Справа № 560/19798/24
іменем України
23 червня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Першого заступника керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави до Лісовогринівецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Перший заступник керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Лісовогринівецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач протиправно не виплатив випускникам 2023 року загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Лісовогринівецької сільської ради одноразову грошову допомогу у розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, передбачену частиною сьомою статті 8 Закону України від 13.01.2005 №2342-IV "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" (далі - Закон №2342-IV).
Відповідач подав до суду відзив на позов в якому проти позовних вимог заперечив та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив про безпідставність вказаних відповідачем у відзиві на позов тверджень.
Хмельницький окружний адміністративний суд розглядає адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Згідно з інформацію Лісовогринівецької сільської ради від 22.02.2024 №02.11-03/76/2024 у 2023 навчальному році загальноосвітні навчальні заклади Лісовогринівецької територіальної громади закінчили два випускники із числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, а саме:
1) дитина, позбавлена батьківського піклування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закінчив у 2023 році 11 клас Стуфчинецького ліцею Лісовогринівецької сільської ради;
2) дитина - сирота ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , закінчила у 2023 році 9 клас Лісовогринівецького ліцею Лісовогринівецької сільської ради.
Відповідно до листів Лісовогринівецької сільської ради №02.11-03/76/2024 від 22.02.2024 та №02.11-03/1309/2024 від 13.12.2024 жодному випускнику загальноосвітніх навчальних закладів, розташованих на території Лісовогринівецької сільської ради із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразова грошова допомога у розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку не виплачена.
У зв'язку з цим, прокурор звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Згідно з положеннями статті 1 Закону №2342-IV статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування
Статтею 4 Закону №2342-IV передбачено, що державні соціальні стандарти для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа встановлюються незалежно від того, де така дитина або особа перебуває на утриманні та вихованні, на рівні, не меншому за встановлений прожитковий мінімум для осіб відповідного віку.
Державні соціальні стандарти і нормативи встановлюються щодо, зокрема, мінімального стандарту разової державної фінансової допомоги при закінченні такими дітьми виховного, навчального закладу чи при закінченні перебування таких дітей у різних формах влаштування після досягнення ними 18-річного віку.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону №2342-IV держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа.
Отже, усі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування незалежно від форми їх утримання та виховання, гарантовано перебувають на повному державному утриманні.
Абзацом 16 статті 1 Закону №2342-IV передбачено, що випускники закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи, які перебували на повному державному забезпеченні у закладі для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, і закінчили своє перебування у зазначеному закладі у зв'язку із закінченням навчання.
Відповідно до частини сьомої статті 8 Закону №2342-IV випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
При цьому, частина сьома статті 8 Закону №2342-IV встановлює обов'язок з виплати грошової допомоги усім випускникам навчальних закладів, не розмежовуючи їх на окремі категорії - тих, хто продовжив навчання в іншому навчальному закладі, та тих, хто працевлаштувався та інші. Отже, сам факт випуску з навчального закладу є підставою для виплати одноразової грошової допомоги в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів, встановленої законом.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права у спірних відносинах наведений у постанові Верховного Суду від 03.10.2019 у справі №303/5849/16-а, який суд враховує на підставі частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Також суд звертає увагу на те, що обов'язок відповідача щодо нарахування та виплати випускникам навчальних закладів із числі дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку є безумовним та не залежить від наявності звернень таких осіб про виплату зазначеної грошової допомоги.
Згідно з статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" у 2023 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком від 6 до 18 років з 1 січня 2023 року - 2833 грн.
Отже, у 2023 році мала бути нарахована та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідно віку, тобто у сумі не менше 16998 грн кожному випускнику.
З огляду на викладене, необхідного визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати випускникам 2023 року загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Лісовогринівецької сільської ради одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 8 Закону №2342-IV, та зобов'язати нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу, передбачену статтею 8 Закону №2342-IV, у розмірі, не меншому шести прожиткових мінімумів, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки відповідні витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, позивач поніс, тому судові витрати у вигляді судового збору стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Лісовогринівецької сільської ради Хмельницької області, що полягає у ненарахуванні та невиплаті випускникам 2023 року загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Лісовогринівецької сільської ради, які мали статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, одноразової грошової допомоги, передбаченої частиною сьомою статті 8 Закону України від 13.01.2005 №2342-IV "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування".
Зобов'язати Лісовогринівецьку сільську раду Хмельницької області нарахувати та виплатити випускникам 2023 року загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Лісовогринівецької сільської ради, які мали статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, одноразову грошову допомогу, передбачену частиною сьомою статті 8 Закону України від 13.01.2005 №2342-IV "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", в розмірах встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік".
Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Перший заступник керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Бориса Антоненка-Давидовича, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29018 , код ЄДРПОУ - 02911102)
Відповідач:Лісовогринівецька сільська рада (вул. Хмельницька, 29, с. Лісові Гринівці, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 31340 , код ЄДРПОУ - 04403717)
Головуючий суддя І.І. Тарновецький