24 червня 2025 року м. Ужгород№ 260/3767/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якій просить суд: 1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про відмову в проведенні перерахунку пенсії від 15.04.2025р. ПС №921090805470 в частині виплат пенсії без обмеження. 2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перерахувати пенсію та здійснити виплати пенсії без встановлених обмежень визначених ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 (зі змінами) та ст.2 Закону України №3668 від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» ОСОБА_1 з дати звернення - 24 липня 2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 11 грудня 2015 року Постановою Виноградівського районного суду Закарпатської області по справі №299/3414/15-а позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі про скасування рішення про відмову в призначенні пільгової пенсії та про визнання неправомірними дій - задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі частини першої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі від 06 листопада 2015 року, оформленого протоколом комісії №46 від 06 листопада 2015 року, щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі частини першої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі частини першої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ з дня звернення, тобто з 04.11.2015 року. Так, на підстави постанови Виноградівського районного суду Закарпатської області, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, із встановленими обмеженнями на підставі ст.2 Закону України №3668 від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
20 травня 2022 року позивач був мобілізований до лав Збройних Сил України, проходячи військову службу, останньому видано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 07.07.2023 року. У подальшому позивач звернувся до Чернігівської обласної прокуратури із заявою про отримання довідки про заробітну плату заступника керівника Чернігівської обласної прокуратури тобто із посади на якій позивач працював до виходу на пенсію. Через те, що позивач учасник бойових дій, а також через те, що із часу призначення йому пенсії по час звернення до суду, суттєво зросла заробітна плата працівників органів прокуратури в тому числі зросла заробітна плата на посаді з якої його було звільнено та із якої йому призначено пенсію за вислугою років, останній вирішив звернутись до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатської області із заявою про перерахунку призначеної йому пенсії.
28 травня 2025 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві відповідач зазначає, що за результатами розгляду заяви, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 24.07.2023 року з врахуванням довідки від 22.07.2024 року №21-74, виданої Чернігівською обласною прокуратурою про заробітну плату. Максимальний розмір пенсії після проведеного перерахунку склав з 24.07.2023 - 20930,00 грн., з 01.03.2024 - 23610,00 грн. Згідно порядку виконання перерахунків пенсій згідно ЗУ «Про прокуратуру», погодженого Міністерством соціальної політики України 21.02.2020 року: якщо пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 року (зі змінами) максимальний розмір пенсії (з урахуванням додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з 1 січня 2023 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить 2093 грн. Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 1 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить 2361 грн., при цьому пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» цього Закону установлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом на 01.01.2024, проводиться з 01.03.2024 разом зі здійсненням щорічної індексації пенсії.
Відтак, відповідач вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
06 червня 2025 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що Постановою Виноградівського районного суду Закарпатської області від 11 грудня 2015 року по справі №299/3414/15-а позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі про скасування рішення про відмову в призначенні пільгової пенсії та про визнання неправомірними дій - задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі частини першої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі від 06 листопада 2015 року, оформленого протоколом комісії №46 від 06 листопада 2015 року, щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі частини першої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі частини першої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ з дня звернення, тобто з 04.11.2015 року.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання постанови Виноградівського районного суду Закарпатської області, ОСОБА_1 з 04 листопада 2015 року призначено пенсію за вислугу років.
Однак, розмір пенсії позивача встановлений із обмеженнями на підставі ст.2 Закону України №3668 від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
20 травня 2022 року позивач був мобілізований до лав Збройних Сил України, проходячи військову службу, останньому видано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 07.07.2023 року.
Через те, що позивач учасник бойових дій, а також через те, що із часу призначення йому пенсії по час звернення до суду, суттєво зросла заробітна плата працівників органів прокуратури в тому числі зросла заробітна плата на посаді з якої його було звільнено та із якої йому призначено пенсію за вислугою років, позивач звернувся до Чернігівської обласної прокуратури із заявою про отримання довідки про заробітну плату заступника керівника Чернігівської обласної прокуратури, тобто із посади на якій позивач працював до виходу на пенсію, а в подальшому звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатської області із заявою про перерахунку призначеної йому пенсії.
Відповідач усно відмовив позивачеві у здійсненні такого перерахунку.
Не погоджуючись з таким діями суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За правилами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 року у справі №260/4802/24 адміністративний позов ОСОБА_1 був задоволений, визнано протиправними та скасовано рішення ГУ ПФУ в Закарпатській області від 24 липня 2024 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області з 24 липня 2024 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без встановлених обмежень визначених ст.2 Закону України №3668 від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та з врахуванням раніше виплачених сум.
Проте, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.03.2025 року у справі №260/4802/24 була частково задоволена апеляційна скарга ГУ ПФУ в Закарпатській області, визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 24 липня 2024 року про перерахунок пенсії в порядку визначеному Законом України «Про звернення громадян». Зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області прийняти і розглянути заяву ОСОБА_1 від 24 липня 2024 року про перерахунок пенсії відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України №22-1 від 25.11.2005 року. У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 року у справі №260/4802/24 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Проте, відповідач прийняв Рішення ГУ ПФУ в Закарпатській обл. про відмову в проведенні перерахунку пенсії від 15.04.2025р. ПС №921090805470, яким оформлено відмову в перерахунку в частині виплати пенсії без обмеження.
В оскаржуваному Рішенні від 15.04.2025 року відповідач посилається на ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014, яка зазначає, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Абзацом 6 ч. 5 ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 дійсно встановлені обмеження максимальної пенсії прокурорам, однак, зміни до зазначеного закону в частині встановлення згаданих обмежень внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VIII від 24.12.2015.
Крім того, ч.2 Розділу 2 Прикінцевих положень вказаного закону встановлено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначені починаючи з 1 січня 2016 року.
Так, відповідно до ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 встановлено обмеження пенсії в тому числі і призначених згідно Закону України «Про прокуратуру», та яка була визнана неконституційною Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(ІІ)/2022.
Із матеріалів справи вбачається, що із 04 листопада 2015 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугою років, згідно вимог ст.86 Закону України «Про прокуратуру», тобто до встановлення обмежень згідно Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015.
Відповідно до вказаної інформації ОСОБА_1 виплачується пенсія із заробітної плати яка становить 34667,55 грн. і відповідно ОСОБА_1 виплачується пенсія в розмірі 23610,00 грн. з врахуванням Закону України №3668 від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Згідно довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій за №2174 від 22 липня 2024 року розмір заробітної плати заступника прокурора області становить 105560 грн.
20 травня 2022 року ОСОБА_1 був мобілізований до лав Збройних сил України і 07 липня 2023 року ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій про що ОСОБА_1 видано посвідчення серії НОМЕР_2 від 07.07.2023 року про те, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій.
Крім того, встановлено, що обмеження визначені ст.2 Законом України №3668 від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження у виплаті пенсій були предметом розгляду у Конституційному суді і з Рішенням Конституційного Суду №7-р(II)/2022 від 12.10.2022 Припис статті 2 зі змінами, що поширює свою дію на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду №2-р(II)/2024 від 20.03.2024. Припис статті 2 утрачає чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення.
Приписи статті 2 зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Тобто, є всі підстави у перерахунку ОСОБА_1 пенсії без встановлених обмежень визначених ст.2 Закону України №3668 від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури до 15 липня 2015 року визначалися Законом України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).
Згідно із частиною 13 вказаної статті 50 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII, яким, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
В подальшому 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII, згідно з пп.1 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, Закон №1789-ХІІ, крім, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
За частиною 12 статті 86 Закону №1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
В подальшому, Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року по справі №7-р(ІІ)/2019 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини 12 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним), положення частини 12 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Рішення установлений такий прядок його виконання:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VIІ підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Таким чином, з 13 грудня 2019 року відновлена дія частини 12 статті 86 Закону №1697-VII в редакції Закону, що була чинною з 15 липня 2015 року до 20 січня 2018 року, і певні категорії працівників органів прокуратури з 13 грудня 2019 року набули права на проведення перерахунку їх пенсій, призначених в порядку та умовах Закону №1697-VII.
З 1 квітня 2021 року впроваджено нову технологію екстериторіального призначення/перерахунку пенсії та ухвалено постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України» від 16.12.2020 №25-1, зареєстровану у Міністерстві юстиції України.
16.03.2021 за №339/35961, згідно з якою внесено, зокрема, низку змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України.
Нова технологія екстериторіального призначення/перерахунку пенсії передбачає опрацювання заяв і прийнятих документів бек-офісами 25 головних управлінь Фонду у порядку черговості, незалежно від місць прийому заяв та місця проживання пенсіонерів. Рішення за результатами розгляду заяви зберігається в електронній пенсійній справі особи. Відповідно до пункту 1.1 Порядку заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 4.2 Порядку при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
Рішенням Конституційного Суду №7-р(II)/2022 від 12.10.2022 припис статті 2 зі змінами, що поширює свою дію на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду №2-р(II)/2024 від 20.03.2024. Припис статті 2 утрачає чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення.
Приписи статті 2 зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Вбачається, що у відповідності до ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року №379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» установлено, що у період воєнного стану у 2025 році коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб.
Таким чином, Держава в особі Кабінету Міністрів України на виконання ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», Постановою №1 від 03.01.2025 року врегулювало дане питання та зняла обмеження для виплат пенсій особам які захищали Україну під час збройної агресії рф та мають статус учасника бойових дій (УБД).
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 ст.9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, питання розподілу судових витрат не вирішується.
Керуючись ст.ст.5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про відмову в проведенні перерахунку пенсії від 15.04.2025р. ПС №921090805470 в частині виплат пенсії без обмеження.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перерахувати пенсію без встановлених обмежень визначених ст.2 Закону України №3668 від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» з дати звернення - 24 липня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЯ. М. Калинич