24 червня 2025 року м. Житомир справа № 240/24019/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), у якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення виплати раніше перерахованої пенсії з її обмеженням максимальним (граничним) розміром з 01.02.2022 по 29.02.2024 та з 01.03.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачувати раніше перераховану пенсію без обмеження її максимальним (граничним) розміром з 01.02.2022 по 29.02.2024 та з 01.03.2024.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідач застосовує до його пенсії обмеження її максимальним розміром. Наголошує, що обмеження максимального розміру пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним, тому просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 11.12.2024 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи та надано відповідачеві строк для подання відзиву на позовну заяву.
Від відповідача 13.01.2025 надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову у зв'язку з необґрунтованістю та безпідставністю, наголошуючи, що розрахунковий розмір пенсії, обчислений на виконання судового рішення з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" становить 25677,33 грн. Однак розмір пенсії до виплати відповідно до ст. 43 Закону з урахуванням максимального розміру становить 23610,00 грн. Тобто, Управління виплачує позивачеві пенсію з урахуванням постанов №118, 168, 185, а не обмежує пенсію максимальним розміром.
Розглянувши у письмовому провадженні, з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсіного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
На виконання рішення Житомирського адміністративного суду від 20.09.2024 у справі № 240/15458/24 (набрало законної сили 20.10.2024 року) про перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.02.2022 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.06.2024 року № Х368243 (0601003763) про грошове забезпечення станом на 01.01.2022, нарахована пенсія з урахуванням індексації (збільшення) пенсії позивача відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (1500 грн ), від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (1469,84 грн.).
При цьому, на виконання судового рішення у справі № 240/15458/24 відповідачем з 01.02.2022 позивачу перерахована пенсія в розмірі 21836,93 грн., проте виплачується з обмеженням вигаданим максимальним розміром у розмірі 19340 грн.
Також відповідачем на виконання судового рішення у справі № 240/15458/24 з 01.03.2023 позивачу перерахована пенсія в розмірі 23759,63 грн., проте виплачується з обмеженням вигаданим максимальним розміром у розмірі 20930,00 грн.
В подальшому відповідачем на виконання судового рішення у справі № 240/15458/24 з 01.03.2024 позивачу перерахована пенсія в розмірі 25677,33 грн., проте виплачується з обмеженням максимальним розміром у розмірі 23610,00 грн.
Позивач звертався до відповідача із зверненням з питання перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром пенсії за 2023, 2024 роки.
Листом від 19.11.2024 відповідач роз'яснив позивачу, що збільшення розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою, аналогічною тій, яку особа займала на день звільнення зі служби, не є тотжним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Вважаючи дії відповідача щодо виплати пенсії з її обмеження максимальним розміром необґрунтованими та протиправними, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно достатті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною третьоюстатті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частини перша, друга статті 63 Закону №2262-ХІІ).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України № 2262-XII зі змінами, а саме: частина сьома статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини зазначеного Рішення Конституційного Суду України положення частини сьомої статті 43 Закону №2262, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 20.12.2016 відсутня дія частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
Поряд з цим, відповідно до Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який відповідно до Прикінцевих положеньцього Законунабрав чинності з 01.01.2017, у частині сьомій статті 43 Закону № 2262-XII слова і цифри «у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Буквальне розуміння змін, внесених Законом України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, дозволяє стверджувати, що у Законі № 2262 відсутня дія частини сьомої статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Отже, внесені Законом України від 06.12.2016 № 1774 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України'до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Такий висновок узгоджується з позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі № 522/16882/17, від 31.01.2019 у справі №638/6363/17, від 12.03.2019 у справі № 522/3049/17.
Окрім того, у постанові від 16 грудня 2021 року у справі №400/2085/19 Верховний Суд зробив правовий висновок, що обмеження Головним управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області максимального розміру пенсії, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262, якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром та яка втратила чинність з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, не повинні застосовуватися при розрахунку пенсії позивача.
З наданих до матеріалів справи розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі №0601003763 вбачається, що підсумок перерахованої пенсії позивача (з надбавками) з 01.02.2022 складає 21836,93 грн, а з урахуванням максимального розміру - 19340,00 грн; з 01.02.2023 - становить 23759,63 грн., а з урахуванням максимального розміру - 20930,00 грн.; 3 01.03.2024 становить 25677,33 грн., а з урахуванням максимального розміру - 23610,00 грн.
Тобто, наявне обмеження пенсії максимальним розміром, а тому дії відповідача щодо обмеження максимальним розміром пенсії позивача є протиправними.
Враховуючи викладене та судову практику, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем щодо обмеження позивачу максимальним розміром пенсії при її перерахунку та зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Частиною першою та другоюстатті 77 КАС Українивстановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннямистатті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, судом не вирішується питання про їх розподіл.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7,м. Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл.,10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення ОСОБА_1 виплати раніше перерахованої пенсії з її обмеженням максимальним (граничним) розміром з 01.02.2022 по 29.02.2024 та з 01.03.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачувати ОСОБА_1 раніше перераховану пенсію без обмеження її максимальним (граничним) розміром з 01.02.2022 по 29.02.2024 та з 01.03.2024.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова
24.06.25