Рішення від 19.06.2025 по справі 914/571/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

19.06.2025Справа № 914/571/25

за позовом керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі

Яворівської міської ради Львівської області

до Приватного підприємства "РОТЕН"

про стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 17479,78 грн

Суддя Усатенко І.В.

Секретар судового засідання Скобіола О.П.

Представники сторін: згідно протоколу судового засідання

У судовому засіданні 19.06.2025 в порядку ст. 240 Господарського процесуального кодексу України було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі позивача Яворівської міської ради Львівської області до відповідача Приватного підприємства "РОТЕН" про стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 17479,78 грн.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 17.03.2025 № 914/571/25 позовну заяву керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі позивача Яворівської міської ради Львівської області до відповідача Приватного підприємства "РОТЕН" про стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 17479,78 грн, з доданими до неї документами, передати за підсудністю до Господарського суду міста Києва (01054, Київська область, місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, 44В).

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.04.2025 прийнято справу до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).

07.05.2025 від позивача надійшли додаткові пояснення на виконання вимог ухвали суду від 28.04.2025.

07.05.2025 від прокуратури надійшли письмові пояснення не виконання вимог ухвали суду від 28.04.2025. Також подано клопотання про призначення у справі судового засіданні, враховуючи характер спору та його важливість для сторін.

Ухвалою суду від 16.05.2025 у справі призначено судове засідання на 19.06.2025.

16.06.2025 від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

Представники позивача та відповідача в судове засідання 19.06.2025 не з'явились, про дату та час судового розгляду були повідомлені належним чином.

Неявка представників позивача та відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.

Представник прокуратури в судовому засіданні 19.06.2025 підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві.

Заслухавши пояснення представника прокуратури, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

20.07.2017 між Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області (орендодавець) та Приватним підприємством "Ротен" (орендар) укладено Договір оренди землі згідно п.1.1 якого орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від "20" липня 2017 року №247 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 4625887600:03:000:0551, яка розташована за межами населених пунктів на території Любинської сільської ради Яворівського району Львівської області.

В оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 33,5960 гектарів, у тому числі: 33,5960 га рілля. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 199059, 16 грн (п. 2.1, 2.3 Договору).

Згідно п. 3.1, 3.2. Договору, договір укладено на 7 років. Після закінчення дії Договору Орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом торгів від « 20» липня 2017 року № 247 у розмірі річної орендної плати, що становить 16402,45 грн (шістнадцять тисяч чотириста дві гривні 45 копійок), підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди на р/р 31419544700729 в ГУ ДКСУ у Львівській області, МФО 825014, (одержувач місцевий бюджет Любинської сільської ради Яворівського району Львівської області), код платежу 33010100, код ЄДРПОУ 04373287 (п. 4.1 Договору).

Відповідно до п. 4.2- 4.4 договору обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповняються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата сплачується Орендарем на р/р 31419544700729 в ГУ ДКСУ у Львівській області МФО 825014 код ЄДРПОУ 04373287 (одержувач місцевий бюджет Любинської сільської ради Яворівського району Львівської області), код платежу 33010100, шляхом безготівкового перерахування грошових коштів. Орендна плата вноситься орендарем у такі строки: щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно п.8.1.1 Договору, орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно до п. 8.4.7 договору орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.

Згідно п. 11.2 Договору дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.

До матеріалів справи долучено акт прийому-передачі земельної ділянки від 20.07.2017, згідно якого відповідачу було передано в оренду земельну ділянку обумовлену договором від 20.07.2017.

З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вбачається, що за відповідачем 04.12.2017 було зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 4625887600:03:000:0551 площею 33,5960 га (номер запису про інше речове право 23787665).

Станом на день розгляду справи, у зв'язку із закінченням 20.07.2024 строку дії Договору оренди землі від 20.07.2017 (укладеного строком на 7 років) 01.08.2024 право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 4625887600:03:000:0551 припинено, про що внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме.

Відповідно до інформації Головного управління ДПС у Львівській області №14054/5/13-01-13-07-08 від 13.12.2024 згідно даних ІКС «Податковий блок» станом на 13.12.2024 за ПП "Ротен" заборгованість з орендної плати за землю з юридичних осіб становить 115519,17 грн.

Також, прокуратурою до матеріалів справи долучено відповідь Яворівської міської ради на запит окружної прокуратури з розрахунком заборгованості з орендної плати за землю за Договором оренди землі від 20.07.2017, яким підтверджується наявність заборгованості у ПП «Ротен» за вказаним договором станом на липень 2024 року в розмірі 17479,78 грн, яка утворилась за період часу з вересня 2023 року по липень 2024 року.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

27.05.2021 набрав чинності п. 24 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України, відповідно до якого з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, визначених в даному пункті.

З огляду на зміни в законодавстві Головне управління Держгеокадастру у Львівській області (яке є орендодавцем за договором від 20.07.2017) в своєму листі від 06.08.2024 № 10-13-0.6-4049/2-24 зазначило, що з дня набрання чинності п. 24 Перехідних положень ЗК України до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснюють розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Відповідно до ч.3 ст.8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою. У разі об'єднання всіх територіальних громад одного району в одну об'єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об'єднаної територіальної громади, а пов'язані з таким майном права та обов'язки належать об'єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.

Згідно ч. 4 ст. 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об'єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом. Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.

Згідно п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель визначених цим кодексом, до числа яких не входить земельна ділянка, орендована на підставі вказаного договору.

Відповідно до п. а) ч. 2 ст. 83 ЗК України у комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Земельна ділянка з кадастровим номером 4625887600:03:000:0551 розташована на адміністративній території колишньої Любинської сільської ради Яворівського району Львівської області, яка відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 718-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області» увійшла до Яворівської об'єднаної територіальної громади.

Як зазначає прокурора, відповідно до рішення Яворівської міської ради №12 від 07.12.2020 «Про початок реорганізації сільських та селищних рад шляхом приєднання до Яворівської міської ради Львівської області» Любинську сільську раду реорганізовано шляхом приєднання до Яворівської міської ради. Яворівська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Любинської сільської ради.

Отже, враховуючи, що відповідно до п. 4.3. Договору орендна плата вноситься Орендарем на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Любинської сільської ради, то надходження від оренди вищезазначеної земельної ділянки в зв'язку з реорганізацією мають надходити на рахунок місцевого бюджету Яворівської міської ради.

Суд дійшов висновку, що з огляду на вимоги чинного законодавства та п. 4.3. Договору оренди землі від 20.07.2017, саме Яворівська міська рада Яворівського району Львівської області є отримувачем коштів за її використання.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Стаття 509 Цивільного кодексу України визначає, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до статей 11, 629 Цивільного кодексу України договір є однією з підстав виникнення зобов'язань та є обов'язковим для виконання сторонами.

Зобов'язання, в силу вимог статей 526, 525 Цивільного кодексу України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічна за змістом норма міститься і у ст. 193 Господарського кодексу України.

Укладений між сторонами договір від 20.07.2017 за своєю правовою природою є договором оренди землі.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. (ст. 93 ЗК України).

Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" визначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативноправовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Положеннями ст. 15 Закону України "Про оренду землі" визначено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (ст. 96 ЗК України).

Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, що встановлені цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Статтею 36 Податкового кодексу України зазначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи, який виникає у платника за кожним податком і збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1. ст. 38 Податкового кодексу України).

Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України).

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ст. 21 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, орендна плата вноситься орендарем щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно п. 4.4. Договору орендна плата вноситься орендарем у такі строки: щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Орендодавець має право вимагати від Орендаря, а Орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату (ч. 1 ст. 24 Закону України "Про оренду землі", п.8.1.1, п. 8.4.7 Договору).

Відповідач не виконав свого обов'язку щодо оплати орендної плати за договором від 20.07.2017 за період з вересня 2023 по липень 2024 (в межах строку дії договору) у повному обсязі. Згідно розрахунку позивача, не запереченого та не спростованого відповідачем, сума не сплаченої орендної плати за землю за договором від 20.07.2017 складає 17479,78 грн та підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України органи прокуратури здійснюють представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Частиною 3 ст. 53 ГПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Виходячи з вимог ст. 1 Закону України «Про прокуратуру», прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави, у випадках, передбачених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Перший «виключний випадок» передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий відсутність такого органу. Однак, підстави представництва інтересів держави прокуратурою у цих двох випадках істотно відрізняються.

У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб'єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює неналежно.

«Нездійснення захисту» має прояв в пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень він обізнаний про порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.

«Здійснення захисту неналежним чином» має прояв в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

«Неналежність» захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який, серед іншого, включає досудове з'ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.

З поданого позову вбачається, що порушення інтересів держави полягає в допущеній заборгованості з орендної плати за землю згідно Договору оренди землі від 20.07.2017 Відповідачем, внаслідок чого до місцевого бюджету не надходять значні кошти.

Відповідно до вимог ст. ст. 13, 14 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу, а земля перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ч. 3 ст. 142 Конституції України держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово підтримує місцеве самоврядування.

Згідно з ст. 5 Бюджетного кодексу України, бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів. Місцевими бюджетами є бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування. Бюджетами місцевого самоврядування є бюджети територіальних громад сіл, їх об'єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах), бюджети об'єднаних територіальних громад.

За змістом ст. 14.1.147, ст. 265.1.3, ст. 10.1.1 Податкового кодексу України плата за землю є місцевим податком.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 69 Бюджетного кодексу України визначено, що до доходів загального фонду бюджетів міст районного значення, сільських, селищних бюджетів належить податок на майно, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

Згідно Класифікації доходів бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11, орендна плата з юридичних осіб (код доходів бюджетної класифікації 18010600) є складовою податку на майно.

Земельна ділянка з кадастровим номером 4625887600:03:000:0551 перебуває на адміністративній території Яворівської територіальної громади. Враховуючи вищенаведені норми законодавства та положення п. п. 4.2 - 4.4 Договору, саме Яворівська міська рада є отримувачем коштів за оренду вказаної земельної ділянки та володільцем інформації про поступлення коштів від ПП «Ротен» в місцевий бюджет територіальної громади.

Ненадходження коштів зі сплати орендної плати, надходження їх несвоєчасно та не в повному розмірі призводить до спричинення шкоди державним інтересам та підриву основ фінансово-економічної діяльності держави та економічної безпеки держави в цілому. Інтерес держави полягає у міцному та самодостатньому місцевому самоврядуванні кожної територіальної громади, а держава в свою чергу гарантує наділення органів місцевого самоврядування певними державними повноваженнями та надає можливість населенню управляти власними справами, спільно приймати рішення та діяти з метою їх реалізації.

Відповідно до ч. 1, 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Як зазначає прокурор, «державним» (суспільним, публічним) інтересом для звернення прокурора до суду із даним позовом є задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно важливого та соціально значущого питання - припинення істотного порушенням Орендарем договору, шляхом сплати орендної плати за землю до місцевого бюджету. З урахуванням наведеного, несплата Відповідачем орендної плати за землю порушує право держави в особі Позивача на володіння, ефективне користування і розпорядження на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй; ослаблює економічні інтереси держави в цілому та, зокрема, органу місцевого самоврядування з огляду на наповненість місцевого бюджету через ненадходження коштів.

Суспільство, Український народ як сукупність окремих суб'єктів, індивідів, людей, також має, з огляду на ст. ст. 1, 3, 6-8, 13, 14, 41 Конституції України, конституційне право правомірно очікувати захисту суспільних інтересів у вигляді адекватної реакції держави на випадки порушення законності при вирішені земельних питань, правомірно очікувати і розраховувати на те, що держава вживатиме усіх можливих законних заходів для відновлення становища, яке існувало до порушення права власності Українського народу на землю.

Поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави.

Яворівська міська рада відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України є органом, який від імені територіальної громади здійснює права власника щодо спірної земельної ділянки.

Відтак, органом, уповноваженим розпоряджатись від імені територіальної громади спірною земельною ділянкою відповідно до закону є Яворівська міська рада.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк. Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Аналогічні правові висновки зазначено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 30.07.2020 у справі № 904/5598/18 та в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18.

У даному випадку вбачається, що Яворівська міська рада, незважаючи на очевидний характер порушень з боку Відповідача, володіючи інформацією про допущені порушення, не вживала жодних заходів щодо стягнення заборгованості з орендної плати.

Зокрема, про факти наведених вище порушень Відповідачем окружною прокуратурою повідомлено Яворівську міську раду листами № 14.59/05-23-2418вих-24 від 10.06.2024, № 14.59/05-23-3533вих-24 від 06.09.2024, № 14.59/05-23-4047вих-24 від 11.10.2024.

Зі змісту листів Яворівської міської ради отриманих у відповідь на запити окружної прокуратури, вбачається, що, незважаючи на тривалу обізнаність про порушення Відповідачем вимог закону та умов Договору, міською радою не вжито заходів, спрямованих на захист інтересів держави в особі територіальної громади у спірних правовідносинах, зокрема, стягнення заборгованості за оренду земельної ділянки, водночас, поза увагою залишився систематичне порушення умов Договору, що зводиться до порушення суспільних інтересів, зокрема територіальної громади, як складової держави, що полягає в недоотриманні місцевим бюджетом коштів. Про причини незастосування заходів, а так само обставини, які перешкоджали застосуванню заходів позовного характеру Позивачем не поінформовано. Вказані обставини є достатнім аргументом для підтвердження бездіяльності Позивача та обгрунтованою підставою для застосування представницьких повноважень прокурором з метою захисту порушених інтересів держави.

Листом №14.59/05-23-659ВИХ-25 від 18.02.2025 окружна прокуратура повідомила Позивача про звернення до суду від його імені із відповідною позовною заявою до Відповідача.

З урахуванням вищезазначеного позов в інтересах держави в особі Яворівської міської ради щодо стягнення коштів до суду був поданий обґрунтовано з дотриманням приписів ГПК України та Закону України "Про прокуратуру".

З огляду на встановлені судом обставини, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 74, 75 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів. Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 86 ГПК України, Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до положень ст. 2 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом - ГПК України) завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, про наслідки був повідомлений належним чином. З огляду на встановлені обставини, суд вбачає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судовий збір покладається на відповідача у зв'язку з задоволенням позову у повному обсязі (відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України).

Керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства "Ротен" (04119, м. Київ, вулиця Зоологічна, 4-А, ідентифікаційний код 36874438) на користь Яворівської міської ради Львівської області (81000, Львівська область, Яворівський район, м. Яворів, вулиця Львівська, 15, ідентифікаційний код 33213539) суму боргу у розмірі 17479 (сімнадцять тисяч чотириста сімдесят дев'ять) грн 78 коп.

3. Стягнути з Приватного підприємства "Ротен" (04119, м. Київ, вулиця Зоологічна, 4-А, ідентифікаційний код 36874438) на користь Львівської обласної прокуратури (79005, м. Львів, проспект Шевченка, 17/19, ідентифікаційний код 02910031) судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.

4. Видати накази після набрання рішенням суду законної сили.

Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).

Повне рішення складено 24.06.2025

Суддя І.В.Усатенко