Справа № 640/26643/20
23 червня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Топ Петролум» до Слобожанської митниці Держмитслужби про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від певних дій,
Товариство з обмеженою відповідальністю “Топ Петролум» (далі ТОВ «Топ Петролум», Товариство, позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Слобожанської митниці Держмитслужби, в якому просить визнати дії щодо взяття проб (зразків) товарів, зазначених у митній декларації №UA80700/2020/917640 та митній декларації №UA80700/2020/917641, без прийняття вмотивованого письмового рішення керівником митного органу або його заступником протиправними; зобов'язати відповідача утриматися від здійснення взяття проб (зразків) товарів позивача без прийняття вмотивованого письмового рішення керівником митного органу або його заступника.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Законом України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
На підставі пункту 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-IX (в редакції Закону № 3863-ІХ) та Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, проведено автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України; за його результатами дана справа передана на розгляд та вирішення Тернопільському окружному адміністративному суду.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу за позовом ТОВ “Топ Петролум» до Слобожанської митниці Держмитслужби про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від певних дій, розгляд справи розпочато спочатку.
Одночасно цією ухвалою замінено у справі відповідача Слобожанську митницю Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43332958) на правонаступника Харківську митницю (код ЄДРПОУ 44017626).
Позов обґрунтований тим, що митним органом було протиправно утримано вантажівки позивача на пункті митного контролю та пред'явлено доручення на проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Відповідно до частини другої статті 356 Митного кодексу України (далі МК України) взяття проб (зразків) товарів проводиться уповноваженими посадовими особами митного органу на підставі вмотивованого письмового рішення керівника цього митного органу або його заступника. Позивач вважає, що рішення контролюючого органу не відповідає вимогам законодавства, оскільки існує лише резолюція на доповідній записці на ім'я начальника митного поста "Вантажний", що не може вважатися відповідним рішенням. Позивач звернув увагу на розбіжності у номерах оформлених митних декларацій, які зазначені у відповіді на адвокатський запит та доповідних записках. Просив позов задовольнити повністю.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просив відмовити у задоволенні позову. Стверджує, що рішення щодо взяття проб (зразків) товарів, які надійшли на адресу Товариства та були заявлені до митного оформлення за митними деклараціями №UА807000/2020/050744 та №UА807000/2020/050871, оформлені належним чином шляхом проставлення резолюції на доповідних записках керівника митного поста «Вантажний», та у відповідності до пункту 34-1 частини 1 статті 4, частини 2 статті 356 МК України, пункту 38 "Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 № 55 "Деякі питання документування управлінської діяльності" є письмовим рішенням керівника митного поста про взяття проб та зразків.
Товари позивача були оформлені та випущені у вільний обіг за новими митними деклараціями від 01.10.2020. З огляду на викладене, митні процедури щодо вказаного вище товару виконувалися митницею в порядку та в межах строків, передбачених митним законодавством. Викладене свідчить про відсутність порушень положень чинного законодавства з боку митниці. Відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Після прийняття Тернопільським окружним адміністративним судом справи до провадження від учасників справи заяв та клопотань не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені учасниками справи, суд встановив такі обставини та дійшов таких висновків.
Між ТОВ «Топ Петролум» та товариством з обмеженою відповідальністю «Паливна компанія «Белнафта» було укладено контракт № 1301/2020 на поставку продукції, зазначеної в специфікації до даного контракту. Згідно специфікації № 19 до контракту на поставку № 1301/2020 від 21.02.2020 даною продукцією є розчинник ефірний.
Також між товариством з обмеженою відповідальністю «МТК «ТРЕЗО» та ТОВ «Топ Петролум» укладено договір про надання послуг № 02/03-5 від 05.03.2020, предметом якого є перевезення вантажу.
Митне оформлення цього товару ТОВ «Топ Петролум» було здійснено за митною декларацією № UA80700/2020/917640, до митного оформлення подавалися товаротранспортна накладна (CMR) № 10131010/140920/0055973, рахунок - фактура № 928 від 14.09.2020, паспорт якості № 928.
Надалі, 26.09.2020 в зону митного контролю пункту пропуску «Гоптівка» в напряму «В'їзд на митну територію України» було ввезено 2 партії товару «розчинник» (код згідно з УКТЗЕД 3814009090), одержувачем якого є ТОВ «Топ Петролум», що переміщувалися через митний кордон України транспортними засобами VOLVO (реєстраційні номери НОМЕР_1 / НОМЕР_2 та НОМЕР_3 / НОМЕР_4 ) за попередніми митними деклараціями від 17.09.2020 №UA807000/2020/917640, №UA807000/2020/917641.
