23 червня 2025 року 640/5857/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві питання про накладення штрафу та про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом гр. ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся гр. ОСОБА_2 з позовом, в якому просив:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368) щодо відмови провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно - Кудрявська 16, місто Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату з 01 квітня 2019 року пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Фінансово - економічним управлінням Служби безпеки України від 20.07.2020 року №21/3/2-9/878-257 у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, невідкладно та однією сумою.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.10.2021 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (м. Київ, 04053, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (м. Київ, 04053, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату з 01 квітня 2019 року пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Фінансово - економічним управлінням Служби безпеки України від 20.07.2020 року №21/3/2-9/878-257 у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.11.2022 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві подати звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2021 у справі №640/5857/21 у десятиденний строк з моменту отримання копії ухвали суду.
До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов звіт від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про виконання рішення суду.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ справа отримана Київським окружним адміністративним судом за належністю.
До Київського окружного адміністративного суду надійшло клопотання позивача про відмову у прийнятті звіту ГУ ПФУ в м. Києві.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.06.2024 відмовлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві у прийнятті звіту про виконання судового рішення від 07.10.2021 у справі № 640/5857/21.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві строк для подання звіту про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.10.2021 у справі № 640/5857/21.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві надати Київському окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення суду від 07.10.2021 у справі № 640/5857/21 протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.
До Київського окружного адміністративного суду надійшов звіт про виконання судового рішення.
Розглядаючи звіт про виконання судового рішення, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві подано до суду звіт про виконання рішення суду, в якому зазначено, що пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , встановленому судовим рішенням, а саме: перерахунок на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України від 20.07.2020 року № 21/3/2-9/878-257 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.
Нараховано заборгованість за рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2021 у справі № 640/5857/21 за період з 01.04.2019 по 31.05.2022 у розмірі142537,90 грн, виплату якої буде здійснено в межах бюджетних асигнувань.
Розмір пенсії з 01.04.2019 встановлено у розмірі 14970, 00 грн.
У листопаді 2022 року пенсійним органом переглянуто виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2021 та донараховано кошти за період з 01.04.2019 по 30.11.2022 у розмірі 272396,88 грн., виплату яких буде здійснено в межах бюджетних асигнувань.
Розмір пенсійної виплати з 01.04.2019 встановлено у сумі 23841,52 грн.
У червні 2024 року управлінням переглянуто виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2021 з урахуванням висновків суду, викладених в ухвалі Київського окружного адміністративного суду від 06.06.2024.
Нараховано заборгованість за рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва 07.10.2021 у справі № 640/5857/21 за період з 01.03.2022 по 30.06.2024 у розмірі 123458,68 грн., виплату якої буде здійснено в межах бюджетних асигнувань.
Розмір пенсії станом на 01.03.2022 встановлено у розмірі 27179,33 грн, станом на 01.03.2023 - 28679,33 грн, станом на 01.03.2024 - 30179,33 грн.
Одночасно повідомлено, що пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набрали законної сили, проводяться отримувачам за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету за рахунок коштів державного бюджету України на відповідний рік.
Щодо виплати заборгованості, суд зазначає таке.
Відповідно до статей 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно пункту 12 “Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 головне управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс та кошторис видатків, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Поряд з цим, Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» внесено зміни до деяких постанов Уряду, та, зокрема, до Положення 280.
Кабінетом Міністрів України затверджено “Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку» та внесено до постанов Кабінету Міністрів України відповідні зміни.
Встановлено Пенсійному фонду України до 1 квітня 2021 року провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій.
Відповідно до пункту 4 Положення № 280 (в редакції Постанови № 1279) Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій.
Відповідно до пункту 12 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою КМУ від 30.08.1999 № 1596, органи Пенсійного фонду (головні управління Пенсійного фонду України в областях, м. Києві) на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 3 у трьох примірниках.
Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1596 під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України.
Згідно із пункту 14 Порядку № 1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України проводить протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам кошти, необхідні для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.
Згідно із Бюджетом Пенсійного фонду України на 2022 рік (який, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 № 1167 “Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2022 рік») окремою бюджетною програмою на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду передбачено 44 473,3 тис. грн., які відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 року за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09 грудня 2021 року №35-1) доведені Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві та зазначені в Плані доходів та видатків і Помісячному розпису доходів та видатків на 2022 рік.
Згідно затвердженого помісячного розпису доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду 2022 рік затверджені у розмірі 44 473,3 тис.грн.
Пенсійним фондом України у 2022 році профінансовано погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою набрання ними законної сили по 30.04.2020 включно.
Управлінням підготовлено списки з датою набрання рішення суду законної сили з 01.05.2020 по 30.06.2020 для виплати після фінансування Пенсійним фондом України.
Витрати Пенсійного фонду України на виплати, які здійснюються за рахунок Державного бюджету України, затверджуються Бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Тому погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду здійснюється органами Пенсійного фонду України в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
При цьому, кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду».
Фінансування даних виплат здійснюється за кодом КЕКВ 2710 “Виплата пенсій і допомог».
Суд враховує, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі є спонукання відповідача-суб'єкта владних повноважень до виконання рішення суду, ухваленого не на його користь, якщо таке рішення передбачає вчинення певних дій.
При цьому визначальним є те, чи існують достатні підстави вважати, що відповідач може ухилятися від виконання судового рішення, маючи реальну можливість його виконати.
Натомість, встановлені судом обставини справи та наявні у ній докази вказують на неможливість самостійного виконання відповідачем рішення суду у цій справі, що обумовлюється відсутністю у відповідача необхідного фінансового ресурсу та бюджетних коштів для виплати присудженого грошового забезпечення.
Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постановах від 21.11.2018 у справі № 373/436/17, від 15.05.2020 у справі № 812/1813/18, від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а, від 19.02.2020 у справі № 821/1491/17 та багатьох інших, невиконання боржником (пенсійним органом) судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу (пенсіонеру) за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Таким чином, оскільки невиконання відповідачем рішення суду у цій справі спричинене об'єктивними причинами, а належних доказів, які б свідчили про намір суб'єкта владних повноважень ухилитися від виконання судового рішення, не здобуто, суд доходить висновку про відсутність підстав для накладення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві штрафу в порядку, визначеному ст. 382 КАС України.
Водночас суд зважає на те, що основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
У свою чергу, прийняття судом рішення про накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу у даному випадку не вплине на виконання судового рішення, ухваленого на користь позивача, та, відповідно, не відновить його право на отримання присуджених бюджетних коштів.
Також суд застосовує правову позицію Верховного Суду щодо підстав для накладення штрафу на керівника територіального управління Пенсійного фонду, сформовану у подібних правовідносинах у постанові від 23.04.2020 при вирішенні справи № 560/523/16.
Так, колегія суддів Верховного Суду зазначила, що, переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення, та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду, або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Отже, з урахуванням характеру спірних правовідносин та фактичних обставин справи, беручи до уваги висновки Верховного Суд у справі № 560/523/16, суд не вбачає наявності вищезазначених підстав для накладення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві штрафу за невиконання рішення суду у цій справі.
Насамкінець суд зауважує, що проблема невиконання рішень національних судів у соціальних та інших публічно-правових спорах має загальнодержавний характер.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Згідно ч. 5 ст. 382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Виходячи з викладеного, суд зазначає, що оскільки правових підстав для накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві немає, а продовження судом строку для добровільного виконання відповідачем рішення суду немає подальшого сенсу, суд не може прийняти іншого рішення, окрім як про прийняття звіту відповідача про виконання судового рішення в цій адміністративній справі.
Разом з тим суд наголошує, що це не звільняє відповідача від обов'язку виконати рішення суду, ухвалене на користь позивача, та не позбавляє позивача права повторно звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням такого рішення шляхом зобов'язання відповідача подати новий звіт про його виконання, якщо поведінка відповідача буде давати приводи вважати, що він ухиляється від виконання рішення суду, затягує його виконання або ж діє недобросовісно та не вживає заходів, необхідних для його якнайшвидшого виконання.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 295, 382 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.10.2021 року у справі № 640/5857/21.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя Лапій С.М.