Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
23 червня 2025 р. № 520/31392/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Пасечнік О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Олітто О.О.,
представника позивача - Давидюка О.М.,
представника відповідача - Славич А.М.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СІЕС-ІНТЕГРА» до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
І. Зміст і підстави позовних вимог.
До Харківського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «СІЕС-ІНТЕГРА» (далі позивач) до Головного управління ДПС у Харківській області (далі відповідач), у якій позивач просить суд:
1. визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення №00436052301 від 31 липня 2024 р., винесеного ГУ ДПС у Харківській області, за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СІЕС ІНТЕГРА» (податковий номер 33414714), з питань своєчасності подання Звіту про контрольовані операції за 2021 звітний рік та неподання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік відповідно до підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Кодексу, та зафіксованих у Акті № 32608/20-40-23-01-05/33414714 від 11 липня 2024 р., яким ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА» (податковий номер 33414714) було визнано винним у порушенні п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст.39 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ (із змінами та доповненнями) щодо несвоєчасного подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує держану податкову і митну політику звіту про контрольовані операції за 2021 звітний рік; п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст.39 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (із змінами та доповненнями) щодо не подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує держану податкову і митну політику повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік, та нараховано штрафні санкції на загальну суму 794 500,00 грн. З них, 681 000,00 грн., за п. 120.6 ст. 120 Податкового кодексу України, а 113 500,00 грн., за п. 120.3 ст. 120 Податкового кодексу України;
2. стягнути судові витрати з відповідача у справі в порядку визначеному чинним законодавством України.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в період з 28.06.2024 по 04.07.2024 року працівниками ГУ ДПС у Харківській області, було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СІЕС ІНТЕГРА». За результатами перевірки, було складено Акт № 32608/20-40-23-01-05/33414714 від 11.07.2024. 31.07.2024, уповноваженим представником ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА», було отримано податкове повідомлення-рішення № 00436052301 від 31.07.2024, винесеного ГУ ДПС у Харківській області, яким ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА», яким було нараховано штрафні санкції на загальну суму 794500,00 грн. Позивач вважає повідомлення-рішення № 00436052301 від 31.07.2024 таким, що винесено із порушеннями норм чинного законодавства України та таким, що підлягає скасуванню.
ІІ. Виклад позицій інших учасників справи.
03.12.2024 від представника відповідача до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач проти заявленого позову заперечував з підстав його необґрунтованості та недоведеності. При цьому, представником відповідача зазначено, що за результатами проведеної перевірки первинних документів, даних бухгалтерського обліку, виявлено факт проведення платником податків у 2021 році господарських операцій, які підпадають під критерії контрольованих - із нерезидентами «КАПИТАЛБАНК» АKБ (Республіка Узбекистан), «Bank Apelsin» AT (Республіка Узбекистан) та QUARTESIAN LLC (США). Перевіркою дотримання вимог п.п. 39.2.1.1, п.п. 39.2.1.4, п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 та п.п. 39.4.2 п. 39.2 ст. 39 Кодексу (зі змінами та доповненнями) встановлено наступне. ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА» укладено договори із нерезидентами «КАПИТАЛБАНК» АKБ (Республіка Узбекистан), «Bank Apelsin» AT (Республіка Узбекистан) та QUARTESIAN LLC (США). ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА» (Виконавець), в особі заступника директора по розвитку бізнесу Радченко Дмитра Володимировича, укладено договір на виконання робіт у сфері інформатизації по доопрацюванню програмного забезпечення від 05.05.2021 № B2/DEV/KPB/2021 з «КАПИТАЛБАНК» АKБ (Республіка Узбекистан) (Замовник), в особі заступника голови правління Тян Костянтина Володимировича. До перевірки також надано заявки, акти приймання-передачі робіт, звіти про виконання, договір від 01.10.2021 року № BI/KPB/SUP-2021, договір від 06.04.2021 року № KAPITAL-ORA-SUP-ASFU-21, ліцензійний договір від 22.02.2021 року № B2/RLT/KPB-2021, ліцензійний договір від 12.04.2021 року № B2/RLT/KPB-2021-1, договір від 19.04.2021 року № B2/IMPL/KPB/20-04, договір від 16.04.2021 року № B2/IMPL/KPB/20-03, договір від 25.09.2020 року № B2/IMPL/KPB/20-02, договір від 28.04.2020 року № KAPITAL-ORA-SUP-ASFU-20, договір від 08.04.2020 року № B2/IMPL/KPB/20-01, договір від 22.04.2020 року № B2/KPB/SUP/2020, договір від 24.04.2020 року № B2/DEV/KPB/20-01, додаткові угоди, тощо по взаємовідносинам з юридичною особою - нерезидентом «КАПИТАЛБАНК» АKБ (Республіка Узбекистан). ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА» (Ліцензіар), в особі директора Вязьмітінова Олега Ігоровича, укладено ліцензійний договір про надання невиключного права використання об'єкта авторського права від 13.12.2021 № B2/RLT з «Bank Apelsin» AT (Республіка Узбекистан) (Ліцензіат), в особі голови правління Гімадієва Сергія Абдулхаєвича. До перевірки також надано додаток А (шаблон робочого замовлення), рахунки фактури, інвойси, додаткові угоди, тощо по взаємовідносинам з юридичною особою - нерезидентом QUARTESIAN LLC (США). Річний дохід ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА» від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку (за вирахуванням непрямих податків) за 2021 рік склав 390 190 420,00 грн. (податкова декларація з податку на прибуток підприємства від 13.03.2022 № 9432717043), що перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік, та відповідає критерію визнання операцій контрольованими, визначеному абзацом другим п. п. 39.2.1.7 п. 39.2 ст. 39 Кодексу. Загальний обсяг господарських операцій платника податків з нерезидентом «КАПИТАЛБАНК» АKБ (Республіка Узбекистан), відповідно даних бухгалтерського обліку та первинних документів, за 2021 рік склав 26 678 350,00 грн. (по курсу НБУ на дату проведення операції), з нерезидентом «Bank Apelsin» AT (Республіка Узбекистан) склав 21 827 680,00 грн. (по курсу НБУ на дату проведення операції), з нерезидентом QUARTESIAN LLC (США) склав 37 393 695,00 грн. (по курсу НБУ на дату проведення операції), що перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) та відповідає вартісному критерію визнання операцій контрольованими, визначеному абзацом третім п. п. 39.2.1.7 п. 39.2 ст. 39 Кодексу. Отже, зазначені господарські операції, здійснені платником податків з нерезидентами - КАПИТАЛБАНК» АKБ (Республіка Узбекистан), «Bank Apelsin» AT (Республіка Узбекистан) та QUARTESIAN LLC (США) визнаються контрольованими, згідно із абз. «а» п.п. 39.2.1.1, п.п. 39.2.1.7 п. 39.2 ст. 39 Кодексу. Підпунктом 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Кодексу (із змінами та доповненнями) визначено, що «Платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній. Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".». Так, у 2022 році останнім днем строку подання звіту про КО за 2021 звітний рік та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік вважалось 30 вересня 2022 року. ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА» звіт про КО за 2021 звітний рік подано 20.12.2023 року, тобто з порушенням строків, встановлених Кодексом. Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА» станом на останній день перевірки не подано. Факт несвоєчасного подання ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА» звіту про контрольовані операції за 2021 рік з нерезидентами КАПИТАЛБАНК» АKБ (Республіка Узбекистан), «Bank Apelsin» AT (Республіка Узбекистан) та QUARTESIAN LLC (США) та не подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік, свідчить про невиконання платником податків вимог п. 39.4.2 ст. 39 Кодексу, та вчинення податкового правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 120.6 ст. 120 Кодексу (із змінами та доповненнями). Пунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу передбачено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/ або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. 6 вересня 2022 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження» (далі - Порядок). Від управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Харківській області отримано інформацію, що по ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА» до органу ДПС надходила заява відповідно підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225 «Про підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податкових обов'язків». За результатом розгляду заяви ГУ ДПС у Харківській області винесено рішення від 15.11.2022 року № 2632/20-40-18-04-25 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
10.12.2024 представником позивача надана відповідь на відзив, в якій зазначено, що відзив на позовну заяву є безпідставним та помилковим повністю, а позов відповідно таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
17.12.2024 від представника відповідача до суду надійшли заперечення (на відповідь на відзив) у якому вказано щодо того, як зазначає позивач, що він опинився під дією обставин непереборної сили на час подання звіту про контрольовані операції, проте це не завадило йому відповідно до бази даних ІТС «Податковий блок», 08.09.2022 подавати звіти: «Повiдомлення про прийняття працiвника на роботу», 15.09.2022 звіт «Податкова декларацiї платника єдиного податку третьої групи», тощо. Вищенаведена звітність була подана ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА» з електроних поштових скриньок ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2#1. Додатково, встановлено, що вищенаведені звіти подано з IP-адреси - 193.138.244.70, провайдер - ТОВ «СИЭС Интегра», сайт - http://csltd.com.ua/ (місцезнаходження IP-адреси - м. Київ). Також представником відповідача вказано, що з 27.05.2022 та на момент складання акту перевірки від 11.07.2024 № 32608/20-40-23-01-05/33414714 та прийняття податкового повідомлення-рішення від 31.07.2024 № 00436052301 Податковим кодексом України встановлено настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства у всіх випадках, крім тих, які звільняють від відповідальності відповідно до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, зокрема, абзацу 1 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення». Норми абзацу 1 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Законом України від 30.06.2023 №3219-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану", який набув чинності з 01.08.2023, не скасовані та превалюють над нормами пункту 521 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України з 27.05.2022 до припинення або скасування воєнного стану на території України.
