73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"23" листопада 2010 р.
15 год.00 хв.Справа № 2-а-999/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Козловій Н.О., < Довідник >
за участю: прокурора - Зельцер О.В.,
представників позивача - Бутенка Д.В., Бузіна О.В., Скакуна О.В.,
представників відповідача - Сідорової Т.В., Білоусової О.М.,
представника третьої особи - НКРЕ України - Рижкова О.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
закритого акціонерного товариства - Багатогалузевого концерну "Содружество" до державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області, за участю третіх осіб без самостійних вимог на стороні позивача - Національної комісії регулювання електроенергетики України, Міністерства економіки України про скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області до закритого акціонерного товариства - багатогалузевого концерна "Содружество" про стягнення економічних санкцій в розмірі 5599124,49 грн. ,
встановив:
У період з 14.12.2009 року по 18.01.2010 року державною інспекцією з контролю за цінами в Херсонській області (далі - Держінспекція) проведено планову перевірку закритого акціонерного товариства-багатогалузевого концерну «Содружество» (далі - ЗАТ БК, Товаристо) щодо дотримання ним порядку формування, встановлення та застосування цін на транспортування, постачання та реалізацію газу природного та скрапленого, за результатами якої складено акт перевірки № 1 від 18.01.2010 року.
Вибірковою перевіркою на підставі наданих документів встановлено, що Товариством у період з 01 січня по 19 лютого 2009 року із споживачів природного газу стягувалась плата за газ 2020,25 грн. за 1000 куб.м без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу всупереч затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 998 ціни на газ у розмірі 1152 грн. за 1000 куб.м, що призвело до безпідставного стягнення із споживачів 868,25 грн. за 1000 куб.м газу.
На підставі акту перевірки Держінспекцією прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 20.01.2010 року № 01, на підставі якого вирішено вилучити у ЗАТ БК «Содружество» у дохід Державного бюджету суму завищення 1866374,83 грн. та стягнути штраф у розмірі 3732749,66 грн.
Не погоджуючись із висновками перевірки та прийнятим на їх підставі рішенням, закрите акціонерне товариство-багатогалузевий концерн «Содружество» звернулося до суду із позовом до державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області про скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 01 від 20.01. 2010 року.
Ухвалою від 15.04.2010 року до участі у справі в якості третіх осіб без самостійних вимог на стороні ЗАТ БК залучено Національну комісію регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ) та Міністерство економіки України (далі - Мінекономіки).
Державна інспекція з контролю за цінами в Херсонській області звернулася до суду із позовом, у якому просить стягнути з ЗАТ БК «Содружество» у дохід Державного бюджету економічні санкції на суму 5599124,49 грн., які складаються із суми завищення - 1866374,83 грн. та штрафу в розмірі 3732749,66 грн.
Ухвалою від 17.11.2010 року наведені вище справи об'єднані в одне провадження.
У судовому засіданні представники ЗАТ позовні вимоги щодо скасування рішення про застосування економічних санкцій підтримали повністю та заперечували проти стягнення санкцій. Посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 року № 36 (далі - Постанова № 36), представники ЗАТ БК пояснили, що даною постановою на НКРЕ покладено обов'язок щодо встановлення граничних рівнів цін на природний газ для бюджетних установ та для промислових споживачів за умови погодження з Мінекономіки. Виконуючи вимоги Постанови № 36, НКРЕ погодила граничний рівень цін на природний газ з Мінекономіки та прийняла постанови № 56 та 57 від 29.01.2009 року, якими затвердила граничний рівень ціни на природний газ для бюджетних установ, промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік на рівні 2020,25 грн за 1000 м. куб.
Представники ЗАТ БК зауважили, що оскільки Постанова № 36 набрала чинності з 01.01.2009 року, то Товариство зобов'язано було застосовувати новий граничний рівень ціни на природний газ для промислових та інших споживачів у розмірі 2020,25 грн. за 1000 куб.м., починаючи з 01.01.2009 року.
