Ухвала від 17.06.2025 по справі 308/6408/25

Справа № 308/6408/25

1-кп/308/684/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2025 року м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,

за участі учасників судового провадження:

прокурора ОСОБА_3 ,

підозрюваного ОСОБА_4

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024071250000050 від 11.07.2024 відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Міжгіря Хустського району Закарпатської області, одруженого, з середньо-спеціальною освітою, розлученого, приватного підприємця, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 Кримінального кодексу України -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024071250000050 від 11.07.2024 відносно підозрюваного ОСОБА_4 .

Клопотання обґрунтовано тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством, вести в установленому порядку облік доходів, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п. 15.1. ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з податковим законодавством.

Так, відповідно до вимог пп. 16.1.3. та пп. 16.1.4. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів та сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених діючим законодавством України.

Так, відповідно до вимог п. 22.1. ст. 22 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.

Відповідно до вимог п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до вимог п. 23.1., п. 23.2, п. 23.3 та п. 23.4 ст. 23 Податкового кодексу України, базою оподаткування визнаються конкретні вартісні, фізичні або інші характеристики певного об'єкта оподаткування. База оподаткування - це фізичний, вартісний чи інший характерний вираз об'єкта оподаткування, до якого застосовується податкова ставка і який використовується для визначення розміру податкового зобов'язання. База оподаткування і порядок її визначення встановлюються для кожного податку окремо. У випадках, передбачених податковим законодавством, один об'єкт оподаткування може утворювати кілька баз оподаткування для різних податків. У випадках, передбачених Податковим кодексом, конкретна вартісна, фізична або інша характеристика певного об'єкта оподаткування може бути базою оподаткування для різних податків.

Відповідно до вимог п. 36.1, п. 36.2, п. 36.3 та п. 36.5 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податкуобчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Податковим кодексом України. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків.

Відповідно до вимог п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до вимог п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок, звіт - документ, що подається платником податків контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання.

Відповідно до вимог пп. 47.1.2 п. 47.1 ст. 47 Податкового кодексу України, відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть фізичні особи - платники податків та їх законні чи уповноважені представники у випадках, передбачених законом.

Відповідно до вимог п. 49.2. та п. 49.21 ст. 49 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Відповідно до вимог п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України визначення сум податкових та грошових зобов'язань, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у встановлені строки.

Відповідно до вимог п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для її подання.

Відповідно до вимог пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України, платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Відповідно до вимог пп. 163.1.1, пп. 163.1.2 та пп. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Відповідно до вимог абз. 1 та абз. 2 п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Відповідно до вимог п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України, ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) щодо заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до вимог п. 161 Перехідних положень Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, фізичні особи - резиденти, які володіють та/або користуються земельними ділянками, фізичні особи - нерезиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні та податкові агенти. Об'єктом оподаткування збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні, доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання). Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються в порядку, встановленому Кодексом, за визначеною ставкою. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Так, досудовим розслідуванням встановлено, що упродовж 2023 року (більш точний час в ході досудового розслідування встановити не представилось за можливе), у ОСОБА_4 , виник злочинний умисел, спрямований на надання допомоги у проведенні ремонтних робіт об'єктів нерухомого майна в ЖК «Європейський квартал» за адресою: м. Ужгород, вул. Собранецька, 160, за винагороду без відповідного декларування одержаних доходів та сплати з їх суми відповідних податків і зборів.

З метою реалізації зазначеного злочинного умислу, ОСОБА_4 підшуковував власників квартир в ЖК «Європейський квартал», які мали на меті здійснити ремонтні роботи у придбаних ними квартирах.

Налагодивши роботу організації надання такої допомоги (підбір персоналу, матеріально-технічне забезпечення, організація експлуатації транспортних засобів, робітників, організація та контроль процесу, планування, взаємодія з іншими учасниками процесу щодо внутрішнього оздоблення, роботи та інше) власникам квартир в ЖК «Європейський квартал» ОСОБА_4 з метоюздійснення протиправної діяльності організував роботу на об'єктах нерухомого майна розташованих за адресою: м. Ужгород, вул. Собранецька, 160, а саме квартирах: № і, 2, 5, 6, 7, 8, 12, 15, 16, АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_12 , АДРЕСА_13 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_15 , АДРЕСА_16 , АДРЕСА_17 , АДРЕСА_18 , АДРЕСА_19 , АДРЕСА_20 , АДРЕСА_21 , АДРЕСА_22 , АДРЕСА_23 , АДРЕСА_24 , АДРЕСА_25 , АДРЕСА_26 , АДРЕСА_27 , АДРЕСА_28 , АДРЕСА_29 , АДРЕСА_30 , АДРЕСА_31 , АДРЕСА_32 , АДРЕСА_33 , АДРЕСА_34 , АДРЕСА_35 , АДРЕСА_36 , АДРЕСА_37 , АДРЕСА_38 , АДРЕСА_39 , АДРЕСА_40 , АДРЕСА_41 , АДРЕСА_42 , АДРЕСА_43 , АДРЕСА_44 , АДРЕСА_45 , АДРЕСА_46 , АДРЕСА_47 , АДРЕСА_48 , АДРЕСА_49 , АДРЕСА_50 , АДРЕСА_51 , АДРЕСА_52 , АДРЕСА_53 , АДРЕСА_54 , АДРЕСА_55 , АДРЕСА_56 , АДРЕСА_57 , АДРЕСА_58 , АДРЕСА_59 , АДРЕСА_60 , АДРЕСА_61 , АДРЕСА_62 , АДРЕСА_63 , АДРЕСА_64 , АДРЕСА_65 , АДРЕСА_66 , АДРЕСА_67 , 100, АДРЕСА_68 , АДРЕСА_69 , АДРЕСА_70 , АДРЕСА_71 , АДРЕСА_72 , АДРЕСА_73 , АДРЕСА_74 , АДРЕСА_75 , 110, 114,115, 116,118, 119,120, 121,122, 123,124, 126,127, 128,129, 130,131, 132,133, 135, 136, 138,141, 144, 145, 146,147, 148,150, 151,152, 153,154, 155, 156, 157, 161, 162, 163, 167, 168, 170, 171, 174, 175, 176.

