Справа № 344/8776/25
Провадження № 3/344/3233/25
23 червня 2025 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі головуючої судді Деркач Н.І., за участю: секретаря Струк Л.М., прокурора Мельника І.Л., захисника Лукиніва М.П., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне корупційне правопорушення, що надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку та жительку АДРЕСА_1 , українку, громадянку України, з вищою освітою, одружену, директорку ЗДО (ясла-садок) №18 «Зернятко» Івано-Франківської міської територіальної громади, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП, -
ОСОБА_1 прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів.
Правопорушення вчинено з таких обставин.
Відповідно до наказу управління освіти і науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 616-п від 02.07.2007 ОСОБА_1 призначено на посаду завідувача ДНЗ № 18 «Зернятко».
Згідно статуту - Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 18 «Зернятко» Івано-Франківської міської ради (далі - ЗДО № 18 «Зернятко»)є комунальним закладом дошкільної освіти, засновником якого являється Івано-Франківська міська рада, а уповноваженим органом - Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради.
За таких обставин, згідно п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, як на посадову особу юридичної особи публічного права.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ст.28 Закону, особи зазначені у пунктах 1, 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Відповідно до статті 1 Закону під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Реальний конфлікт інтересів повинен складатися з трьох об'єктивних компонентів: приватний інтерес; службове повноваження, представницьке повноваження; протиріччя між ними, що впливає на об'єктивність або неупередженість рішення, діяння службової особи.
Згідно з ч.1 ст.28 Закону особи, зазначені у п.1, 2, ч.1 ст.3 цього Закону, зобов'язані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатись про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
З наведеного вбачається, що особи, на яких поширюється законодавство щодо конфлікту інтересів, повинні вживати заходів щодо недопущення його виникнення та заходів щодо його врегулювання, якщо він все-таки виник.
Виходячи зі змісту Закону, конфлікт інтересів - це ситуація, при якій службова особа виконуючи свої обов'язки має приватний інтерес (особисту заінтересованість), який хоча і не обов'язково призводить до прийняття неправомірного рішення або вчинення неправомірного діяння, але здатний до цього призвести.
Відповідно до інформації з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, а саме актового запису про народження № 339 від 19.02.1975 року, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 являється матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Також відповідно до інформації з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, а саме актового запису про шлюб № 568 від 29.04.1993 року, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 після державної реєстрації шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_3 .
Водночас відповідно до інформації з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, а саме актового запису про шлюб № 1729 від 19.10.2005 року, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 після державної реєстрації шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_5 .
Встановлено, що ОСОБА_1 від імені З ДО № 18 «Зернятко» підписала наказ № 33-к/тр від 12.07.2023^ «Про преміювання працівників», згідно якого преміювала в тому числі близьку особу (дочку) ОСОБА_6 , яка перебуває на посаді комірника, в розмірі 20 000,00 грн.
Національним агентством з питань запобігання корупції у Методичних рекомендаціях від 03.02.2025 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції» зазначено, що приватний інтерес може впливати на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, вчинення чи невчинення дій лише під час реалізації службових/представницьких повноважень, що є дискреційними.
Дискреція - можливість діяти на власний розсуд обираючи з декількох різних варіантів дій, рішень, або навпаки - не вчиняти дію, не приймати рішення (тобто бездіяти), в даному випадку преміювати близьку особу.
Приватний інтерес при реалізації цього повноваження стосовно близької особи пов'язаний з преміюванням близької особи (дочки) ОСОБА_6 .
Оскільки керівник не може об'єктивно оцінити професійні якості близької особи, то виникає суперечність між його приватним інтересом, що полягає у бажанні надати премію близькій особі, та службовим повноваженням, яка впливає на об'єктивність при вчиненні зазначених дій, що є реальним конфліктом інтересів.
Із вище викладеного вбачається, що наявний приватний інтерес зумовлений особистою зацікавленістю в отриманні прибутку близькою особою (дочкою) ОСОБА_6 .
Із вище викладеного вбачається, що у директора ЗДО № 18 «Зернятко» ОСОБА_1 приватний інтерес зумовлений особистою зацікавленістю в отриманні прибутку близькою особою (дочкою) ОСОБА_6 .
