Справа № 761/41797/24
Провадження № 2-а/761/384/2025
17 січня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Пономаренко Н.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
У листопаді 2024 року до Шевченківського районного суду міста Києва через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, відповідно до якої позивач просив суд: скасувати постанову інспектора з паркування управління (інспекції) з паркування Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київського міської державної адміністрації) Митька Володимира Володимировичем 2КІ №0000989833 від 18.10.2024, якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 700,00 грн. за ч. 1 ст.152-1 КУпАП
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 01 листопада 2024 року ОСОБА_1 (надалі - Позивач) отримана Постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване у режимі фотозйомки (відеозапису) серія 2КІ №0000989833 (далі - Постанова), винесена Головним спеціалістом - інспектором з паркування управління (інспекції) з паркування Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київського міської державної адміністрації) Митьком Володимиром Володимировичем. В постанові зазначено, що інспектором зафіксовано порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортного засобу, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 152-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, пункт/знак 5.43, 7.14 Правил дорожнього руху.
Позивач вважає, що зазначена постанова є протиправною, винесена з порушенням норм процесуального та адміністративного права і підлягає скасуванню з огляду на те, що 18 жовтня 2024 року у зв'язку з робочою необхідністю водій ПАТ «БАНК ВОСТОК» заїхав на транспортному засобі марки VOLKSWAGEN TOURAN, номерний знак НОМЕР_1 на прибудинкову територію орендованої будівлі, що знаходиться біля паркувального майданчика № АІ2189 за адресою вул. Михайла Задніпровського. Після чого здійснив парковку біля Банку, напроти парко місць КП «Київтранспарксервіс», які не є оплачуваними місцями та не відносяться до паркувального майданчика, біля входу у будівлю №26, що підтверджується фотоматеріалами, які наявні в доказовій базі по адміністративному правопорушенню, а також фотоматеріалами позивача. Інспектор з паркування помилково вирішив, що транспортний засіб припаркований на паркомайданчику № АІ2189. Але, як вбачається з фотоматеріалів, водій позивача здійснив паркування не на паркувальному майданчику № АІ2189 і не мав здійснювати оплату паркування.
У зв'язку із викладеним, позивач вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, а постанова скасуванню, оскільки в матеріалах справи відсутні докази вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 152-1 КУпАП.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 12.11.2024 відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні без повідомлення (виклику) сторін. Відмовлено в задоволенні клопотання відповідача Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про залишення позову без розгляду.
11.12.2024 до суду через систему «Електронний суд» надійшов відзив відповідача Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на позов у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. В обґрунтування відзиву вказано, що постановою Інспектора від 18.10.2024 серії 2КІ № 0000989833 на Позивача накладено адміністративне стягнення відповідно ч. 1 ст. 152-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за залишення транспортного засобу на майданчику для платного паркування без оплати паркування. Відповідно до матеріалів фотофіксації постанови від 18.10.2024 серії 2КІ № 0000989833 документ про оплату вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування під лобовим склом відсутній. Також зазначено, що постанова від 18.10.2024 серії 2КІ № 0000989833 повною мірою відповідає вимогам ст. 283 КУпАП, винесена з дотриманням передбаченої законом процедури, а тому відсутні підстави для її скасування.
16.12.2024 до суду надійшла відповідь позивача на відзив у якій позивачем викладено обставини аналогічні тим, що були викладені у позовній заяві.
Заперечення на відповідь на відзив до суду не надійшла.
Суд, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, що 18 жовтня 2024 року головним спеціаліст-інспектор з паркування другого відділу контролю за дотриманням правил зупинки, стоянки транспортних засобі управління (інспекції) з паркування Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Митьком Володимиром Володимировичем винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про порушення правил зупинки, стояки, паркування транспортних засобів, зафіксоване у режимі фотозйомки (відеозапису) серії 2КІ № 0000989833, якою притягнула позивача ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 152-1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 700,00 грн.
