Рішення від 23.06.2025 по справі 240/1875/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2025 року м. Житомир справа № 240/1875/25

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення під час перерахунку з 01.10.2024 розміру пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.10.2024 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII па підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) виходячи із розрахунку 60% заробітної плати, зазначеної у довідках Департаменту агропромислового розвитку та економічної політики від 30.01.2024 № 03-6/185/0/2-24/38 та від 30.01.2024 № 03-6/184/0/2-24/38, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

В обґрунтування позову вказує, що 30.01.2024 звернулася в відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону №889. Разом із заявою надала, зокрема, довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 30.01.2024 № 03-6/185/0/2- 24/38; довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, від 30.01.2024 № 03-6/184/0/2- 24/38 станом на грудень 2023 року. Зазначає, що із 30.01.2024 їй призначено пенсію за віком довічно відповідно до Закону №889 у розмірі 23610,00 грн з урахуванням довідок від 30.01.2024 № 03-6/185/0/2-24/38 та від 30.01.2024 №13-6/184/0/2-24/38. У такому розмірі отримувала пенсію з 30.01.2024 по 30.09.2024, однак 25.09.2024 відповідачем за власною ініціативою прийнято рішення про перерахунок моєї пенсії на підставі змін до Порядку №622, внесених Постановою КМУ №823 від 12.07.2024. У результаті перерахунку розмір моєї пенсії за віком з 01.10.2024 зменшено до 12708,90 грн. Позивач зазначає, що листом від 27.11.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просила надати пояснення чому в жовтні- листопаді 2024 отримала пенсію в значно меншому розмірі та просила здійснити перерахунок та призначити пенсію згідно поданих довідок від 30.01.2024 № 03-6/185/0/2-24/38 та від 30.01.2024 № 03-6/184/0/2-24/38.. Про таке зменшення я дізналася з листа відповідача від 23.12.2024 № 30850-29445/Ц/- 02/8-0600/21, у якому як на підставу для перерахунку пенсії, відповідач вказав про невідповідність наданих із заявою про призначення пенсії довідок про заробітну плату від 30.01.2024 № 03-6/184/0/2-24/38, від 30.01.2024 № 03-6/185/0/2-24/38 додаткам 1 та п. 4-1 до Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» №823 (далі Постанова №823). Для перерахунку призначеної пенсії Департаментом агропромислового розвитку надано відповідачу оновлені довідки про заробітну плату від 02.12.2024 №03-6/1789/0/2-24/38. Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги зауважила, що звертаючись за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VllI (далі Закон №889), вона мала на меті, щоб розмір виплат був визначений у середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії (грудень 2023 року), за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. З цією метою і надала довідки від 30.01.2024 № 03-6/184/0/2-24/38, від 30.01.2024 № 03-6/185/0/2- 24/38. Зазначає, що Постанова №823 не передбачає можливість її застосування з 01.01.2024 на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання нею чинності, не містить вказівок пенсійним органами вчиняти дії з перегляду (перерахунку) раніше призначених пенсій, а довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6 до пункту 5 Порядку №622 у редакції Постанови №823), видаються виключно для призначення пенсії та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця. Просить позов задовольнити.

Суддя своєю ухвалою від 28.01.2025 прийняла позовну заяву до розгляду, відкрила спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи та зобов'язала відповідача надати до суду копії матеріалів пенсійної справи позивача.

Відзив на позовну заяву надійшов до суду 20.02.2025. Заперечуючи позовні вимоги відповідач зазначає, що пунктом 4.1 Порядку № 622 визначено, що для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, заробітна плата визначається з урахуванням:- посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років у розмірах, установлених на дату звернення за призначенням пенсії (за посадою, передбаченою штатним розписом);- розмірів виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, визначених у середньомісячних сумах за період починаючи з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць. Відповідач у відзиві вказує, що позивач була звільнена з Департаменту агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської обласної державної адміністрації 29.01.2024, станом на 01.05.2016 має 22 роки 29 днів стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців. До заяви про призначення пенсії Позивачем було додано, зокрема, довідку від 30.01.2024 № 03-б/185/0/2-24/38 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на 31.12.2023, де посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років становить 12050,00 грн., довідку від 30.01.2024 № 03-б/184/0/2-24/38 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби в середніх розмірах надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, де інші виплати становлять 52131,14 грн. В подальшому, за результатами контрольно-перевірочних заходів Департаментом агропромислового розвитку та економічної політики видано нову довідку від 07.03.2024 № 03-б/419/0/2-24/38 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби в середніх розмірах надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, де інші виплати становлять 45056,14 грн. Розмір пенсії Позивача з 30.01.2024 становив 34263,68 грн. (57106,14 грн. х 60%), який виплачувався в максимальному розмірі 23610,00 грн.В подальшому, на виконання вимог пункту 4.1 Порядку № 622 Департаментом агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської обласної державної адміністрації надано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.12.2024 03-б/1789/0/2-24/38. Позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до вимог п.4.1 Порядку №622 з 01.10.2024 згідно довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.12.2024 03-б/1789/0/2-24/38, виданої Департаментом агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської обласної державної адміністрації. Дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вважає правомірними та вмотивованими. Просить відмовити у задоволенні позову.

До відзиву додано копії матеріалів пенсійної справи позивача.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.

До 30.01.2024 позивач отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" на підставі довідок Департаменту агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської обласної державної адміністрації від 30.01.2024 №03-б/185/0/2-24/38 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року та від 30.01.2024 №03-б/184/0/2-24/38 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби), заявник звернулась 30.01.2024.

Вказані вище довідки для призначення пенсії державного службовця видані за формами, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.

Із 30.01.2024 позивача переведено з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Розмір пенсії з 30.01.2024, обчислений з урахуванням 60% від заробітної плати, склав 34263,68 грн.

У подальшому, згідно з рішенням пенсійного органу позивачу з 01.10.2024 було перераховано та призначено пенсію у розмірі 12708,90 грн.

Листом від 23.12.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про те, що їй проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб". В подальшому, за результатами контрольно-перевірочних заходів Департаментом агропромислового розвитку та економічної політики видано нову довідку від 07.03.2024 № 03-б/419/0/2-24/38 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби в середніх розмірах надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, де інші виплати становлять 45056,14 грн. Розмір пенсії Позивача з 30.01.2024 становив 34263,68 грн (57106,14 грн. х 60%), який виплачувався в максимальному розмірі 23610,00 грн. Так як обчислення пенсії суперечило п. 4-1 Порядку №622, Департаментом агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської обласної державної адміністрації надано довідку від 02.12.2024 №03-б/1789/0/2-24/38 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на січень 2024 року згідно з вимогами п. 4-1 за формою згідно з Додатком до Порядку №622 з урахуванням змін, внесених постановою №823, де посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) становить 21181,50 грн

Вважаючи протиправним дії відповідача, що призвели до зменшення розміру пенсії протиправними, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України від 19.12.1993 №3723-VIII "Про державну службу" (надалі - Закон № 3723-VIII).

Так, у силу вимог ст. 37 Закону № 3723-VIII, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Разом із тим з 01.05.2016 набрав чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VІІІ "Про державну службу" (надалі - Закон № 889-VІІІ).

Згідно з пп. 1 п. 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ, визнано таким, що втратив чинність Закон № 3723-VIII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

За правилами пункту 10 і 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону № 3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Аналіз зазначених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (надалі - Порядок № 622).

Відповідно до п. 4 Порядку № 622 у редакції від 01.01.2020, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

20.07.2024 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823, якою затверджені зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (надалі - Постанова № 823).

Згідно з п. 3 цієї Постанови, вона набирає чинності з дня її опублікування (з 20.07.2024) та застосовується з 01.01.2024.

Пунктом 5 Порядку № 622 зі змінами передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1 - 6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII Про державну службу пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII Про державну службу та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

У разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.

У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.

За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, були встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", яка була чинною на момент призначення пенсії позивачеві (надалі - Постанова №1-3).

Цією постановою затверджено форми наступних довідок: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Як убачається з матеріалів справи, 30.01.2024 позивач звернувся до ГУПФУ в Житомирській області з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме, на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу".

Разом із указаною заявою позивач подала довідки Департаменту агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської обласної державної адміністрації від 30.01.2024 №03-б/185/0/2-24/38 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року та від 30.01.2024 №03-б/184/0/2-24/38 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби).

Вказані вище довідки для призначення пенсії державного службовця видані за формами, затвердженими Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.

З 30.01.2024 позивача переведено з пенсії за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 34263,68 грн (виплачувалась у розмірі 23610,00 грн). Зазначену пенсію призначено позивачу з 30.01.2024 щомісячно та довічно, а також виходячи з поданих вищевказаних довідок.

У подальшому позивачу з 01.10.2024 було перераховано пенсію відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" та призначено її у розмірі 12708,90 грн.

При цьому, управління обчислило пенсію позивачу з 01.10.2024 з урахуванням довідок про заробітну плату, виданих згідно з додатками 1-6 до Постанови КМУ № 823 від 12.07.2024, а саме: - довідки про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року від 02.12.2024 №03-б/1789/0/2-24/38; - довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі від 07.03.2024 №03-б/419/0/2-24/38.

Тобто відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.10.2024, призначеної відповідно до Закону № 889-VIII, з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823.

Разом із тим доводи відповідача щодо чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823, якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, суд не приймає до уваги, оскільки вказана Постанова набрала чинності з 20.07.2024, тоді як позивача було переведено на пенсію державного службовця в січні 2024 року.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Це означає, що вони поширюють свою дію лише на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України у рішенні від 05.04.2001 №3-рп/2001 вказав на те, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою ст. 58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 11.10.2015 №8-рп/2005 зазначено, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 08.04.2024 (справа №580/6509/23) зміна порядку розрахунку пенсії, як періодичної виплати фізичній особі, шляхом прийняття відповідного закону, який відповідає критерію якості закону та легітимній меті, за загальним правилом, не суперечить положенням ст. 22 (щодо недопущення при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод) та ст. 58 (щодо відсутності у законів та інших нормативно-правових актів зворотної дії в часі) Конституції України, за умови, що такі зміни не передбачають зменшення розміру пенсії, яку особа отримує на момент прийняття таких законодавчих змін.

Натомість суд ураховує факт того, що після прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови від 12.07.2024 № 823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" розмір пенсії позивача з 01.10.2024 був зменшений відповідачем з 34263,68 грн (виплачувалась у розмірі 23610,00 грн) до 12708,90 грн.

Суд зауважує, що пенсія за віком згідно зі ст. 37 Закону № 3723-ХІІ була призначена позивачу з 30.01.2024, тобто до внесення змін до Порядку № 622, а тому реалізація права особи мала б здійснюватися за нормами, чинними на момент вираження нею волевиявлення у формі конкретних дій (звернення до суб'єкта владних повноважень), а розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, має бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом.

Таким чином положення Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, з огляду на положення ст. 58 Конституції України, можуть застосовуватися лише для призначення пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій.

Окрім того, Постановою № 823 не було надано повноважень пенсійним органам на здійснення перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку з поширенням її дії з 01.01.2024.

Також, як уже було зазначено, відповідно до п. 5 Порядку № 622 (у редакції Постанови № 823), довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1 - 6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII Про державну службу пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII Про державну службу та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Враховуючи встановлені обставини та надану їм правову оцінку, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо перерахунку пенсії позивача, який призвів до зменшення її розміру.

Доводи відповідача про те, що з 01.10.2024 рішенням про перерахунок від 26.09.2024 приведено пенсійну справу позивача у відповідність до вимог чинного законодавства з урахуванням оновлених довідок згідно постанова № 823, суд не приймає до уваги, оскільки довідки, на підставі яких позивачу в січні перераховано пенсію, відповідала чинному на час видачі порядку і доказів щодо зазначення в них недостовірних даних пенсійним органом не надано.

Відповідно до ст. 13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Водночас Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

При чому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Отже, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Ураховуючи викладене суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн

У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Задовольнити позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7,м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення під час перерахунку з 01.10.2024 розміру пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.10.2024 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) виходячи із розрахунку 60% заробітної плати, зазначеної у довідках Департаменту агропромислового розвитку та економічної політики від 30.01.2024 № 03-6/185/0/2-24/38 та від 30.01.2024 № 03-6/184/0/2-24/38, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у сумі 1211 ( одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук

23.06.25