Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
08 грудня 2010 р. № 2-а- 11243/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Біленського О.О.
при секретарі судового засідання Лишняк І.В.
за участю:
прокурора - Семенець Ю.В.,
представника позивача -Зіборова О.С.,
представника відповідача -Фадєєва О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Прокурора Вовчанського району Харківської області в інтересах держави в особі
Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області
до Комунального підприємства "Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг"
простягнення активів в рахунок погашення податкового боргу,-
Прокурор Вовчанського району Харківської області в інтересах держави в особі Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області (далі - Вовчанська МДПІ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг»(далі - КП «Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг»), з урахуванням уточнених позовних вимог, про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 134510,49 грн. за рахунок активів відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що останнім часом КП «Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг»допускаються значні суми недоїмки по платежах в бюджет, що є порушенням ст. 67 Конституції України. Станом на 07.12.2010 року недоїмка по платежах в бюджет КП «Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг»становить 134510,49 грн., в тому числі:
податок на додану вартість - 95746,11 грн., в тому числі 90972,99 грн. основного платежу та 4773,12 грн. пені, нарахованої на підставі пп.16.1.1 п.16.1 ст.16 та згідно пп.16.4.1 п.16.4 ст.16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року за №2181-ІІІ з наступними змінами та доповненнями (далі за текстом Закон України №2181-ІІІ). Основний платіж нарахований на підставі поданих підприємством податкових декларацій за березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2010 року, а також на підставі податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань визначених на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України №2181-ІІІ, в тому числі: по податковому повідомленню-рішенню від 06.05.10 №0001931501/0 сума штрафних санкцій складає 1247,20 грн., ППР винесено на підставі акту невиїзної документальної перевірки від 06.05.10 №530/15-33803888 з питання своєчасності сплати ПДВ за період з 30.06.09 по 29.04.10; по податковому повідомленню-рішенню від 02.06.10 №0002391501/0 сума штрафних санкцій складає 9595,50 грн., ППР винесено на підставі акту невиїзної документальної перевірки від 02.06.10 №756/15-33803888 з питання своєчасності сплати ПДВ за період з 30.07.09 по 25.05.10; по податковому повідомленню-рішенню від 08.07.10 №0002961501/0 сума штрафних санкцій складає 23533,97 грн., ППР винесено на підставі акту невиїзної документальної перевірки від 08.07.10 №928/15-33803888 з питання своєчасності сплати ПДВ за період з 30.09.09 по 25.06.10; по податковому повідомленню-рішенню від 11.08.10 №0003311501/0 сума штрафних санкцій складає 3661,06 грн., ППР винесено на підставі акту невиїзної документальної перевірки від 10.08.10 №1105/15-33803888 з питання своєчасності сплати ПДВ за період з 02.03.10 по 30.07.10; по податковому повідомленню-рішенню від 17.09.10 №0003881501/0 сума штрафних санкцій складає 1413,35 грн., ППР винесено на підставі акту невиїзної документальної перевірки від 17.09.10 №1283/15-33803888 з питання своєчасності сплати ПДВ за період з 30.04.10 по 31.08.10; по податковому повідомленню-рішенню від 15.11.10 №0004961501/0 сума штрафних санкцій складає 2246,77 грн., ППР винесено на підставі акту невиїзної документальної перевірки від 15.11.10 №1622/15-33803888 з питання своєчасності сплати ПДВ за період з 31.05.10 по 28.10.10.
збір за забруднення навколишнього природного середовища - 36582,28 грн. основного платежу, нарахованого на підставі податкових розрахунків за 2009 рік, 1 квартал 2010 року, 1 півріччя 2010 та 9 місяців 2010 року .
збір на геологорозвідувальні роботи - 1374,92 грн., в тому числі 1374,92 грн. основного платежу, нарахованого на підставі податкового розрахунку за 3 квартал 2010 року та 0,31 грн. пені, нарахованої на підставі пп.16.1.1 п.16.1 ст.16 та згідно пп.16.4.1 п.16.4 ст.16 Закону України №2181-ІІІ.
збір за спеціальне водокористування - 806,87 грн. основного платежу, нарахованого на підставі податкового розрахунку за 9 місяців 2010 року.
З метою погашення податкового боргу Вовчанською МДПІ застосовувався ряд заходів по його стягненню, передбачених ст.ст. 6, 8,10 Закону України №2181-ІІІ, а саме: були виставлені перша та друга податкові вимоги; все майно товариства було зареєстровано в Державному реєстрі застав рухомого майна; прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Тобто податковий орган здійснив всі заходи по стягненню податкового боргу платника податків, але вони не призвели до погашення податкового боргу. Враховуючи те, що активи платника податків можуть бути стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, Вовчанська МДПІ просить задовольнити позов у повному обсязі.
Представник позивача та прокурор, в судовому засіданні, підтримали уточнені позовні вимоги та просили постановити рішення про стягнення з КП «Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг»заборгованості перед бюджетом у розмірі 134510,49 грн. за рахунок активів відповідача.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти задоволення позову не заперечував, суму заборгованості визнав.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, встановив наступне.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Комунальне підприємство «Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг»зареєстроване 10.11.2005 року за №14541020000000181 Вовчанською районною державною адміністрацією Харківської області (а.с.6).
Згідно довідки Вовчанської МДПІ про взяття на облік платника податків від 13.05.2010 року №29-044/124, КП «Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг»перебуває на обліку з 11.11.2005 року за №812 у Вовчанській МДПІ у Харківській області (а.с.10).
Відповідно до довідки Вовчанської МДПІ про податкову заборгованість по КП «Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг»станом на 07.12.2010 року, недоїмка складає 129737,06 грн, пеня складає 4773,43 грн.
Судом встановлено, що станом на 07.12.2010 року недоїмка по платежах в бюджет КП «Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг»становить 134510,49 грн., в тому числі:
податок на додану вартість - 95746,11 грн., в тому числі 90972,99 грн. основного платежу та 4773,12 грн. пені, а саме по податковому повідомленню-рішенню від 06.05.2010 року №0001931501/0 сума штрафних санкцій складає 1247,20 грн.; по податковому повідомленню-рішенню від 02.06.2010 року №0002391501/0 сума штрафних санкцій складає 9595,50 грн.; по податковому повідомленню-рішенню від 08.07.2010 року №0002961501/0 сума штрафних санкцій складає 23533,97 грн.; по податковому повідомленню-рішенню від 11.08.2010 року №0003311501/0 сума штрафних санкцій складає 3661,06 грн.; по податковому повідомленню-рішенню від 17.09.2010 року №0003881501/0 сума штрафних санкцій складає 1413,35 грн.; по податковому повідомленню-рішенню від 15.11.2010 року №0004961501/0 сума штрафних санкцій складає 2246,77 грн.,
збір за забруднення навколишнього природного середовища - 36582,28 грн. основного платежу, нарахованого на підставі податкових розрахунків за 2009 рік, 1 квартал 2010 року, 1 півріччя 2010 та 9 місяців 2010 року,
збір на геологорозвідувальні роботи - 1374,92 грн., в тому числі 1374,92 грн. основного платежу, нарахованого на підставі податкового розрахунку за 3 квартал 2010 року та 0,31 грн. пені, нарахованої на підставі пп. 16.1.1 п.16.1 ст. 16 та згідно пп. 16.4.1 п.16.4 ст. 16 Закону України №2181-ІІІ,
збір за спеціальне водокористування - 806,87 грн. основного платежу, нарахованого на підставі податкового розрахунку за 9 місяців 2010 року.
На час розгляду справи податкове зобов'язання платника податків є визанним відповідачем та узгодженим.
Через несплату КП «Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг»податкового зобов'язання, Вовчанською МДПІ було прийнято Рішення за №9 від 02.03.2009 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с.37).
Як вбачається з матеріалів справи, 22.12.2008 року через несплату заборгованості, на рухоме майно відповідача зареєстровано податкову заставу (а.с.35,36).
Здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також, неподаткових доходів, установлених законодавством (далі-податки, інші платежі) покладено на органи державної податкової служби відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року за №509-XІІ з наступними змінами та доповненнями (надалі Закон України №509-XІІ).
Згідно ст.10 Закону України №509-XІІ до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів обов'язкових платежів. Крім того, податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та інших платежів, а також, перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також, стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; проводять перевірки фактів приховування і зниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та Іншими законами України.
Підпунктом 5.4.1. пункту 5.4. ст.5 Закону України №2181-ІІІ визначено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.п 6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України №2181-ІІІ у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Судом встановлено, що з метою погашення податкового боргу позивачем застосовувалися ряд заходів по його стягненню відповідно до Закону України №2181-ІІІ, а саме було виставлено першу податкову вимогу від 18.12.2008 року за №1/230 та другу податкову вимогу від 26.01.2009 року №2/14, заступником начальника Вовчанської МДПІ 02.03.2009 року було прийнято Рішення за №9 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу та 22.12.2008 року на рухоме майно відповідача зареєстровано податкову заставу. Таким чином позивач здійснив всі заходи щодо погашення податкового боргу КП «Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг», але вони не призвели до погашення заборгованості.
Приписами статей 2, 4, 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 року №1251-XII з наступними змінами та доповненнями (надалі Закон України №1251-XII), встановлений обов'язок платників податків сплачувати податки і збори до бюджетів та до державних цільових фондів у порядку та на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Також згідно п.3 ч.1, ч.4 ст.9 зазначеного закону, платники податків, зборів зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни і це зобов'язання припиняється їх сплатою, згідно ч.1 ст.11- платники податків і зборів (обов'язкових платежів) за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть відповідальність відповідно до законів України.
У п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України №2181-ІІІ передбачено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до п.п.1.6 ст.1 Закону України №2181-ІІІ зазначено, що примусове стягнення це звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу.
Підпунктом 1.7 ст.1 Закону України №2181-ІІІ визначено, що активи платника податків - кошти, матеріальні нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання. Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Відповідно до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутись суб'єкт владних повноважень у випадках встановлених законом.
Згідно з п.11 ст.10 Закону України №509-XІІ органи державної податкової служби подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Судом встановлено, що податкова заборгованість станом на 07.12.2010 року у розмірі 134510,49 грн відповідачем не сплачена. Виходячи з заявлених позовних вимог, положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17, 50, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Адміністративний позов Прокурора Вовчанського району Харківської області в інтересах держави в особі Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області до Комунального підприємства «Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг»про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 134510,49 грн. за рахунок активів відповідача -задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг»(62560, Харківська область, Вовчанський р-н, смт. Старий Салтів, вул.Леніна, 1 код ЄДРПОУ 33803888) заборгованість перед бюджетом у розмірі 134510.49 грн. (сто тридцять чотири тисячі п'ятсот десять гривень 49 копійок) за рахунок активів Комунального підприємства «Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг»на розрахунковий рахунок №34125999700156, одержувач УДК у Вовчанському районі, банк ГУДКУ у Харківській області, МФО - 851011.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова у повному обсязі виготовлена 13.12.2010 року.
Суддя Біленський О.О.