили та про наявність відкритого касаційного провадження; 7) інформація про день пред'явлення виконавчого листа до виконання; 8) інформація про хід виконавчого провадження; 9) документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати за подання відповідної заяви; 10) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.

Заяву, зазначену в частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.

Так, стаття 383 КАС України передбачає можливість звернутися до суду з заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. Ця стаття є останньою в розділі IV КАС України «Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах» і містить чіткі вимоги до такої заяви, строк звернення, порядок її розгляду та наслідки невідповідності вимогам заяви.

Зі змісту цієї статті випливає, що як крайній захід для захисту прав особи позивача, на користь якої ухвалене рішення суду, закон встановив можливість звернення до суду з відповідною заявою.

Частиною 6 статті 383 КАС України визначено, що за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Суд зауважує, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення по справі, що порушує права та законні інтереси позивача.

Судом встановлено, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2019 у справі № 520/1367/19, набрало законної сили 13.05.2019.

По виконавчому листу № 520/1367/19 відкрито виконавче провадження №59227245.

03.06.2021 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Пікулою В.Ю. прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження №59227245, керуючись вимогами п. 11 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження".

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.08.2021 у справі №520/10355/21, яке набрало законної сили 17.11.2021, зобов'язано Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.03.2021, з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині судового рішення.

04.11.2021 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Листопадом С.С. на виконання рішення суду по справі №520/10355/21 відновлено виконавче провадження №59227245.

Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Барановою Яною від 25.08.2023 замінено сторону виконавчого провадження (боржника) Управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області код ЄДРПОУ: 03196363, місцезнаходження: вул. 50 років Радянської України, 17, м. Барвінкове, Харківська область, 64701, на його правонаступника Управління соціального захисту населення Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, код ЄДРПОУ 03196469, місцезнаходження: вул. Гагаріна, 1, м. Ізюм, Харківська область, 64300.

Отже, наразі виконавчий лист № 520/1367/19 перебуває на примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за виконавчим провадженням №59227245, по якому державним виконавцем вчиняються виконавчі дії направлені на примусове виконання рішення суду по даній справі.

Таким чином, у даному випадку рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2019 по справі № 520/1367/19 знаходиться на стадії виконання, що позивачем не заперечується.

Водночас, з наявних в матеріалах справи доказів, судом не встановлено обставин того, що примусовий порядок виконання рішення суду по даній справі після відновлення виконавчого провадження №59227245 не дасть очікуваного результату.

Суд зазначає, що Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 № 936 (далі - Порядок № 936), визначає механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, із соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, головним розпорядником яких є Мінсоцполітики.

Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Порядку № 936 виплата компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування - громадянам, що належать до першої та другої категорії постраждалих відповідно до пункту 14 частини першої статті 20, пункту 6 частини першої статті 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за нормами, встановленими МОЗ, проводиться центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних і районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва) рад.

Діяльність Мінсоцполітики у частині забезпечення функцій головного розпорядника бюджетних коштів, спрямованих на соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регламентується Бюджетним кодексом України.

Відповідно до підпункту 7 частини п'ятої статті 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» Міністерству соціальної політики за бюджетною програмою за КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду» (далі - КПКВК 2501290) було передбачено видатки в обсязі 100 000,0 тис. гривень.

Пунктом 5 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 № 902 (далі - Порядок № 902), визначено, що бюджетні кошти спрямовуються з дотриманням такої пріоритетності напрямів, зокрема:

1) забезпечення виконання грошових зобов'язань, які виникли на підставі рішень на користь стягувача (далі - грошове зобов'язання), щодо якого винесено рішення, боржниками у виконанні яких визначено Мінсоцполітики та Нацсоцслужбу, а також відшкодування моральної шкоди та судових витрат, сплати виконавчого збору, витрат і штрафів, накладених державним виконавцем відповідно до норм Закону України «Про виконавче провадження»;

2) забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та “Про жертви нацистських переслідувань», боржниками у виконанні яких визначено регіональні органи соціального захисту населення, районні органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат, територіальні органи Пенсійного фонду України, а також відшкодування моральної шкоди та судових витрат;

3) забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо інших соціальних виплат (крім зазначених у підпункті 2 цього пункту), боржниками у виконанні яких визначено територіальні органи Нацсоцслужби, регіональні органи соціального захисту населення, районні органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат.

Згідно з пунктом 7 Порядку № 902 черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 902, розподіл бюджетних коштів між боржниками здійснюється Мінсоцполітики з дотриманням пріоритетності напрямів пропорційно потребі в забезпеченні виконання рішень на підставі інформації, наданої Мінсоцполітики Нацсоцслужбою та регіональними органами соціального захисту населення за встановленою Мінсоцполітики формою.

Згідно з абзацом 2 пункту 9 Порядку № 902 регіональні органи соціального захисту населення розподіляють бюджетні кошти між районними органами соціального захисту населення та центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат з дотриманням пріоритетності їх спрямування пропорційно потребі в забезпеченні виконання рішень на підставі інформації, сформованої відповідно до черговості.

Як вбачається з матеріалів справи, Міністерство соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики) листом від 29.02.2024 № 73/0/3-24 зверталось до Управління соціального захисту населення Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області (далі - Управління) про надання інформації щодо черговості виконання постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 17.06.2011 у справі № 2002/2-а-464/11.

Листом від 25.03.2024 № 06-76/466 Управління повідомило, що ОСОБА_1 знаходиться перший в черзі по виплатам відповідно до підпункту 3 пункту 5 Порядку № 902, щодо виплати суми компенсації втрати частини грошових доходів згідно з рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2019 у справі № 520/1367/19.

До того ж, з наданих письмових пояснень Мінсоцполітики вбачається, що протягом 2024 року Мінсоцполітики перераховувались кошти Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної військової адміністрації (далі - Департамент) для забезпечення виконання рішень судів відповідно до Порядку № 902, згідно з розподілами відкритих асигнувань від 15.01.2024 № 25, від 11.04.2024 № 167, від 12.06.2024 № 288, від 13.08.2024 № 421, від 15.10.2024 № 545, від 17.12.2024 № 694, від 25.12.2024 № 734 Департаменту було перераховано кошти у розмірі 55 324 405 тис грн на виконання судових рішень відповідно до Порядку № 902.

Згідно з Розподілом відкритих асигнувань від 15.01.2025 № 24, Департаменту перераховано кошти у розмірі 87 444,00 грн на виконання судових рішень відповідно до Порядку № 902.

Розподілом відкритих асигнувань від 13.03.2025 № 140, Департаменту перераховано кошти у розмірі 891 134 тис грн на виконання судових рішень відповідно до Порядку № 902.

Крім того, Розподілом відкритих асигнувань від 13.05.2025 № 281 Департаменту перераховано кошти у розмірі 867 175 тис грн на виконання судових рішень відповідно до Порядку № 902.

Доказів існування у органу публічної адміністрації наміру на свідоме та умисне ухилення від вжиття необхідних заходів стосовно виконання вказаного рішення суду, матеріали справи не містять.

В свою чергу, вказане не свідчить про протиправність дій відповідачів щодо невиконання рішення суду.

Судом з матеріалів справи існування таких причин не виявлено.

Відтак, за відсутності обставин протиправності бездіяльності відповідачів щодо невиконання рішення суду у даній справі підстав для застосування у даному конкретному випадку приписів ст. 383 КАС України суд не знаходить.

Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.241-243, 249, 255, 295, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву позивача подану в порядку ст.383 КАС України по справі №520/1367/19 - залишити без задоволення.

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 15 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України, тобто негайно після підписання.

Суддя Марина Лук'яненко