Рішення від 24.06.2025 по справі 140/3282/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2025 року ЛуцькСправа № 140/3282/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОПРОММАРКЕТ» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «АВТОПРОММАРКЕТ» (далі -ТзОВ «АВТОПРОММАРКЕТ») звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області), Державної податкової служби України (далі - ДПС України) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 23.04.2024 між ТзОВ «АВТОПРОММАРКЕТ» (постачальник) та КП «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ МЕТРОПОЛІТЕН» (замовник) укладено договір № НДВ-128/24, за умовами якого Постачальник зобов'язується поставити у зумовлені строки Замовнику товар, перелік, кількість, ціни та ідентифікаційні особливості якого зазначені у специфікації, а Замовник зобов'язується прийняти вказаний товар і своєчасно сплатити за нього певну грошову суму на умовах цього Договору.

Після отримання заявки на поставку товару № 25/24-521 від 30.05.2024 позивачем відвантажено товар Замовнику по видатковій накладній № 4 від 03.06.2024 та по факту приймання товару Замовником було підписано Акт приймання-передачі товару від 03.06.2024.

Доставка товару за видатковою накладною № 4 від 03.06.2024 здійснювалася відповідно товарно-транспортної накладної № Р4 від 03.06.2024.

На оплату вартості реалізованого товару було виставлено рахунок № 7 від 03.06.2024 на суму 264276,00 грн, включаючи ПДВ. Оплата за реалізований товар від Замовника надійшла в повному обсязі на розрахунковий рахунок товариства, про що свідчить банківська виписка від 06.06.2024.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України (далі - ПК України), тобто по факту реалізації товару за першою подією, сформовано та відправлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкову накладну (далі - ПН) № 2 від 03.06.2024 на загальну суму 264276,00 грн, в т. ч. ПДВ - 44046,00 грн, проте згідно з квитанцією реєстрація вказаної ПН була зупинена.

Позивач подав до Комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія ГУ ДПС у Волинській області) повідомлення про подання пояснень та документи для прийняття рішення про реєстрацію вказаної ПН в ЄРПН.

Проте, рішенням Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 14.02.2025 №12508386/40725285 було відмовлено у реєстрації зазначеної ПН.

Позивач не погоджується із рішенням Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 14.02.2025 №12508386/40725285 та вказує, що контролюючому органу було подано письмові пояснення та копії усіх первинних документів, які підтверджують реальність здійснених господарських операцій з поставки товару контрагенту, а тому були відсутні підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації ПН.

Позивач просить визнати протиправним та скасування рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Волинській області від 14.02.2025 № 12508386/40725285 про відмову в реєстрації ПН від 03.06.2024 № 2, та зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН ПН від 03.06.2024 № 2 датою подання.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 95).

В поданому до суду 16.04.2025 відзиві на позовну заяву (а. с. 100-103) представник відповідачів Роскошнова Д.А. позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення.

Інших заяв по суті справи на адресу суду від учасників справи не надходило.

Крім того, учасники справи не зверталися із клопотаннями про розгляд справи в судовому засіданні, оформленими відповідно до вимог статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Суд наголошує, що за змістом статті 162 КАС України у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Отже, заявлене у відзиві клопотання про розгляд справи за участю представника відповідача не підлягало судом вирішенню по суті.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ТзОВ «АВТОПРОММАРКЕТ» складено та подано до реєстрації в ЄРПН ПН від 03.06.2024 №2 (отримувач/покупець: КП «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТРОПОЛІТЕН»; товар №1: «вкладиш сходини капроновий КМ35», код товару згідно з УКТЗЕД 3916 у кількості 200 шт., обсягом постачання 29000,00 грн, ПДВ 5800,00 грн; товар №2 «секція підсхідця, АКП КМ25-1511,001», код товару згідно УКТЗЕД 8431310000, у кількості 500 шт., обсягом постачання 186500,00 грн, ПДВ 37300,00 грн; товар №3 «планка стопорна», код товару згідно УКТЗЕД 7326, у кількості 5 штук, обсягом постачання 2990,00 грн, ПДВ 598,00 грн; товар №4 «мастильниця кришки підшипн-в МВ 1/4», код товару згідно УКТЗЕД 8487909, у кількості 30 штук, обсягом постачання 1740,00 грн, ПДВ 348,00 (а. с. 73).

Згідно із квитанцією від 27.06.2024 реєстрація ПН від 03.06.2024 № 2 була зупинена з таких підстав: обсяг постачання товару/послуги 3916 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (а. с. 74).

ТзОВ «АВТОПРОММАРКЕТ» подало пояснювальний лист від 30.01.2025 № 03/01 та копії документів щодо ПН від 03.06.2024 № 2, реєстрацію якої зупинено (а. с. 70-72).

04.02.2025 Комісія ГУ ДПС у Волинській області надіслала повідомлення за № 12461304/40725285 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, в яких зазначалось про необхідність надання договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання, придбання товарів, транспортування продукції, у т. ч. актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків та інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН, а у графі «додаткова інформація» зазначено: «надати підтверджуючі документи по операції з перевізником товару, товаросупровідні документи по операції з реалізації товару в адресу КП «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТРОПОЛІТЕН»» (а. с. 113).

ТзОВ «АВТОПРОММАРКЕТ», у відповідь на вказане повідомлення, подало пояснювальний лист від 11.02.2025 № 03/02 (а. с. 69).

Рішенням Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 14.02.2025 № 12508386/40725285 у реєстрації ПН від 03.06.2024 № 2 відмовлено у зв'язку із наданням платником податком копій документів, складених/оформлених з порушенням законодавства. В графі «додаткова інформація» зазначено: «не підтверджено транспортування товару» (а. с. 76).

Вказане рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 14.02.2025 № 12508386/40725285 було оскаржене до ДПС України (а. с. 81-83).

Рішенням Комісії ДПС України з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.02.2025 № 10879/40725285/22 скаргу ТзОВ «АВТОПРОММАРКЕТ» залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня від 14.02.2025 № 12508386/40725285 без змін, з таких підстав: «ненадання платником копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських приміщень (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних» (а. с. 77).

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

За приписами абзаців десятого, дванадцятого пункту 201.10 статті 201 ПК України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Пунктом 7 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 Комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (далі - скарга). Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Згідно із пунктом 1 Порядку прийняття рішень про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі ПК України) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 4 Порядку № 520 передбачено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня). У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

За приписами пунктів 5, 6 Порядку № 520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12.01.2023 № 19 «Зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», який набрав чинності з 08.03.2023, пункт 9 Порядку № 520 викладено у наступній редакції:

«Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту».

Пункт 10 Порядку № 520 з 08.03.2023 також було викладено у новій редакції: «Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».

Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2023 № 19 також було затверджено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2).

Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) видно, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08.03.2023 було встановлено алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) убачається, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

Верховний Суд у постанові від 24.03.2025 у справі №140/32696/23 сформував такий правовий висновок. Якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Як убачається із матеріалів справи, оскаржуване рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 14.02.2025 № 12508386/40725285 було прийняте у зв'язку із наданням платником податком копій документів, складених/оформлених з порушенням законодавства. В графі «додаткова інформація» зазначено: «не підтверджено транспортування товару» (а. с. 76).

Суд не погоджується із вказаними підставами прийняття оскаржуваного рішення, з огляду на таке.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Судом встановлено, що ПН від 03.06.2024 № 2 була складена за першою подією, відтак, для реєстрації ПН позивач має підтвердити подію, яка зумовила формування ПН саме цією датою (зокрема, надати документ, що засвідчує факт постачання послуг платником податку; інші документи є допоміжними та дають змогу зрозуміти зміст взаємовідносин позивача та його контрагента).