III. Процесуальні дії у справі та доводи учасників справи.
Ухвалою від 19.11.2024 суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначив розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче судове засідання по справі на 10.12.2024.
Ухвалою від 04.03.2025 суд залишив без задоволення клопотання представника позивача про зупинення провадження у адміністративній справі.
Протокольною ухвалою від 29.04.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив судовий розгляд справи по суті.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав правову позицію, викладену в позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги повністю.
В судовому засіданні представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
IV. Фактичні обставини справи, встановлені судом.
З квітня 2005 року, ТОВ «СІЕС-ІНТЕГРА», здійснює комерційну господарську діяльність у сфері комп'ютерного програмування, є платником податку на прибуток та платником ПДВ.
В період з 28.06.2024 по 04.07.2024 року, працівниками ГУ ДПС у Харківській області, було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СІЕС ІНТЕГРА» (податковий номер 33414714), з питань своєчасності подання Звіту про контрольовані операції за 2021 звітний рік та неподання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік відповідно до підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Кодексу.
За результатами перевірки було складено Акт № 32608/20-40-23-01-05/33414714 від 11 липня 2024 року (далі за текстом - Акт). Згідно положень Акту перевіркою ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА» встановлено порушення:
1) п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст.39 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ ((із змінами та доповненнями) щодо несвоєчасного подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує держану податкову і митну політику звіту про контрольовані операції за 2021 звітний рік;
2) п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст.39 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ ((із змінами та доповненнями) щодо не подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує держану податкову і митну політику повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітний рік.
На підставі вказаного Акту ГУ ДПС у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 00436052301 від 31 липня 2024 року, яким ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА» було нараховано штрафні санкції на загальну суму 794 500,00 грн. З них: 681 000,00 грн. за п. 120.6 ст. 120 Податкового кодексу України та 113 500,00 грн. за п. 120.3 ст. 120 Податкового кодексу України.
Позивач, вважаючи податкове повідомлення-рішення від 31 липня 2024 року № 00436052301 протиправним, звернувся з цим позовом до суду.
V. Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України (далі також - ПК України).
Згідно з п.п.20.1.4 п. 20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пункту 75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до п.п.78.1.2 та 78.1.15 п.75.1 ст.75 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав:
- платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звітність для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, якщо їх подання передбачено законом;
- неподання платником податків або подання з порушенням вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу звіту про контрольовані операції, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, глобальної документації (майстер-файлу) та/або документації з трансфертного ціноутворення.
Згідно з п.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України (в редакції із змінами, чинними на час вчинення спірних правовідносин) платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.
Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
Суд зазначає, що положення п.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України не зазнавали змін як і з дати виникнення у позивача обов'язку по поданню звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, так і станом на дату фактичного подання ним звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.
Відповідно до приписів п. 120.3 ст. 120 ПК України неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній відповідно до вимог статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі:
300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання звіту про контрольовані операції;
3 відсотків суми контрольованих операцій, щодо яких не була подана документація, визначена підпунктами 39.4.6 та 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;
300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), визначеної підпунктами 39.4.7 та 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу;
1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній;
50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.
Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податків від обов'язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.
Неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), передбаченого цим пунктом, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Відповідно до приписів п.120.6 ст.120 Податкового кодексу України несвоєчасне подання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній або несвоєчасне декларування контрольованих операцій у поданому звіті відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі:
одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;
одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного декларування контрольованих операцій в поданому звіті про контрольовані операції в разі подання уточнюючого звіту, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;
двох розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання документації з трансфертного ціноутворення, визначеної підпунктами 39.4.6 і 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;
трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання глобальної документації з трансфертного ціноутворення, визначеної підпунктами 39.4.7 і 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;
десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, але не більше 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;
одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, але не більше 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Системний аналіз наведених норм права дозволяє зробити висновок, що платник податків має зокрема обов'язок щодо подання до контролюючого органу звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній. При цьому, такі звіти та повідомлення подаються до 1 жовтня року, що настає за звітним періодом. У разі ж неподання або несвоєчасного подання звітів та повідомлень до платника податків застосовується штрафна (фінансова) санкція у розмірах, визначених ПК України.
Відповідно до п.7 розділу І Порядку складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 31 грудня 2020 року №839, (в редакції, що діяла в звітному 2021 році) повідомлення складається із таких невід'ємних частин та розділів:
а) заголовна частина ("Загальні відомості") - містить загальні відомості про Повідомлення, платника податків, який подає звіт, найменування МГК, обраний материнською компанією такої групи звітний період (фінансовий рік) для цілей бухгалтерського обліку, суму сукупного консолідованого доходу МГК за такий період;
б) основна частина, яка складається із таких розділів: розділ І "Відомості щодо материнської компанії міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків", в якому зазначається інформація щодо материнської компанії МГК, до якої входить платник податків; розділ ІІ "Відомості щодо учасника міжнародної групи компаній, уповноваженого материнською компанією на подання звіту в розрізі країн", в якому зазначаються відомості щодо учасника МГК, якого материнська компанія уповноважила на підготовку та подання звіту у розрізі країн (у разі делегування таких повноважень материнською компанією); розділ ІІІ "Інформація щодо країн, відповідно до законодавства яких міжнародна група компаній не подає звіт у розрізі країн", в якому зазначається перелік держав (територій), в яких група не зобов'язана подавати звіт у розрізі країн відповідно до чинного законодавства таких держав (територій).
Згідно п. 6 розділу ІІ вказаного Порядку у графі 6 проставляється один із двох кодів, які повідомляють про статус платника податків, який подає Повідомлення, щодо його належності до МГК: UNC101 - платник податків, який здійснив операції, що визнаються контрольованими відповідно до вимог пункту 39.2 статті 39 Кодексу, входить до складу МГК у її визначенні, наведеному у підпункті 14.1.113-3 пункту 14.1.113 статті 14 Кодексу; UNC102 - платник податків, який здійснив операції, що визнаються контрольованими відповідно до вимог пункту 39.2 статті 39 Кодексу, не входить до складу МГК у її визначенні, наведеному у підпункті 14.1.113-3 пункту 14.1.113 статті 14 Кодексу.
У разі зазначення коду "UNC102" графи 7.1-11 та розділи I, II основної частини Повідомлення не заповнюються, а у графі 12, за потреби, можуть бути надані додаткові пояснення щодо непоширення на нього визначення "учасник міжнародної групи компаній".
З вказаних норм, які були чинним станом на 30.09.2022 (встановлений п.п.39.4.2 п.39.4 ст.39 ПК України граничний строк подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік), слідує, що обов'язок щодо подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за звітний 2021 рік виникає у платника податків, який у цьому звітному році здійснив контрольовані операції, незалежно від факту входження підприємства до складу міжнародної групи компаній та незалежно до якої.
Системний аналіз наведених норм права дозволяє суду зробити висновок, що платник податків має, зокрема, обов'язок щодо подання до контролюючого органу звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.
При цьому, такі звіти та повідомлення подаються до 1 жовтня року, що настає за звітним періодом.
У разі ж неподання або несвоєчасного подання звітів та повідомлень до платника податків застосовується штрафна (фінансова) санкція у розмірах, визначених Податковим кодексом України.
Так, у 2022 році останнім днем строку подання звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітній рік вважається 30 вересня 2022 року.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА» укладено договори із нерезидентами «КАПИТАЛБАНК» АKБ (Республіка Узбекистан), «Bank Apelsin» AT (Республіка Узбекистан) та QUARTESIAN LLC (США).
Річний дохід ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА» від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку (за вирахуванням непрямих податків) за 2021 рік склав 390 190 420,00 грн. (податкова декларація з податку на прибуток підприємства від 13.03.2022 № 9432717043), що перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік, та відповідає критерію визнання операцій контрольованими, визначеному абзацом другим п. п. 39.2.1.7 п. 39.2 ст. 39 Кодексу.
