Єдиний унікальний номер 728/1449/25
Номер провадження 3/728/548/25
23 червня 2025 року місто Бахмач
Бахмацький районний суд у складі
головуючого судді Сороколіта Є.М.
за участі:
секретаря судового засідання - Кирути Л.І.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - не з'явилася,
розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з відділення поліції № 1 (м. Бахмач) Ніжинського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, уродженки с. Варварівка, Ніжинського району Чернігівської області, зареєстрованої в АДРЕСА_1 , фактично проживаючого АДРЕСА_2 , непрацюючої,
за частиною першою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі також - КУпАП),
безпосередньо після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, виніс постанову про таке.
І. Опис фактичних обставин.
1. ОСОБА_1 (далі також - Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності), у відповідності до відомостей, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення від 05.06.2025 серії ВАД № 458786, 01 червня 2025 року о 15 год 10 хв за місцем свого проживання в АДРЕСА_2 ухилялась від виконання передбачених законодавством батьківських обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання своїх малолітніх дітей: сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: з 01.06.2025 по 05.06.2025 залишила дітей без нагляду, чим порушила вимоги статті 150 Сімейного кодексу України.
2. Вищевказані дії Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, кваліфіковано за частиною першою статті 184 КУпАП.
ІІ. Рух справи.
3. У судове засідання Бахмацького районного суду (далі також - Суд), призначене на 23.06.2025 о 15 год 50 хв, Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не з'явилася.
ІІІ. Позиція особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
4. За змістом положень статті 268 КУпАП неявка належним чином повідомленої особи, що притягається до адміністративної відповідальності, не перешкоджає розгляду справи за її відсутності.
ІV. Досліджені докази.
5. На підтвердження вини Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у вчиненні адміністративного правопорушення Суду надано такі докази, передбачені статтею 251 КУпАП, які були досліджені безпосередньо у судовому засіданні:
- протокол про адміністративне правопорушення від 05.06.2025 серії ВАД № 458786;
- копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 від 11.04.2020, де батьками записані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ;
- копія свідоцтва про народження ОСОБА_3 від 11.08.2022, де батьками записані ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ;
- копія id - карти ОСОБА_1 , виданого 15.06.2022;
- копія рапорту інспектора відділення поліції № 1 (м. Бахмач) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області від 05.06.2025, яким підтверджується виклик працівників поліції на лінію «102» ОСОБА_8 ;
- письмові пояснення ОСОБА_9 від 05.06.2025.
V. Оцінка Суду.
6. Перш за все, стосовно поінформованості Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, щодо розгляду справи про притягнення його до адміністративної відповідальності, Суд відмічає, що після надходження адміністративних матеріалів Особа, що притягається до адміністративної відповідальності, повідомлялася про судові засіданні шляхом направлення судової повістки за адресою указаною в протоколі, яка має статус “ВРУЧЕНО ОДЕРЖУВАЧУ».
7. Разом з тим, ужиті заходи не сприяли досягненню мети забезпечення участі в судовому засіданні Особи, що притягається до адміністративної відповідальності, хоча останні прямо та беззаперечно у своїй сукупності указують на те, що остання була поінформована про цей процес, який здійснюється, однак бажання приймати у ньому безпосередню участь, не дивлячись про обізнаність у його здійсненні, не виявила.
8. Пункт 1 статті 6 Європейської конвенції з прав людини (далі також - Конвенція), ратифікованої Законом України “Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» від 17.07.1997 № 475/97-ВР передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
9. Розумність тривалості провадження повинна оцінюватись, у розрізі практики ЄСПЛ окресленої ним у його рішеннях, відповідно до обставин справи та наступних критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади та важливості для заявника питання, що розглядається (див., з-поміж багатьох інших, рішення у справі “Фрідлендер проти Франції», [GC], N 30979/96, пункт 43, ECHR 2000-VII).
10. При цьому сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
11. Як наслідок, ураховуючи поінформованість ОСОБА_1 про даний процес, як і про дату, час та місце його здійснення, Суд при відсутності у особи з певних своїх причин та міркувань стійкого бажання приймати участь в цьому процесі, уважає таку поведінку останньої своїм особистим вільним користуванням власними правами на власний розсуд.
12. Більш того, Суд вважає, що ним виконано процесуальний обов'язок повідомлення Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про дату, час та місце розгляду цієї справи.
13. Щодо суті вчиненого правопорушення, оцінюючи зазначені вище докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись виключно законом і правосвідомістю Суд наголошує на тому, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності необхідно довести наявність в діях (бездіяльності) такої особи складу та події адміністративного правопорушення.
14. Вина ОСОБА_1 підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, що передбачені статтею 251 КУпАП:
- копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 від 11.08.2022, де батьками записані ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ;
- копією рапорту інспектора відділення поліції № 1 (м. Бахмач) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області від 05.06.2025, яким підтверджується виклик працівників поліції на лінію «102» ОСОБА_8 ;
- письмовими поясненнями ОСОБА_9 від 05.06.2025, за змістом яких її дочка на декілька днів залишила без догляду власних малолітніх дітей, чим неналежно виконує батьківські обов'язки.
15. При цьому Суд визнає неналежним доказом копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 від 11.04.2020, де батьками записані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , оскільки органом Національної поліції не додано документів якими підтверджувалася зміна прізвища Особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
16. Також у протоколі про адміністративне правопорушення від 04.06.2025 серії ВАД № 458787 зафіксовані обставини вчинення правопорушення, вони узгоджуються із іншими дослідженими доказами.
17. Отже, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 184 КУпАП, а саме ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя неповнолітніх дітей.
VІ. Накладення адміністративного стягнення.
18. Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП не встановлено.
19. Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП не встановлено.
20. Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, Суд відповідно до статті 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, яке поставило під загрозу здоров'я малолітньої дитини, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, приймаючи до уваги відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують адміністративну відповідальність, Суд вважає за доцільне застосувати до громадянки ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 65 (шістдесяти п'яти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 105 грн 00 коп. (одна тисяча сто п'ять гривень 00 коп.), і є достатнім для виховання вищезазначеної особи, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як нею, так і іншими особами.
21. Підстави для застосування іншого, більш м'якого або більш суворого стягнення, відсутні.
22. Відповідно до статті 40-1 КУпАП та статті 4 Закону України “Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави судовий збір.
23. Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 1, 9, 23, 26, 33, 184, 276-285, 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суд, -
1. ОСОБА_10 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
2. Призначити їй адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 65 (шістдесяти п'яти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 105 грн 00 коп. (одна тисяча сто п'ять гривень 00 коп.).
3. Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605 грн 60 коп. (шістсот п'ять гривень 60 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.
Строк пред'явлення постанови до виконання становить 3 (три) місяці з моменту набрання нею законної сили.
Відповідно до частини першої статті 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до статті 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу, такий штраф стягується у подвійному розмірі штрафу визначеного у відповідній статті Кодексу України про адміністративні правопорушення та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Суддя
Бахмацького районного суду Сороколіт Євген Миколайович