При цьому, ОСОБА_4 не було забезпечено здійснення будь якого документального оформлення кожної отриманої винагороди за організацію проведення ремонтних робіт на зазначеному об'єкті нерухомого майна.

В ході досудового розслідування встановлено, що сума доходу одержана ОСОБА_4 від надання допомоги в організації проведення ремонтних робіт в 2023 році склала 24 730 680 грн.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 всупереч вищевказаним нормам протягом 2023-2024 років не здійснював подачу до органів ДПС відповідних декларацій про майновий стан і доходи, що призвело до приховування об'єктів оподаткування та не нарахування відповідних податків і зборів, а також жодним чином не відображав отримані доходи як фізична особа.

Отже, ОСОБА_4 умисно, з корисливих мотивів, з метою протиправного збагачення за рахунок ухилення від сплати податків, усвідомлюючи суспільно небезпечні наслідки у вигляді ненадходження коштів у значних розмірах до бюджету та бажаючи їх настання, в порушення вимог Податкового кодексу України, Перехідних положень Податкового кодексу України, не подав до Державної податкової служби України декларації про майновий стан і доходи, що призвело до приховування об'єктів оподаткування і не нарахування та сплати до Державного бюджету України податку на доходи фізичних осіб в сумі 4 451 523 грн. та військового збору в сумі 370 961 грн., на загальну суму 4 822 484 грн., що відповідно до Примітки до ст. 212 Кримінального кодексу України становить значний розмір.

Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, тобто в умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому фізичною особою - платником податків, яка зобов'язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах.

В підготовчому судовому засіданні прокурор підтримав клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.212 ч.1 КК України, на підставі ч.4 ст.212 КК України, в зв'язку з добровільною сплатою податків, зборів та повним відшкодування шкоди до оголошення йому підозри, що підтверджується: квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 1 від 21.04.2025 на суму 370 961,00 гривень; квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 2 від 21.04.2025 на суму 3 000 000,00 гривень; квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 1 від 23.04.2025 на суму 500 000,00 гривень; квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 1 від 24.04.2025 на суму 951 523,00 гривень; листом з Головного управління ДПС у Закарпатській області №4109/5/07-16-24-06-05 від 29.04.2025 щодо перерахування до бюджету 4 451 523 гривень податку на доходи фізичних осіб та 370 961 гривень військового збору.

В підготовчому судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 зазначив про добровільну сплату податків, зборів (обов'язкових платежів), а також повне відшкодування шкоди, завданої державі та беззаперечно підтвердив свою згоду на звільнення, в зв'язку з цим, від кримінальної відповідальності.

Заслухавши пояснення прокурора, підозрюваного ОСОБА_4 , дослідивши матеріали клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадження №72024071250000050, суд прийшов до висновку про доцільність звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ст.212 ч.4 КК України та закриття кримінального провадження відносно нього.

Згідно п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Статтею 285 ч.1 КПК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Частиною 4 статті 212 КК України визначено, що особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

Зважаючи на ту обставину, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, однак, до притягнення його до кримінальної відповідальності, повністю відшкодував державі завдану шкоду, що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 1 від 21.04.2025 на суму 370 961,00 гривень; квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 2 від 21.04.2025 на суму 3 000 000,00 гривень; квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 1 від 23.04.2025 на суму 500 000,00 гривень; квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 1 від 24.04.2025 на суму 951 523,00 гривень, відповідно до яких перераховано зазначену суму податку на доходи фізичних осіб та військовий збір до бюджету, відповідно до листа Головного управління ДПС у Закарпатській області №4109/5/07-16-24-06-05 від 29.04.2025 перерахував до бюджету 4 451 523 гривень податку на доходи фізичних осіб та 370 961 гривень військового збору, надав згоду на звільнення від кримінальної відповідальності, підтвердивши її особисто у суді, окрім того, раніше не судимий, до кримінальної відповідальності не притягувався, що стверджується матеріалами кримінального провадження № 72024071250000050, тому суд вважає за можливе, у відповідності до ст.212 ч.4 КК України, звільнити його від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрити.

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного ОСОБА_4 - задовольнити.

Звільнити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 Кримінального кодексу України на підставі ч. 4 ст. 212 Кримінального кодексу України.

Кримінальне провадження, внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №72024071250000050 від 11.07.2024 відносно ОСОБА_4 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 Кримінального кодексу України - закрити.

Копію ухвали вручити учасникам судового провадження.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Повний текст ухвали оголошено 20.06.2025 об 08 год 30 хв.

Суддя ОСОБА_1