Представники державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області, заперечуючи проти вимог ЗАТ БК «Содружество», пояснили, що постановою № 36 доповнено пункт 8 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)", відповідно до яких НКРЕ встановлює граничні рівні цін на природний газ для всіх споживачів за погодженням з Мінекономіки.
Постановами НКРЕ від 29.01.2009 року № 56 та 57 затверджено граничні рівні цін на природний газ для всіх споживачів, проте без погодження з Мінекономіки. Тільки 19.02.2009 року НКРЕ погоджує у встановленому порядку ціни на природний газ з Мінекономіки та приймає постанови № 194 та 195, якими затверджує граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік та визнає такими, що втратили чинність постанови № 56 та 57. Держінспекція вважає, що Товариство не мало право застосовувати нові тарифи на газ до 19.02.2009 року та стягувати із споживачів завищену суму вартості газу, а тому необгрунтовано отримало дохід на суму 1866374, 83 грн.
Представник НКРЕ у судовому засіданні заперечував проти застосування до ЗАТ БК «Содружество» економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Прокурор у судовому засіданні підтримав позов державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області та вважає обгрунтованими вимоги Держінспекції щодо стягнення з Товариства економічних санкцій у розмірі 5599124,49 грн.
Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, вивчивши матеріали справи та оцінивши доказі, судом встановлено наступне.
Закрите акціонерне товариство-багатогалузевий концерн «Содружество» як юридична особа зареєстроване виконавчим комітетом Херсонської міської ради та є суб'єктом господарювання, який відповідно до КВЕД здійснює оптову торгівлю паливом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 року № 36 (далі - Постанова № 36) внесено доповнення до пункту 8 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», після абзацу другого зазначеного пункту доповнено новим абзацом такого змісту: "граничні рівні цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки".
Відповідно до пункту 2 Постанови № 36 ця постанова набирає чинності з 28 січня 2009 року, крім пункту 3, який набирає чинності з 1 лютого 2009 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2009 року № 92 «Про внесення зміни до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 року № 36» (далі - Постанова № 92) у пункті 2 Постанови № 36 цифри "28" замінено цифрою "1".
Тобто, відповідно до внесених змін Постанова № 36 набирає чинності з 01.01.2009 року, крім пункту 3, який набирає чинності з 1 лютого 2009 року.
На виконання Постанови № 36 та згідно з повноваженнями, наданими Указом Президента України від 14.03.1995 року № 213 "Про заходи щодо забезпечення діяльності Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України" та постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів місцевих рад щодо регулювання цін (тарифів)" (із змінами), Національна комісія регулювання електроенергетики України 29.01.2009 року виносить постанови № 56 «Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів на 2009 рік» та № 57 «Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік», якими затверджує граничний рівень ціни на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання, на 2009 рік без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання на рівні 2020,25 грн за 1000 м3.
Постановами від 19.02.2009 року № 194 та 195 НКРЕ повторно затверджено граничний рівень ціни на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання на рівні 2020,25 грн. за 1000 м3 та визнано такими, що втратили чинність постанови НКРЕ від 29.01.2009 № 56 та 57.
У судовому засіданні представники Товариства стверджували, що постанови НКРЕ від 29.01.2009 року № 56 та 57 прийняті в межах повноважень та є обов'язковими до виконання підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності.
Дана позиція Товариства щодо чинності наведених вище постанов НКРЕ № 56, 57 та № 194 та 195 підпримана Міністерством економіки та викладена у листі до ЗАТ БК «Содружество» від 04.02.2010 року № 3802-25/18. Крім того, Мінекономіки у цьому листі звертає увагу на те, що обчислення календарного року розпочинається з 01.01.2009 року.
