Справа № 145/762/25
Провадження №2-а/145/9/2025
"23" червня 2025 р. селище Тиврів
Тиврівський районний суд Вінницької області у складі головуючого судді Патраманського І.І.
за участю:
секретаря судового засідання Кушко А.О.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
до
ОСОБА_2 , провідного фахівця відділу забезпечення заходів пожежно-профілактичної роботи у Вінницькому районі УЗД ГУ ДСНС України у Вінницькій області, адреса: 21003, вул. Славетна, буд. 2, м. Вінниця
ГУ ДСНС України у Вінницькій області, адреса: 21021, вул. 600-річчя, буд. 11, ЄДРПОУ 38635397
про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення
04.06.2025 до Тиврівського районного суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до провідного фахівця відділу забезпечення заходів пожежно-профілактичної роботи у Вінницькому районі УЗД ГУ ДСНС України у Вінницькій області Сторожук Ольги Вікторівни та ГУ ДСНС України у Вінницькій областіпро визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Позовна заява обґрунтована тим, що 28 травня 2025 року провідним фахівцем відділу забезпечення заходів пожежно-профілактичної роботи у Вінницькому районі УЗД ГУ ДСНС України у Вінницькій області майором цивільного захисту Сторожук О.В. відносно ОСОБА_1 , як директора ТОВ «Агрокомплекс», винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері цивільного захисту серія ВІ № 040019 та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400,00 грн. Відповідно до винесеної постанови останнього визнано винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 185-14 КУпАП. Як зазначено в постанові 28.05.2025 о 12 год 50 хв за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с-ще Тиврів, вул. Тиверська, 79-А, він, являючись балансоутримувачем захисної споруди № 02318, не виконав законні вимоги посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, які викладені в акті обстеження об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту від 21.03.2025 № 106, а саме: пункт № 1 розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства». Позивач вважає винесену відносно нього постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав. Відповідно до ч. 1 ст. 32 КЦЗ України до захисних споруд цивільного захисту належать: 1) сховище; 2) протирадіаційне укриття. Позивач зазначає, що на балансі ТОВ «Агрокомплекс» відсутні та ніколи не було сховищ, протирадіаційних укриттів, споруд подвійного призначення та первинних (мобільних) укриттів. За адресою, вказаною в акті обстеження об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту від 21.03.2025 № 106, а саме: вул. Тиверська, буд. 79-А, селище Тиврів, Вінницького району Вінницької області згідно витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно з індексним номером 169227994 від 04.06.2019 розташований майновий комплекс, який серед іншої нерухомості включає в себе адміністративну будівлю, позначену в технічному паспорті майнового комплексу літерою «А», в якій розташоване приміщення підвалу, позначене літерами «П/А», яке не відноситься до сховища в розумінні ст. 32 КЦЗ України. Саме ж приміщення підвалу ділиться на дві частини, які мають різні входи та ніяким чином не з'єднані між собою, загальною площею 259,20 кв. м. та 53,4 кв. м. За вище вказаних обставин ТОВ «Агрокомплекс» в особі директора Татарчука В.І. не є балансоутримувачем захисної споруди (сховища, протирадіаційного укриття, споруди подвійного призначення та первинного (мобільного) укриття) в розумінні Закону, а тому не зобов'язане виконувати вимогу акту обстеження об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту від 21.03.2025 № 106. Крім того позивач особисто звернувся до сектору з питань оборонної, мобілізаційної роботи, ЦЗ та взаємодії з правоохоронними органами Тиврівської селищної ради та встановив, що в розпорядженні селищної ради паспорта на захисну споруду № 02318, який є обов'язковим документом та має зберігатися в органі місцевого самоврядування, немає та чи виготовлявся він невідомо. В розпорядженні селищної ради є лише облікова карточка на захисну споруду, яка не містить значення до якого класу відноситься сховище, також не зазначено вихідний номер та дату складання карточки, власником сховища зазначено Тиврівську автоколону Жмеринського АТП № 30118 (номер перекреслений та олівцем зазначено новий номер 10543) Міністерства автотранспорту УССР. Крім того під час ознайомлення з технічними характеристиками захисної споруди, які зазначені в обліковій карточці, встановлено, що вони зовсім не відповідають характеристикам приміщення, яке обстежувалось, з чого позивач робить висновок, що комісія не орієнтується, яке саме приміщення вони мали обстежувати та провели обстеження іншого приміщення, ніж те, що зазначено в обліковій карточці. З урахуванням викладеного позивач просить визнати протиправною та скасувати оскаржувану постанову про накладення адміністративного стягнення, провадження у справі закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП та стягнути з ГУ ДСНС України у Вінницькій області понесені ним судові витрати.
