Іменем України
23 червня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/920/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом адвоката Закопайло Вікторії Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
05 травня 2025 року через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви адвоката Закопайло Вікторії Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, яким просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 11 квітня 2025 року №122950002671 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_2 , до страхового стажу, що дає право на отримання пенсії за віком відповідно до вимог ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи з 12.08.1984 по 25.07.1989 на посаді продавця Попаснянського ГОРПО, з 11.07.1990 по 16.02.1991 на посаді диспетчера Попаснянського виробничого управління, з 24.03.1991 по 02.02.1997 на посаді контролера-касира магазина №18 відділу робочого забезпечення Попаснянського відділення Донецької залізниці, з 07.02.1997 по 31.12.1997 р. на посаді страхового агента Первомайської філії АТ страхова компанія “Аско-Донбас Півничний»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинські області починаючи з 08 квітня 2025 року призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком відповідно до вимог ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позову зазначено, що позивачка на час досягнення позивачкою 60-річного віку вона мала страховий стаж більше 30 років.
Однак, належна позивачці трудова книжка втрачена у зв'язку із залишенням місця свого постійного проживання через активні бойові дії та окупацією міста Попасна Луганської області.
08 січня 2024 року позивачці Виробничого структурного підрозділу “Лиманської дирекції філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ “Укрзалізниця» виданий дублікат трудової книжки.
16 березня 2024 року посадовими особами Виробничого структурного підрозділу “Лиманської дирекції філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ “Укрзалізниця» позивачці видана довідка №898/112 про підтвердження певних періодів роботи до 2000 року.
Інші документи, які б підтверджували наявний у позивачки стаж роботи до 2001 року, у неї відсутні.
В жовтні 2024 року з метою підтвердження стажу роботи, та враховуючи положення п.17 Постанови №637, позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області з заявами про підтвердження стажу роботи шляхом опитування свідків.
Згідно акту опитування свідка ОСОБА_3 , складеного посадовими особами Відділу обслуговування громадян №7 м. Сміла ГУ ПФУ в Черкаській області 02.10.2024, встановлено, що в період роботи свідка з 24.02.1983 по 21.12.1997 у “Відділі робочого забезпечення Попаснянського відділення Донецької залізниці» позивачка також працювала у даному періоді та підприємстві разом з свідком.
Згідно акту опитування свідка ОСОБА_4 , складеного посадовими особами ГУ ПФУ в Кіровоградській області 04.10.2024, свідком підтверджено, що позивачка працювала разом зі свідком в період з 16.05.1991 по 01.12.1997 у “Відділі робочого забезпечення Попаснянського відділення Донецької залізниці».
04 квітня 2025 року позивачка звернулась до органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії, додавши при цьому наявні у неї документи про підтвердження стажу роботи.
Однак, посадові особи ГУПФУ у Волинській області, розглянувши заяву позивачки та додані документи, своїм рішенням від 11 квітня 2025 року №122950002671 відмовили їй в призначенні пенсії за віком відповідно зі ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», посилаючись при цьому на відсутність необхідного стажу роботи у кількості 30 років та зазначивши, що станом на 07.04.2025 року їй зараховано до страхового стажу, - 29 років 11 місяців 08 днів та не зарахувавши до страхового стажу періоди роботи: з 12.08.1984 по 25.07.1989 на посаді продавця Попаснянського ГОРПО (4 р. 11 міс. 14 дн.), з 11.07.1990 по 16.02.1991 на посаді диспетчера Попаснянського виробничого управління (0 р. 7 міс. 6 дн), з 24.03.1991 по 02.02.1997 на посаді контролера-касира магазина №18 відділу робочого забезпечення Попаснянського відділення Донецької залізниці (5 р. 10 міс.10 дн.), з 07.02.1997 по 31.12.1997 на посаді страхового агента Первомайської філії АТ страхова компанія “Аско-Донбас Півничний» ( 10 міс. 25 дн.), в загальній кількості відповідачем не зараховано до стажу роботи позивачу - 13 років 3 місяці 25 днів.
При цьому відповідач зазначив, що ним не взято для розрахунку: трудову книжку свідка ОСОБА_4 серії НОМЕР_1 від 19.08.1986 оскільки зміна прізвища заповнена не належним чином; довідку №898/112 від 12.03.2024, оскільки відсутні підстави зарахування та звільнення; акти опитування свідків від 04.10.2024 та 02.10.2024, оскільки відсутні первинні документи на підставі яких проводилось опитування свідків.
