про залишення позову без розгляду
23 червня 2025 року Справа 640/6576/21
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Войтовича І.І., суддів: Вісьтак М.Я., Сас Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом Громадської організації Асоціація "Закон і справедливість" до Кабінету Міністрів України, Львівської обласної державної адміністрації визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.07.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Громадської організації Асоціація "Закон і справедливість" до Кабінету Міністрів України, Львівської обласної державної адміністрації визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Зобов'язано Кабінет Міністрів України опублікувати оголошення у виданні, в якому була оприлюднене розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.05.2020 №624-р та розпорядження від 12.06.2020 №718-р, відповідно до вимог ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України.
Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2825-IX (в редакції Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ" від 16.07.2024 № 3863-IX (далі - Закон № 3863-ІХ), який набрав чинності 26.09.2024, установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом №3863-ІХ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
На підставі пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2825-IX (в редакції Закону №3863-ІХ) та Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, проведено автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України.
За результатами розподілу, справа № 640/6576/21 передана на розгляд та вирішення Хмельницького окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.03.2025, головуючим суддею визначено Михайлова О.О.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.03.2025 дану адміністративну справу передано на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Протоколом автоматизованого розподілу від 07.04.2025 справа розподілена судді Войтович І.І.
Протоколом автоматизованого визначення складу колегії суддів від 14.04.2025 визначено суддів Сас Є.В. та Вісьтак М.Я.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження колегією суддів та призначено підготовче судове засідання на 21.05.2025.
21.05.2025 до суду прибув представник відповідача, позивач явку уповноваженого представника не забезпечив будучи належним чином повідомленим про дату час та місце проведення судового засідання засобами поштового зв'язку Укрпошта рекомендованим листом із повідомленням про вручення за адресою зазначеною в позові. Заяв/клопотань із проханням відкласти судове засідання до суду не надходило. Представник Львівської обласної державної адміністрації до суду не прибув.
Судом визнано неявку представника позивача неповажною, у зв'язку з цим судом відкладено слухання справи на 23.06.2025 о 14:00 год..
23.06.2025 до суду прибув представник Кабінету Міністрів України та подав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із повторною неявкою представника позивача, клопотання просив розглянути в порядку письмового провадження. Представник Львівської обласної державної адміністрації до суду не прибув.
Враховуючи вищезазначене, неявку представника позивача в судові засідання, неповідомлення суд про причини такої неявки, наявність клопотання представника Кабінету міністр України про залишення позву без розгляду, колегія суддів вирішує справу у письмовому провадженні та зазначає наступне.
Про дату та час проведення судового засідання, призначених на 21.05.2025, 23.06.2025 позивачу надіслано повістку про виклик, що підтверджується наявними у справі трекінгом Укрпошта № 0601136428946 із відміткою про вручення 30.04.2025, трекінгом 0601149363711 із відміткою про вручення особисто 07.06.2025.
Суд зазначає, що позивач не повідомив суд про причини неявки в судові засідання, заяв чи клопотань із проханням відкласти розгляд справи до суду не надходило.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач не прибув (повторно не прибув, якщо він не є суб'єктом владних повноважень) у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 193 КАС України суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку.
Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.
Відтак, розгляд справи призначеної судом до розгляду за правилами загального позовного провадження має відповідно встановлені процесуальним кодексом строки такого розгляду.
Суд зазначає, що згідно з приписами ч.2 ст.44 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Отже, добросовісність вимагає здійснення процесуальних прав лише з метою, з якою їх було надано.
Згідно з приписами ч.3 ст. 9 КАС України кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.
Приписами ч. 5, ч. 6 ст.205 КАС України, у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. До позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, положення цієї частини застосовуються лише у разі повторної неявки.
Згідно із ч.1 ст. 45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання цими правами не допускається.
Суд зазначає, що будучи ініціатором судового розгляду позивач в першу чергу повинен активно, не зловживаючи, використовувати власні процесуальні права, тобто здійснювати їх з метою, з якою такі права були надані, при цьому визначальними процесуальними обов'язками позивача є забезпечення представництва власних інтересів при розгляді адміністративної справи та дотримання процесуальних строків.
З огляду на наведені вище обставини та положення процесуального закону, суд фіксує неявку представника позивача в судове засідання, враховуючи не повідомлення про причини неприбуття, визнає таку неявку неповажною.
Таким чином, позивач явку свого уповноваженого представника у судові засідання 21.05.2025, 23.06.2025 не забезпечив, відповідно, представник позивача повторно не прибув у судове засідання.
Судом не встановлено наявність поважних причин для неприбуття представника позивача у судові засідання.
Разом з тим, судом встановлено, що неявка представника позивача перешкоджає розгляду справи.
Із врахуванням повторного неприбуття представника позивача у судове засідання, клопотання представника Кабінету Міністрів України із проханням залишити позов без розгляду, колегія судді вважає за необхідне залишити дану позовну заяву без розгляду.
При цьому, суд звертає увагу, що згідно з ч. 4 ст. 240 КАС України особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Керуючись статтями 9, 44, 205, 240, 243, 248 КАС України, суд,
1. Клопотання представника Кабінету Міністрів України про залишення позовної заяви без розгляду - задовольнити.
2. Позовну заяву Громадської організації Асоціація "Закон і справедливість" до Кабінету Міністрів України , Львівської обласної державної адміністрації визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - залишити без розгляду.
3. Копію ухвали надіслати (вручити) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Головуючий - суддя Войтович І. І.
Судді:
Вісьтак М.Я.,
Сас Є.В.,