Справа № 595/914/25
Провадження № 3/595/371/2025
24.06.2025
Суддя Бучацького районного суду Тернопільської області Тхорик І.І., розглянувши матеріали про адміністративні правопорушення, які надійшли з відділення поліції №2 (м. Бучач) Чортківського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , працюючого трактористом в ПАП «Зубрець», -
за ч.1 ст.190 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
14 червня 2025 року близько 23.30 год. ОСОБА_1 в АДРЕСА_2 , порушив правила порядку придбання, зберігання вогнепальної мисливської зброї марки Т03-54, калібр 16 мм, інші маркування відсутні, без відповідного документа дозвільного характеру, виданого уповноваженим державним органом.
Такі дії ОСОБА_1 працівниками поліції при складанні протоколу кваліфіковано за ч.1 ст. 190 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вину у вчиненні вищенаведеного правопорушення визнав, підтвердив обставини, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення.
Суд, вислухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові докази, приходить до висновку про доведеність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КУпАП, виходячи з наступного.
Окрім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення також підтверджується зібраними по справі доказами, а саме даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 981618 від 15.06.2025, в якому викладено суть правопорушення, з яким ОСОБА_1 був ознайомлений про що свідчить його підпис. В графі протоколу «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» власноручно записав: «зберігав рушницю без документів та застрелив 2 зайця».
Згідно рапорту старшого інспектора-чергового ВП № 2 (м. Бучач) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області Сайчука Б.М. від 15.06.2025, 15.06.2025 о 00.22 год. надійшло повідомлення зі служби «102». Встановлено, що 14.06.2025 близько 23.30 год. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на хуторі Гутишин Чортківського району, у полі побачив автомобіль марки «ВАЗ 2109», д.н.з. НОМЕР_1 , підійшов до нього та побачив поруч на землі гладкоствольну одноствольну рушницю ТОЗ-54 (інші маркування відсутні) з пошкодженням та 1 патрон 16 калібру «Картедж». У салоні проглядалося дві туші зайця, інших предметів виявлено не було. Після чого ОСОБА_2 зателефонував до знайомого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який повідомив про даний факт на лінію «102». В ході проведення заходів було встановлено особу, яка причетна до вчинення адміністративного правопорушення - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , житель АДРЕСА_1 . На останнього складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.85 КУпАП та вилучено гладкоствольну одноствольну рушницю, 1 патрон та 2 туші зайця для нарахування завданих збитків.
На ОСОБА_1 14.06.2025 громадським інспектором з охорони довкілля Тернопільської області Державної екологічної інспекції у Тернопільській області Сеником В.В. складено протокол про адміністративне правопорушення № 000602 у зв'язку з тим, що 14.06.2025 о 23.30 год. він на своєму автомобілі «ВАЗ 2109» д.н. НОМЕР_1 , здійснив незаконне полювання на зайця на полі хутір Гутишино, де добув дві особини. У графі «Пояснення порушника та його зауваження до змісту протоколу чи мотиви відмови від його підписання» ОСОБА_1 власноручно зазначив: «Я, ОСОБА_1 , поїхав своєю машиною на поле біля хутора Гутишино, де з гладкоствольної рушниці застрелив 2 зайця. Свою вину визнаю. Більше такого не повториться».
Згідно письмових пояснень ОСОБА_2 від 15.06.2025 такий повідомив, що 14.06.2025 близько 23.30 год. він спільно із ОСОБА_4 були на хуторі Гутишино, де побачили, що по полі їхав автомобіль. Коли вони під'їхали, то т/з зупинився. В салоні автомобіля сиділи невідомі їм чоловіки. Також в салоні вони побачили туші зайця. Біля водійського сидіння автомобіля вони помітили гладкоствольну рушницю, після чого він подзвонив до ОСОБА_3 та розповів про дану ситуацію.
Сам ОСОБА_1 у своїх письмових поясненнях від 15.06.2025 зазначив, що близько місяця тому він, по місцю свого проживання, на горищі будинку, знайшов стару рушницю та зберігав її вдома. 14.06.2025 він поїхав на хутір ОСОБА_5 , що в с. Бариш та хотів спробувати чи вона стріляє, займався полюванням та під час стрільби застрелив двох зайців. Дана рушниця Т03, 16 калібрів, була незареєстрована, без будь-яких дозвільних документів. Вину свою визнає, обіцяє, що в подальшому більше такого не повториться.
Частиною 1 статті 190 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за придбання, зберігання, передачу іншим особам або продаж громадянами вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду без відповідного документа дозвільного характеру, виданого уповноваженим державним органом.
За наведених обставин в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КУпАП, тобто, придбання, зберігання громадянами вогнепальної мисливської чи холодної зброї без відповідного документа дозвільного характеру, виданого уповноваженим державним органом, тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності.
Згідно ст. 33 КУпАП, обираючи вид стягнення, суд враховує особу правопорушника, характер вчиненого адміністративного правопорушення, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
З огляду на встановлені обставини справи, ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.190 КУпАП та, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, визнання ним своєї вини, до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі.
Відповідно санкції ч. 1 ст. 190 КУпАП порушення вимог даної статті тягнуть за собою накладання штрафу від семи до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією зброї або без такої.
Тобто, необхідність застосування альтернативного виду стягнення має бути визначена судом з урахуванням конкретних обставин справи.
Як вбачається із пояснень ОСОБА_1 , він, по місцю свого проживання, на горищі будинку, знайшов стару рушницю марки Т03-54, калібр 16 мм та зберігав її вдома без відповідних дозвільних документів. Станом на сьогодні дану зброю у нього вилучили.
Відповідно до ч.1 ст.265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують. Вилучені самогон та інші міцні спиртні напої домашнього вироблення, апарати для їх вироблення після розгляду справи підлягають знищенню поліцейськими.
Пунктом 11 постанови Кабінету Міністрів України № 17 від 16 січня 2012 року «Про Порядок зберігання вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення речей і документів» визначено, що за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення речі і документи в установленому порядку конфіскуються, повертаються володільцеві або знищуються, а у разі вилучення речей за плату реалізуються.
Враховуючи, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , станом на сьогодні не виготовив документів дозвільного характеру на вказану зброю, про що повідомив у судовому засіданні, вказана зброя не може бути йому повернута та підлягає конфіскації.
У відповідності до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з ОСОБА_1 підлягає до стягнення судовий збір.
На підставі ч.1 ст.190 КУпАП та керуючись ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, ст.4 Закону України “Про судовий збір» -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 7 (семи) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 119 (сто дев'ятнадцять) грн, з конфіскацією рушниці.
Стягнути з ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. судового збору.
Речовий доказ: вогнепальну мисливську зброю марки Т03-54, калібр 16 мм - конфіскувати в дохід держави.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (стаття 308 КУпАП).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу може бути подано до Тернопільського апеляційного суду через Бучацький районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя І. І. Тхорик