Ухвалою Тиврівського районного суду Вінницької області від 09.06.2025 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в цивільній справі. Встановлено відповідачу строк на подання відзиву.
13.06.2025 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечив щодо позовних вимог в повному обсязі, вважаючи позов безпідставним зважаючи на наступне. На виконання п. 15 ст. 32 КЦЗ України контроль за станом готовності об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та/або його територіальними органами (у разі їх утворення) спільно з відповідними центральними органами виконавчої влади, іншими органами державної влади, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування шляхом проведення комплексних, контрольних та позапланових обстежень. Комплексні обстеження є плановими і проводяться один раз на рік згідно із затвердженим планом на відповідний календарний рік. План комплексних обстежень затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та погоджується з відповідними центральними органами виконавчої влади, іншими органами державної влади, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування (що залучаються до проведення обстежень) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Відповідно до затвердженого плану комплексних обстежень об'єктів фонду захисних споруд на 2025 рік та на виконання наказу ГУ ДСНС України у Вінницькій області від 25.02.2025 № НС-62/47 провідним фахівцем відділу забезпечення заходів пожежно-профілактичної роботи у Вінницькому районі УЗД ГУ ДСНС України у Вінницькій області Сторожук О.В. за 5 днів до проведення обстеження підготовлено повідомлення про проведення обстеження об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту № 47-24-01-1305/47-34 від 10.03.2025, яке було вручено (направлено на електронну пошту) балансоутримувачу протирадіаційного укриття № 02318 в особі директора ТОВ «Агрокомплекс» Татарчука В.І., від якого зауважень не надходило. У зв'язку з цим Сторожук О.В. у складі комісії з представниками органів місцевого самоврядування, Національної поліції та балансоутримувача об'єкту фонду - директора ТОВ «Агрокомплекс» 17 березня 2025 року розпочато комплексне обстеження ПРУ № 02318 за адресою: Вінницький район, Тиврівська ТГ, смт. Тиврів, вул. Тиверська, 79А. 21 березня 2025 року в останній день комплексного обстеження було складено акт обстеження об'єкту фонду захисних споруд цивільного захисту № 106 від 21 березня 2025 року у двох примірниках. За результатами обстеження ПРУ № 02318 визнано як «Обмежено готове» та вказано 1 виявлене порушення вимог законодавства, а саме: особою, визначеною відповідальною за утримання та експлуатацію захисної споруди, не розроблено документацію захисної споруди, у якій відображаються відомості про терміни та результати проведених оглядів, обстежень та випробувань, проведених технічних обслуговувань, поточних та капітальних ремонтів, відповідно до вимог розділу ІV, глава 3, пункт 15 наказу МВС від 09.07.2018 № 579. Примірники акту № 106 підписані членами комісії та 1 примірник акту вручений балансоутримувачу об'єкта фонду директору ТОВ «Агрокомплекс» Татарчуку В.І. особисто, про що свідчить його власноручний підпис. Під час комплексного обстеження Татарчук В.І. надав копію наказу про призначення відповідального за утримання та експлуатації ПРУ 02318, у якому Татарчук В.І. ці обов'язки поклав на себе. Також, у відповідному розділі акту № 106 відсутні будь-які пояснення Татарчука В.І. та не вказано пропозицій щодо подальшого використання захисної споруди. Відповідно до наказу ГУ ДСНС у Вінницькій області від 16.05.2025 № НС-79/47 з 26 по 28 травня 2025 року було проведено контрольне обстеження ПРУ № 02318 за адресою: Вінницький район, Тиврівська ТГ, смт. Тиврів, вул. Тиверська, 79А. 28 травня 2025 року було складено акт обстеження об'єкту фонду захисних споруд цивільного захисту № 289 від 28 травня 2025 року. За результатами обстеження ПРУ № 02318 визнано як «Обмежено готове» та вказано 1 виявлене порушення вимог законодавства, а саме: особою, визначеною відповідальною за утримання та експлуатацію захисної споруди, не розроблено документацію захисної споруди, у якій відображаються відомості про терміни та результати проведених оглядів, обстежень та випробувань, проведених технічних обслуговувань, поточних та капітальних ремонтів, відповідно до вимог розділу ІV, глава 3, пункт 15 наказу МВС від 09.07.2018 № 579. Примірники акту № 289 підписані членами комісії та 1 примірник акту вручений балансоутримувачу об'єкта фонду директору ТОВ «Агрокомплекс» Татарчуку В.І. особисто, про що свідчить його власноручний підпис на другому примірнику акту № 289. Також у акті № 289 у розділі пропозиції балансоутримувача щодо подальшого використання захисної споруди Татарчук В.І. вказав: «Пропоную зняти з обліку як захисну споруду протирадіаційного укриття, так як технічна документація на захисну споруду не виготовлялася, згідно тех. Документації підприємства зазначено як підвальне приміщення». Але Татарчук В.І. не вказав, що він не являється балансоутримувачем вищевказаної захисної споруди. Згідно розділу 18 статті 32 КЦЗ України відповідальність за порушення вимог щодо утримання у готовності до використання за призначенням та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту в мирний час та в особливий період несуть власники, користувачі об'єктів та юридичні особи, на балансі яких вони перебувають, відповідно до закону. Враховуючи викладене директор ТОВ «Агрокомплекс» згідно законодавства несе повну відповідальність за неналежне утримання захисної споруди. 28 травня 2025 року Сторожук О.В., в присутності свідків, складено протокол ВІ № 040019 від 28.05.2025 року та винесено постанову ВІ № 040019 від 28.05.2025 року, які були вручені під підпис Татарчуку В.І. До протоколу долучено акт № 106 від 21.03.2025, який є доказом наявності порушення. Враховуючи викладене відповідач просить у задоволенні адміністративного позову Татарчука В.І. відмовити повністю.
Суд, дослідивши заяви по суті справи та докази, які містяться в матеріалах справи, встановив такі фактичні обставини.
21.03.2025 комісією в складі провідного фахівця відділу забезпечення заходів пожежно-профілактичної роботи у Вінницькому районі УЗД ГУ ДСНС України у Вінницькій області майора служби цивільного захисту О. Сторожук, директора ТОВ «Агрокомплекс» В. Татарчука, завідувача сектору з питань оборонної, мобілізаційної роботи, ЦЗ та взаємодії з правоохоронними органами Тиврівської селищної ради О. Кушніра та поліцейського офіцеру громади ВП № 2 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області В. Чернати, за результатами комплексного обстеження складено акт № 106 обстеження об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту протирадіаційного укриття № 02318 за адресою: Вінницький район, Тиврівська ТГ, смт. Тиврів, вул. Тиверська, 79А. В акті зазначено форму власності об'єкта фонду - приватна, балансоутримувач об'єкта фонду - ТОВ «Агрокомплекс». В розділі акту «опис виявлених порушень» зазначено: «особою, визначеною відповідальною за утримання та експлуатацію захисної споруди, не розроблено документацію захисної споруди, у якій відображаються відомості про терміни та результати проведених оглядів, обстежень та випробувань, проведених технічних обслуговувань, поточних та капітальних ремонтів. Вимоги законодавства, які було порушено: р. ІV, гл. 3, п. 15 Наказ МВС від 09.07.2018 року № 579 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту». За результатами обстеження об'єкта фонду прийнято рішення про те, що зазначені порушення необхідно усунути до 22.05.2025. Акт підписано всіма членами комісії та один примірник вручено директору ТОВ «Агрокомплекс» В.Татарчуку.