В оскаржуваній постанові серії 2КІ № 0000989833 посадовою особою відповідача зафіксовано, що 18 жовтня 2024 на вул. Михайла Задніпровського (біля буд. №26 по бульв. Лесі Українки) в м. Києві зафіксовано порушення правил паркування транспортного засобу марки VOLKSWAGEN TOURAN номерний знак НОМЕР_1 , власником якого є ПАТ «Банк Восток» (код ЄДРПОУ 26237202) директором якого є ОСОБА_1, а саме його залишено на майданчику для платного паркування без оплати паркування, чим порушено вимоги дорожнього знаку 5.43 з табличкою 7.14 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність згідно з ч.1 ст. 152-1 КУпАП.
Крім того, в постанові зазначено, що технічним засобом, яким здійснено фото/відеофіксацію правопорушення: АРМ Інспектора. Адреса веб-сайту в мережі Інтернет з матеріалами kyiv.digital/penalty/chek, ідентифікатор для доступу до інформації на веб-сайті - номер постанови.
Суб'єктом правопорушення, передбаченого частинами першою, другою та восьмою цієї статті, є особа, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення (момент паркування), а в разі фіксації зазначеного правопорушення в режимі фотозйомки (відеозапису) - відповідальна особа, зазначена у частині першій статті 14-2 цього Кодексу, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України. У разі внесення змін до постанови про накладання адміністративного стягнення з підстав, встановлених абзацом третім частини першої статті 279-30 цього Кодексу, суб'єктом правопорушення може бути особа, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення, зафіксованого в режимі фотозйомки (відеозапису).
Судом встановлено, що ПАТ «Банк Восток» є власником транспортного засобу «VOLKSWAGEN TOURAN» номерний знак НОМЕР_1 , що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 .
Сторонами не заперечувалось, що ОСОБА_1 є директором Публічного акціонерного товариства «БАНК ВОСТОК», код ЄДРПОУ 26237202.
Згідно з ч.5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані, зокрема: знати і неухильно дотримуватись вимог цього Закону, правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає обсяг прав та обов'язків водія, є також Правила дорожнього руху, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. № 1306 (далі - ПДР України).
Відповідно до п.1.1 Правила дорожнього руху та згідно із Законом України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги ПДР, згідно з п.1.3 ПДР України.
Разом з тим, пункт 1.9 ПДР України визначає, що особи, які порушують ПДР України, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Дорожній знак 5.43 ПДР України «Зона стоянки» позначає початок зони, де дозволено стоянку на проїзній частині або вздовж проїзної частини за умов, що зазначаються на знаку або додаткових табличках під ним.
Табличка 7.14 - «Платні послуги» застосовується із знаками 5.42.1, 5.42.2 або 5.43 для позначення місць, майданчиків або зони стоянки транспортних засобів, на яких беруть плату за паркування, а також із знаками 6.6, 6.11 і 6.21, де послуги надаються тільки за платній основі.
Суд вважає безпідставними посилання позивача, що фото матеріали, отримані під час фотозйомки правопорушення відповідачем-2 підтверджують той факт, що правопорушення не було вчинено. Так, із фото вбачається, що транспортний засіб перебуває на білій розмітці вздовж проїжджої частини, а не на синій, що позначає майданчики для паркування з огляду на наступне.
Згідно пунктів 8.1 та 8.2 Правил дорожнього руху України регулювання дорожнього руху здійснюється за допомогою дорожніх знаків, дорожньої розмітки, дорожнього обладнання, світлофорів, а також регулювальниками. Дорожні знаки мають перевагу перед дорожньою розміткою і можуть бути постійними, тимчасовими та із змінною інформацією.
Відповідно до приписів ПДР України дорожній знак 5.43 «Зона стоянки» Позначає початок зони, де дозволено стоянку на проїзній частині або вздовж проїзної частини за умов, що зазначаються на знаку або додаткових табличках під ним. Разом з тим, дорожній знак 5.44 «Кінець зони стоянки» позначає кінець зони, де дозволено стоянку. Отже дозволеною для стоянки зоною є зона від дорожнього знаку 5.43 і до знаку 5.44.
Таким чином, майданчики або зони стоянки транспортних засобів, на яких беруть плату за паркування визначається дорожніми знаками, а не дорожньою розміткою.
Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ «БАНК ВОСТОК» є орендарем приміщень Бізнес-центру за адресою м. Київ, бул. Лесі Українки, 26 на підставі Договору суборенди №105 нежилого приміщення, укладеного Банком з ПрАТ «М-Сервіс» та ТОВ «Будінвесткиїв» 13 вересня 2024 року та ПАТ «БАНК ВОСТОК» (надалі - Договір суборенди).
В свою чергу, КП «Київтранспарксервіс» здійснює господарську діяльність на паркувальних майданчиках, визначених і закріплених за підприємством таблицею 1 до додатка № 5 до рішення Київської міської ради від 23.06.2011 №242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів в м. Києві» (із змінами та доповненнями, у тому числі й рішеннями №7405-7446, №7483-7524, №26-7992) та наказу Департаменту транспортної інфраструктури від 25.03.2021 № Н-67 «Про затвердження переліку відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах міста Києва» (зі змінами та доповненнями).
14 місць для пакування транспортних засобів на паркувальному майданчику №АІ2189 заброньовано ПрАТ «М-Сервіс», що підтверджується листом КП «Київтранспарксервіс» №053/05-4430 від 22.10.2024, копія якого міститься в матеріалах справи.
До листа КП «Київтранспарксервіс» №053/05-4430 від 22.10.2024 також додана Схема організації дорожнього руху (надалі - Схема ОДР). Згідно наданої Схеми ОДР та Переліку відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах міста Києва (рядок №305), затвердженого Наказом директора Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) від 25.03.2021 № Н-67 (в редакції наказу директора Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) від 02.09.2024 № Н-143) визначена кількість машиномісць для паркомайданчика №АІ2189 становить 33 машиномісця, які межують із зеленою зоною.
Матеріалами справи підтверджено, що 18 жовтня 2024 року транспортний засіб марки VOLKSWAGEN TOURAN, номерний знак НОМЕР_1 було припарковано на прибудинкову територію орендованої будівлі, що знаходиться біля паркувального майданчика № АІ2189 за адресою вул. Михайла Задніпровського. Після чого здійснив парковку біля Банку, напроти паркомісць КП «Київтранспарксервіс», які відповідно до Схеми ОДР та Переліку відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах міста Києва (рядок №305), затвердженого Наказом директора Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) від 25.03.2021 № Н-67 (в редакції наказу директора Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) від 02.09.2024 № Н-143) не є оплачуваними місцями та не відносяться до паркувального майданчика, біля входу у будівлю №26, що підтверджується фотоматеріалами, які наявні в доказовій базі по адміністративному правопорушенню, а також фотоматеріалами позивача, що додаються до матеріалів даної позовної заяви. На доданих фото чітко видно будівлю, яка знаходиться за транспортним засобом.
Відповідно до ч.1 ст. 152-1 КУпАП порушення правил паркування транспортних засобів, у тому числі неоплата вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування за кожну добу користування тягнуть за собою накладення штрафу в двадцятикратному розмірі від вартості однієї години послуги з користування тим майданчиком для платного паркування транспортних засобів, на якому знаходиться транспортний засіб у момент порушення.
Згідно з приміткою до статті, положення частини першої цієї статті не застосовується у випадках, визначених частинами шостою та сьомою статті 30 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» щодо місць для безоплатного паркування, а також до осіб, які відповідно до закону звільняються від сплати вартості послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів.
Місцями, призначеними для паркування (у тому числі безоплатного паркування) транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, на спеціально обладнаних чи відведених майданчиках для паркування транспортних засобів, у тому числі біля житлових будинків (крім індивідуальних житлових будинків) та інших будівель, на тротуарах (із числа місць для зупинки та стоянки транспортних засобів), вважаються місця, позначені відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою.
Місцями, призначеними для паркування (у тому числі безоплатного паркування) транспортних засобів, оснащених електричними двигунами (одним чи декількома), на спеціально обладнаних чи відведених майданчиках для паркування транспортних засобів, у тому числі біля житлових будинків (крім індивідуальних житлових будинків) та інших будівель, на тротуарах (із числа місць для зупинки та стоянки транспортних засобів), вважаються місця, позначені відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою.
Під неоплатою вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування слід розуміти неоплату вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування транспортних засобів більш як за 10 хвилин користування майданчиком для платного паркування транспортних засобів (крім майданчиків, обладнаних автоматичними в'їзними та виїзними терміналами, на яких оплата відбувається під час виїзду з майданчика).
Згідно зі ст. 279-1 КУпАП, у разі якщо адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксовано в автоматичному режимі або якщо порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів зафіксовано в режимі фотозйомки (відеозапису), посадова особа уповноваженого підрозділу Національної поліції або інспектор з паркування за даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а також у разі необхідності - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, встановлює відповідальну особу, зазначену у ч.1 ст. 142 цього Кодексу. Якщо адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1,3 ст. 122 (в частині порушення правил зупинки, стоянки), ч.1,2 ст. 152-1 цього Кодексу, зафіксовано в режимі фотозйомки (відеозапису), посадова особа уповноваженого підрозділу Національної поліції або інспектор з паркування зобов'язані розмістити на лобовому склі транспортного засобу копію постанови про притягнення до адміністративної відповідальності (якщо технічні можливості дозволяють встановити відповідальну особу, зазначену у ч. 1 ст. 142 цього Кодексу, на місці вчинення правопорушення) або повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності (якщо технічні можливості не дозволяють встановити відповідальну особу, зазначену у ч.1 ст. 142 цього Кодексу, на місці вчинення правопорушення).
Як передбачено ч.1 ст. 219 КУпАП, виконавчі комітети (а в населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів, - виконавчі органи, що виконують їх повноваження) сільських, селищних, міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, третьою та сьомою статті 152-2 (в частині порушення правил зупинки, стоянки транспортних засобів у межах відповідного населеного пункту, зафіксованого в режимі фотозйомки (відеозапису).
Від імені виконавчих комітетів (а у населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів, - виконавчих органів, що виконують їх повноваження) сільських, селищних, міських рад розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, третьою і сьомою статті 122 цього Кодексу, і накладати адміністративні стягнення мають право уповноважені виконавчим комітетом (виконавчим органом) сільської, селищної, міської ради посадові особи виконавчих органів сільської, селищної, міської ради - інспектори з паркування (ч.3 ст. 219 КУпАП).
Відповідно до Положення про Департамент транспортної інфраструктури Київської міської ради (КМДА), затвердженого розпорядженням виконавчого органу КМР (КМДА) від 19.11.2018 р. № 2089 (із змінами), Департамент транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) є структурним підрозділом виконавчого органу КМР (КМДА). Пунктом 5 Положення передбачені завдання Департаменту, а пунктом 7 - повноваження інспекторів паркування.
діяльності інспекторів з паркування в місті Києві» уповноважено посадових осіб (інспекторів з паркування) Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, третьою та сьомою статті 122, частинами першою, другою та восьмою статті 152-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, від імені виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Також уповноважено посадових осіб (інспекторів з паркування) Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) проводити тимчасове затримання транспортного засобу шляхом доставлення для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку в разі вчинення водієм порушення, передбаченого частинами третьою та сьомою статті 122 (порушення правил зупинки, стоянки в межах відповідного населеного пункту, а також зупинки чи стоянки транспортних засобів на місцях, що позначені відповідними дорожніми знаками та/або дорожньою розміткою, на яких дозволено зупинку чи стоянку лише транспортних засобів, оснащених електричними двигунами (одним чи декількома); створення перешкод водіям транспортних засобів, оснащених електричними двигунами (одним чи декількома), у зупинці або стоянці), частиною першою статті 152-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у випадках, визначених частиною третьою статті 265-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення (коли розміщення транспортного засобу є таким, що суттєво перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеці руху), а також у разі вчинення порушень, передбачених частинами другою та восьмою статті 152-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, від імені виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Отже, головний спеціаліст-інспектор з паркування другого відділу контролю за дотриманням правил зупинки, стоянки транспортних засобі управління (інспекції) з паркування Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Митько Володимир Володимирович наділений повноваженнями розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення на підставі КУпАП.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення. Наявність події і складу правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Положеннями ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Крім того, відповідно до правової позиції Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладеної у постанові від 17 травня 2018 року у справі №670/346/17, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (передбачені статтею 251 КУпАП).
