"01" грудня 2010 р. м. Київ К-34272/10
Вищий адміністративний України суд у складі колегії суддів:
Гашицького О.В., Лиски Т.О., Малиніна В.В. (доповідач), Мойсюка М.І.,
Ситникова О.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу представника інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 вересня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2010 року у справі за позовом інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби до Подільської міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування припису, -
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 вересня 2009 року у задоволенні позову по вище зазначеній справі про скасування припису відповідача від 20.07.2009 року №8 про усунення виявлених порушень законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими на поховання.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2010 року апеляційну скаргу представника позивача задоволено частково, провадження у справі закрито.
В касаційній скарзі, позивач просить скасувати вище зазначені судові рішення, як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального і процесуального права і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції дійшов висновку про часткове задоволення касаційної скарги, виходячи з наступного.
Суд апеляційної інстанції приймаючи рішення про закриття провадження у справі виходив з того, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Приписами п.1 ч.2 ст.17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
У розумінні п.1 ч.1 ст.3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) -це публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Визначення поняття «суб'єкт владних повноважень»наведено у пункті 7 частини першої статті 3 КАС, відповідно до якого -це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, спір є публічно-правовим і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства у випадку, коли він виникає з публічно-правових відносин за участю суб'єкта владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору.
Відповідно до статті 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з ствердженими статутами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року №502 зобов'язано органи і посадові особи, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності до 31 грудня 2010 року видавати суб'єктові господарювання припис про усунення протягом 30 діб виявлених порушень, підготовлений на підставі акта про проведення перевірки, якщо інший строк не передбачено законом. Перевірка виконання приписів здійснюється органом Фонду, який проводив перевірку по закінченню терміну дії припису та оформлюється довідкою про стан усунення страхувальником порушень, яка є додатком до акта перевірки.
Заходи фінансово-правової відповідальності застосовують державні органи та їх посадові особи, перелік яких визначено чинним законодавством, в тому числі Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Ці органи застосовують санкції в адміністративному порядку без звернення до судових органів, що зумовлено спрямованістю фінансово-правових санкцій на забезпечення загальнодержавних інтересів у галузі фінансів та необхідністю оперативного реагування на фінансове правопорушення. Але в даному випадку позивач має право на оскарження прийнятого відповідачем припису в судовому порядку.
Таким чином, колегія суддів не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, щодо того що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Статтею 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
При постановленні оскаржуваного рішення суд апеляційної інстанції не дотримався норм процесуального права.
Відповідно до ст.227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи для продовження розгляду є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до постановлення незаконної ухвали, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 227, 230, 231 КАС України, суд, -
Касаційну скаргу представника інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби, - задовольнити частково.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2010 року у справі за позовом інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби до Подільської міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування припису, - скасувати, справу направити до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає.
Судді: