24 червня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/1164/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., перевіривши матеріали адміністративного позову адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
02 червня 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла сформована 30 травня 2025 року в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» позовна заява адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якій представник позивача просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії ОСОБА_1 , на коефіцієнти у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197, у розмірі 1,0796 та у розмірі 1,115 для забезпечення індексації пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії ОСОБА_1 за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01.03.2021 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 з 01.03.2025 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2021.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 залишено без руху позовну заяву адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Запропоновано позивачу (представнику позивача) усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду: заяви про поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01 березня 2021 року по 30 листопада 2024 року включно та доказів поважності причин його пропуску; доказів звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01.03.2022 або уточнену заяву, з урахуванням висновків суду.
На виконання вищевказаної ухвали суду представником позивача 19.06.2025 надано заяву, в якій останній просить визнати поважною причину пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом, поновити позивачу строк на подання позову, а також відкрити провадження у адміністративній справі № 360/1164/25. Також, зазначено, що позивач звернувся до відповідача з проханням проведення належної індексації його пенсії починаючи з 01.03.2022, однак отримав лист від 23.04.2025 № 2446-2335/X-02/8-1200/25, яким відповідач повідомив про відсутність індексації пенсії позивача починаючи з 01.03.2021 та встановлення щомісячної доплати у розмірі 100 та 135 грн з 2021 по 2024 роки.
В обгрунтування клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду представник позивача посилається на правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 06.02.2025 у справі №990/29/22, в якій Суд дійшов висновку, що триваюче порушення повинно бути припинено, тобто протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень може бути оскаржена до суду в будь-який час за весь період, протягом якого вона триває.
Також представник позивача посилається на ту обставину, що позивач дізнався про неналежну індексацію своєї пенсії лише з листа ГУ ПФУ в Луганській області від 23.04.2025 № 2446-2335/X02/8-1200/25, отриманого 23.04.2025. Отже, саме з цього моменту, на думку представника позивача, виник спір щодо відмови відповідача у проведенні належної індексації пенсії позивачу, внаслідок чого строк для подання позову позивачем навіть якщо і пропущено, то з поважних причин.
Вирішуючи вказане клопотання представника позивача, суд виходить з такого.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В ухвалі суду від 09.06.2025 суд дійшов висновку, що за вимогами про оскарження дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії за період з 01 березня 2021 року по 30 листопада 2024 року включно, позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду.
Таким чином, судовий захист прав позивача можливий з 01.12.2024, в межах шестимісячного строку, встановленого положеннями частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, а не з 01 березня 2021 року.
При цьому, посилання представника позивача на ту обставину, що позивач дізнався про порушення своїх прав з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 23.04.2025, суд вважає незмістовним, оскільки вказаний лист направлено у відповідь на заяву позивача щодо пенсійного забезпечення, що не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав.
Суд наголошує, що пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує. Така особа має реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про рішення, на підставі якого було здійснено призначення пенсії чи був здійснений її перерахунок, з яких складових вона складається, як обрахована та на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений саме такий її розрахунок чи розрахунок її складових.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24 грудня 2020 року у справі № 510/1286/16-а дійшла висновку, що норми, зокрема статі 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії), підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов:
1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом;
2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.
Суд зазначає, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача.
Аналогічні правові висновки щодо застосування строку звернення у правовідносинах, пов'язаних з індексацією пенсії, викладені в постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року в справі № 160/28752/23.
Згідно із положеннями частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У зв'язку із вищевикладеним, суд враховує висновки Верховного Суду зазначені в постанові від 13 січня 2025 року в справі № 160/28752/23. Відповідно, посилання представника позивача на те, що має місце триваюче правопорушення, суд вважає необгрунтованим.
Таким чином, оцінюючи наведені представником позивача обгрунтування пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом в частині вимог період з 01 березня 2021 року по 30 листопада 2024 року слід зазначити, що такі підстави не можуть бути визнані поважними.
Відтак, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до суду.
Частиною 1 ст. 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно із частиною 2 статті 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до вимог пункту 9 частини 4 статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Оскільки судом визнано неповажними причини пропуску строку звернення до суду з цим позовом, позовна заява в частині вимог щодо перерахування та виплати пенсії за період з 01 березня 2021 року по 30 листопада 2024 року підлягає поверненню.
Керуючись ст.ст. 123, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Визнати неповажними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в частині позовних вимог за період з 01 березня 2021 року по 30 листопада 2024 року.
У задоволенні заяви адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 про поновлення строку звернення, відмовити.
Позовну заяву адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в частині позовних вимог за період з 01 березня 2021 року по 30 листопада 2024 року, повернути позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Є. Петросян