Рішення від 23.06.2025 по справі 560/4019/25

Справа № 560/4019/25

РІШЕННЯ

іменем України

23 червня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "АВТО-СЯЙВО" до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях про визнання протиправним пункту 1.2 протоколу № 2 РСЦ ГСЦ МВС в Хмельницькій області від 17.01.2025,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях про визнання протиправним пункту 1.2 протоколу № 2 РСЦ ГСЦ МВС в Хмельницькій області від 17.01.2025.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на засіданні акредитаційної комісієї регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій області (філія ГСЦ МВС) прийнято рішення про анулювання сертифіката про державну акредитацію закладу ПП «АВТО-СЯЙВО» №002426 від 11 травня 2021 року. На думку позивача відповідачем прийнято оскаржуване рішення без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення. Позивач зазначає, що відповідач в основу оскаржуваного рішення поклав неіснуючі на момент виникнення спірних відносин положення підпункту 4 пункту 21 Постанови КМУ № 490 в редакції від 10.11.2023 (видачі закладом свідоцтва про закінчення теоретичної та/або практичної підготовки особі, яка фактично не проходила таку підготовку в закладі, що підтверджено компетентними органами, у тому числі органами Національної поліції), оскільки в період з 22.12.2022 до 27.03.2023, коли в автошколі проходили навчання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , діяла інша редакція Порядку державної акредитації закладів, внесена Постановою КМУ № 601 від 10.05.2022, яка не містила вищевказаних положень. Зазначене стало підставою для звернення ПП "АВТО-СЯЙВО" до суду з цим позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.03.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

07.04.2025 через систему «Електронний суд» від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві. Просить відмовити у задоволенні позову.

Позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив про безпідставність вказаних відповідачем у відзиві на позов тверджень.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.06.2025 суд замінив первинного відповідача Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій області (філія ГСЦ МВС) на належного відповідача - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях, адреса вул. Західно-Окружна, 11/1, м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 45805862.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

Згідно із відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань одним із видів діяльності ПП "АВТО-СЯЙВО" є підготовка водіїв транспортних засобів.

Вказану діяльність позивач здійснює на підставі сертифікату про державну акредитацію серія МВС №002426 від 11 травня 2021 року.

26.12.2024 старшим оперуповноваженим в ОВС Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України складено довідку «Про перевірку інформації щодо навчання слухачів в ПП "АВТО-СЯЙВО" згідно якої зазначено, що службові особи позивача здійснили підготовку ряду слухачів автошколи без їх фактичної присутності на заняттях, чим порушили вимоги законодавства у сфері підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів.

Листом начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України №СЕД-53052-2024 від 26.12.2024 матеріали щодо службових осіб ПП "АВТО-СЯЙВО" надіслано до Головного сервісного центру МВС України для розгляду на засіданні акредитаційної комісії та прийняття рішення відповідно до вимог чинного законодавства України.

Позивача листом 331/22-146 від 13.01.2025 "Про засідання акредитаційної комісії, на яке виноситься питання про анулювання Сертифіката" повідомлено про розгляд питання про анулювання сертифікату про державну акредитацію ПП "АВТО-СЯЙВО" серії МВС №002426 від 11.05.2021 та запрошено керівника ПП "АВТО-СЯЙВО" на засідання акредитаційної комісії.

17.01.2025 акредитаційна комісія Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій області (філія ГСЦ МВС) розглянувши матеріали щодо анулювання сертифікату про державну акредитацію акредитованого навчального закладу, що здійснює підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів ПП "АВТО-СЯЙВО", у зв'язку з виявленими недоліками (порушеннями), а саме: видачі закладом свідоцтва про закінчення теоретичної та/або практичної підготовки особі, яка фактично не проходила таку підготовку в закладі, що підтверджено компетентними органами, у тому числі органами Національної поліції (лист Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 26.12.2024 №СЕД-53052-2024) - учнями: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , прийняла рішення, оформлене протоколом №2 від 17.01.2025, про анулювання сертифікату про державну акредитацію ПП "АВТО-СЯЙВО" серії МВС №002426 від 11.05.2021.

Не погоджуючись із рішенням акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС в Хмельницькій області від 17.01.2025 про анулювання Сертифіката" повідомлено про розгляд питання про анулювання сертифікату про державну акредитацію ПП "АВТО-СЯЙВО" серії МВС №002426 від 11.05.2021, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною четвертою статті 15 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що особа, яка бажає отримати право на керування транспортними засобами відповідної категорії чи типу, зобов'язана пройти медичний огляд, відповідну підготовку в акредитованому закладі або самостійно опанувати зміст теоретичного модуля типової навчальної програми з урахуванням категорій транспортних засобів та пройти відповідну підготовку з практичного керування в акредитованому закладі або перепідготовку відповідно до типової навчальної програми, успішно скласти теоретичний і практичний іспити. Порядок підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів визначається Кабінетом Міністрів України.

На момент розгляду справи у суді, контроль за діяльністю автошкіл, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 490 (в редакції постанови КМУ від 10.11.2023 № 1218) (далі Порядок 490).

Вищевказаний Порядок № 490, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009, на момент виникнення спірних відносин діяв в редакції від 24.07.2022 (постанова КМУ від 10.05.2022 № 601).

Крім того, питання контролю за діяльністю автошкіл здійснюється також відповідно до вимог Інструкції про порядок організації роботи територіальних органів з надання сервісних послуг МВС України щодо державної акредитації закладів, які проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, затвердженої наказом МВС України від 07.12.2009 № 515(у редакції наказу МВС України від 23.12.2019 № 1084) (далі Інструкція 1084), а також Інструкції про організацію та здійснення моніторингу за підготовкою, перепідготовкою і підвищенням кваліфікації водіїв транспортних засобів, затвердженої Наказом МВС України 07 грудня 2009 року № 515(у редакції наказу МВСУ від 27 грудня 2019 року № 1110) (далі Інструкція 1110).

Пунктом 3 Інструкції 1110 встановлено процедуру внесення відомостей про водіїв транспортних засобів закладами навчання до ЄДР МВС. Так, вказаним пунктом встановлено, що внесення відомостей здійснюється уповноваженою особою закладу, яку визначає керівник цього закладу (далі - уповноважена особа закладу). Уповноважена особа закладу вносить в електронній формі відомості до ЄДР МВС шляхом заповнення електронних форм документів, за формою згідно з додатками 1 та 2 до Інструкції 1110, за допомогою накладення кваліфікованого електронного підпису (надалі - КЕП) відповідно до законодавства.

Вказані вище електронні документи формуються уповноваженою особою закладу за допомогою комп'ютерної програми Автоматизоване робоче місце Автошкола для подальшої передачі інформації засобами електронного зв'язку до ЄДР МВС. На підставі електронних форм документів, за формою згідно з додатками 1 та 2 до Інструкції 1110, до ЄДР МВС вносяться відомості про: списки груп; проведені заняття з теоретичної підготовки, практичного керування транспортними засобами та результати складення іспитів.

В разі проведення занять з практичного керування транспортними засобами зазначається прізвище, ім'я, по батькові слухача, дата та години проведення занять, загальна кількість годин, дані про спеціаліста закладу (прізвище, ім'я, по батькові), навчальний транспортний засіб (марка, номерний знак), місце проведення практичних занять.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу ІІІ Інструкції 1110, порядок проведення моніторингу, а саме: аналізу правильності та повноти відомостей у поданих закладом електронних формах документів, за формою згідно з додатками 1 та 2 до цієї Інструкції, проводиться ТСЦ МВС за місцем реєстрації такого закладу, шляхом порівняння інформації, що зазначена в електронних формах документів з інформацією в інших документах закладу, базами даних, якими користуються ТСЦ МВС, а також відкритої інформації, що міститься в реєстрах та базах даних; присутності членів атестаційної комісії РСЦ МВС на заняттях та іспитах у закладах (за їх згодою) для аналізу якості їх проведення без утручання в господарську діяльність.

