Ухвала від 24.06.2025 по справі 300/4365/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про передачу адміністративної справи

"24" червня 2025 р. справа № 300/4365/25

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Могила А.Б. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Либовка Анна Володимирівна, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Либовка А.В. звернувся в суд із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність щодо внесення даних про непридатність та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і до Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як наслідок про зобов'язання привести облікові дані в цих реєстрі та кабінеті у відповідність до наявних відомостей щодо непридатності та виключення з військового обліку на підставі положень наказу МОУ №402 від 14.08.2008.

У статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує серед іншого також питання чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

З приводу дотримання правил територіальної підсудності під час звернення ОСОБА_1 із даним позовом до суду слід зазначити таке.

Згідно зі статтею 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.

У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача.

В наведеній нормі Кодексу законодавець надав право фізичній особі оскаржувати індивідуальні акти, а також дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) щодо цієї особи до суду за місцем її проживання (перебування, знаходження), однак за однієї обов'язкової умови - таке місце проживання (перебування, знаходження) фізичної особи повинно бути зареєстрованим у встановленому законом порядку.

У Законі України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи (пункт 12 частини першої статті 2).

З матеріалів справи вбачається, що зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 .

Місцем знаходження суб'єкта владних повноважень, який на думку позивача допустив стосовно нього бездіяльність та яка є предметом оскарження, вказано м. Корець Рівненської області.

За таких обставин та враховуючи те, що зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача, місцезнаходженням відповідача є населені пункти у Рівненській області, дана справа не підсудна Івано-Франківському окружному адміністративному суду, оскільки розгляд даної справи має здійснюватися за правилами територіальної підсудності окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Рівненську область (Рівненським окружним адміністративним судом).

Суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду (пункт 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частин шостої та восьмої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

За приписами частини першої статті 318 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

Отже, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує його направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 26, 29, 30, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу №300/4365/25 за позовом ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Либовка Анна Володимирівна, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, - передати на розгляд до Рівненського окружного адміністративного суду.

Передачу адміністративної справи №300/4365/25 до Рівненського окружного адміністративного суду здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а у разі подання апеляційної скарги після залишення її без задоволення.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.