Рішення від 23.06.2025 по справі 460/8873/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2025 року м. Рівне №460/8873/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно ОСОБА_1 про висновок ВЛК відповідно до довідки ВЛК №114/2 від 24.06.2024 про непридатність до військової служби з виключенням позивача з військового обліку; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно ОСОБА_1 про виключення з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" згідно з довідки ВЛК №114/2 від 24.06.2024. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є військовозобов'язаним та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ). 17 червня 2024 року військово-лікарською комісією (далі - ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) за направленням начальника цього відділу від 22.04.2024 проведений медичний огляд позивача та відповідно до свідоцтва про хворобу і довідки ВЛК № 114/2 від 24.06.2024 його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. На його звернення до ІНФОРМАЦІЯ_4 супровідним листом від 14.11.2024 № 3/10090 відповідачем надано копію довідки ВЛК № 114/2 від 24.06.2024 та листом від 14.11.2024 № 3/10089 повідомлено, що висновок позаштатної ВЛК при ТЦК та СП про непридатність до військової служби направляється на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Відповідно до пункту 2.2 розділу 2 «Органи військово-лікарської експертизи» Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 адміністративно-територіальні зони відповідальності штатних ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи визначаються наказом Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення». Наказом № 608 визначена за військово-лікарською комісією Західного регіону (місто Львів) адміністративно-територіальна зона відповідальності з інших питань військово-лікарської експертизи: Волинська, Львівська, Рівненська, Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька, Тернопільська області. На звернення позивача до ВЛК Західного регіону (16 Регіональна ВЛК), листом від 27.11.2024 № 7861 остання повідомила, що стосовно нього до 16 Регіональної ВЛК документи не надходили. Позивач направив заяву від 15.04.2025 до відповідача для виправлення помилки у Реєстрі, а саме про необхідність внесення інформації про виключення з військового обліку, яку відповідач отримав 17.04.2025, що підтверджується інформацією АТ «Укрпошта» про відстеження поштового відправлення за трек-номером «3300100166903». Проте, відповіді від ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач не отримав. Враховуючи викладене, просить суд позовні вимоги задовольнити.

Відповідач відзив на позов не подав.

Ухвалою суду від 21.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ).

17 червня 2024 року військово-лікарською комісією (далі - ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) за направленням начальника цього відділу від 22.04.2024 проведений медичний огляд позивача та відповідно до свідоцтва про хворобу і довідки ВЛК № 114/2 від 24.06.2024 його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

На звернення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 супровідним листом від 14.11.2024 № 3/10090 відповідачем надано копію довідки ВЛК № 114/2 від 24.06.2024 та листом від 14.11.2024 № 3/10089 повідомлено, що висновок позаштатної ВЛК при ТЦК та СП про непридатність до військової служби направляється на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

На звернення позивача від 09.11.2024 до ВЛК Західного регіону (16 Регіональна ВЛК), остання листом від 27.11.2024 № 7861 повідомила, що документи відносно позивача не надходили.

Позивач 15.04.2025 направив заяву до відповідача про необхідність внесення інформації про виключення з військового обліку, яку відповідач отримав 17.04.2025, що підтверджується інформацією АТ «Укрпошта» про відстеження поштового відправлення за трек-номером «3300100166903».

Відповіді від ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач не отримав.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо невнесення змін до ЄДРПВ про непридатність до військової служби з виключенням з військового олбліку протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

За приписами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1951-VIII від 16.03.2017 (далі - Закон № 1951).

Відповідно до статті 1 Закону № 1951 єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ст. 2 Закону № 1951).

Відповідно до статті 3 Закону №1951 основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Частиною 5 статті 5 Закону № 1951 визначено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону № 1951).

За змістом статті 6 Закону № 1951 до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов?язаних та резервістів.

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу»; відомості про участь у бойових діях (ст. 8 Закону № 1951).

Положенням ст. 9 Закону № 1951 встановлено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (не включення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

На виконання ч. 1 ст. 14 Закону № 1951, ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов?язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов?язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов?язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (ч.3 ст.14 Закону № 1951).

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов?язаних резервістів, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок).

Відповідно до п.79 Порядку районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім іншого: проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов?язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Як Закон України « Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів», так і Порядок, покладають обов'язок на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки вносити до Реєстру передбачені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів», відомості про призовників, військовозобов?язаних та резервістів.

Згідно із ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов?язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов?язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Матеріалами справи стверджується, що 17 червня 2024 року військово-лікарською комісією (далі - ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) за направленням начальника цього відділу від 22.04.2024 проведений медичний огляд ОСОБА_1 , та відповідно до свідоцтва про хворобу і довідки ВЛК № 114/2 від 24.06.2024, його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Зважаючи на вищевикладені норми права, ІНФОРМАЦІЯ_5 зобов'язаний був внести відомості в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів щодо позивача, а саме те, що позивач виключений з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби та знятий з військового обліку з відміткою «виключений з військового обліку». Проте, відповідач, всупереч чинному законодавству не вчинив жодних з перелічених дій. Така бездіяльність відповідача є протиправною.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не виконав свого процесуального обов'язку щодо подання відзиву на позов, не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача відповідають обставинами справи, підтвердженими належними і допустимими доказами.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відшкодування судових витрат здійснюється у порядку ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно ОСОБА_1 про висновок ВЛК відповідно до довідки ВЛК №114/2 від 24.06.2024 про непридатність до військової служби з виключенням позивача з військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно ОСОБА_1 про виключення з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" згідно з довідкою ВЛК № 114/2 від 24.06.2024.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір у сумі 1211,20грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 23 червня 2025 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Суддя Т.О. Комшелюк