Відповідно до Порядку 490, в ході проведення організаційної роботи, пов'язаної з державною акредитацією закладу, видається Сертифікат про державну акредитацію закладу (надалі сертифікат). Сертифікат видається безстроково. Інформація про видані сертифікати вноситься до Єдиного державного реєстру МВС засобами єдиної інформаційної системи МВС та оприлюднюється на офіційному вебсайті Головного сервісного центру МВС.

Пунктом 3 розділу ІІІ Інструкції встановлено, що у разі виявлення за результатами моніторингу (у тому числі під час розгляду звернень і скарг) порушення закладом вимог законодавства у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів голова акредитаційної комісії РСЦ МВС за місцезнаходженням закладу ініціює засідання акредитаційної комісії для прийняття рішення про тимчасове припинення дії або анулювання Сертифіката про державну акредитацію (за наявності документальних підтверджень фактів таких порушень).

Згідно з пунктами 1 та 4 частини першої, розділу п'ятого Інструкції №1084 рішення про анулювання Сертифіката приймає акредитаційна комісія в разі: не усунення закладом у встановлений строк недоліків, що стали підставою для тимчасового припинення його дії, або ненадання доказів їх усунення; видачі закладом свідоцтва про його закінчення особі, яка фактично не проходила в ньому підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, що підтверджено компетентними органами.

У преамбулі Закону України від 17.02.2022 №2073-ІХ "Про адміністративну процедуру" (далі - Закон №2073-ІХ) визначено, що цей Закон регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у дусі визначеної Конституцією України демократичної та правової держави та з метою забезпечення права і закону, а також зобов'язання держави забезпечувати і захищати права, свободи чи законні інтереси людини і громадянина.

Частина перша статті 5 Закону №2073-ІХ встановлює, що адміністративний орган при здійсненні адміністративного провадження керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права і свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з частиною другою статті 6 Закону №2073-ІХадміністративний орган застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законом.

Відповідно до положень пунктів 1 та 2, частини 3 Закону №2073-ІХ здійснення адміністративним органом дискреційного повноваження вважається законним у разі дотримання таких умов: дискреційне повноваження передбачено законом; дискреційне повноваження здійснюється у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законом.

Стаття 72 Закону №2073-ІХ визначає мотивування (обґрунтування) адміністративного акта. Так, за приписами пункту п'ятого, частини другої вищевказаної статті, у мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються, зокрема, детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин.

Частиною третьою статті 72 Закону №2073-IX встановлено, що адміністративний акт може не містити посилання на фактичні обставини справи і результати дослідження доказів та інших матеріалів справи, якщо такий акт прийнято на підставі акта чи іншого документа, складеного за результатами проведення інспекційних (контрольних, наглядових) заходів, якщо цей документ вже містить відповідне мотивування (обґрунтування) та доведений до особи належним чином.

Адміністративний акт діє від часу набрання ним чинності до часу втрати ним чинності. Адміністративний акт втрачає чинність внаслідок його скасування в порядку адміністративного оскарження або судом, положення пункту п'ятого, частини першої, статті 76 Закону №2073-IX.

Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

У цій справі спір стосується правомірності рішення суб'єкта владних повноважень - Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій області, в частині анулювання Сертифіката про державну акредитацію закладу Приватного підприємства "АВТО-СЯЙВО" на підставі вимог підпункту 4, пункту 21 Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 490.

Суд оцінює оскаржуване рішення з точки зору його відповідності критеріям правомірності, що визначені частиною другою статті 2 КАС України, а саме - чи прийняте таке рішення: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спірне рішення обґрунтовано тим, що ПП "АВТО-СЯЙВО" видано свідоцтва про закінчення навчання з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які фактично не проходили навчання. Однак, позивач з даним твердженням не погоджується.

Суд встановив, що контроль за дотриманням законодавства у сфері надання послуг з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, здійснення обліку суб'єктів підприємницької діяльності всіх форм власності, які провадять відповідну діяльність, відноситься до компетенції Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій області (філія ГСЦ МВС).