Суд погоджується із позицією Держінспекції про необгрунтованість стягнення із споживачів ціни на газ у розмірі 2020,25 грн. за 1000 м3, починаючи з 01.01.2009 року на виконання постанов НКРЕ від 29.01.2009 року № 56 та 57, оскільки надані Товариством у судовому засіданні документи на підтвердження погодження зазначених постанов Мінекономіки не приймаються судом як належні та допустимі докази з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 2.3.7 Інструкції з діловодства у Міністрерстві економіки, затвердженої наказом Мінекономіки України від 27.03.1998 року № 36 внутрішнє погодження документа проводять із заступниками Міністра економіки, які відають питаннями, що порушуються в проекті документа. Формою внутрішнього погодження проекту документа є візування. Віза включає в себе особистий підпис, ініціали і прізвище особи, яка візує документ, і дату візування. При необхідності зазначають найменування посади цієї особи. Зовнішнє погодження проектів документів оформляється візою, грифом погодження, довідкою погодження або протоколом обговорення проекту документа на засіданні колегіального органу. Гриф погодження включає в себе такі елементи: слово ПОГОДЖЕНО, найменування посади, особистий підпис, ініціали та прізвище особи, з якою документ погоджується, дату погодження. Аркуш погодження повинен містити назву документа, найменування посади, підпис, ініціали та прізвище, дату.
Так у підтвердження правомірності свого твердження щодо погодження постанов НКРЕ № 56 та 57, Товариством надано копію листа Мінекономіки від 29.01.2009 року № 3802-25/45 та копію аркуша погодження проекту постанови, зі змісту яких встановлено, що зазначені документи не містять дати та номеру постанов НКРЕ, які погоджуються. Аркуш погодження проекту постанови підписаний без зазначення прізвища, імені, по батькові та посади особи, яка здійснила таке погодження. Таким чином неможливо встановити які постанови НКРЕ погоджувались, особу, яка проводила погодження, її посаду і наявність у неї повноважень на проведення такого погодження постанов НКРЕ.
Разом з тим, слід відмітити, що 19.02.2009 року НКРЕ приймає нові постанови № 194 та 195 із ідентичним постановам № 56 та 57 змістом, скасовуючи при цьому постанови № 56 та 57.
Крім того на офіційному сайті НКРЕ /www.nerc.gov.ua/ розміщені постанови НКРЕ від 29.01.2009 року № 56 та 57, які не містять відмітки про погодження у той час, як такі відмітки містять постанови від 19.02.2009 року № 194 та 195 із найменуванням посади, ініціалами та прізвищем особи, що їх погодила.
Беручи до уваги те, що граничний рівень ціни на газ затверджено постановами НКРЕ від 29.01.2009 року № 56 та 57, які не були погоджені з Мінекономіки у визначений законодавством спосіб, суд приходить до висновку про протиправність дій ЗАТ БК «Содружество» щодо стягнення із споживачів завищеної суми вартості газу, починаючи з 01.01.2009 року, оскільки до 19.02.2009 року діяли тарифи, встановлені постановою Кабміну від 29.04.2006 року № 605 із змінами від 30.10.2008 року, тобто на рівні 1152 грн. за 1000 м3 газу.
Щодо твердження представників Товариства про необгрунтованість здійсненого Держінспекцією розрахунку суми отриманого підприємством доходу від реалізації газу по завищеним цінам необхідно зазначити, що Товариством у судовому засіданні не спростовано протиправність нарахування суми необгрунтованої виручки та штрафних санкцій та не підтверджено належними доказами необгрунтованість таких нарахувань.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ЗАТ БК «Содружество» та задоволення позову державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Відмовити закритому акціонерному товариству - Багатогалузевому концерну "Содружество" у задоволенні позовних вимог до державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області, за участю третіх осіб без самостійних вимог на стороні позивача - Національної комісії регулювання електроенергетики України, Міністерства економіки України про скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Позов державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області до закритого акціонерного товариства - багатогалузевого концерна "Содружество" про стягнення економічних санкцій в розмірі 5599124,49 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з закритого акціонерного товариства - Багатогалузевого концерна "Содружество" (ідентифікаційний код - 14121018) в дохід державного бюджету ГУДКУ у Херсонській області економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в розмірі 5599124,49 грн. (п'ять міліонів п'ятсот дев'яносто дев'ять тисяч сто двадцять чотири грн.) 49 коп. на р/р 31116106700002, код доходу 21081100, ОКПО 24104230, МФО 852010.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 29 листопада 2010 р.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 2.16