Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 червня 2025 року Справа№640/1228/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Євро Смарт Пауер» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.07.2020 №0010530510,
встановив:
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду (також далі - суд), перебуває позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Євро Смарт Пауер» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - відповідач), у якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкового повідомлення-рішення від 31.07.2020 № 0010530510 (далі - оскаржуване податкове повідомлення-рішення).
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 10.07.2020 прийнято податкове повідомлення-рішення на підставі Акта фактичної перевірки, яким зафіксовано відсутність у нього ліцензії на здійснення роздрібної торгівлі пальним. В той же час, позивач зазначає, що 10.07.2020 він отримав ліцензію на здійснення такої торгівлі, у зв'язку із чим оскаржуване повідомлення-рішення є необґрунтованим та підлягає скасуванню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 лютого 2021 року залишено позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» без руху.
02 березня 2021 року до суду надійшло клопотання представника позивача щодо усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 березня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31 липня 2020 року №0010530510, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
16 квітня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву та докази по справі. У відзиві на позовну заяву відповідачем заявлено клопотання про заміну відповідача у справі на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44118658).
05 серпня 2022 року до суду надійшло клопотання відповідача щодо стану розгляду справи.
18 жовтня 2022 року до суду надійшло клопотання відповідача щодо стану розгляду справи.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, на виконання вимог Закону України від 16 липня 2024 року №3863-IX, дана справа передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.
12 травня 2025 року проведено автоматизований розподіл судової справи між суддями Донецького окружного адміністративного суду, за результатами якого адміністративна справа №640/1228/21 передана на розгляд судді Молочній І. С.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу №640/1228/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31 липня 2020 року №0010530510.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області діяв у межах своїх повноважень, просить повністю відмовити в задоволенні позову ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР», аргументуючи це тим, що позивач здійснював реалізацію пального без належної ліцензії, що підтверджено актом перевірки, а застосовані санкції є правомірними та відповідають чинному законодавству.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
10.07.2020 ГУ ДПС у Дніпропетровській області складено Акт № 0085/04/26/05/РРО/42547705 за результатами проведеної 09.07.2020 фактичної перевірки ТОВ «Євро Смарт Пауер» щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівка» порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Зазначеною вище перевіркою, відповідачем встановлено: 1) Реалізація пального без ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
За результатами акта відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.07.2020 № 0010530510 та застосовано фінансові санкції у розмірі 250 000,00 грн. яке надіслано платнику засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення.
19.08.2020 ТОВ «Євро Смарт Пауер» оскаржено податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку.
За результатами розгляду скарги ДПС України 19.11.2020 залишила податкове повідомлення-рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальності за порушення податкового законодавства врегульовані ПК України.
Згідно з приписами підпунктів 21.1.1, 21.1.2, 21.1.4 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України «посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватись Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій».
Відповідно до підпунктів 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України, реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі- продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Відповідно до частини 20 статті 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон 481), роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування (стаття 1 Закону 481)
Відповідно до статті 15 Закону України 481, роздрібна торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.
Відповідальність за дане порушення передбачена абз. 9 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
Як зазначає сам позивач, ТОВ «Євро Смарт Пауер» 10 липня 2020 року отримана ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним № 04100314202000212, адреса місця торгівлі: Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Харківська, 7-Д.
В той же час, з Акта фактичної перевірки вбачається, що ТОВ «Євро Смарт Пауер» здійснило роздрібну реалізацію пального саме 09.07.2020.
Доводи позивача про отримання ліцензії 10.07.2020 жодним чином не спростовують висновків, викладених в Акті, а навпаки лише їх підтверджують.
Отже, позивачем не доведено факт наявності у нього ліцензії на роздрібну реалізацію палива саме 09.07.2020.
Таким чином, податковим органом правомірно застосовані штрафні санкції до позивача в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведено правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Беручи до уваги зазначені норми, враховуючи викладені вище висновки, суд дійшов висновку про обґрунтованість оскаржуваного рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
Таким чином, враховуючи вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову у повному обсязі, оскільки, як встановлено судом, оскаржуване рішення є законним та обґрунтованим.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати в цьому випадку стягненню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 9, 72-77, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Євро Смарт Пауер» (місцезнаходження: пр-т Соборності, буд. 15, каб. 219, м. Київ, 01601; код ЄДРПОУ 42547705) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, (місцезнаходження: вул. Сімферопольська, буд. 17а, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49005; код ЄДРПОУ ВП 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.07.2020 №0010530510 - відмовити повністю.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 24 червня 2025 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».
У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.С. Молочна