На виконання своїх повноважень відповідач після опрацювання інформації, що надійшла з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про отримання учнями автошколи посвідчень водіїв без фактичного проходження практичної частини навчання (останні в період навчання перебували деякий час за кордоном України), 17.01.2025 проведено засідання акредитаційної комісії з державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій області (філія ГСЦ МВС) та одноголосно ухвалено протокольне рішення про анулювання Сертифікату ПП "АВТО-СЯЙВО" про, що складено Протокол № 2.

Дослідивши вищевказане рішення суд встановив, що комісією у ході розгляду питання про анулювання сертифікату ПП "АВТО-СЯЙВО" та приймаючи Рішення про анулювання сертифікату про державну акредитацію закладу серії МВС №002426 від 11.05.2021 керувалась п. 4 ст. 21 Постанови Кабінету Міністрів України № 490 від 20.05.2009р. (в редакції № 1218 від 10.11.2023р.) «Про затвердження Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів», в якому зазначено, що Сертифікат анулюється за рішенням акредитаційної комісії зокрема у разі: видачі закладом свідоцтва про закінчення теоретичної та/або практичної підготовки особі, яка фактично не проходила таку підготовку в закладі, що підтверджено компетентними органами, у тому числі органами Національної поліції.

Згідно довідки про перевірку інформації щодо навчання слухачів в ПП "АВТО-СЯЙВО" до Департаменту внутрішньої безпеки надійшла інформація щодо проведення підготовки слухачів в ПП "АВТО-СЯЙВО", які за період навчання перебували за межами України, а саме: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2

ОСОБА_1 проходила навчання з 16.02.2023 до 27.03.2023 в автошколі та відповідно до бази "НАІС" проходила заняття з практичної підготовки: 16.02.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - майданчик; 21.02.2023 у період часу з 15:00 до 17:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - майданчик; 22.02.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - майданчик; 23.02.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - вулично-дорожня мережа (далі - ВДМ); 24.02.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 28.02.2023 у період часу з 15:00 до 17:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 01.03.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 02.03.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 03.03.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 07.03.2023 у період часу з 15:00 до 17:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 09.03.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 13.03.2023 у період часу з 15:00 до 17:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 14.03.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 15.03.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 16.03.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 20.03.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 21.03.2023 у період часу з 15:00 до 17:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 22.03.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 23.03.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 24.03.2023 у період часу з 15:00 до 17:00, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ; 27.03.2023 у період часу з 08:00 до 08:30, інструктор ОСОБА_3 , місце проведення - ВДМ та згідно відомостей, які містяться в системі «Аркан», із 15.01.2023 до 18.03.2023 перебувала за кордоном.

ОСОБА_2 проходила навчання в автошколі з 22.12.2022 до 30.01.2023, а саме згідно бази «НАІС» проходила заняття з практичної підготовки: 22.12.2022 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - майданчик; 27.12.2022 у період часу з 15:00 до 17:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - майданчик; 28.12.2022 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення -майданчик; 29.12.2022 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 02.01.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 04.01.2023 у період часу з 15:00 до 17:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 05.01.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 06.01.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 09.01.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 11.01.2023 у період часу з 15:00 до 17:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 12.01.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 16.01.2023 у період часу з 15:00 до 17:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 17.01.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 18.01.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 19.01.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 23.01.2023 у період часу з 15:00 до 17:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 24.01.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 25.01.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 26.01.2023 у період часу з 08:00 до 10:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 27.01.2023 у період часу з 15:00 до 17:00, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - ВДМ; 30.01.2023 у період часу з 08:00 до 08:30, інструктор ОСОБА_4 , місце проведення - майданчик та згідно відомостей, які містяться в системі «Аркан», із 02.01.2023 до 07.01.2023 перебувала за кордоном.

А тому, у вищенаведеній довідці, визначено, що службові особи ПП "АВТО-СЯЙВО" здійснили підготовку вищевказаних слухачів без їх фактичної присутності на заняттях, тобто порушили вимоги законодавства у сфері підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів.

