справа № 462/1177/25
23 червня 2025 року cуддя Залізничного районного суду м. Львова Іванюк І.Д., вивчивши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство оборони України про встановлення факту, що має юридичне значення,
встановив:
ОСОБА_2 в інтересах якої діє адвокат Торопчин О.Д. 18.02.2025 року звернулася до Залізничного районного суду м. Львова із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме про встановлення щодо неї факту батьківства ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та просить зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану у м.Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести відповідні зміни до актового запису №3678 про народження дитини ОСОБА_4 , від 13.07.1996 року. Свою заяву мотивує тим, оскільки її батьки не перебували у зареєстрованому шлюбі, тому у свідоцтві про її народження відсутні відомості про батька. Встановлення факту батьківства відносно неї є необхідним для пільг та виплат внаслідок зщагибелі батька під час виконання бойового завдання.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом ІV цього Кодексу.
При вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення в цивільній справі в порядку окремого провадження ця заява повинна відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст.ст.175, 177 ЦПК, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст. 318 ЦПК України. Вказаний висновок узгоджується з правовими позиціями викладеними в п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення».
Водночас, при вирішенні питання щодо відкриття провадження у справі встановлено, що вказана заява не відповідає вимогам ст. ст. 175, 177 ЦПК України з наступних підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 175 ЦПК України якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Згідно із ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст.133 ЦПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Звертаючись до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин, ОСОБА_1 вказувала, що вона звільнена від сплати судового збору на підставі пункту 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до пункту 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, втрати документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Таким чином, законодавцем чітко визначено причинно-наслідковий зв'язок між подією (тимчасова окупація, збройна агресія, конфлікт тощо), яка потягла дію наслідок (вимушене переселення або загибель, або поранення, тощо), який і повинен бути підтверджений судом як факт, що має юридичне значення.
Заява ОСОБА_1 про встановлення факту роднних відносин подана у зв'язку з необхідністю оформлення виплат та спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , а не із обставинами, визначеними у п. 21 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Такий правовий висновок сформовано та викладено в ухвалах Верховного Суду від 25.01.2019 у справі №243/9106/18, від 04.10.2019 у справі№242/4145/19, постановах Верховного Суду від 14.11.2019 у справі № 350/2002/18, від 20.11.2019 у справі № 243/12928/18.
Отже, ОСОБА_1 не має пільг зі сплати судового збору відповідно до пункту 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» за подання до суду фізичною особою заяви у справах окремого провадження справляється судовий збір в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на час подання заяви становить 605, 60 грн.
Однак заявником не сплачено судовий збір, не зазначено підстав для звільнення його від сплати судового збору та не надано належних доказів на підтвердження цього.
Таким чином, заявнику необхідно сплатити судовий збір, про що надати суду підтверджуючий документ або зазначити підстави для звільнення від сплати судового збору та надати належні докази на підтвердження цього.
Відповідно до ст. 185 ЦПК України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху та надає строк для усунення недоліків.
Виходячи з наведеного та враховуючи, що заява не відповідає вимогам ст.175 ЦПК України, то таку слід залишити без руху і надати заявнику строк, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення ухвали, для усунення вказаних недоліків заяви.
Керуючись ст.175, 177, 185, 259-261, 294 ЦПК України, суд -
постановив:
заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство оборони України про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху.
Заявник має право протягом строку, який не перевищує п'яти днів з дня вручення їй ухвали, усунути недоліки заяви.
Роз'яснити заявнику, що в разі якщо у вказаний строк зазначені недоліки заяви не будуть усунуті, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Копію ухвали надіслати заявнику - для відома та виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя І.Д. Іванюк