28.05.2025 комісією в складі провідного фахівця відділу забезпечення заходів пожежно-профілактичної роботи у Вінницькому районі УЗД ГУ ДСНС України у Вінницькій області майора служби цивільного захисту О. Сторожук, директора ТОВ «Агрокомплекс» В. Татарчука, завідувача сектору з питань оборонної, мобілізаційної роботи, ЦЗ та взаємодії з правоохоронними органами Тиврівської селищної ради О. Кушніра та поліцейського офіцеру громади ВП № 2 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області В. Чернати, за результатами контрольного обстеження складено акт № 289 обстеження об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту протирадіаційного укриття № 02318 за адресою: Вінницький район, Тиврівська ТГ, смт. Тиврів, вул. Тиверська, 79А. В акті зазначено форму власності об'єкта фонду - приватна, балансоутримувач об'єкта фонду - ТОВ «Агрокомплекс». В розділі акту «опис виявлених порушень» зазначено: «особою, визначеною відповідальною за утримання та експлуатацію захисної споруди, не розроблено документацію захисної споруди, у якій відображаються відомості про терміни та результати проведених оглядів, обстежень та випробувань, проведених технічних обслуговувань, поточних та капітальних ремонтів. Вимоги законодавства, які було порушено: р. ІV, гл. 3, п. 15 Наказ МВС від 09.07.2018 року № 579 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту». За результатами обстеження об'єкта фонду прийнято рішення про те, що зазначені порушення необхідно усунути до 28.07.2025. У розділі акту «пропозиції балансоутримувача щодо подальшого використання захисної споруди» вказано: «Пропоную зняти з обліку як захисну споруду протирадіаційного укриття, так як технічна документація на захисну споруду не виготовлялася, згідно тех. Документації підприємства зазначено як підвальне приміщення». Акт підписано всіма членами комісії та один примірник вручено директору ТОВ «Агрокомплекс» В.Татарчуку.
28 травня 2025 року провідним фахівцем відділу забезпечення заходів пожежно-профілактичної роботи у Вінницькому районі УЗД ГУ ДСНС України у Вінницькій області майором служби цивільного захисту Сторожук О.В., відносно Татарчука В.І. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВІ № 040019, відповідно до якого 28.05.2025 о 12 год 50 хв за адресою Вінницька обл, Вінницький р-н, с-ще Тиврів, вул. Тиверська, 79А, Татарчук Василь Іванович, являючись балансоутримувачем захисної споруди № 02318 не виконав законні вимоги посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, які викладені в акті обстеження об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту від 21.03.2025 № 106, а саме: пункт № 1 розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства». До протоколу внесено письмові пояснення Татарчука В.І., у яких останній зазначив, що він, як директор ТОВ «Агрокомплекс», не є балансоутримувачем захисної споруди № 02318. Згідно технічної документації за адресою с-ще Тиврів, вул. Тиверська, 79А, розташоване приміщення адміністративного корпусу та будь-якої захисної споруди за даною адресою не розташовано.
28.05.2025 року провідним фахівцем відділу забезпечення заходів пожежно-профілактичної роботи у Вінницькому районі УЗД ГУ ДСНС України у Вінницькій області майором служби цивільного захисту Сторожук О.В., відносно Татарчука В.І. винесено постанову серії ВІ № 040019 про накладення адміністративного стягнення. Відповідно до постанови 28.05.2025 о 12 год 50 хв за адресою Вінницька обл, Вінницький р-н, с-ще Тиврів, вул. Тиверська, 79А, Татарчук Василь Іванович, являючись балансоутримувачем захисної споруди № 02318 не виконав законні вимоги посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, які викладені в акті обстеження об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту від 21.03.2025 № 106, а саме: пункт № 1 розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства».
Не погоджуючись із вказаною постановою ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправною та скасувати оскаржувану постанову про накладення адміністративного стягнення, провадження у справі закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП та стягнути з ГУ ДСНС України у Вінницькій області понесені ним судові витрати.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності з індексним номером 169227994 від 04.06.2019 та технічного паспорту за адресою: вул. Тиверська, буд. 79-А, селище Тиврів Вінницької області розташований майновий комплекс, який, серед іншої нерухомості, включає в себе адміністративну будівлю А, підвал П/А, П1, вхід в підвал в/п, в/п1. Власником зазначеного майнового комплексу є ТОВ «Агрокомплекс».
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівником ТОВ «Агрокомплекс» є Татарчук Василь Іванович.
Згідно наказу директора ТОВ «Агрокомплекс» від 10.03.2025 № 1003/25 відповідальною особою за належну експлуатацію захисної споруди (протирадіаційне укриття № 02318), що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с-ще Тиврів, вул. Тиверська, 79 А, призначено директора ТОВ «Агрокомплекс» Василя Татарчука. Відповідно до п. 2 зазначеного наказу відповідальній особі забезпечити наявність та зберігання документації: паспорт захисної споруди цивільного захисту,; опис обладнання та майна захисної споруди; схеми зовнішніх і внутрішніх інженерних мереж з зазначенням пристроїв для відключення; журнал перевірки захисної споруди; план захисної споруди із зазначенням пристроїв для сидіння і лежання та шляхів евакуації; план приведення захисної споруди у готовність; інструкція з пожежної безпеки; правила поведінки у захисній споруді.
Відповідно до облікової картки ПРУ № 02318 (вихідний номер та дату складання не зазначено), власником сховища зазначено Тиврівську автоколону Жмеринського АТП № 30118 (номер перекреслений та олівцем зазначено новий номер 10543) Міністерства автотранспорту УССР.
Дослідивши наявні у справі докази, надавши оцінку належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, застосовуючи до визначених правовідносин норми матеріального та процесуального права, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 КЦЗ України до захисних споруд цивільного захисту належать: 1) сховище - це герметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом виключення або зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, що можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, застосування зброї масового ураження та звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів; 2) протирадіаційне укриття - це негерметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, які можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, та іонізуючого опромінення у разі радіаційної аварії і радіоактивного забруднення місцевості та непрямої дії звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів.
Згідно з ч. 2 ст. 32 КЦЗ України для укриття населення також використовуються споруди подвійного призначення - будівлі, споруди чи їх окремі частини, призначені для використання за основним функціональним призначенням з метою забезпечення суспільних або господарських потреб, а також мають відповідні захисні властивості та спроектовані, побудовані або пристосовані таким чином, щоб забезпечити умови для тимчасового перебування людей у разі виникнення небезпеки їх життю та здоров'ю під час надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів.
Найпростіше укриття - це цокольне або підвальне приміщення, інша споруда підземного простору, в якій створені умови для тимчасового перебування людей (не менше 48 годин) у разі виникнення небезпеки їх життю та здоров'ю з метою зменшення непрямої дії звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів.
Захисні споруди цивільного захисту, споруди подвійного призначення, первинні (мобільні) та найпростіші укриття складають фонд захисних споруд цивільного захисту, є об'єктами такого фонду, мають стратегічне значення для забезпечення захисту населення і належать до засобів колективного захисту.
Відповідно до ч. 4 ст. 32 КЦЗ України для вирішення питань щодо укриття категорій населення, визначених частиною третьою цієї статті, центральні органи виконавчої влади, інші органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання та інші юридичні особи завчасно створюють фонд захисних споруд цивільного захисту.
Згідно з ч. 5 ст. 32 КЦЗ України порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів з фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України.
Частиною 7 ст. 32 КЦЗ України передбачено, що вимоги щодо утримання, облаштування та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, здійснення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, оформлення документів, що підтверджують таку неможливість, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту.
Відповідно до ч. 8 ст. 32 КЦЗ України утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням та експлуатація таких об'єктів здійснюються їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі утримання та експлуатація споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів та інших не заборонених законодавством джерел.
Згідно з ч. 10 ст. 32 КЦЗ України захисні споруди цивільного захисту можуть використовуватися у мирний час для господарських, культурних і побутових потреб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 11 ст. 32 КЦЗ України з моменту виключення споруди із фонду захисних споруд цивільного захисту вона втрачає статус об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту. Володіння, користування та розпорядження спорудами, які втратили статус об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту, здійснюються відповідно до закону. При проведенні повторної технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту та споруд подвійного призначення забороняється внесення змін до документів, що можуть призвести до втрати відповідною спорудою статусу та функцій об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту.