23.04.2024 між ТзОВ «АВТОПРОММАРКЕТ» (постачальник) та КП «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ МЕТРОПОЛІТЕН» (замовник) укладено договір поставки № НДВ-128/24 (а. с. 60-62), за умовами якого Постачальник зобов'язується поставити у зумовлені строки Замовнику товар, перелік, кількість, ціни та ідентифікаційні особливості якого зазначені у специфікації, а Замовник зобов'язується прийняти вказаний товар і своєчасно сплатити за нього певну грошову суму на умовах цього Договору (пункт 1.1 Договору).

Строк поставки товару - до 25.11.2024. Постачальник здійснює поставку товару по заявці впродовж 3-ьох к.д. за рахунок постачальника, транспортом постачальника або з використанням транспортно-експедиторських послуг перевізників за адресою: м. Дніпро, вул. Академіка Белелюбського, 28 за попереднім узгодженням з замовником. При передачі товару постачальник повинен передати замовнику наступні документи: видаткову накладну на товар, акт приймання-передачі товару від постачальника, сертифікат якості виробника товару, рахунок на оплату товару (пункти 3.1-3.2 Договору).

Сума визначена у договорі та складає 1323642,96 грн, в т. ч. ПДВ - 220607,16 грн та наводиться у Специфікації. Замовник оплачує поставлений постачальником товар за ціною, зазначеною у Специфікації. Оплата за фактично поставлений товар проводиться Замовником після передачі постачальником рахунку на оплату товару, видаткової накладної на товар, підписаною сторонами, у термін до 25.12.2024 (пункти 4.1-4.2, 4.4 Договору).

Сторонами було укладено специфікацію на поставку механічного обладнання для капітального ремонту ескалаторів на загальну суму 1323642,96 грн, т. ч. ПДВ - 220607,16 грн (а. с. 62 зворот).

Відповідно до видаткової накладної від 03.06.2024 № 4 ТзОВ «АВТОПРОММАРКЕТ» поставлено в адресу КП «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ МЕТРОПОЛІТЕН» товар: вкладиш сходини капроновий КМ35 у кількості 200 одиниць за ціною 29000,00 грн та з врахуванням ПДВ - 145,00 грн, секція підсхідця, АКП КМ25-1511,001 у кількості 500 одиниць за ціною 186500,00 грн та з врахуванням ПДВ - 373,00 грн, планка стопорна у кількості 5 одиниць за ціною 2990,00 грн та з врахуванням ПДВ - 598,00 грн, мастильниця кришки підшипн-в МВ ? у кількості 30 одиниць за ціною 1740,00 грн та з врахуванням ПДВ - 58,00 грн, а всього на суму 220230,00 грн, в т. ч. ПДВ - 44046,00 грн (а. с. 51).

По факту приймання товару КП «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ МЕТРОПОЛІТЕН» було підписано Акт приймання-передачі товару від 03.06.2024 (а. с. 49).

Доставка товару за видатковою накладною № 4 від 03.06.2024 здійснювалася відповідно товарно-транспортної накладної № Р4 від 03.06.2024 автомобілем МАЗ НОМЕР_1 (а. с. 67).

На оплату вартості реалізованого товару було виставлено рахунок № 7 від 03.06.2024 на загальну суму 264276,00 грн, в т. ч. ПДВ - 44046,00 грн (а. с. 63).

Оплата за реалізований товар від КП «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ МЕТРОПОЛІТЕН» надійшла в повному обсязі на розрахунковий рахунок позивача, про що свідчить банківська виписка від 06.06.2024 (а. с. 39), відсутність заборгованості підтверджується актом звірки взаєморозрахунків від 10.01.2025 (а. с. 46).

Водночас, відповідно до пункту 2 протоколу засідання комісії № 1 ГУ ДПС у Волинській області від 04.02.2025 № 24, ухвалено прийняти рішення щодо недостатності документів та направлення Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, які подані платником ГУ ДПС у Волинській області, зокрема, у графі «Примітка» зазначено «надати підтверджуючі документи по операції з перевізником товару, товаросупровідні документи по операції з придбання товару. Надати підтверджуючі документи по операції з перевізником товару, товаросупровідні документи по операції з реалізації товару в адресу КП «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ МЕТРОПОЛІТЕН» (а. с. 109-110).