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 та 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Згідно з приписами ч.1 ст. 72 та ст. 73 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 р. № 1342 затверджено Правила паркування транспортних засобів (далі - Правила), які регламентують організацію та порядок паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах населених пунктів.
Як визначено Правилами, оператор - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка організовує та провадить діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для паркування, здійснює їх утримання, облаштування та обладнання, надає послуги з користування такими майданчиками, забезпечує відповідно до Податкового кодексу України сплату збору за місця для паркування транспортних засобів.
Згідно з п.6 Правил, контроль за виконанням цих Правил здійснює уповноважений підрозділ Національної поліції у частині забезпечення безпеки дорожнього руху на майданчиках для паркування та посадові особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради у частині контролю за станом благоустрою, інспектори з паркування у частині контролю за дотриманням правил паркування (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування).
Порушення цих Правил тягне за собою відповідальність згідно із законом (п.32 Правил).
Правила благоустрою міста Києва, що затверджені рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 р. № 1051/1051 у розділі 17 регулюють правила паркування транспортних засобів у м.Києві.
Згідно з п.17.3.1 Правил, платні місця для паркування транспортних засобів (майданчики для платного паркування) призначені для тимчасової стоянки транспортного засобу зі стягненням плати за паркування у відведених або спеціально обладнаних місцях без відповідальності за збереження транспортного засобу або з такою відповідальністю, якщо можливе оснащення місця для паркування транспортних засобів необхідним обладнанням. Організація та експлуатація місць платного паркування транспортних засобів здійснюється лише оператором або підприємствами, з якими оператор уклав відповідний договір.
В той же час, п.17.5.1 Правил передбачає, що система оплати за користування місцями платного паркування включає безготівкові та готівкові форми розрахунків, а саме:
- реєстратори розрахункових операцій, квитанції, фіскальні чеки на паркування автотранспортних засобів;
- талони фіксованої вартості та абонементні талони на паркування автотранспортних засобів (годинні, денні, місячні, квартальні та ін.);
- безготівкова передоплата за користування місцями для паркування транспортних засобів підприємствами, організаціями та установами;
- пластикові чіп-картки;
- особистий (телекомунікаційний) рахунок;
- інші форми сплати при використанні автоматизованих систем паркування.
Пункт 17.11 Правил передбачає пільги при користуванні місцями для платного паркування.
За таких обставин, з врахуванням встановлених обставин, суд зазначає, що матеріалами справи не підтверджено та відповідачем не доведено, що транспортний засіб VOLKSWAGEN TOURAN номерний знак НОМЕР_1 був припаркований на паркомайданчику № АІ2189 і мав оплатити платне паркування. При цьому, як вбачається з фотоматеріалів, які містяться в справі, транспортний засіб позивача було припарковано не на паркувальному майданчику № АІ2189, а навпроти на доданих фото чітко видно будівлю, яка знаходиться за транспортним засобом, а тому позивач і не мав обов'язку здійснювати оплату паркування.
Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином відповідач у справі зобов'язаний довести правомірність свого рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, та, зокрема, довести факт вчинення ним порушення ПДР України відповідними доказами.
Тому, суд, приходить висновку, що вчинення позивачем адміністративного правопорушення не підтверджується жодним доказом, окрім постанови про адміністративне правопорушення, складеної відповідачем.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
У відповідності до ч.3 ст.286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Згідно положень ст.286 КАС України враховуючи, що в судовому засіданні відповідачем не доведено правомірності винесення постанови, суд вважає за можливе скасувати постанову та закрити провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 286, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, - задовольнити.
Постанову від 18 жовтня 2025 року серії 2КІ № 0000989833 про накладання адміністративного стягнення по справі про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 700,00 грн. за ч. 1 ст. 152-1 КУпАП, - скасувати.
Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 152-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення згідно постанови від 18 жовтня 2024 року серії 2КІ № 0000989833.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Департамент територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), ЄДРПОУ: 34926981, адреса: 03057, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 31, корп. 2.
Суддя: