ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"23" червня 2025 р. Справа №300/4240/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Бобров Ю.О., розглянувши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “АВЕ Івано-Франківськ» до Конкурсної комісії для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця Конкурсу з визначення суб'єкта господарювання на здійснення операцій із збирання побутових відходів на території Нижньовербізької територіальної громади, Виконавчого комітету Нижньовербізької сільської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю “ФАУНА», третя особа Комунальне підприємство “Благоустрій ОТГ» про визнання протиправними та скасування рішень та договору, -
Адвокат Митровка Я.В. в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю “АВЕ Івано-Франківськ» звернувся з адміністративним позовом до Конкурсної комісії для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця Конкурсу з визначення суб'єкта господарювання на здійснення операцій із збирання побутових відходів на території Нижньовербізької територіальної громади, Виконавчого комітету Нижньовербізької сільської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю “ФАУНА», третя особа Комунальне підприємство “Благоустрій ОТГ» про визнання протиправними та скасування рішень та договору.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до пунктів 4, 5 та 9 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно статті 5 КАС України Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 4 КАС України У цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи;
суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг;
позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, або адміністратор за випуском облігацій, який подає позов до адміністративного суду на захист прав, свобод та інтересів власників облігацій відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду;
відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Як вбачається із змісту позовної заяви позивач свої вимоги обгрунтовує протиправними рішенням рішеннями Конкурсної комісії для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця Конкурсу з визначення суб'єкта господарювання на здійснення операцій із збирання побутових відходів на території Нижньовербізької територіальної громади і Виконавчого комітету Нижньовербізької сільської ради та договором останнього.
При цьому в позовній заяві представником відповідача визначено як відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю “ФАУНА», яке не є суб'єктом вланих повноважень та не виконувало жодних публічно-владних управлінських функцій та не приймало відповідних рішень.
Таким чином, позивачу необхідно привести зміст позовної заяви відповідно до викладених обставин та заявлених позовних вимог.
Частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із вищевикладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення вищевказаних недоліків шляхом приведення у відповідність позовної заяви до вимог процесуального закону.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “АВЕ Івано-Франківськ» до Конкурсної комісії для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця Конкурсу з визначення суб'єкта господарювання на здійснення операцій із збирання побутових відходів на території Нижньовербізької територіальної громади, Виконавчого комітету Нижньовербізької сільської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю “ФАУНА», третя особа Комунальне підприємство “Благоустрій ОТГ» про визнання протиправними та скасування рішень та договору - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом:
- привести зміст позовної заяви відповідно до викладених обставин та заявлених позовних вимог.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
Копію цієї ухвали надіслати через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Бобров Ю.О.