Справа № 317/2959/25
Провадження №/п 3/317/1554/2025
20 червня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Мінгазов Р.В., розглянувши матеріал, який надійшов з Військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України; місце служби та посада: водій -електрик 2 відділення 2 взводу мінометної батареї військової частини НОМЕР_1 ; який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 . Інші відомості суду не відомі.
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, -
На розгляд до Запорізького районного суду Запорізької області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.
Відповідно до протоколу А7408 №17 від 23.05.2025 про військове адміністративне правопорушення встановлено, що 23.05.2025 року о 03 год. 00 хв. молодший сержант ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою, проходячи військову службу на посаді водія-електрика 2 відділення 2 мінометного взводу мінометної батареї військової частини НОМЕР_1 , в умовах особливого періоду, був виявлений на території тимчасового розташування військової частини НОМЕР_1 в населеному пункті АДРЕСА_2 у нетверезому стані, що проявилось у таких ознаках як запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя. Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння, факт вчиненого підтверджують свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Даними діями ОСОБА_1 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 173-20 КУпАП.
Крім того, відповідно до протоколу А7408 №18 від 25.05.2025 про військове адміністративне правопорушення встановлено, що 23.05.2025 року о 20 год. 00 хв. молодший сержант ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою, проходячи військову службу на посаді водія-електрика 2 відділення 2 мінометного взводу мінометної батареї військової частини НОМЕР_1 самовільно залишив місце служби у військовій частині НОМЕР_1 , яка розташована на території Запорізького району Запорізької області. О 08 год. 00 хв. 25.05.2025 молодший сержант ОСОБА_1 самовільно повернувся до місця служби у військову частину НОМЕР_1 .
Даними діями ОСОБА_1 вчинив військове адміністративне правопорушення передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.
Постановою Запорізького районного суду Запорізької області №317/2960/25 (номер провадження 3/317/1555/25) від 20.06.2025 об'єднано в одне провадження справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, та присвоєно єдиний унікальний номер 317/2959/25 (номер провадження 3/317/1554/25).
ОСОБА_4 в судові засіданні не з'явився,причин неявки суду не повідомив. ОСОБА_1 було проінформовано про дату, час та місце судового засідання за допомогою SMS-повідомлень згідно із вимогами Порядку надсилання учасникам судового процесу (кримінального провадження) текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень, затвердженого наказом ДСА України від 01.06.2013 №73, судова повістка про виклик до суду доставлена одержувачу. Крім того, правопорушника було повідомлено шляхом опублікуванням оголошення на веб-сайті суду «Судова влада».
Згідно ст.268 КпАП України справа про адміністративне правопорушення розглядається судом за відсутності належним чином повідомленої особи, якщо від неї не надійшло клопотань про відкладення розгляду справи. Враховуючи, те що ніяких клопотань на адресу суду про відкладення розгляду справи не надходило, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до наступного.
Відповідно до вимог ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час та за місцем вчинення правопорушення.
Статтею 9 КУпАП, визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.4 ст.172-11, ч. 3 ст.172-20 КУпАП, підтверджується дослідженими судом доказами, а саме:
- протоколом А7408 №18 від 25.05.2025 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, в якому викладено обставини вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення;
- протоколом А7408 №17 від 23.05.2025 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, в якому викладено обставини вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення;
- даними рапорту тимчасово виконуючого обов'язки командира мінометної батареї військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_5 від 23.05.2025 за №5874;
- доповіддю командира військової частини по факту алкогольного сп'яніння військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 від 23.05.2025 за №1669/3823;
- даними рапорту тимчасово виконуючого обов'язки командира мінометної батареї військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_5 від 23.05.2025 за №5907;
- доповіддю командира військової частини про самовільне залишення військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 від 24.05.2025 за №1669/3837;
- даними рапорту тимчасово виконуючого обов'язки командира мінометної батареї військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_5 від 23.05.2025 за №5945;
- доповіддю командира військової частини про повернення після самовільного залишення військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 за №1669/3861 від 25.05.2025;
- копією витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) за №449/нагд від 25.05.2025;
- копії документів що посвідчують особу ОСОБА_1 ;
- копією витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по строковій службі) за №326 від 07.11.2025;
- копією витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по строковій службі) за №145 від 24.05.2025;
- копією витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по строковій службі) за №146 від 25.05.2025;
- характеристикою на ім'я військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 ;
- медичною характеристикою на ім'я ОСОБА_1 ;
- письмовими поясненнями командира 2 мінометного взводу мінометної батареї військової частини НОМЕР_1 сержанта ОСОБА_2 від 26.05.2025;
- копією паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_6 ;
- письмовими поясненнями командира 2 відділення 2 мінометного взводу мінометної батареї військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_3 від 26.05.2025;
- копією паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_3 ;
- копією витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) за №35/нагд від 09.01.2025;
- копією витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по строковій службі) за №136 від 15.05.2025;
- даними акту службового розслідування №251 від 04.06.2025;
- копією витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) за №339/ нод 04.06.2025;
Відповідно до ст. 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених КУпАП та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його провини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
В діях ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушень передбачених ч.4 ст. 172-11 та ч.3 ст.172-20 КУпАП, а тому відповідно до ст. 36 ч. 2 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи особу правопорушника та матеріали справи, вважаю за доцільне застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Таким чином, є підстави для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 9, 172-11, 172-20, 245, 251, 252, 283, 284, 294 КУпАП, ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суддя -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП та ч.4 ст.172-11 КУпАП і у відповідності до ст.36 КУпАПнакласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
Для сплати штрафу кошти перерахувати: призначення платежу: «Адміністративні штрафи та інші санкції», Отримувач коштів: ГУК у Зап. обл/ТГ с. Новоолександрівка/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN): UA638999980313050106000008447, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Роз'яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, відповідно до вимог ст. 308 КУпАП, з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору відповідно до п.12 ч.5 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя: Р.В. Мінгазов