Згідно з ч. 12 ст. 32 КЦЗ України захисні споруди цивільного захисту державної та комунальної власності не підлягають приватизації (відчуженню). Приватизація (відчуження) споруд подвійного призначення державної та комунальної власності здійснюється за умови збереження їх функціонального призначення для укриття населення. Власник (балансоутримувач) споруди подвійного призначення зобов'язаний забезпечити збереження функціонального призначення такої споруди для укриття населення. У разі зміни власника новим власником має бути збережено функціональне призначення такої споруди для укриття населення.
Відповідно до ч. 15 ст. 32 КЦЗ України контроль за станом готовності об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та/або його територіальними органами (у разі їх утворення) спільно з відповідними центральними органами виконавчої влади, іншими органами державної влади, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування шляхом проведення комплексних, контрольних та позапланових обстежень.
Комплексні обстеження є плановими і проводяться один раз на рік згідно із затвердженим планом на відповідний календарний рік.
План комплексних обстежень затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та погоджується з відповідними центральними органами виконавчої влади, іншими органами державної влади, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування (що залучаються до проведення обстежень) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому.
Строк здійснення комплексного обстеження не може перевищувати п'яти робочих днів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та/або його територіальні органи (у разі їх утворення) письмово (особисто чи рекомендованим листом) та/або за допомогою електронного чи факсимільного зв'язку повідомляють власникам, користувачам, юридичним особам, на балансі яких перебувають об'єкти фонду захисних споруд цивільного захисту (далі - балансоутримувачі), не пізніш як за п'ять днів до дня здійснення комплексного обстеження.
Для здійснення контролю за станом усунення недоліків, виявлених під час комплексних обстежень, через два місяці з дня їх завершення проводяться контрольні обстеження.
Строк здійснення контрольних обстежень не може перевищувати трьох робочих днів.
У разі приведення єдиної державної системи цивільного захисту, її складових у режим підвищеної готовності, виникнення надзвичайної ситуації, введення надзвичайного та/або воєнного стану на підставі рішення Кабінету Міністрів України та/або рішень відповідних комісій з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій здійснюються позапланові обстеження стану готовності об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням.
Строк здійснення позапланового обстеження не може перевищувати трьох робочих днів.
За результатами здійснення комплексних, контрольних та позапланових обстежень об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту уповноважені особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та/або його територіальних органів (у разі їх утворення) складають та в останній день заходу вручають (надсилають) балансоутримувачам акт обстеження, форма якого затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту.
Акт обстеження об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту - це обов'язкове до виконання балансоутримувачем письмове рішення, яке містить перелік порушень (якщо вони виявлені) та строк для їх усунення (який не повинен перевищувати двох місяців з дати їх виявлення).
Балансоутримувачі зобов'язані забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та/або його територіальних органів (у разі їх утворення) для здійснення відповідних обстежень.
З метою перевірки працездатності окремих систем життєзабезпечення об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, їх загальної готовності до використання за призначенням балансоутримувачами щокварталу проводяться періодичні огляди із складанням акта довільної форми, що реєструється у спеціальному журналі. Періодичні огляди також проводяться після надзвичайних ситуацій та інших небезпечних подій, що можуть негативно вплинути на технічний стан об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту.
До проведення періодичних оглядів можуть залучатися уповноважені особи територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту (у разі їх утворення).
Центральні органи виконавчої влади, зокрема Національна поліція України, інші органи державної влади, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування зобов'язані сприяти центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, у діяльності щодо здійснення контролю за фондом захисних споруд цивільного захисту, його створенням, станом утримання, експлуатації та готовністю його об'єктів до використання за призначенням, зокрема забезпечувати участь своїх представників у відповідних обстеженнях, невідкладно надавати відповідну інформацію.
Частиною 18 ст. 32 КЦЗ України передбачено, що відповідальність за порушення вимог щодо утримання у готовності до використання за призначенням та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту в мирний час та в особливий період несуть власники, користувачі об'єктів та юридичні особи, на балансі яких вони перебувають, відповідно до закону.
Згідно з п. 16 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів з фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 року № 138 (далі - Порядок № 138), облік об'єктів фонду захисних споруд ведеться міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування в паперовій та електронній формах, а також суб'єктами господарювання виключно в паперовій формі.