Таким чином, директор закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 18 «Зернятко» Івано-Франківської міської ради ОСОБА_1 , будучи відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, а саме вчинила дії і прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, що виразилось в підписанні наказу № 7-к/тр від 15.03.2024 «Про преміювання працівників», згідно якого преміювала в тому числі близьку особу (дочку) ОСОБА_6 , яка перебуває на посаді комірника, в розмірі 14 000,00 грн. де у неї наявний приватний інтерес зумовлений особистою зацікавленістю в отриманні прибутку близькою особою (дочкою), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення: прийняття рішень в умовах реального конфлікту7 інтересів. Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є: 15.03.2024. Місцем вчинення правопорушення є Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 18 «Зернятко» Івано-Франківської міської ради, що знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Івана-Павла II, буд. 14.
Крім цього, згідно протоколу про адміністративне правопорушення №228 від 12.05.2025 року, директор закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 18 «Зернятко» Івано-Франківської міської ради ОСОБА_1 будучи відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, а саме вчинила дії і прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, що виразилось в підписанні наказу № 22-к/тр від 18.06.2024 «Про преміювання працівників», згідно якого преміювала в тому числі близьку особу (дочку) ОСОБА_6 , яка перебуває на посаді комірника, в розмірі 21 000,00 грн. де у неї наявний приватний інтерес зумовлений особистою зацікавленістю в отриманні прибутку близькою особою (дочкою), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення: прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів. Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є: 18.06.2024.
Крім цього, згідно протоколу про адміністративне правопорушення №230 від 12.05.2025 року, директор закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 18 «Зернятко» Івано-Франківської міської ради ОСОБА_1 будучи відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, а саме вчинила дії і прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, що виразилось в підписанні наказу № 33-к/тр від 23.08.2024 «Про преміювання працівників», згідно якого преміювала в тому числі близьку особу (дочку) ОСОБА_6 , яка перебуває на посаді комірника, в розмірі 10 000,00 грн. де у неї наявний приватний інтерес зумовлений особистою зацікавленістю в отриманні прибутку близькою особою (дочкою), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення: прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів. Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є: 23.08.2024.
Окрім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 232 від 12.05.2025 року, директор закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 18 «Зернятко» Івано-Франківської міської ради ОСОБА_1 будучи відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, а саме вчинила дії і прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, що виразилось в підписанні наказу № 42-к/тр від 18.09.2024 «Про преміювання працівників», згідно якого преміювала в тому числі близьку особу (дочку) ОСОБА_6 , яка перебуває на посаді комірника, в розмірі 14 000,00 грн. де у неї наявний приватний інтерес зумовлений особистою зацікавленістю в отриманні прибутку близькою особою (дочкою), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення: прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів. Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є: 18.09.2024.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення №234 від 12.05.2025 року, директор закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 18 «Зернятко» Івано-Франківської міської ради ОСОБА_1 будучи відповідно до п.п. «а» п.2 ч.І ст.З Закону суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, а саме вчинила дії і прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, що виразилось в підписанні наказу № 47-к/тр від 11.10.2024 «Про преміювання працівників», згідно якого преміювала в тому числі близьку особу (дочку) ОСОБА_6 , яка перебуває на посаді комірника, в розмірі 12 000,00 грн. де у неї наявний приватний інтерес зумовлений особистою зацікавленістю в отриманні прибутку близькою особою (дочкою), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення: прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів. Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є: 11.10.2024.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення №236 від 12.05.2025 року, директор закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 18 «Зернятко» Івано-Франківської міської ради ОСОБА_1 будучи відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, а саме вчинила дії і прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, що виразилось в підписанні наказу № 60-к/тр від 18.11.2024 «Про преміювання працівників», згідно якого преміювала в тому числі близьку особу (дочку) ОСОБА_6 , яка перебуває на посаді комірника, в розмірі 12 000,00 грн. де у неї наявний приватний інтерес зумовлений особистою зацікавленістю в отриманні прибутку близькою особою (дочкою), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення: прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів. Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є: 18.11.2024.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчинених правопорушеннях визнала.
Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Роз'яснивши вимоги ст.268 КУпАП, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , доводи захисника, висновок прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, з'ясувавши всі фактичні обставини справи суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП доведена, як поясненнями самої ОСОБА_1 , так і матеріалами справи в їх сукупності.
Відповідно до наказу №616-п від 02.07.2007 року, ОСОБА_1 призначено на посаду завідувача ДНЗ №18 «Зернятко» з 02.07.2007 в порядку переводу з посади вихователя-методиста ДНЗ №23 з встановленням надбавки 50% за складність і напруженість в роботі.
Відповідно до протоколу №2 наради керівників закладів дошкільної освіти від 17.11.2023 (а.с.13), ухвалили вжити заходів щодо недопущення виникнення реального потенційного конфлікту інтересів, своєчасно попереджати директора Департаменту освіту та науки про наявність у керівника ЗДО реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Відповідно до витягу з протоколу №6 наради керівників закладів дошкільної, загальної середньої освіти від 18.06.2020 року, вживати заходів щодо недопущення виникнення реального потенційного конфлікту інтересів. Своєчасно попереджати директора Департаменту освіти та науки про конфлікт інтересів, якщо керівник закладу дізнався про наявність у нього реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Відповідно до резолюції про врегулювання конфлікту інтересів від 07.02.2025 року, відповідно до статей 28 і 33 Закону України «Про запобігання корупції» з метою врегулювання потенційного конфлікту інтересів застосовано зовнішній контроль за виконанням директором закладу дошкільної освіти № 18 «Зернятко» Івано-Франківської міської ради ОСОБА_1 повноважень щодо встановлення заробітної плати, матеріальної допомоги, доплат, преміювання, надання відпусток своїй дочці - комірнику ЗДО № 18 «Зернятко» ОСОБА_6 .
Відповідно до листа №215/48-16/12в від 04.03.2025 року, Національне агентство з питань запобігання корупції від 03.02.2025 №37-01/9028-25р., листом повідомило Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради щодо наявної в НАЗК інформації про можливе порушення директором закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №18 «Зернятко» Івано-Франківської міської ради ОСОБА_1 вимог ст.28 Закону України «Про запобігання корупції». На підставі цього листа в Департаменті освіти та науки Івано-Франківської міської ради створено комісію з проведення службового розслідування. За наслідками проведеної комісією роботи підтверджено факт порушення антикорупційного законодавства, про що складено Акт службового розслідування.
Відповідно до актового запису про народження №339 від 19.02.1975 року, матір'ю ОСОБА_2 є ОСОБА_1 .
Відповідно до актового запису про шлюб №568 від 29.04.1993 року, ОСОБА_2 укладено шлюб із ОСОБА_7 та змінено прізвище після реєстрації шлюбу із ОСОБА_2 на ОСОБА_4 .
Відповідно до актового запису про шлюб №1729 від 19.10.2005 року, ОСОБА_4 укладено шлюб із ОСОБА_8 та змінено прізвище після реєстрації шлюбу із ОСОБА_4 на ОСОБА_6 .
Відповідно до наказу №7-к/мр від 15.03.2024 року, директором ЗДО ОСОБА_1 премійовано працівників за зразкове виконання своїх посадових обов'язків в березні в розмірі 100% від окладу з урахуванням надбавки за складність і напруженість в роботі, в тому числі ОСОБА_6 , комірника 14 000 грн.
Відповідно до вимог ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до статті 1 Закону під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Відповідно до ст.28 Закону, особи зазначені у пунктах 1, 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Частиною 2 статті 172-7 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковано за ч.2 ст.172-7 КУпАП, оскільки вона, прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, що повністю доведено в суді.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 є її щире каяття у вчиненому правопорушенні.
Обставин, що обтяжують відповідальність не встановлено.
Відповідно до вимог ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З врахуванням фактичних обставин, обставину, що пом'якшує відповідальність, суд приходить до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення у виді штрафу у відповідності до вимог ст.36 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.23, 33, 40-1, ч.2 ст.172-7, 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП та накласти стягнення у відповідності до вимог ст.36 КУпАП у виді штрафу у дохід держави в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , на користь держави - 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору.
Апеляційна скарга на постанову в справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Роз'яснити, що відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Суддя Наталія ДЕРКАЧ