Справа № 455/978/25
Провадження № 3/455/587/2025
Іменем України
24 червня 2025 року м. Старий Самбір
Старосамбірський районний суд Львівської області
в складі судді Титова А.О.,
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , (далі за текстом - Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності або Водій),
до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 3 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП),
1. Зміст протоколу про адміністративне правопорушення
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №333303 від 17.05.2025, зазначено, що Водій вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 130 КУпАП за наступних обставин: 17.05.2024 року в с. П'ятниця, траса Т14 - 18 км, Самбірського району Львівської області, Водій керував транспортним засобом марки «HONDA», без номерного знаку, з явними ознаками наркотичного сп'яніння (розширені зіниці очей, блідість обличчя, тремтіння пальців рук), від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку Водій відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5. Правил дорожнього руху.
2. Позиція особи, що притягається до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи неодноразово повідомлявся належним чином засобами поштового зв'язку, 24.06.2025 подав на адресу суду заяву, в якій вину у вчиненні правопорушення визнав та щиро каявся, просив розгляд справи проводити у його відсутності.
3. Законодавство, що підлягає застосуванню.
Учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватись вимог Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху. Юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно з законодавством України (абзац 1 частини 5 статті 14, стаття 53 Закону України «Про дорожній рух»).
Поліцейський може зупиняти транспортні засоби, зокрема, у разі якщо водій порушив Правила дорожнього руху та у разі якщо є інформація, що свідчить про причетність водія транспортного засобу до вчинення адміністративного правопорушення (пункти 1, 3 частини 1 статті 35 Закону України «Про національну поліцію»).
Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (пункт 2.5 Правил дорожнього руху).
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а вразі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або вразі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я (частини 2 та 3 статті 266 КУпАП).
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан наркотичного сп'яніння, оформлення результатів такого огляду, регулюються Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція № 1452/735) та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 з подальшими змінами (далі - Порядок № 1103). Приписи Інструкції та Порядку застосовуються у системному зв'язку як між собою, так і з приписами інших нормативних актів.
За змістом пунктів 44, 47 та 50 постанови Великої Палати Верховного Суду - приписи розділу ІІ Інструкції № 1452/735 щодо огляду на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів на місці зупинки транспортного засобу незастосовні до процедури проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння, а тільки алкогольного, отже огляд водіїв на стан наркотичного сп'яніння проводиться в закладах охорони здоров'я.
Передбачена частиною 1 статті 130 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Передбачена частиною 3 статті 130 КУпАП адміністративна відповідальність настає за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
4. Обставини, встановлені в ході судового розгляду
Водій 14.10.2024 притягався до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 2 статті 130, частиною 5 статті 126 КУпАП, а також 31.01.2025 притягався до адміністративної відповідальності , передбаченої частиною 3 статті 130 та частиною 5 статті 126 КУпАП.
Водій 17.05.2025 керував транспортним засобом та був зупинений працівниками поліції. В ході спілкування з Водієм працівниками поліції були помічені в останнього ознаки наркотичного сп'яніння, у зв'язку з чим, Водієві було неодноразово запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі та наслідки відмови від огляду, однак Водій відмовився від проходження такого огляду.
Вищевикладені обставини встановлені судом на підставі наявних в матеріалах справи доказах, зокрема: 1) протоколу про адміністративне правопорушення, зміст якого викладено вище; 2) матеріалів відеофіксації правопорушення 3) направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння до медичного закладу; 5) копією постанови про накладення на Водія адміністративного стягнення серії БАБ №195776 від 17.05.2025 за порушення вимог пункту 2.3.г. ПДР.; 6) довідокою про повторність вчинення адміністративного правопорушення; 7) копією постанови Старосамбірського районного суду Львівської області від 14.10.2024, згідно з якою Водія було притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 2 статті 130, частиною 5 статті 126 КУпАП, 8) копією постанова Старосамбірського районного суду Львівської області від 31.01.2025, згідно з якою Водій притягався до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 3 статті 130 та частиною 5 статті 126 КУпАП.
За викладеного, суд дійшов сновку, що правопорушення, передбачене частиною 3 статті 130 КУпАП - дійсно мало місце, Водій винен у його вчиненні та підлягає за це адміністративній відповідальності.
Обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність та підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу відсутні. Правопорушенням майнової шкоди не заподіяно.
5. Оцінка суду
За викладеного, суд вважає, що Особі, яка притягається до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 130 КУпАП, з метою виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, слід, призначити стягнення в межах санкції частини 3 статті 130 КУпАП у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років без конфіскації транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, оскільки з матеріалів справи не вбачається, що транспортний засіб перебуває у власності Водія.
Якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті (частина 3 статті 30 КУпАП).
Оскільки Водій, будучи позбавленим судом права керування транспортним засобом строком на 10 років згідно постанови Старосамбірського районного суду Львівської області від 31.01.2025 (набрала законної сили 11.02.2025) у справі №455/41/25, вчинив 17.05.2025 року (тобто до закінчення строку дії стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами) нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, суд, на підставі частини 3 статті 30 КУпАП до стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного за вчинення нового адміністративного правопорушення, приєднує невідбуту частину такого стягнення, накладеного постановою Старосамбірського районного суду Львівської області від 31.01.2025 року.
На підставі статті 40-1 КУпАП, з Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись статтями статтею 283 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000,00 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 років.
На підставі частини 3 статті 30 КУпАП, шляхом приєднання до адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного даною постановою суду, невідбутої частини адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного постановою Старосамбірського районного суду Львівської області від 31.01.2025 - накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , остаточне стягнення у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000,00 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 19 років 7 місяців 16 днів.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 гривень.
Реквізити для сплати/стягнення штрафу:
Отримувач коштів: ГУК у Львiв. обл./Львів. обл/21081300
ЄДРПОУ отримувача: 38008294
Номер рахунку: UA268999980313040149000013001
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку: 899998
Код класифікації
доходів бюджету: 21081300
Реквізити для сплати/стягнення судового збору:
Отримувач коштів: ГУК м.Києві/м.Київ/22030106
ЄДРПОУ отримувача: 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001
Код класифікації
доходів бюджету: 22030106
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена протягом десяти днів до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області.
Строки і порядок виконання постанови про накладення штрафу
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (частина 1 статті 307 КУпАП).
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку передбаченого частиною 1 статті 307 КУпАП надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу (частини 3 та 4 статті 307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (частина 1 статті 308 КУпАП).
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (частина 2 статті 308 КУпАП).
Суддя Титов А.О.