Паспорт захисної споруди/споруди подвійного призначення є первинним та обов'язковим документом для обліку сховищ, протирадіаційних укриттів, споруд подвійного призначення у складі фонду захисних споруд.
Ведення обліку найпростіших укриттів та первинних (мобільних) укриттів здійснюється на підставі акта огляду.
Первинні документи обліку сховищ, протирадіаційних укриттів, споруд подвійного призначення підлягають заміні лише у випадку їх пошкодження, втрати або надходження від балансоутримувачів таких споруд нових документів, розроблених у зв'язку із необхідністю внесення змін до інформації, зазначеної у відповідних документах.
Відповідно до пункту 17 Порядку № 138 суб'єкти господарювання здійснюють облік об'єктів фонду захисних споруд, які перебувають у них на балансі (на утриманні, в управлінні тощо). Керівники таких суб'єктів господарювання несуть персональну відповідальність за забезпечення обліку, проведення інвентаризації, державної реєстрації права власності і речового права на захисні споруди, та достовірне і своєчасне подання відомостей про об'єкти фонду захисних споруд до міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, до сфери управління яких вони належать та до власності (господарського управління, оперативного управління) яких належать захисні споруди державної власності, що перебувають у суб'єктів господарювання приватної форми власності на підставі іншого речового права (користування, володіння тощо).
Згідно з п. 18 Порядку № 138 включення об'єктів до фонду захисних споруд та виключення їх з такого фонду оформлюється рішенням міністерства, іншого центрального та місцевого органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, на території якого розташовано такий об'єкт або до сфери управління якого він відноситься.
Погоджені з ДСНС матеріали щодо виключення захисної споруди/споруди подвійного призначення з фонду захисних споруд є підставою для підготовки відповідного організаційно-розпорядчого документа.
Міністерство або інший центральний орган виконавчої влади розробляє організаційно-розпорядчий документ за поданням балансоутримувача об'єкта фонду захисних споруд, що належить до сфери управління відповідного центрального органу виконавчої влади.
Відповідно до п. 22 Порядку № 138 зміни в первинних документах обліку об'єктів фонду захисних споруд щодо технічних і захисних характеристик, а також інших відомостей вносяться балансоутримувачем об'єкта фонду захисних споруд за наявності підтвердних документів з подальшим поданням їх разом з відповідними первинними обліковими документами місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дня державної реєстрації таких документів. Зміни до технічних та захисних характеристик щодо виду, місткості, площі тощо споруди вносяться лише у разі відповідності погоджених з ДСНС пропозицій щодо подальшого використання захисної споруди/споруди подвійного призначення разом з матеріалами технічної інвентаризації або проектної документації на будівництво. Зміни до відомостей щодо балансоутримувача об'єкта фонду захисних споруд вносяться на підставі документів, що підтверджують здійснення правочинів, одночасно із внесенням відповідних змін до документів бухгалтерського обліку, передбачених Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Згідно з п. 29 Порядку № 138 балансоутримувач здійснює підготовку документів, пов'язаних із виключенням захисних споруд/споруд подвійного призначення із фонду таких споруд (далі - документи), перелік, форми та порядок підготовки яких установлено вимогами щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, оформлення документів, що підтверджують таку неможливість.
Відповідно до п. 1 Вимог щодо забезпечення нумерації та здійснення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених Наказом Міністерства
внутрішніх справ України 09 липня 2018 року № 579 (далі - Вимоги № 579), Цими Вимогами запроваджено систему нумерації (присвоєння облікових номерів) захисних споруд цивільного захисту (далі - захисні споруди) та визначено зразки облікових документів паперового обліку фонду захисних споруд (паспорта захисної споруди, облікової картки захисної споруди, книги обліку захисних споруд і книги обліку споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів).
Ведення обліку фонду захисних споруд здійснюється шляхом складення в паперовій формі паспорта та облікової картки захисної споруди, а також ведення в паперовій та електронній формі книги обліку захисних споруд і книги обліку споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів.
Згідно з п. 3 Вимог № 579 захисним спорудам, що вперше включаються до фонду захисних споруд, а також захисним спорудам, яким номер раніше не було присвоєно або їх номер складається менше ніж з п'яти цифр, присвоюються облікові номери в межах номерного ряду захисних споруд цивільного захисту, наведеного в додатку 1 до цих Вимог. Повторне встановлення номерів захисним спорудам, що перебувають у фонді захисних споруд, за винятком випадків, визначених в абзаці першому цього пункту та пункті 5 цих Вимог, не передбачається.
Відповідно до п. 4 Вимог № 579 номер захисної споруди відображається в документах паперового обліку захисних споруд.
Документи паперового обліку захисних споруд (паспорт та облікову картку захисної споруди цивільного захисту) складає балансоутримувач за формою згідно з додатками 2, 3 до цих Вимог відповідно.
Паперовий облік фонду захисних споруд організовують і ведуть балансоутримувачі та органи, визначені в пункті 22 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 року № 138.
Судом установлено, що до фонду захисних споруд Тиврівського району Вінницької області було включено протирадіаційне укриття № 02318, що підтверджується обліковою карткою, складеною відповідно до Вимог щодо забезпечення нумерації та здійснення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених Наказом Міністерства
внутрішніх справ України 09 липня 2018 року № 579. Право власності на майновий комплекс за адресою: вул. Тиверська, буд. 79-А, селище Тиврів Вінницької області, е розташоване протирадіаційне укриття № 02318, в 2019 році зареєстровано за ТОВ «Агрокомплекс», директором якого є Татарчук В.І. Наказом директора ТОВ «Агрокомплекс» від 10.03.2025 № 1003/25 відповідальною особою за належну експлуатацію захисної споруди (протирадіаційне укриття № 02318), що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с-ще Тиврів, вул. Тиверська, 79 А, призначено директора ТОВ «Агрокомплекс» Василя Татарчука.
Враховуючи зазначені вище положення нормативно-правових актів в сфері обліку та утримання захисних споруд цивільного захисту, з урахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що саме ТОВ «Агрокомплекс» з 2019 року є балансоутримувачем захисної споруди № 02318. При цьому, суд вважає помилковими посилання позивача на те, що ТОВ «Агрокомплекс» не є балансоутримувачем зазначеної захисної споруди з огляду на те, що ТОВ «Агрокомплекс» є власником майнового комплексу за місцем розташування захисної споруди, а рішення про виключення захисної споруди із фонду таких споруд на підставі поданих балансоутримувачем документів відповідним компетентним органом не приймалось. Водночас, складення паспорту захисної споруди та інших облікових документів належить до повноважень саме балансоутримувача захисної споруди.
За наведених обставин суд дійшов висновку про правомірність вимог акту № 106 комплексного обстеження об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту (протирадіаційного укриття № 02318) за адресою: Вінницький район, Тиврівська ТГ, смт. Тиврів, вул. Тиверська, 79А щодо усунення виявлених порушень, а враховуючи те, що виявлені порушення директором ТОВ «Агрокомплекс» Татарчуком В.І. не усунуто, то і про правомірність винесеної відносно нього постанови про накладення адміністративного стягнення серії ВІ № 040019.
Отже, з урахуванням встановлених обставин справи, застосовуючи до визначених правовідносин норми матеріального та процесуального права, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у цій справі суд, керуючись ст. 139 КАС України, та враховуючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, вважає, що судові витрати слід залишити за позивачем.
Керуючись ст. 2, 5, 7, 9, 72-79, 90, 139, 246, 268-269, 286 КАС України
Позовну заяву ОСОБА_1 до Сторожук Ольги Вікторівни та ГУ ДСНС України у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення залишити без задоволення.
Постанову про накладення адміністративного стягнення серії ВІ № 040019 від 28 травня 2025 року залишити без змін.
Судові витрати залишити за позивачем.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст судового рішення складено 23 червня 2025 року.
Повне найменування (ім'я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
Відповідач 1: ОСОБА_2 , провідний фахівець відділу забезпечення заходів пожежно-профілактичної роботи у Вінницькому районі УЗД ГУ ДСНС України у Вінницькій області, адреса: 21003, вул. Славетна, буд. 2, м. Вінниця
Відповідач 2: ГУ ДСНС України у Вінницькій області, адреса: 21021, вул. 600-річчя, буд. 11, ЄДРПОУ 38635397
Суддя:І. І. Патраманський