Рішення від 23.06.2025 по справі 340/3086/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2025 року м.Кропивницький Справа № 340/3086/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), через представника - адвоката Прилипко Д.С., звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправними та незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий Ленінським РВ УМВС України в Кіровоградській області від 21.07.1999 року; РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_3 ) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- визнати протиправними та незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) щодо направлення звернення до Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий Ленінським РВ УМВС України в Кіровоградській області від 21.07.1999 року; РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) виключити відомості про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий Ленінським РВ УМВС України в Кіровоградській області від 21.07.1999 року; РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_3 ) з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) повідомити Кропивницький РУП ГУНП в Кіровоградській області про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий Ленінським РВ УМВС України в Кіровоградській області від 21.07.1999 року; РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що згідно військово-облікового документу, перебуває на військовому обліку у відповідача.

Позивач вказує, що йому стало відомо, що у військово-обліковому документі Резерв + від 28.02.2025 року міститься припис про порушення військового обліку. При цьому позивач, зауважує, що правила військового обліку не порушував, а ні повісток (в т.ч. повідомлень із Укрпошти про їх надсилання в телефонному чи паперовому режимі не отримував), ні постанов щодо притягнення до адміністративної відповідальності щодо нього не складалось. Натомість, відсутня інформація та відсутні будь-які інші підстави й обставини порушення позивачем правил військового обліку, щоб слугували підставою внесення відомостей про порушення правил військового обліку відповідачем до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відповідач діючи із злим умислом, не відкриваючи провадження по справі про адміністративне правопорушення, без своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, без встановлення вини, інших обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, формально поставився до даного питання та відповідно одразу відніс позивача в порушники.

Таким чином, на переконання позивача, відповідач діючи протиправно, незаконно, без законних підстав внесення відомостей про порушення військового обліку з боку позивача, а також без наявності складу правопорушення, вини та інших обставин що мають значення та із злим умислом вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення військового обліку з боку позивача, чого робити не мав законного права і чим порушив права та законні інтереси позивача.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 19.05.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін (а.с.24,25).

Відповідач позов не визнав, 03.06.2025 надав відзив, в якому свою позицію аргументував наступним. Позивач згідно відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стоїть на військовому обліку, рахується як військовозобов'язаний, який порушує правила військового обліку з 02.12.2024, так як він не з'явився за викликом без поважних причин та не повідомив причину неприбуття на виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 02.12.2024 о 09:00 годині, чим порушив вимоги п.8 ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абз.4 п.21 та п. 34 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, що є порушенням законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно з частиною 3 статті 210-1 КУпАП. Стосовно посилання позивача на те що, способу та порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в Україні з 16.07.2024 року немає та нічим не врегульовано не відповідає дійсності, оскільки 10 травня 2024 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №523 якою було затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Зазначаємо, що даний Порядок ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів був затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 523/дск від 10.05.2024. Відповідно до статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», держатель реєстру, яким є Міністерство оборони України, вносить на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо Порядку ведення Реєстру, в яких визначає процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (а.с.29-33).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , 1982 р.н. проживає в АДРЕСА_4 ) та перебуває на обліку як військовозобов'язаний в ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.11,12).

20.11.2024 ІНФОРМАЦІЯ_7 направив на адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ) повістку № НОМЕР_4 про виклик на 02.12.2024 о 09.00 год для уточнення даних (а.с.41-43).

Зазначена повістка була направлена рекомендованою кореспонденцією, але не була вручена та повернута у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.

У зв'язку з неявкою позивача на вказану в повістці дату та час, 28.02.2025 відповідачем до військово-облікового документу Резерв + внесено запис про порушення правил військового обліку (а.с.13звор.).

Відповідно до ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:

1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;

3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

4) місце, день і час явки за викликом;

5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;

6) реєстраційний номер повістки;

7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Під час вручення повістки представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов'язані назвати свої прізвища, ім'я та по батькові, посади, а також пред'явити службові посвідчення.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Відповідно до п.27 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою КМУ №560 від 16.05.2024 під час мобілізації громадяни викликаються з метою:

1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:

взяття на військовий облік;

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;

Відповідно до п. 41. Порядку, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Відповідно до п.82 Правил надання поштового зв'язку, які затверджені постановою КМУ №270 від 05.03.2009, рекомендовані листи з позначкою Повістка ТЦК під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК.

Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК, працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку адресат відсутній за зазначеною адресою, яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.

Таким чином, по цій справі, судом встановлено, що відповідач здійснив виклик військовозобов'язаного, відповідно до вимог Порядку, за допомогою повістки, яку військовозобов'язаний не отримав за відсутністю за місцем проживання. Зазначене відповідно до Порядку, кваліфікується як належне вручення повістки та дає право відповідачу для внесення відомостей про цей факт до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Звернення до національної поліції щодо позивача до відповідальності, відповідач також не надсилав, а органи поліції отримали таке повідомлення автоматично відповідно до електронної взаємодії відповідних баз даних, лише за самим фактом не з'явлення військовозобов'язаного за викликом ТЦК. Факт не з'явлення позивача до ТЦК для уточнення персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, позивач під час звернення до суду не заперечував.

Будь-яких інших дій, а саме здійснення мобілізації, складання протоколів про адміністративне правопорушення, направлення інформації до правоохоронних органів, примусового доставлення до ТЦК, відповідач щодо позивача не вчиняв. Права позивача відповідачем жодним чином не порушено. Внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників про факт не з'явлення за належним чином врученою повісткою, було у цьому випадку правомірною дією відповідача та прав позивача не порушувало.

Підстав для задоволення позову не вбачається.

В задоволенні позову відмовити повністю, судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК