Постанова від 13.05.2025 по справі 920/1080/16

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" травня 2025 р. Справа№ 920/1080/16

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Сотнікова С.В.

суддів: Отрюха Б.В.

Остапенка О.М.

за участю секретаря судового засідання Макухи О.А.,

арбітражного керуючого Іваненко Н.О.,

представника Сумської міської ради Парфененка М.С.,

розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод"

на ухвалу Господарського суду Сумської області

від 11.02.2025 (повна ухвала складена 17.02.2025, суддя Соп'яненко О.Ю.)

у справі № 920/1080/16

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Бізнес Консалтінг"

до Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод" (код 05422065)

про банкрутство,

ВСТАНОВИВ:

На розгляді Господарського суду Сумської області перебуває справа про банкрутство Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод".

Постановою Господарського суду Сумської області від 05.03.2019 боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Іваненко Наталію Олександрівну.

06.09.2024 ліквідатор боржника звернувся із клопотанням про зобов'язання Сумської міської ради прийняти у комунальну власність захисну споруду цивільного захисту сховища НОМЕР_1, яке належить боржнику.

Ухвалою Господарського суду Сумської області від 11.02.2025 відмовлено у задоволенні клопотання ліквідатора ПАТ "Сумський авторемонтний завод" Іваненко Н.О. про зобов'язання Сумської міської ради прийняти у комунальну власність захисну споруду цивільного захисту сховища НОМЕР_1.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, 27 лютого 2025 року боржник в особі ліквідатора звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду Сумської області від 11.02.2025 в частині відмови у задоволенні клопотання ліквідатора, прийняти нове рішення, яким задовольнити клопотання ліквідатора ПАТ "Сумський авторемонтний завод" Іваненко Н.О. та

зобов'язати Сумську міську раду прийняти за актом приймання-передачі на баланс та у комунальну власність Сумської міської територіальної громади захисну споруду цивільного захисту - сховище № НОМЕР_1, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 та обліковується, знаходиться у власності Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод", без додаткових умов у порядку, встановленому законодавством України протягом 10 робочих днів з дня винесення ухвали;

зобов'язати підписати акт приймання-передачі державного майна у комунальну власність всіх членів комісії, відповідно до Рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 26.12.2024 № 1017 "Про внесення змін до Рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради від 08.10.2024 № 735 "Про створення комісії з питань приймання передачі у комунальну власність Сумської міської територіальної громади об'єкта цивільної оборони (цивільного захисту) від Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод", а саме: Заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, голову комісії - Бикову Римму Юріївну, начальника Управління комунального майна Сумської міської ради, заступника голови комісії - Дмитренко Сергія Миколайовича, начальника відділу обліку комунального майна Управління комунального майна Сумської міської ради - Лапенко Ірину Іванівну, директора Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради - Бровенко Євгена Сергійовича, начальника управління муніципальної безпеки Сумської міської ради - Дейниченко Віталія Олександровича, головного інженера комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради - Жукова Олексія Миколайовича, директора Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради - Клименко Юрія Миколайовича, начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності, головного бухгалтеру Сумської міської ради - Костенко Ольгу Анатоліївну та директора Департаменту фінансів, економіки та інвестицій Сумської міської ради - Липову Світлану Андріївну потягом 10 робочих днів з дня винесення ухвали.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 11.03.2025 відкрито апеляційне провадження у справі № 920/1080/16; призначено розгляд справи в судовому засіданні на 13.05.2025.

В судовому засіданні 13.05.2025 суд оголосив скорочену постанову (вступну та резолютивну частини).

Розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Провадження у справах про банкрутство регулюється Кодексом України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ), Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК України), іншими законодавчими актами України.

Відповідно до ст. 61 КУзПБ ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження:

приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження;

виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута;

проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута;

аналізує фінансовий стан банкрута, складає висновок про наявність або відсутність ознак доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій під час провадження у справі про банкрутство за результатом його проведення;

виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута;

формує ліквідаційну масу;

заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості;

має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, які звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Кодексом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута;

з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту;

заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими;

подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника;

вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб;

передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових актів підлягають обов'язковому зберіганню;

продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом;

подає відомості (інформацію), необхідні для ведення Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства;

у разі провадження банкрутом діяльності, пов'язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу;

веде реєстр вимог кредиторів;

подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", інформацію до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;

здійснює дії щодо скасування реєстрації випуску акцій, передбачені законодавством, якщо організаційно-правовою формою юридичної особи - банкрута є акціонерне товариство;

здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до ч. 7 ст. 61 КУзПБ у разі ліквідації підприємства-банкрута, зобов'язаного згідно із законодавством передати територіальній громаді об'єкти житлового фонду, в тому числі гуртожитки, дитячі дошкільні заклади та об'єкти комунальної інфраструктури, ліквідатор передає, а орган місцевого самоврядування приймає такі об'єкти без додаткових умов у порядку, встановленому законом.

Отже, до передачі у власність територіальної громади підлягають об'єкти житлового фонду та об'єкти комунальної інфраструктури.

Ліквідатор у клопотанні просив зобов'язати орган місцевого самоврядування - Сумську міську раду прийняти у власність захисну споруду цивільного захисту - сховище НОМЕР_1, яке належить боржнику.

Захисні споруди цивільного захисту (сховища та протирадіаційні укриття), споруди подвійного призначення та найпростіші укриття складають фонд захисних споруд цивільного захисту і належать до засобів колективного захисту.

Вимоги щодо створення, утримання, експлуатації та ведення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту (далі - захисні споруди) встановлено, зокрема, Кодексом цивільного захисту України, Порядком створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів з фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 138 від 10 березня 2017 р., наказом МВС № 579 від 09.07.2018 "Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 30 липня 2018 р. за № 879/32331, Вимогами щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, оформлення документів, що підтверджують таку неможливість, затверджені вказаним наказом, тощо.

Згідно до п. 25 частини першої статті 19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій у сфері цивільного захисту належить, зокрема, прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єктів господарювання, що належать до сфери їх управління.

Пункт 26 частини другої статті 19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить, окрім іншого, прийняття рішень про подальше використання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд.

Станом на час звернення ліквідатора до суду із клопотанням Сумська міська рада, як орган місцевого самоврядування, не ухвалювала рішення щодо подальшого використання спірної захисної споруди цивільного захисту, яке належить боржнику, а відтак належить погодитись із висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні клопотання ліквідатора боржника про зобов'язання Сумської міської ради прийняти у комунальну власність захисну споруду цивільного захисту сховища НОМЕР_1, позаяк орган місцевого самоврядування має дискреційні повноваження у визначенні способу подальшого використання сховища, а суд не в праві перебирати на себе такі повноваження за заявами третіх осіб.

Статтею 269 ГПК України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Аргументи скаржника не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду даної справи та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

За вказаних обставин справи, колегія суддів вважає відхиляє апеляційну скаргу, ухвалу суду першої інстанції належить залишити без змін.

Судові витрати за розгляд справи апеляційним судом належить покласти на скаржника в межах сплаченого судового збору при подачі апеляційної скарги відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. 269, п. 1 ч. 1 ст. 275, 276, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод" залишити без задоволення.

2. Ухвалу Господарського суду Сумської області від 11.02.2025 у справі № 920/1080/16 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду у строки, встановлені ст. 288 Господарського процесуального кодексу України.

Повна постанова складена та підписана 24.06.2025.

Головуючий суддя С.В. Сотніков

Судді Б.В. Отрюх

О.М. Остапенко