Загальний обсяг господарських операцій платника податків з нерезидентом «КАПИТАЛБАНК» АKБ (Республіка Узбекистан), відповідно даних бухгалтерського обліку та первинних документів, за 2021 рік склав 26678350,00 грн. (по курсу НБУ на дату проведення операції), з нерезидентом «Bank Apelsin» AT (Республіка Узбекистан) склав 21827680,00 грн.(по курсу НБУ на дату проведення операції), з нерезидентом QUARTESIAN LLC (США) склав 37393695,00 грн. (по курсу НБУ на дату проведення операції), що перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) та відповідає вартісному критерію визнання операцій контрольованими, визначеному абзацом третім п. п. 39.2.1.7 п. 39.2 ст. 39 Кодексу.
Підпунктом 39.2.1.7. пункту 39.2.1. статті ПК України визначено, що Господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і 39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Господарські операції, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні, визнаються контрольованими, якщо обсяг таких господарських операцій, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Таким чином, позивач, ТОВ "СІЕС ІНТЕГРА", зобов'язаний у встановлений термін подати звіт про контрольовані операції здійсненні протягом звітного податкового періоду та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.
Під час судового розгляду встановлено, що ТОВ "СІЕС ІНТЕГРА" несвоєчасно подано звіт про контрольовані операції за 2021 рік (граничний термін подання 30.09.2022, фактично подано 20.12.2023), тобто поза встановлений строк для подання такого звіту, та станом на останній день податкової перевірки та на день прийняття податкового повідомлення-рішення позивачем не подано Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітній рік, у зв'язку із чим до позивача контролюючим органом застосовано штрафні санкції на підставі оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Стосовно доводів представника позивача про поширення на спірні правовідносини п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, відповідно до яких до платника податків не застосовуються штрафні санкції в період дії карантину, суд зазначає таке.
Згідно з пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Таким чином, перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків подання звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Суд зазначає, що у контексті застосування пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України правове значення має саме факт вчинення відповідного порушення, складом, якого, в даному випадку, є не подання позивачем звітності, визначеної ПК України.
Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України містить чітку вказівку на темпоральний критерій застосування з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану, який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.
Підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
З 01.07.2023 на всій території України було скасовано карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2 (пункт 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 №651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2").
У зв'язку зі скасуванням карантину та з метою узгодження окремих законодавчих норм Законом України від 30 червня 2023 року №3219-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану" (набрав чинності 01.08.2023) виключено абзац вісімнадцятий підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, за яким у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовувалась відповідальність згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовувались. Отже, з 01.08.2023 штрафні санкції застосовуються відповідно до чинних норм законодавства.
У рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 вказано, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Закон України від 30 червня 2023 року №3219-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану" (набрав чинності 01.08.2023) немає зворотної дії у часі для юридичних осіб, оскільки у ньому про це безпосередньо не зазначено.
Податковим кодексом України чітко було визначено, що вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Також суд зазначає, що відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що від управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Харківській області отримано інформацію, що выд ТОВ «СІЕС ІНТЕГРА» до органу ДПС надходила заява відповідно підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225 «Про підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податкових обов'язків». За результатом розгляду заяви ГУ ДПС у Харківській області винесено рішення від 15.11.2022 року № 2632/20-40-18-04-25 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, що було підтверджено представником позивача під час судового розгляду.
Отже, вказані вище доводи позивача є необгрунтованими та безпідставними.
Суд також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів позивача), сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки наведених вище висновків суду не спростовують.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Підсумовуючи викладене, суд вважає правомірним застосування до позивача штрафних санкцій відповідно до п.120.3 ст.120 Податкового кодексу України та п.120.6 ст.120 Податкового кодексу України, з огляду на що оскаржуване податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 31.07.2024 №00436052301 є обґрунтованим та скасуванню не підлягає.
VI. Висновки суду.
Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку про залишення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЕС-ІНТЕГРА" без задоволення.
VII. Розподіл судових витрат.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЕС-ІНТЕГРА" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "СІЕС-ІНТЕГРА", місцезнаходження: 61001, м. Харків, вул. Плеханівська, 2/5 кв. (оф) 58, код ЄДРПОУ 33414714.
Відповідач Головне управління ДПС у Харківській області, місцезнаходження: 61057, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 46, код ЄДРПОУ 43983495.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 23.06.2025.
Суддя О.В. Пасечнік