Справа № 522/13698/25
Провадження № 3/522/4735/25
19 червня 2025 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Циб І.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону, про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -
Так, капітан 3 рангу ОСОБА_1 в період з 09:35 год. 05.06.2025 року по 08:00 год. 06.06.2025 року, будучи військовою службовою особою, перебуваючи на посаді заступника начальника відділу зв'язку та інформаційних систем штабу військової частини НОМЕР_1 , перебуваючи на території військової частини НОМЕР_1 ДПСУ, що дислокується за адресою: АДРЕСА_2 (більш точне місце дислокації військової частини вказати неможливо через введення на території України воєнного стану) - всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, приписів законів, та інструкцій, не виконував (самоусунувся від виконання) обов'язків заступника начальника відділу зв'язку та інформаційних систем штабу військової частини НОМЕР_1 , чим вчинив недбале ставлення військової служби особи до військової служби в умовах особливого періоду, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Так, Одеською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Південного регіону під час вивчення стану законності та заходів щодо її забезпечення у військовій частині НОМЕР_1 ДПСУ, яка дислокується за адресою: АДРЕСА_2 (більш точне місцерозташування військової частини вказати неможливо через введення воєнного стану в Україні) у діях заступника начальника відділу зв?язку та інформаційних систем штабу військової частини НОМЕР_1 капітана 3 рангу ОСОБА_1 виявлено ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Встановлено, з 29.06.1998 ОСОБА_1 проходить військову службу у Державній прикордонній службі України за контрактом. З 17.08.2018 по теперішній час на посаді заступника начальника відділу зв?язку та інформаційних систем штабу військової частини НОМЕР_1 ДПСУ.
Так, у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, відповідно до Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» на території України почав діяти особливий період, який триває до теперішнього часу.
Згідно положень п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», початком проходження військової служби для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов'язаних, які проходять збори та резервістів під час мобілізації вважається день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо).
Згідно вимог п. п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника), на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби.
Відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Батьківщини, незалежності і територіальної цілісності України є обов'язком громадян України та ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовці зобов'язані свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати і виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати і утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України.
Відповідно до посадової інструкції заступника начальника відділу зв?язку та інформаційних систем штабу військової частини НОМЕР_1 , що затверджена наказом 1 Загону морської охорони ДПСУ №465-АГ від 01.07.2021:
Заступник начальника відділу зв?язку та інформаційних систем штабу підпорядковується начальнику відділу - флагманському зв?язківцю відділу зв?язку та інформаційних систем штабу.
Заступник начальника відділу зв?язку та інформаційних систем штабу (далі - заступник начальника відділу) підпорядковується начальнику відділу - флагманському зв?язківцю відділу зв?язку та інформаційних систем штабу, за відсутністю начальника відділу - флагманського зв?язківця відділу зв?язку та інформаційних систем штабу, виконує обов?язки начальника органу спеціального зв?язку та є прямим начальником для персоналу відділу.
Заступник начальника відділу зобов?язаний: знати вимоги керівних документів щодо організації зв?язку, функціонування телекомунікаційної мережі та інтегрованих інформаційно-телекомунікаційних систем, організація спеціальних видів зв?язку та з безпеки інформації; здійснювати розподіл обов?язків між персоналом органу спеціального зв?язку, планувати та організовувати їх роботу, контролювати якість виконання поставлених завдань; знати наявність, укомплектованість і технічний стан засобів криптографічного захисту інформації, організовувати виконання заходів щодо постачання, експлуатації, ремонту та списання засобів криптографічного захисту інформації; узагальнювати потреби та розробляти пропозиції щодо укомплектування загону технічними засобами спеціального зв?язку та персоналом; розробляти плани роботи органу спеціального зв?язку, в які включати заходи з виконання наказів та розпоряджень Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіонального управління з питань організації спеціальних видів зв?язку; відпрацьовувати документи щодо організації спеціальних видів зв?язку, технічної експлуатації засобів спеціального зв?язку та організації оперативно-технічної служби на об?єктах спеціального зв?язку; приймати участь в розробленні технічних умов щодо проектування об?єктів спеціального зв?язку та брати участь у роботі комісій щодо прийому та введенню в експлуатацію даних об?єктів; виконувати роботи з забезпечення виконання вимог керівних документів з питань спеціальних видів зв?язку; у разі необхідності виконувати обов?язки начальника відділу зв?язку та інформаційних систем штабу, згідно його посадової інструкції; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю; організовувати виконання заходів щодо збереження життя та здоров?я військовослужбовців, зміцнення військової дисципліни, дотримання заходів безпеки, вживати заходів щодо запобігання надзвичайним подіям під час експлуатації засобів криптографічного захисту інформації; сприяти забезпеченню реалізації єдиної державної політики, спрямованої на досягнення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у межах своїх повноважень; дотримуватись принципу забезпечення рівних прав та можливостей між жінками та чоловіками у межах своїх повноважень та компетенції; забезпечувати в межах компетенції виконання нормативно-правових актів з питань дотримання рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії дискримінації за ознакою статі та сексуальним домаганням.
Таким чином, на капітана 3 рангу ОСОБА_1 , під час виконання ним обов'язків заступника начальника відділу зв?язку та інформаційних систем штабу військової частини НОМЕР_1 , покладалися організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а отже, в розумінні положення примітки до ст. 17213 та ст. 425 КК України він являвся військовою службовою особою - суб'єктом правопорушення, передбаченого ст. 172-15 КУпАП.
Водночас, капітан 3 рангу ОСОБА_1 , ігноруючи вимоги Статуту внутрішньої служби ЗСУ, Дисциплінарного статуту ЗСУ, будучи військовою службовою особою, у порушення вимог ст. 16 Статуту Збройних Сил України, керівних Наказів та Інструкцій ІНФОРМАЦІЯ_2 , порушив правила несення військової служби за наступних обставин:
05.06.2025 приблизно о 07:50 капітана 3 рангу ОСОБА_1 виявлено з явними ознаками алкогольного сп?яніння на території військової частини НОМЕР_1 ДПСУ начальником штабу капітаном 1 рангу ОСОБА_2 .
В службі охорони здоров?я військової частини НОМЕР_1 ДПСУ капітану 3 рангу ОСОБА_1 було виписано направлення до КНП «ООЦПЗ» ООР з метою встановлення стану перебування під впливом алкоголю, наркотичних речовин або лікарських препаратів.
Капітана 3 рангу ОСОБА_1 , в супроводі капітана 2 рангу ОСОБА_3 , було доставлено до КНП «ООЦПЗ» ООР, де 05.06.2025 о 09:23 був встановлений факт алкогольного сп?яніння капітана 3 рангу ОСОБА_1 . Висновок №001288 від 05.06.2025.
Відповідно до Наказу Міністра оборони України № 233 від 30.04.2017 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», «не допускати до виконання службових обов'язків (роботи) за посадами і негайно відсторонювати від виконання будь-яких обов'язків військової служби (трудової діяльності), виконання бойових завдань, несення бойового чергування, внутрішньої та вартової служби, експлуатації зброї та техніки військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, які мають ознаки алкогольного сп'яніння».
Згідно ст. 47 Дисциплінарного кодексу ЗСУ, невиконання (неналежне виконання) службових обов'язків, що призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків або створило загрозу настанню таких наслідків, є підставою для усунення такого військовослужбовця від виконання службових обов'язків.
У разі відмови або ухилення від обов'язкового медичного огляду, а також появи на службі у стані сп'яніння усунення військовослужбовця від виконання службових обов'язків може здійснити безпосередній або прямий начальник, про що негайно доповідається в порядку підпорядкованості із зазначенням причин і обставин усунення.
Зважаючи на стан алкогольного сп?яніння, неможливість виконання своїх безпосередніх обов?язків за посадою капітаном 3 рангу ОСОБА_1 , начальником штабу військової частини НОМЕР_1 капітаном 1 рангу ОСОБА_4 було прийнято рішення про відсторонення ОСОБА_1 , від виконання обов?язків за посадою заступника начальника відділу зв?язку та інформаційних систем штабу військової частини НОМЕР_1 в період з 09:35 05.06.2025 по 08:00 05.06.2025 та доведено до ОСОБА_1 усним наказом, в порядку ст. 35 Статуту внутрішньої служби ЗСУ.
Такі дії капітана 3 рангу ОСОБА_1 призвели до порушення вимог Дисциплінарного статуту, Статуту внутрішньої служби ЗСУ та невиконання обов?язків за посадою заступника начальника відділу зв?язку та інформаційних систем штабу військової частини НОМЕР_1 , залишення підлеглого особового складу без керівництва, підриву боєздатності ввіреного йому підрозділу та створило загрозу зриву виконання покладених на нього (в тому числі бойових) завдань.
Зазначені факти повністю підтверджені доданими до протоколу матеріалами.
Вимогами ст.1 Закону України «Про оборону України» та ст. ст. 1, 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжено згідно з Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024, №740/2024 від 28.10.2024, № 26/2025 від 14.01.2025.
В останній раз, відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 4356-IX від 16.04.2025 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб.
Тобто, з 18.03.2014 року і по теперішній час в Україні діє особливий період.
Судовий розгляд проведено за відсутності ОСОБА_1 , який надав до суду заяву про визнання вини та розгляд справи без участі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до частини 1 статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно статті 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Так, відповідно до приписів ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Крім того, згідно ч. 1 ст. 283 КУпАП розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова виконавчого органу сільської, селищної, міської ради по справі про адміністративне правопорушення приймається у формі рішення.
Статтею 26 Статуту передбачено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Вимогами ст.1 Закону України «Про оборону України» та ст. ст. 1, 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022№ 2102-IX, в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжено згідно з Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024.
Тобто, на момент вчинення дій на всій території України діяв особливий період.
ОСОБА_1 винний у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме: недбале ставлення військової службової особи до військової служби.
Частиною 2 статті 172-15 КУпАП передбачено відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.
Суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-15 КУпАП, є військова службова особа.
Об'єктивна сторона складу правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, полягає у недбалому ставленні військової службової особи до військової служби, вчиненому в умовах особливого періоду, тобто у невиконанні або неналежному виконанні військовою службовою особою своїх обов'язків, передбачених законами, військовими статутами, положеннями, наказами командування.
Згідно ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Як неодноразово наголошував Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях принцип рівності сторін у процесі - у розумінні «справедливого балансу» між сторонами - вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони.
Оцінюючі докази надані сторонами у їх сукупності та співвідношенні, суд дійшов висновку, що докази зібранні на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП є достатніми та переконливими. В свою чергу ОСОБА_1 суду не було надано жодних доказів, на спростування складеного стосовно нього протоколу про адміністративне правопорушення, які б дали змогу суду дійти висновку про відсутність в його діях складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 175-15 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, підтверджується: протоколом про вчинення адміністративного правопорушення від 06.06.2025 року; копією службового посвідчення серії НОМЕР_2 від 18.04.2024 року, виданого ОСОБА_1 ; службовою характеристикою ОСОБА_1 ; запитом про надсилання документів №02.8/2513-25 Вих. від 06.06.2025 року; посадовою інструкцією заступника начальника відділу зв'язку та інформаційних систем штабу НОМЕР_3 загону морської охорони (ВОС-3001003); протоколом про адміністративне правопорушення РУМО №235169 від 06.06.2025 року, відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП; висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 05.06.2025 року №001288.
При накладенні адміністративного стягнення стосовно ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 34 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність правопорушника, є щире каяття.
Обтяжуючих відповідальність обставин, передбачених ст. 35 КУпАП, не встановлено.
Санкція ч. 2 ст. 172-15 КУпАП за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, передбачає покарання у вигляді накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне накласти на правопорушника ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, що буде справедливим, необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Оскільки ОСОБА_1 є військовослужбовцем, а справа пов'язана з виконанням військового обов'язку, тому він підлягає звільненню від сплати судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст. 7, 9, 10, 24, 33, 34, 172-15, 221, 268, 283, 284 КУпАП, п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», -
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 (нуль) копійок.
На підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , від сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення в апеляційному порядку.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, в разі не сплати у встановлений строк штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути пред'явлено до примусового виконання протягом трьох місяців з дня її винесення, а в разі оскарження протягом трьох місяців з дня розгляду апеляційної скарги.
Суддя Приморського районного суду
м. Одеси Ірина ЦИБ