23 червня 2025 рокум. Ужгород№ 260/2924/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження клопотання Департаменту патрульної поліції про залишення без розгляду позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції, в якому просить: 1) визнати протиправною відмову Управління патрульної поліції в Закарпатській області №22аз/41/15/01-2025 від 02.04.2025 року у наданні інформації на адвокатський запит №67 від 26.03.2025 року; 2) зобов'язати Управління патрульної поліції в Закарпатській області повторно розглянути адвокатський запит ОСОБА_1 № 67 від 26.03.2025 року та надати повну, достовірну і обґрунтовану відповідь, з урахуванням висновків суду, визначених у мотивувальній частині судового рішення.
Разом із відзивом Департамент патрульної поліції заявив клопотання про залишення позову без розгляду на підставі п. 7 ч. 1 ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Подане клопотання аргументує тим, що Управління патрульної поліції не є юридичною особою та не може бути відповідачем у справі.
Розглянувши заявлене Департаментом патрульної поліції клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідач, в розумінні норм п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Вказане кореспондується також з положеннями ч. 4 ст. 46 КАС України.
В свою чергу суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Існують три види суб'єктів владних повноважень, інших суб'єктів, наділених адміністративними повноваженнями, які у розумінні КАС України можуть залучатися до адміністративного процесу як відповідач: суб'єкти зі статусом юридичної особи, суб'єкти без статусу юридичної особи та індивідуальні суб'єкти.
Суб'єкти владних повноважень без статусу юридичної особи - це структурні утворення колективних суб?єктів владних повноважень.
Необхідною умовою для набуття такими суб'єктами процесуального статусу відповідача є виконання ними публічно-владних управлінських функцій.
Отже, суб'єкти владних повноважень характеризуються тим, що можуть бути юридичною особою, колективним утворенням без статусу юридичної особи чи індивідуальним суб'єктом. Однак незалежно від організаційно-правової форми (юридична особа, колективне утворення без статусу юридичної особи, індивідуальний суб'єкт) суб'єкт владних повноважень завжди наділений адміністративною компетенцією (публічними повноваженнями), яку він набуває і здійснює у порядку, передбаченому нормами адміністративного права.
Судом встановлено, що відповідно до п. 1 Розділу 1 Положення про Управління патрульної поліції в Закарпатській області, затвердженого наказом Департаменту патрульної поліції №20/1 від 01.12.2015 (в редакції від 03.03.2025 № 591), Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції є територіальним (відокремленим) підрозділом Департаменту патрульної поліції.
Управління забезпечує виконання завдань і функцій патрульної поліції на території обслуговування та на територіях, визначених окремими організаційно-розпорядчими актами Національної поліції України та/або Департаменту патрульної поліції (п. 5 розділу І Положення).
Отже, на думку суду, Управління патрульної поліції в Закарпатській області незалежно від наявності в нього статусу юридичної особи є суб'єктом владних повноважень, а тому може бути відповідачем в адміністративній справі.
З огляду на вищенаведене суд не вбачає підстав для залишення даного позову без розгляду.
Керуючись ст. ст. 166, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотання Департаменту патрульної поліції про залишення без розгляду позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Р.О. Ващилін