Так, вказані вище порушення з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів були допущені з вини спеціалістів з навчання практичного водіння, які подавали керівнику неправдиві відомості на підставі яких у програму АРМ «Автошкола» вносились усі відповідні години, згідно Графіка черговості, і відповідно було видано Свідоцтва про закінчення практичної підготовки. Про відсутність слухачів, на навчанні згідно Графіків, спеціалістами з навчання практичного водіння не було повідомлено керівництво та не надано жодних пояснень щодо вчинення таких дій.

Суд вважає, що відповідачем неповно досліджено фактичні обставини, оскільки згідно довідки про перевірку інформації щодо навчання слухачів в ПП "АВТО-СЯЙВО" до Департаменту внутрішньої безпеки надійшла інформація щодо проведення підготовки слухачів в ПП "АВТО-СЯЙВО", які в період навчання перебували за межами України.

Під час розгляду справи судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 під час складеного графіку проведення практичних занять виїжджали за кордон.

Представник позивача у відповіді на відзив пояснив, що графік проведення практичних занять складений автошколою та погоджений з учнями наперед проходження практичних навчань. Графік передали працівнику, який вніс некоректні дані про хід навчального процесу, без урахування відсутності ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на практичних навчаннях. Про свою відсутність вказані особи інструкторів не повідомили, на зв'язок не виходили, тому причини відсутності були невідомі. Керівнику ПП «АВТО-СЯЙВО» не було відомо про факт перебування вказаних учнів за межами території України. Однак, у зв'язку з тим, що частково не відбулись навчання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , за їх проханнями були внесені корективи в графіки проведення занять та надано можливість відпрацювати пропущенні заняття.

Факт внесення змін до графіків проведення занять підтверджується наданими представником позивача до суду доказами, які містяться в матеріалах справи.

При цьому, судом з матеріалів справи встановлено, що зазначені вище особи ( ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ) пройшли додаткові заняття та відпрацювали відповідно 20-годинний курс навчання керування транспортними засобами категорії «В», а в подальшому на підставі проведених практичних занять з водіння ОСОБА_1 та ОСОБА_2 видані свідоцтва про закінчення практичної підготовки.

Аналізуючи зазначене вище, суд приходить до висновку, що вказані вище особи фактично пройшли практичну підготовку водіїв транспортних засобів у відповідності до нормативів визначених Порядком підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, затвердженим Постановою КМУ від 20 травня 2009 р. № 487.

Отже, слухачі в ПП "АВТО-СЯЙВО" ОСОБА_1 та ОСОБА_2 їздили за кордон тимчасово, поїздки мали короткостроковий характер, що не перешкоджало їхньому навчанню.

Тобто, у акредитаційної комісії не було підстав для винесення оскаржуваного рішення та направлення позивачу повідомлення про анулювання сертифіката про державну акредитацію закладу серії МВС №002426 від 11.05.2021.

Також, суд зазначає, що на момент проходження навчання та видачі Свідоцтв, був чинним Порядок державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, затверджений Постановою КМУ від 20.05.2009р. № 490 в редакції від 24.07.2022р., підстава - 601-2022-п, у якому взагалі не було передбачено анулювання сертифікату про державну акредитацію, а тільки тимчасове призупинення його дії.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що при прийнятті будь-яких рішень відповідач зобов'язаний керуватись нормами Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, затверджений Постановою КМУ від 20.05.2009р. № 490 в редакції від 24.07.2022, підстава - 601-2022-п.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином з урахування задоволення позовних вимог, суд приходить висновку про необхідність стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати пункт 1.2. протоколу № 2 РСЦ ГСЦ МВС в Хмельницькій області від 17.01.2025, в частині анулювання сертифіката про державну акредитацію закладу ПП «АВТО-СЯЙВО», код ЄДРПОУ 36871416, сертифікат про державну акредитацію серії МВС № 002426 від 11 травня 2021 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях на користь Приватного підприємства "АВТО-СЯЙВО" судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Приватне підприємство "АВТО-СЯЙВО" (шосе Львівське, 33, кв. 27, м. Хмельницький, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29016 , код ЄДРПОУ - 36871416)

Відповідач:Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (вул. Західно-Окружна, 11/1, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29016 , код ЄДРПОУ - 45805862)

Головуючий суддя І.І. Тарновецький