З 26.09.2020 по 30.09.2020 включно зазначені транспортні засоби перебували на території ЗМК міжнародного автомобільного пункту пропуску «Готівка» (38-й км траси Харків-Белгород).
Після закінчення визначеного частиною першою статті 199 МК України граничного строку перебування товарів в пункті пропуску, 01.10.2020 о 00:57 та 01:01 транспортні засоби VOLVO (реєстраційний номер НОМЕР_1 / НОМЕР_2 та НОМЕР_3 / НОМЕР_4 ) були пропущені на митну територію України (з накладенням додаткових митних забезпечень (пломб) відповідно до статті 326 МК України) та направлені у місце доставки за адресою: м. Харків, вул. Клочківська, 370, для подальшого здійснення митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму (перелік митних формальностей за МД №UA807170/2020/050744 та МД № UA807170/2020/050871 від 01.10.2020).
Позивачу було пред'явлено доручення на проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення за № 70/14-11612, видане заступником начальника Управління - начальник ГВ БКОЗ Управління СБ України в Харківській області, в якому зазначалося про необхідність забезпечення проведення ідентифікаційного повного огляду товарів (Розчинник спиртово-ефірний), відбір достатньої кількості зразків товару для проведення експертного дослідження на предмет встановлення його фактичного найменування, коду товару, що переміщується транспортними засобами комерційного призначення: д.н.з. НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , НОМЕР_3 / НОМЕР_5 до ТОВ «Топ Петролум», на яке позивач подав заперечення.
У подальшому посадовими особами митного посту «Вантажний» було здійснено взяття проб (зразків) товарів, що перевозив транспортний засіб НОМЕР_3 / НОМЕР_5 та складено акт № 151 про взяття проб (зразків) товарів від 01.10.2020 та взяття проб (зразків) товарів, що перевозив транспортний засіб НОМЕР_3 / НОМЕР_5 та складено акт № 153 про взяття проб (зразків) товарів від 01.10.2020.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.
За приписами підпунктів 23, 24 частини 1 статті 4 МК України (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення; митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.
Відповідно до приписів статті 248 МК України митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Засвідчення органом доходів і зборів прийняття товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів на них до митного оформлення здійснюється шляхом проставляння відбитків відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товарно-супровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії.
Статтею 318 МК України передбачено, що митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
Митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.
Митний контроль товарів, транспортних засобів у пунктах пропуску через державний кордон України здійснюється відповідно до типових технологічних схем митного контролю, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Розклад руху транспортних засобів, що здійснюють регулярні міжнародні рейси, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту державного кордону.
З метою підвищення ефективності митного контролю митні органи взаємодіють з учасниками зовнішньоекономічної діяльності, АЕО, іншими особами, діяльність яких пов'язана із здійсненням зовнішньої торгівлі, та з їх професійними об'єднаннями (асоціаціями).
Для забезпечення здійснення митного контролю митними органами використовуються системи, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів.
За нормами частини першої статті 320 МК України форми та обсяги митного контролю обираються: 1) посадовими особами митних органів на підставі результатів застосування системи управління ризиками; та/або 2) автоматизованою системою управління ризиками.
Не допускається визначення форм та обсягів митного контролю іншими державними органами, у тому числі правоохоронними органами, а також участь їх посадових та службових осіб у здійсненні митного контролю.
З метою забезпечення вибірковості митного контролю шляхом застосування системи управління ризиками (далі - СУР), підвищення ефективності роботи Держмитслужби під час митного контролю, прискорення митного оформлення за рахунок застосування заходів з управління ризиками, у тому числі аналізу ризиків із використанням інформаційних технологій, та здійснення таргетингу розроблено Порядок здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 № 684 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.08.2015 за № 1021/27466, далі Порядок № 684), згідно пункту 3 якого, автоматизована система управління ризиками (далі - АСУР) - складова функціональних систем Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів (далі - ЄАІС), що забезпечує застосування автоматизованого контролю із застосуванням СУР для визначення форм та обсягів митного контролю; заходи з управління ризиками - сукупність заходів, що реалізуються митними органами, з метою виявлення та оцінки ризиків, а також реагування на ідентифікований ризик; ідентифікований ризик - результат аналізу та оцінки ризиків, який у конкретному випадку здійснення митного контролю та/або митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення дає можливість обрати форми та обсяги митного контролю; індикатори ризику - критерії із заданими наперед параметрами, використання яких дає можливість здійснювати вибір об'єкта контролю; інформаційна база даних СУР - сукупність інформації, що включає дані, необхідні для визначення обставин та умов виникнення ризиків, їх ідентифікації і оцінки ймовірних наслідків недотримання вимог законодавства України з питань митної справи; оцінка ризику - визначення ймовірності виникнення ризику і можливих наслідків недотримання вимог законодавства України з питань митної справи у разі настання ризику.
В свою чергу, порядок та підстави взяття проб (зразків) товарів визначається статтями 356, 357 МК України.
Відповідно до положень статті 356 МК України взяття проб (зразків) товарів здійснюється посадовими особами митного органу в рамках процедур митного контролю та митного оформлення, а також під час прийняття рішень щодо зобов'язуючої інформації з метою встановлення характеристик, визначальних для:
1) класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД;
2) перевірки задекларованої митної вартості товарів;
3) встановлення країни походження товарів;
4) встановлення належності товарів до наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів, сильнодіючих чи отруйних речовин;
5) встановлення належності товарів до предметів, що мають художню, історичну чи археологічну цінність;
6) встановлення належності товарів до таких, що виготовлені з використанням об'єктів права інтелектуальної власності, що охороняються відповідно до закону.
Взяття проб (зразків) товарів проводиться уповноваженими посадовими особами митного органу на підставі вмотивованого письмового рішення керівника цього митного органу або його заступника.
У разі проведення огляду і переогляду ручної поклажі та багажу за відсутності громадянина чи уповноваженої ним особи взяття проб (зразків) повинно здійснюватися у присутності двох понятих.
З дозволу митного органу можуть також братися проби (зразки) товарів, що зберігаються на митному складі, складі тимчасового зберігання.
При вивезенні товарів з митної території України взяття проб (зразків) товарів може здійснюватися тільки в митному органі відправлення. При цьому проби (зразки) можуть братися до завантаження товарів у транспортний засіб, за умови забезпечення надійної ідентифікації всіх товарів, призначених для завантаження.
Взяття проб (зразків) товарів, що перебувають під митним контролем, посадовими особами інших державних органів, а також декларантами або уповноваженими ними особами здійснюється спільно з посадовими особами відповідного митного органу.
Декларанти або уповноважені ними особи мають право бути присутніми під час взяття проб (зразків) товарів посадовими особами митного органу та інших державних органів.
Митні органи повинні бути ознайомлені з результатами проведених досліджень (аналізів, експертиз) проб (зразків) товарів, взятих іншими державними органами, декларантами або уповноваженими ними особами, не пізніше наступного робочого дня після їх отримання зазначеними органами та особами, а також отримати примірники результатів таких досліджень (аналізів, експертиз).
Декларанти або уповноважені ними особи сприяють посадовим особам митних органів під час взяття проб (зразків) товарів і здійснюють вантажні та інші необхідні операції.
Окрема митна декларація на проби (зразки) товарів не подається за умови, що відомості про них будуть наведені в митній декларації, яка подається щодо всіх товарів, які переміщуються через митний кордон України.
Для великогабаритних і технічно складних товарів (машини, технологічні лінії, промислові конструкції тощо) митні органи можуть вимагати від суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності надання тільки техніко-технологічної документації.
Достовірною техніко-технологічною документацією вважаються офіційно видані книги, стандарти, кодекси усталеної практики, технічні умови, специфікації, каталоги, креслення і паспортні дані на виріб виробника.
Проби (зразки) товарів, крім великогабаритних і технічно складних (машини, технологічні лінії, промислові конструкції тощо), беруться в мінімальній кількості у двох примірниках (досліджуваний та контрольний), кожен з яких є достатнім для проведення дослідження.
У разі якщо взяття контрольних проб (зразків) товарів з об'єктивних причин не видається можливим (одиничний товар, обмежена кількість, вміст поштового відправлення тощо), проби (зразки) товарів беруться в одному примірнику (досліджуваному).
Нормативи взяття проб (зразків) товарів установлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Взяття проб (зразків) здійснюється з обов'язковим додержанням правил техніки безпеки та пожежної безпеки.
Про взяття проб (зразків) товарів складається акт за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
На кожну взяту пробу (зразок) накладається окреме митне забезпечення.
Декларанти або уповноважені ними особи повинні бути ознайомлені з результатами проведеного дослідження (аналізу, експертизи) проб та зразків товарів і отримати від митного органу, яким призначено таке дослідження (аналіз, експертизу), примірники цих результатів не пізніше наступного робочого дня після проведення дослідження (аналізу, експертизи) спеціалізованим органом з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, чи його відокремленим підрозділом або після отримання митним органом примірників результатів такого дослідження (аналізу, експертизи) від інших державних органів. Ненадання примірників результатів досліджень у зазначений термін є порушенням службових обов'язків посадовими особами митного органу.
Митні органи не відшкодовують витрат, здійснених декларантом або уповноваженою ним особою внаслідок взяття проб (зразків) товарів, що перебувають під митним контролем. Витрати на проведення дослідження (аналізу, експертизи) проб (зразків) товарів, здійснені митними органами, не відшкодовуються декларантом або уповноваженою ним особою, крім випадків, коли таке дослідження (аналіз, експертиза) проводиться з ініціативи зазначених осіб або для прийняття митним органом рішень щодо зобов'язуючої інформації.
З метою встановлення характеристик товару, необхідних для його митного оформлення, митні органи можуть письмово, у тому числі з використанням засобів інформаційних технологій, затребувати з підприємств-виробників, суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та громадян наявну у них техніко-технологічну документацію про склад, фізико-хімічні властивості товарів, інформацію про основні технологічні стадії їх виробництва та призначення.
Відповідно до вимог статті 357 МК України взяті проби (зразки) товарів під митним забезпеченням разом з актом про їх взяття у строк, що не перевищує трьох календарних днів після їх взяття, надсилаються поштою або доставляються посадовою особою митного органу до спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, чи до його відокремленого підрозділу або до іншої експертної установи (організації) для проведення їх дослідження (аналізу, експертизи). Проби (зразки) товарів, що швидко псуються або мають обмежений строк зберігання, доставляються для проведення їх дослідження (аналізу, експертизи) не пізніше наступного дня після їх взяття.
Дослідження (аналізи, експертизи) проводяться експертами спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, чи його відокремленого підрозділу або інших експертних установ (організацій), призначених митним органом. Зазначені дослідження (аналізи, експертизи) проводяться з метою забезпечення здійснення митного контролю та митного оформлення і не є судовими експертизами.
Призначення дослідження (аналізу, експертизи) в інших установах (організаціях) допускається лише у разі неможливості проведення дослідження (аналізу, експертизи) спеціалізованим органом з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, чи його відокремленим підрозділом або за заявою декларанта чи уповноваженої ним особи для підтвердження чи спростування результатів проведеного дослідження (аналізу, експертизи).
Дослідження (аналіз, експертиза) проб (зразків) проводиться протягом 10 днів після їх надходження до спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, чи його відокремленого підрозділу або іншої експертної установи (організації). У разі потреби цей строк може бути продовжено за рішенням керівника спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, керівника митного органу або його заступника за місцем розташування відокремленого підрозділу зазначеного спеціалізованого органу або керівника відповідної експертної установи (організації), але не більше ніж на 20 днів.
Дослідження (аналізи, експертизи) проб (зразків) товарів, які швидко псуються або мають обмежений строк зберігання, проводяться невідкладно.
Контрольні проби (зразки), а також залишки досліджених проб та пошкоджені під час проведення досліджень (аналізів, експертиз) зразки зберігаються у спеціалізованому органі з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику (його відокремленому підрозділі) протягом 60 днів з дня їх надходження. Протягом цього строку декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити рішення митного органу, прийняте на підставі результатів проведеного дослідження (аналізу, експертизи), в установленому цим Кодексом порядку.
Техніко-технологічна документація та інші документи з інформацією про характеристики товару, проби (зразки) якого відбиралися для проведення досліджень (аналізів, експертиз), повертаються власнику товарів або уповноваженій ним особі після закінчення митного оформлення цих товарів або після надання митному органу засвідчених в установленому порядку копій зазначених документів, які залишаються у справах митного органу.
Судом встановлено, що 26.09.2020 в зону митного контролю пункту пропуску "Гоптівка" позивачем було ввезено дві партії товару "розчинник" (код УКТЗЕД 3814009090), що переміщувався через митний кордон України транспортним засобом (реєстраційний номер НОМЕР_1 / НОМЕР_2 та НОМЕР_3 / НОМЕР_4 ) за попередніми митними деклараціями від 17.09.2020 №UA807000/2020/917640, №UA807000/2020/91764.
Здійснюючи митний контроль вказаного вище товару, інспектор відділу митного оформлення «Центральний» митного поста «Вантажний» звернувся до керівника митного поста з доповідними записками від 01.10.2020 щодо отримання дозволу на проведення відбору проб (зразків) товару з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товару згідно з УКТЗЕД та належності товарів до наркотичних засобів, психотропних речових, їх аналогів, прекурсорів, сильнодіючих чи отруйних речовин, у рамках процедури митного контролю та митного оформлення на підставі статей 69 та 356 МК України, а саме товарів "Розчинники складні органічні, для видалення фарб та лаків: розчинник ефірний (РЭ -5/12) ТУ 20.30.22-007-13916350-2020", які надійшли на адресу ТОВ "Топ Петролум" та були заявлені до митного оформлення за від 01.10.2020 МД №UA807000/2020/050744, №UA807000/2020/050871.
На доповідних записках від 01.10.2020 проставлено резолюцію т.в.о начальника митного поста «Вантажний» про надання такого дозволу.
Верховний Суд вже неодноразово вирішував питання щодо форми передбаченого частиною другою статті 356 МК України рішення керівника митного органу або його заступника про відібрання проб (зразків) товару. Так, зокрема, але не виключно у постановах від 28 липня 2021 року (справа №815/3903/17), від 28 травня 2020 року (справа №818/1205/16), від 14 серпня 2018 року (справа №818/3408/15), від 12 листопада 2020 року (справа №808/1697/15), від 29 липня 2021 року (справа №160/11199/19), від 13 квітня 2021 року (справа №818/294/17), від 27 травня 2021 року (справа №820/6482/16), від 25 лютого 2021 року (справа №815/1557/17), від 25 березня 2024 року (справа №260/585/22), від 14 січня 2025 року (справа № 160/31315/23) Верховний Суд виснував, що передбачене частиною другою статті 356 МК України письмове вмотивоване рішення не може бути прийняте у формі резолюції керівника на службовій записці інспектора митного органу.
Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що митним органом не дотримано встановлених частиною другою статті 356 МК України вимог, оскільки не прийнято вмотивованого письмового рішення керівника органу доходів і зборів або особи, яка виконує його обов'язки, про взяття проб (зразків) товарів.
Таким чином, суд констатує, що дії митного органу щодо взяття проб (зразків) товарів позивача за відсутності письмового вмотивованого рішення керівника митного органу або особи, яка виконує його обов'язки, суперечить наведеним вимогам МК України та є протиправними.
При цьому суд не вважає слушними пояснення відповідача про те, що законодавство України з питань митної справи не визначає окремої форми рішення керівника митного органу, а резолюція є однією із форм управлінських доручень у письмовій формі, бо такі не узгоджуються та суперечать сформованим у такій категорії справ висновкам Верховного Суду.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання митницю утримуватися від здійснення взяття проб (зразків) товарів ТОВ "Топ Петролум" без прийняття вмотивованого письмового рішення керівником митного органу або його заступника, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (частина перша статті 5 КАС України).
Із системного аналізу вказаних норм вбачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що ймовірно будуть порушені у майбутньому, то позовні вимоги в частині зобов'язання митницю утримуватися від здійснення взяття проб (зразків) товарів ТОВ "Топ Петролум" без прийняття вмотивованого письмового рішення керівником митного органу або його заступника задоволенню не підлягають.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.
Оскільки позов підлягає задоволенню частково, то відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 1 051,00 грн, сплачений відповідно до платіжного доручення №6 від 05.10.2020. Стосовно заявлених витрат на правничу допомогу, то у їх стягненні слід відмовити через відсутність будь-яких доказів на підтвердження таких витрат, понесених Товариством.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Топ Петролум» (вулиця Михайлівська, будинок 24А, місто Київ, 01001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 41202029) до Харківської митниці (вулиця Миколаївська, будинок, 16Б, місто Харків, Харківська область, 61003, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 44017626) про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від певних дій задовольнити частково.
Визнати дії Харківської митниці щодо взяття проб (зразків) товарів, зазначених у митній декларації №UA80700/2020/917640 та митній декларації №UA80700/2020/917641, без прийняття вмотивованого письмового рішення керівником митного органу або його заступником протиправними.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Харківської митниці на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Топ Петролум» судовий збір у сумі 1051,00 грн (одна тисяча п'ятдесят одну грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений і підписаний 23 червня 2025 року.
Суддя Чепенюк О.В.