Суд враховує пояснювальний лист ТзОВ «АВТОПРОММАРКЕТ» від 11.02.2025 № 03/02, поданий у відповідь на повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, де зазначається, що ТзОВ «АВТОПРОММАРКЕТ» не є стороною договору перевезення і відповідно надати витребувані документи не має можливості, оскільки договір перевезення укладався замовником КП «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ МЕТРОПОЛІТЕН» і відповідно документи на перевезення є лише в замовника та перевізника; в свою чергу вимагати в замовника чи перевізника надати документи не має жодних юридичних підстав, оскільки це не є господарською операцією позивача (а. с. 69).

При цьому, у позивача ТзОВ «АВТОПРОММАРКЕТ» як у вантажовідправника при реалізації товару КП «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ МЕТРОПОЛІТЕН» як вантажотримувача при придбанні товару від ТзОВ «ІНСТРУМЕНТАЛЬНИЙ ЗАВОД» та ТзОВ «ЗАВОД МЕТА» є лише екземпляр ТТН від №Р4 від 03.06.2024, яка надавалась контролюючому органу.

Відтак, позивач скористався правом надання додаткових пояснень і копій документів за наслідками отримання Повідомлення від ГУ ДПС у Волинській області та виконав вимоги пункту 9 Порядку № 520 в частині подання додаткових документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, що вказує на протиправність прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН.

Суд також наголошує на тому, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом (вказана правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 03.10.2023 у справі № 380/4146/22, від 13.12.2023 у справі № 500/4191/22).

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області №12508386/40725285 від 14.02.2025 прийняте без наявності правових та фактичних підстав, позаяк платник надав пояснення та первинні документи щодо господарських операцій, по яких складена спірна ПН від 03.06.2024 № 2, та поданих після зупинення реєстрації ПН позивачем вказаних вище первинних документів є достатньо для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН. Вказані первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту, узгоджуються між собою, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах відомостей про господарську операцію. Передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію спірної ПН в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено.

Відтак, з наведених вище мотивів, враховуючи надані суду статтею 245 КАС України повноваження, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у реєстрації ПН підлягають до задоволення.

Крім того, підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії, з огляду на таке.

За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (зі змінами) передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання такої події, як набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення, а подані позивачем документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарської операції, по якій складена спірна ПН, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН, тому з метою повного та ефективного захисту прав позивача похідні позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати ПН від 03.06.2024 №2 в ЄРПН датою подання належить також задовольнити.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За подання цього позову позивач сплатив судовий збір в сумі 2422,40 грн згідно із платіжною інструкцією від 26.03.2025 № 3889 (а. с. 14).

Відтак, на користь позивача необхідно стягнути судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2422,40 грн. При цьому, на думку суду, судові витрати необхідно стягнути саме з ГУ ДПС у Волинській області, позаяк судом задоволена самостійна позовна вимога немайнового характеру, та саме внаслідок прийняття комісією регіонального рівня спірного рішення були порушені права позивача, а звернена до ДПС України позовна вимога про зобов'язання вчинити дії щодо реєстрації ПН є похідною від вимоги про визнання протиправним та скасування рішення.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12508386/40725285 від 14 лютого 2025 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю «АВТОПРОММАРКЕТ» (43025, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Лесі Українки, 37, ідентифікаційний код 40725285) податкову накладну від 03 червня 2024 року № 2 датою подання на реєстрацію.

Стягнути з Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська обл., м. Луцьк, Київський м-н, 4, ідентифікаційний код ВП 44106679) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОПРОММАРКЕТ» (43025, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Лесі Українки, 37, ідентифікаційний код 40725285) судовий збір в розмірі 2422 гривні 40 копійок (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М. Валюх