23 червня 2025 року Справа № 480/56/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/56/25
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:
1.Визнати протиправним взяття на військовий облік ОСОБА_1 .
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.11.2024 і від 25.11.2024.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 провести звірку облікових даних ОСОБА_1 і привести у відповідність дані у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів до даних, які містяться у нотаріально завіреній копії військового квитка серії НОМЕР_1 доданого до заяви від 05.11.2024.
Також позивач просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_1 на його користь витрати на оплату судового збору в сумі 1211,20 грн.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що 29.01.2008 року позивача було знято з військового обліку. У військовому квитку серія НОМЕР_1 записано на сторінці 22: “Знятий з військового обліку. Постановці на військовий облік не підлягає». Причина, по якій позивач знятий з військового обліку - інвалідність з дитинства, яка призначена безтерміново, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК.
05.11.2024 засобами поштового зв'язку на ім'я позивача надійшла повістка № 844437 (мета - для уточнення даних).
05.11.2024 позивач направив заяву до відповідача з проханням анулювати повістку, мотивуючи це тим, що він не перебуває на військовому обліку, а тому не є військовозобов'язаним. До заяви було додано нотаріально завірені копії: паспорта, ІПН, водійського квитка, посвідчення інваліда, довідки МСЕК.
25.11.2024 позивач дізнався, що перебуває в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів як військовозобов'язаний.
В цей же день подав ще одну заяву до відповідача про виключення з військового обліку у зв'язку з тим, що відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів не відповідають відомостям, які вказані у військовому квитку серія НОМЕР_1 .
Замість того, щоб розглянути подані заяви і надати відповідь у зазначені законодавством строки, позивача було подано до розшуку 04.12.2024, про що позивач дізнався після зупинки поліцією 02.01.2025. Після пред'явлення необхідних документів, позивача було повідомлено, що так як він був знятий з військового обліку на підставі Наказу МОУ № 342, який на сьогодні скасований, то він має знову стати на військовий облік.
Також була складена постанова про адміністративне правопорушення № X 01/25-39 від 02.01.2025 року, яка має розглянутись 10.01.2025 в 16:30 в приміщенні відповідача.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо взяття на військовий облік та вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо нерогляду заяви позивача від 05.11.2024 і від 25.11.2024, останній звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 07.01.2025 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачу копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано до електронного кабінету через систему "Електронний суд", документ доставлено до електронного кабінету 09.01.2025 (а.с. 27).
У встановлений судом строк відповідач відзив не надав.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що відповідно до військового квитка серія НОМЕР_1 ОСОБА_1 знятий з військового обліку. Постановці на військовий облік не підлягає (а.с. 6-8).
Згідно із довідкою МСЕК серія 10 ААВ № 927446, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю з дитинства, ІІІ група (а.с. 9-10, 11).
05.11.2024 засобами поштового зв'язку на ім'я позивача надійшла повістка № 844437 про необхідність з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення даних(а.с. 12).
05.11.2024 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про анулювання повістку № 844437 виписану на ОСОБА_1 (а.с. 15,16, 17).
25.11.2024 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про виключення з військового обліку, де також просив: 1) надати інформацію стосовно того ким, коли і на якій підставі його було поставлено на військовий облік, 2) привести у відповідність дані щодо його в Державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів до наданого військового квитка серії НОМЕР_1 , 3) надати Витяг з Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з відомостями про виключення з військового обліку (а.с. 18, 19, 20).
Відповіді на подані заяви позивач не отримував.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо взяття на військовий облік та вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо нерозгляду заяв позивача від 05.11.2024 і від 25.11.2024, останній звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише Документ сформований в системі на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 6 ст.37 Закону 3409-VI (у редакції станом на 17.06.2011) передбачено, що виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу або направлені для проходження альтернативної (невійськової) служби; 2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності; 9) померли.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних встановлено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі- Порядок №1487).
Пунктом 79 Порядку №1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством та проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Положеннями пункту 1 частини 1 статті 2 Закону № 1951-VIII основними завданнями Реєстру є зокрема, ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України.
Відповідно до статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.
Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.
У відповідності до ч. 8 статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Згідно з ч. 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Частиною 1 статті 14 Закону № 1951-VIII встановлено, що ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Відповідно до частини 3 статті 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Згідно з пункт 9 розділу ІІІ Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94 (чинного на момент звернення до відповідача) виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
Крім того, відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, заатвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі - Порядок № 559) військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
По-третє, щодо обов'язковості внесення даних, то згідно із абзацом 1 пункту 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Суд зазначає, що враховуючи те, що Порядок № 559 визначає строк розгляду відповідної заяви протягом п'яти робочих днів, а тому отримані відповідачем заяви від ОСОБА_1 від 05.11.2025 та від 25.11.2025 повинні була розглянуті протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації наведених заяв.
Суд звертає увагу, що відповідачем не надано позивачу доказів розгляду відповідних заяв від 05.11.2025 та від 25.11.2025, а також не надано суду а ні відзиву, а ні відповідних доказів, що в свою чергу свідчить про протиправну бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяв ОСОБА_1 від 05.11.2025 та від 25.11.2025 .
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи наведене вище, суд вважає за необхідне зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяви ОСОБА_1 від 05.11.2025 та від 25.11.2025.
Перевіривши обґрунтованість позовних вимог, а також оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що наведені позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним взяття на військовий облік ОСОБА_1 та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 провести звірку облікових даних ОСОБА_1 і привести у відповідність дані у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів до даних, які містяться у нотаріально завіреній копії військового квитка серії НОМЕР_1 доданого до заяви від 05.11.2024, суд зазначає наступне.
Так, під час розгляду цієї справи суд не надає оцінку підставам за якими позивач вважає, що відповідач повинен внести в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг») інформацію, про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, оскільки така оцінка не надавалася відповідачем та в межах цієї справи суд оцінює саме законність дій/бездіяльності відповідача.
Оскільки в даному випадку, відповідачем взагалі не було розглянуті зазначені заяви позивача від 05.11.2025 та від 25.11.2025, а тому позовні вимоги в редакції представника позивача задоволенню не підлягають, як передчасні.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 суму судового збору в розмірі 605,60 грн, сплаченого згідно платіжної інструкції від 04.01.2025 (а.с. 5).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду та неприйняття рішеннь по суті заяв ОСОБА_1 від 05.11.2024 і від 25.11.2024.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) розглянути по суті заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) від 05.11.2024 і від 25.11.2024.
В задоволенні інших позовних вимог-відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) суму судового збору в розмірі 605,60 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук