Рішення від 24.06.2025 по справі 140/2035/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2025 року ЛуцькСправа № 140/2035/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» (далі - ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА») звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області), Державної податкової служби України (далі - ДПС України) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01.11.2024 між позивачем ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» (постачальник) та ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ» (покупець) укладено договір поставки № 33/24, відповідно до умов якого Постачальник зобов'язується поставити та передати у власність матеріали, окремими партіями, відповідно до замовлення Покупця в асортименті, кількості, по цінам узгоджених Сторонами, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити такий Товар у строки та порядку, які передбачені цим Договором та специфікаціями до нього.

На виконання умов Договору позивачем було реалізовано для ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ», згідно з видатковими накладними №109, №110, №112, №113 від 06.11.2024 товар, а саме:

- статичні перетворювачі електричні - інвертори потужності понад 7,5 кВт, які перетворюють постійний струм у змінний Charger Victron Quatto 48/15000/200- 100/100 в кількості 3 штуки, на загальну суму 647460 грн, в т ч. ПДВ 107910 грн;

- акумулятори електричні, літій-іоній: Battery Li Weco 5 КЗ ХР, артикул 340462 в кількості 6 штук, на загальну суму 655987,10 грн, в т ч. ПДВ 109331,18 грн;

- інвектор мережевий Fronius Symo Advanced 15.0-3-М ІР 66 Art.322168/Grid Inverter Fronius Symo Advanced 15/0-3-M IP 66 Art.322168 в кількості 2 шт. на загальну суму 301920 грн, в т.ч. ПДВ 50320 грн;

- апаратуру для комунікації в мережі дротового або бездротового зв'язку - пристрої для комунікації та маршрутизації System Control Victron Gerbo GX аритикул 391862 в кількості 1 шт. на суму 17400 грн, в т. ч. ПДВ 2900 грн.

Оплата за поставлені товари проведена ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ» для ТзОВ «Глансе Україна», що підтверджується платіжними дорученнями №47, №722 від 06.11.2024, №739 від 29.11.2024, №752 від 05.12.2024.

На вказаний у видаткових накладних №109, №110, №112, №113 товар позивачем було складено податкові накладні (далі - ПН) №1 від 06.11.2024, №3 від 06.11.2024, №4 від 06.11.2024, №5 від 06.11.2024 та подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), проте згідно з квитанціями реєстрація ПН №1 від 06.11.2024, №4 від 06.11.2024, №5 від 06.11.2024 була зупинена.

Позивач подав до Комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія ГУ ДПС у Волинській області) повідомлення від 10.12.2024 про подання пояснень та копій документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію вказаної ПН.

Рішеннями Комісії ГУ ДПС у Волинській області за №12234824/44414800, №12234825/44414800, №12234826/44414800 від 20.12.2024 було відмовлено у реєстрації ПН у зв'язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Позивач не погоджується із зазначеними рішеннями Комісії ГУ ДПС у Волинській області та вказує, що контролюючому органу було подано письмові пояснення та копії усіх первинних документів, які підтверджують реальність здійснення господарської операції з поставки товару контрагенту, а тому були відсутні підстави для прийняття рішень про відмову у реєстрації ПН.

Позивач просить визнати протиправними та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області №12234824/44414800 від 20.12.2024, №12234825/44414800 від 20.12.2024, №12234826/44414800 від 20.12.2024, та зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН ПН №1 від 06.11.2024, №4 від 06.11.2024, №5 від 06.11.2024 датою їх первинного подання на реєстрацію в ЄРПН.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 78).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 83-87) представник відповідачів Булавчук А.О. позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваних рішень.

У відповіді на відзив (а. с. 151-158) представник позивача - адвокат Виш А.А. з доводами відзиву не погодилася та підтримала позовні вимоги.

16.04.2025 представник відповідача ГУ ДПС у Волинській області Годунко М.Ф. подала додаткові пояснення (а. с. 163-164), у яких зазначила, що ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» подало повідомлення № 4, № 5, № 6 від 17.12.2024 з додатками, що включали в себе: акт надання послуг № 114 від 25.09.2024 по перевезенню вантажу; товарно-транспортна накладна № 5 від 25.09.2024, згідно яких пунктом навантаження вантажу є місто Миколаїв - розвантаження село Вербка Ковельського району. ГУ ДПС у Волинській області направлено запит до ГУНП у Миколаївській області щодо пересування автомобіля RENAULT MASTER, вантажний, державний номерний знак НОМЕР_1 - 25.09.2024. На виконання даного запиту, управлінням кримінального аналізу ГУНП у Миколаївській області, повідомлено, що відомості відносно фіксацій транспортного засобу, вказаному у запиті, в системі «Безпечне місто «Миколаїв» за вказаний період часу - відсутні, що може свідчити про нереальність господарської операції та відсутність наявності підстав для формування податкового кредиту.

У додаткових поясненнях (а. с. 169-171) представник позивача - адвокат Виш А.А. зазначила, що інформація про те, що транспортний засіб не зафіксований 25.09.2024 ГУНП у Миколаївській області в системі «Безпечне місто «Миколаїв», не вказує на нереальність господарської операції, про наявність отриманого позивачем товару свідчать інші первинні документи, які надавались Комісії ГУ ДПС у Волинській області.

Інших заяв по суті справи від учасників справи до суду не надходило.

Крім того, учасники справи не зверталися із клопотаннями про розгляд справи в судовому засіданні, оформленими відповідно до вимог статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Суд звертає увагу, що за змістом статті 162 КАС України у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Відтак, заявлене у відзиві на позовну заяву клопотання про розгляд справи за участю представника ГУ ДПС у Волинській області не підлягало судом вирішенню по суті.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 01.11.2024 між позивачем ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» (постачальник) та ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ» (покупець) укладено договір поставки №33/24 (а. с. 30-31), відповідно до умов якого Постачальник зобов'язується поставити та передати у власність матеріали, окремими партіями, відповідно до замовлення Покупця в асортименті, кількості, по цінам узгоджених Сторонами, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити такий Товар у строки та порядку, які передбачені цим Договором та специфікаціями до нього (пункт 1.1 Договору). Постачальник передає матеріали Покупцю на своєму складі. Покупець за власний рахунок та власними силами здійснює вивезення матеріалів зі складу Постачальника (пункт 2.2 Договору). Ціна на кожну партію матеріалів визначається в специфікації (пункт 3.1 Договору). Оплата матеріалів здійснюється Покупцем по факту постачання матеріалів, в строк зазначений в специфікації (пункт 3.2 Договору).

На виконання умов Договору позивачем було реалізовано для ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ» товар, згідно з видатковими накладними, зокрема: №109, №110, №112, №113 від 06.11.2024 товар, а саме:

- апаратуру для комунікації в мережі дротового або бездротового зв'язку - пристрої для комунікації та маршрутизації System Control Victron Gerbo GX аритикул 391862 в кількості 1 шт. на суму 17400 грн, в т. ч. ПДВ 2900 грн згідно видаткової накладної від 06.11.2024 №113 (а. с. 18);

- статичні перетворювачі електричні - інвертори потужності понад 7,5 кВт, які перетворюють постійний струм у змінний Charger Victron Quatto 48/15000/200-100/100 в кількості 3 штуки, на загальну суму 647460 грн, в т ч. ПДВ 107910 грн згідно видаткової накладної від 06.11.2024 №109 (а. с. 35);

- акумулятори електричні, літій-іоній: Battery Li Weco 5 КЗ ХР, артикул 340462 в кількості 6 штук, на загальну суму 655987,10грн, в т ч. ПДВ 109331,18 грн згідно видаткової накладної від 06.11.2024 №110 (а. с. 54);

- інвектор мережевий Fronius Symo Advanced 15.0-3-М ІР 66 Art.322168/Grid Inverter Fronius Symo Advanced 15/0-3-M IP 66 Art.322168 в кількості 2 шт. на загальну суму 301920 грн, в т.ч. ПДВ 50320 грн згідно видаткової накладної від 06.11.2024 №112 (а. с. 63).

ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ» здійснило оплату за поставлений товар, що підтверджується платіжними інструкціями № 47 від 06.11.2024 на суму 300196,57 грн (а. с. 24), №722 від 06.11.2024 на суму 807003,43 грн (а. с. 25), №739 від 29.11.2024 на суму 55000,00 грн (а. с. 26), №752 від 05.12.2024 на суму 250000,00 грн (а. с. 27).

ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» складено та подано до реєстрації в ЄРПН такі ПН:

- №1 від 06.11.2024 на загальну суму 647460,00 грн (в т. ч. ПДВ - 107910,00 грн) (покупець ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ», товар «статичні перетворювачі електричні - інвертори потужності понад 7,5 кВт, які перетворюють постійний струм у змінний Charger Victron Quatto 48/15000/200-100/100» в к-сті 1шт., код товару згідно з УКТЗЕД 8504408400, обсяг постачання 539550,00 грн, сума ПДВ 107910,00 грн) (а. с. 19);

- №4 від 06.11.2024 на загальну суму 655987,10 грн (в т. ч. ПДВ - 109331,18 грн) (покупець ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ», товар «акумулятори електричні, літій-іоній: Battery Li Weco 5 КЗ ХР, артикул 340462» в к-сті 6шт., код товару згідно з УКТЗЕД 8507600000, обсяг постачання 546655,92,00 грн, сума ПДВ 109331,184 грн) (а. с. 49);

- №5 від 06.11.2024 на загальну суму 301920,00 грн (в т. ч. ПДВ - 50320,00 грн) (покупець ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ», товар «інвектор мережевий Fronius Symo Advanced 15.0-3-М ІР 66 Art.322168/Grid Inverter Fronius Symo Advanced 15/0-3-M IP 66 Art.322168» в к-сті 2шт., код товару згідно з УКТЗЕД 8504408800, обсяг постачання 251600,00 грн, сума ПДВ 50320,00 грн) (а. с. 60).

Згідно із квитанціями від 05.12.2024, реєстрація ПН була зупинена з таких підстав: обсяг постачання товару/послуги 8504 перевищує величину залишку, визначеного як різницю обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (а. с. 20, 50, 61).

ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» подало повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме:

- №1 від 10.12.2024 (по ПН №1 від 06.11.2024), кількість додатків 13, а в графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: «ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» реалізувало товар покупцю ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ» згідно видаткової накладної від 06.11.2024 № 109 на суму 647460,00 грн, в т. ч. ПДВ - 107910,00 грн. Складена ПН на продаж товару від 06.11.2024 № 1. Продаж товару здійснювався на умовах договору поставки від 01.11.2024. Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст господарської операції викладено в 13 додатках» (а. с. 21);

- №2 від 10.12.2024 (по ПН №4 від 06.11.2024), кількість додатків 13, а в графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: «ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» реалізувало товар покупцю ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ» згідно видаткової накладної від 06.11.2024 №110 на суму 655987,00 грн, в т. ч. ПДВ - 109331,18 грн. Складена ПН на продаж товару від 06.11.2024 № 4. Продаж товару здійснювався на умовах договору поставки від 01.11.2024. Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст господарської операції викладено в 13 додатках» (а. с. 51);

- №3 від 10.12.2024 (по ПН №5 від 06.11.2024), кількість додатків 13, а в графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: «ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» реалізувало товар покупцю ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ» згідно видаткової накладної від 06.11.2024 №112 на суму 301920,00 грн, в т. ч. ПДВ - 50320,00 грн. Складена ПН на продаж товару від 06.11.2024 № 5. Продаж товару здійснювався на умовах договору поставки від 01.11.2024. Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст господарської операції викладено в 13 додатках» (а. с. 62).

13.12.2024 Комісія ГУ ДПС у Волинській області надіслала повідомлення за №12198818/44414800, №12198890/44414800, №12198889/44414800 (а. с. 39-40, 55-56, 66-67) про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, якими запропоновано надати такі додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК: договір, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження продукції, складських документів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій наклданій/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. У графі «Додаткова інформація» зазначено: «надати документи складського обліку та документи щодо зберігання товару. Надати підтверджуючі документи по операції з перевізником товару, товаросупровідні документи по операції з придбання товару. Надати підтверджуючі документи по операції з перевізником товару, товаросупровідні документи по операції з реалізації товару в адресу ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ».

ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА», у відповідь на вказані повідомлення, подало повідомлення про надання додаткових пояснень, а саме:

- від 17.12.2024 № 1 (по ПН від 06.11.2024 № 1), кількість додатків 6, а в графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено: «додаткові пояснення та копії документів для розблокування ПН № 1 від 06.11.2024» (а. с. 41);

- від 17.12.2024 № 2 (по ПН від 06.11.2024 № 4), кількість додатків 6, а в графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено: «додаткові пояснення та копії документів для розблокування ПН №4 від 06.11.2024» (а. с. 57);

- від 17.12.2024 № 3 (по ПН від 06.11.2024 № 5), кількість додатків 6, а в графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено: «додаткові пояснення та копії документів для розблокування ПН № 5 від 06.11.2024» (а. с. 68).

Комісія ГУ ДПС у Волинській області прийняла такі рішення про відмову у реєстрації вказаних ПН в ЄРПН, а саме:

- від 20.12.2024 № 12234824/44414800 про відмову в реєстрації ПН № 1 від 06.11.2024 (а. с. 102);

- від 20.12.2024 №12234825/44414800 про відмову в реєстрації ПН № 4 від 06.11.2024 (а. с. 59);

- від 20.12.2024 №12234826/44414800 про відмову в реєстрації ПН № 5 від 06.11.2024 (а. с. 70);

Вказані рішення, як вбачається із їх тексту, прийняті у зв'язку з: ненадання/часткове надання платником податку додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладній/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, а у графі «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» відомості відсутні.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

За приписами абзаців десятого, дванадцятого пункту 201.10 статті 201 ПК України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Пунктом 7 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 Комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (далі - скарга). Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Згідно із пунктом 1 Порядку прийняття рішень про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі ПК України) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 4 Порядку № 520 передбачено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня). У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

За приписами пунктів 5, 6 Порядку № 520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12.01.2023 № 19 «Зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», який набрав чинності з 08.03.2023, пункт 9 Порядку № 520 викладено у наступній редакції:

«Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту».

Пункт 10 Порядку № 520 з 08.03.2023 також було викладено у новій редакції: «Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».

Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2023 № 19 також було затверджено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2).

Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) видно, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08.03.20023 було встановлено алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому, із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) видно, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

Верховний Суд у постанові від 24.03.2025 у справі №140/32696/23 сформував такий правовий висновок. Якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Як убачається із матеріалів справи, оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області №12234824/44414800, №12234825/44414800, №12234826/44414800 від 20.12.2024 про відмову у реєстрації ПН в ЄРПН були прийняті у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, а у графі «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» відомості відсутні.

Суд не погоджується із вказаними підставами прийняття оскаржуваних рішень, з огляду на таке.

Так, судом встановлено, що позивач надав документи, які підтверджують походження проданого ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ» товару, зокрема:

- договір поставки від 25.09.2024 № 19/09-2024, укладений між ПВНП «НІКОІНТЕРМ» (постачальник) та ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» (а. с. 32-33);

- специфікацію від 25.09.2024 №1 до договору поставки від 25.09.2024 № 19/09-2024, відповідно до якої постачальник поставляє, а покупець оплачує і приймає наступну партію товару, а саме: інвертор, АКБ 5.3 кВт, інвертор 15кВт, пристрій моніторингу на загальну суму 1107200,00 грн (а. с. 34);

- акт приймання-передачі товару (інвертор, АКБ 5.3 кВт, інвертор 15кВт, пристрій моніторингу) на загальну суму 1107200,00 грн (а. с. 23);

- платіжну інструкцію від 06.11.2024 № 318 на загальну суму 1107200,00 грн (а. с. 36).

В подальшому, 01.11.2024 між позивачем ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» (постачальник) та ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ» (покупець) укладено договір поставки № 33/24 (а. с. 30-31), відповідно до умов якого Постачальник зобов'язується поставити та передати у власність матеріали, окремими партіями, відповідно до замовлення Покупця в асортименті, кількості, по цінам узгоджених Сторонами, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити такий Товар у строки та порядку, які передбачені цим Договором та специфікаціями до нього (пункт 1.1 Договору). Постачальник передає матеріали Покупцю на своєму складі. Покупець за власний рахунок та власними силами здійснює вивезення матеріалів зі складу Постачальника (пункт 2.2 Договору). Ціна на кожну партію матеріалів визначається в специфікації (пункт 3.1 Договору). Оплата матеріалів здійснюється Покупцем по факту постачання матеріалів, в строк зазначений в специфікації (пункт 3.2 Договору).

На виконання умов даного Договору позивачем було реалізовано для ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ» товар, згідно з видатковими накладними №109, №110, №112, №113 від 06.11.2024. ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ» здійснило оплату за поставлений товар, що підтверджується платіжними інструкціями № 47 від 06.11.2024 на суму 300196,57 грн (а. с. 24), № 722 від 06.11.2024 на суму 807003,43 грн (а. с. 25), № 739 від 29.11.2024 на суму 55000,00 грн (а. с. 26), №752 від 05.12.2024 на суму 250000,00 грн (а. с. 27).

Зазначені вище первинні документи, що стосуються господарської операції між ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» та ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ», були подані на розгляд Комісії ГУ ДПС у Волинській області разом із повідомленнями про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме №1 від 10.12.2024 (по ПН від 06.11.2024 №1), №2 від 10.12.2024 (по ПН від 06.11.2024 №4), №3 від 10.12.2024 (по ПН від 06.11.2024 №5).

Водночас, відповідно до пункту 2 протоколу засідання комісії № 1 ГУ ДПС у Волинській області від 13.12.2024 № 250, ухвалено прийняти рішення щодо недостатності документів та направлення Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, які подані платником ГУ ДПС у Волинській області, зокрема, у графі «Примітка» зазначено «надати документи складського обліку та документи щодо зберігання товару. Надати підтверджуючі документи по операції з перевізником товару, товаросупровідні документи по операції з придбання товару. Надати підтверджуючі документи по операції з перевізником товару, товаросупровідні документи по операції з реалізації товару в адресу ТзОВ «ЛАЙТ ХАУС ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ»» (а. с. 100-101).

У зв'язку із цим 13.12.2024 Комісія ГУ ДПС у Волинській області надіслала повідомлення за №12198818/44414800, №12198890/44414800, №12198889/44414800 (а. с. 39-40, 55-56, 66-67) про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА», у відповідь на вказані повідомлення, подало повідомлення про надання додаткових пояснень, а саме від 17.12.2024 № № 1-3 (а. с. 41, 57, 68).

До кожного повідомлення були надані такі документи: інвентаризаційний опис №1 станом на 01.11.2024; договір про надання транспортних послуг від 24.09.2024 №24/09/24 (а. с. 46), укладений між ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» (замовник) та ФОП ОСОБА_1 (виконавець), відповідно до умов якого виконавець зобов'язується здійснювати перевезення вантажів вантажним автомобільним транспортом в пункти призначення і передавати їх вантажоодержувачу, а замовник проводити оплату за надані послуги; акт наданих послуг від 25.09.2024 №114 (а. с. 45), відповідно до якого виконавцем було надано послуги з перевезення вантажу за маршрутом м. Миколаїв - с. Вербка Ковельський р-н., Волинська обл. (т/з RENAULT НОМЕР_2 ) на загальну суму 20000,00 грн; заявку на перевезення вантажів автомобільним транспортом від 24.09.2024 № 4 (а. с. 48); товарно-транспортну накладну від 25.09.2024 №5 (а. с. 47).

Вказані документи стосувались господарської операції щодо перевезення товару, придбаного ТзОВ «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» у ПВНП «НІКОІНТЕРМ» згідно з договором поставки від 25.09.2024 № 19/09-2024.

Відповідно до пункту 2 протоколу засідання комісії № 2 ГУ ДПС у Волинській області від 20.12.2024 № 255 (а. с. 105-106), ухвалено прийняти рішення щодо відмови в реєстрації в ЄРПН ПН, по яких подано Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН ПН, зокрема у графі «примітка» зазначено «платником частково надані копії документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної в ПН, не надано документи щодо зберігання товару, документи складського обліку, відсутні розрахункові документи по операціях з перевізником, товаросупровідні документи оформлені належним чином (відсутній підпис водія)».

Стосовно наведеного суд зазначає, що спірні ПН №1 від 06.11.2024, №4 від 06.11.2024, №5 від 06.11.2024 були складені щодо господарської операції купівлі-продажу товару, а не його транспортування. При цьому, пунктом 2.2 Договору поставки № 33/24 (а. с. 30-31) встановлено, що постачальник передає матеріали покупцю на своєму складі. Покупець за власний рахунок та власними силами здійснює вивезення матеріалів зі складу постачальника

Жодних інших документів на підтвердження факту транспортування товару не передбачено, а наявність чи відсутність товарно-транспортної накладної не ставить у залежність факт здійснення господарської операції, оскільки такий документ не є первинним в розумінні бухгалтерського обліку та подана ТТН від 25.09.2024 №5 (а. с. 47) не стосується господарської операції з придбання товару в силу приписів пункту 2.2 Договору поставки № 33/24.

Крім того, інвентаризаційні описи не стосуються господарських операцій, за результатами здійснення яких складені ПН, та неподання таких документів також не може бути підставою для відмови у реєстрації зазначеної ПН в ЄРПН.

Разом з тим, позивач скористався правом надання додаткових пояснень і копій документів за наслідками отримання Повідомлень від ГУ ДПС у Волинській області та виконав вимоги пункту 9 Порядку № 520 в частині подання додаткових документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, що вказує на протиправність прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН з підстав ненадання/часткового наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Суд також наголошує на тому, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом (вказана правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 03.10.2023 у справі № 380/4146/22, від 13.12.2023 у справі № 500/4191/22).

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області за №12234824/44414800, №12234825/44414800, №12234826/44414800 від 20.12.2024 прийняті без наявності правових та фактичних підстав, позаяк платник надав пояснення та первинні документи щодо господарських операцій, по яких складені спірні ПН №1 від 06.11.2024, №4 від 06.11.2024, №5 від 06.11.2024, та поданих після зупинення реєстрації ПН позивачем вказаних вище первинних документів є достатньо для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН. Вказані первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту, узгоджуються між собою, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах відомостей про господарську операцію. Передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію спірних ПН в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено.

Відтак, з наведених вище мотивів, враховуючи надані суду статтею 245 КАС України повноваження, позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішень про відмову у реєстрації ПН підлягають до задоволення.

Крім того, підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії, з огляду на таке.

За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (зі змінами) передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання такої події, як набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваних рішень, а подані позивачем документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарських операцій, по яких складені спірні ПН, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН, тому з метою повного та ефективного захисту прав позивача похідні позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати ПН №1 від 06.11.2024, №4 від 06.11.2024, №5 від 06.11.2024 в ЄРПН датою подання на реєстрацію належить також задовольнити.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У постановах від 12.11.2019 у справі № 640/21330/18, від 05.06.2020 у справі № 280/5161/19, від 16.12.2020 у справі № 520/10578/19, 05.02.2021 у справі № 400/2863/19, від 02.12.2021 у справі № 280/5145/19, від 08.02.2022 у справі № 400/6051/21 Верховний Суд сформулював висновок про те, що системний аналіз частини першої статті 6 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI), частини другої статті 245 КАС України дає підстави для висновку, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою. Відповідно, вимоги про скасування рішення відповідного контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної та зобов'язання її зареєструвати Верховний Суд визнає однією вимогою немайнового характеру.

За подання цього позову позивач сплатив судовий збір в сумі 14534,40 грн згідно із платіжною інструкцією від 27.02.2025 № 355 (а. с. 10).

Водночас, відповідно до частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Отже, оскільки позов було подано до суду в електронній формі через систему «Електронний суд», що передбачає застосування коефіцієнту для пониження відповідного розміру ставки судового збору, у позовній заяві заявлені 3 самостійні позовні вимоги немайнового характеру (про скасування трьох рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, та, як наслідок, зобов'язання здійснити реєстрацію вказаних накладних), тому на користь позивача необхідно стягнути судові витрати у вигляді судового збору саме в розмірі 7267,20 грн (3028,00 грн х 0,8 х 3 = 7267,20) (судовий збір в розмірі переплаченої суми 7267,20 грн може бути повернутий позивачу за його поданим до суду клопотанням відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону № 3674-VI). При цьому, на думку суду, судові витрати необхідно стягнути саме з ГУ ДПС у Волинській області, позаяк судом задоволені самостійні позовні вимоги немайнового характеру, та саме внаслідок прийняття комісією регіонального рівня спірних рішень були порушені права позивача, а звернені до ДПС України позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії щодо реєстрації ПН є похідними від вимог про визнання протиправними та скасування рішень.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12234824/44414800, №12234825/44414800, №12234826/44414800 від 20 грудня 2024 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» (45032, Волинська обл., Ковельський р-н, с. Вербка, провул. Ватутіна, 5, ідентифікаційний код 44414800) податкові накладні № 1 від 06 листопада 2024 року, № 4 від 06 листопада 2024 року, № 5 від 06 листопада 2024 року датою подання на реєстрацію.

Стягнути з Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська обл., м. Луцьк, Київський м-н, 4, ідентифікаційний код ВП 44106679) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛАНСЕ УКРАЇНА» (45032, Волинська обл., Ковельський р-н, с. Вербка, провул. Ватутіна, 5, ідентифікаційний код 44414800) судовий збір в розмірі 7267 гривень 20 копійок (сім тисяч двісті шістдесят сім гривень двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М. Валюх