24 червня 2025 рокум. Ужгород№ 260/2386/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить: 1) визнати протиправними (бездіяльність) дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області, як державного органу України, залученого до процедури призначення, обчислення, перерахунку та виплати пенсій особам, звільнених з військової служби, а саме по відмові у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2021 р. відповідно до діючого законодавства України в період звільнення ОСОБА_1 (відповідно до Закону № 2262-ХІІІ). Протоколом, передбачена виплата пенсії 90%, з урахуванням усіх надбавок без обмеження максимальним розміром та без урахуванням обмежувальних коефіцієнтів передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1; 2) зобов'язати Головне упрвління Пенсійного фонду України у Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2025 р. без урахуванням обмежувальних коефіцієнтів передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 (відповідно до Закону №2262-ХІІІ); здійснити перерахунок та виплати передбачені протоколом та крайнім рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду, яке вступило в законну силу від 21 лютого 2025 року по справі № 260/6937/25, яким зобов'язано ГУ ПФ в Закарпатській обл. здійснити перерахунок та виплатити з усіх видів грошового забезпечення військовому пенсіонеру ОСОБА_1 з 01 серпня 2021 року із розрахунку 90% сум, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
05 травня 2025 року відповідач заявив клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи Міністерство соціальної політики України. Таке клопотання мотивоване тим, що реальне виконання рішення в даній справі, у разі задоволенні позову, залежатиме від Міністерства соціальної політики України.
Розглянувши заявлене відповідачем клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Отже, необхідність залучення до участі у справі третьої особи норми процесуального законодавства пов'язують з тим, що рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Предметом розгляду даної адміністративної справи є питання протиправності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо обмеження розміру пенсії позивача максимальним розміром. Отже, спірні правовідносини стосуються питання пенсійного забезпечення особи.
Так, відповідно до ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, Пенсійний фонд є органом, який, в тому числі, здійснює керівництво та управління солідарною системою, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій.
Згідно ч. 1 ст. 71 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" бюджет Пенсійного фонду - це план утворення і використання цільового страхового фонду, що формується за рахунок надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та надходжень з інших джерел, визначених цим Законом.
Нормами п. 1 ч. 1 ст. 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом.
З огляду на зазначене суд вважає, що правовідносини, які виникли між ОСОБА_1 та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області, стосуються виключно питання виплати пенсії, що є основним обов'язком органу Пенсійного фонду України, та жодним чином не впливають на права та обов'язки Міністерства соціальної політики України.
У зв'язку з вищенаведеним, на думку суду, в даному випадку відсутні підстави для залучення Міністерства соціальної політики України до у часті у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
З огляду на зазначене у задоволенні клопотання відповідача слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 166, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України. Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяР.О. Ващилін