Представник позивачки вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 11.04.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком №122950002671 та не зарахування до страхового стажу періодів роботи з 12.08.1984 по 25.07.1989, з 11.07.1990 по 16.02.1991, з 24.03.1991 по 02.02.1997, з 07.02.1997 по 31.12.1997 є незаконним та протиправним, яке не ґрунтуються на Законі та порушують право позивачки на пенсійне забезпечення.
Від Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що 04 квітня 2025 року позивач звернувся до Пенсійного фонду України, за місцем свого проживання, із заявою для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ГУ (далі - Закон №1058-ГУ).
З урахуванням зазначеного Порядку, визначено орган, що розглядатиме заяву Позивача - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - Відповідач).
За результатами розгляду заяви Позивача, Головним управління Пенсійного фонду України у Волинській області прийнято рішення від 11 квітня 2025 року про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-ГУ у зв'язку з відсутністю страхового стажу необхідної тривалості згідно поданих заявником документів.
Необхідний страховий стаж визначений частиною третьою, статті 26 Закону України» Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років. Страховий стаж Позивача становить 29 років 11 місяців 08 днів.
За поданими документами до страхового стажу Позивача не зараховано:
- не взято для розрахунку трудову книжку серії НОМЕР_1 від 19.08.1986 р., оскільки зміна прізвища заявниці заповнена неналежним чином;
- не взято до уваги довідку № 898/112 від 12.03.2024, оскільки відсутні підстави зарахування та звільнення;- не взято до уваги акти опитування свідків від 04.10.2024 та 02.10.2024, оскільки відсутні первинні документи на підставі яких проводилось опитування свідків;
- згідно дублікату трудової книжки НОМЕР_2 з 10.04.2001, оскільки дата заповнення документу 08.01.2024 суперечить даті початку трудової діяльності 10.04.2001.
Не взято до уваги акти опитування свідків від 04.10.2024 та 02.10.2024, оскільки відсутні первинні документи на підставі яких проводилось опитування свідків.
Згідно відомостей реєстру застрахованих осіб до страхового стажу враховані всі періоди роботи зокрема з 01.1998.
Позивачем не надано відповідних доказів щодо підтвердження факту роботи у спірний період, визначених чинним законодавством.
Враховуючи на викладені обставини в їх сукупності, вважаємо, що дії Відповідача є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції та Законах України, Позивачем не наведено, та не надано достатньо доказів, які б свідчили про протиправність винесеного рішення про призначення пенсії, а відтак позовна заява Позивача є безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню.
Ухвалою суду від 9 травня 2025 року провадження у справі за даним адміністративним позовом було відкрито та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідив матеріали справи, розглянув справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінив докази відповідно до вимог ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , 04 квітня 2025 року звернулася до Пенсійного фонду України, за місцем свого проживання, із заявою для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ГУ (далі - Закон №1058-ГУ).
За принципом екстериторіальності заява ОСОБА_1 про призначення пенсії була розглянута головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області № 122950002671 від 11.04.2025 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно заяви від 04.04.2025 у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу передбаченого ст. 26 Закону № 1058-IV.
В обґрунтування відмови зазначено, що згідно з наданими до заяви документами про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 (довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка) страховий стаж складає 29 років 11 місяців 08 днів.
До страхового стажу не зараховано усі періоди роботи:
- не взято для розрахунку трудову книжку серії НОМЕР_1 від 19.08.1986 р., оскільки зміна прізвища заявниці заповнена неналежним чином.
- не взято до уваги довідку № 898/112 від 12.03.2024, оскільки відсутні підстави зарахування та звільнення;
- не взято до уваги акти опитування свідків від 04.10.2024 та 02.10.2024, оскільки відсутні первинні документи на підставі яких проводилось опитування свідків;
- згідно дублікату трудової книжки НОМЕР_2 з 10.04.2001, оскільки дата заповнення документу 08.01.2024 суперечить даті початку трудової діяльності 10.04.2001.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом, який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 за№ 1788-ХІІ (далі Закон № 1788-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 1788-ХІІ, громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника та інших випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію (частина перша та друга статті 7 Закону № 1788-ХІІ).
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.
При цьому, статтею 62 Закону № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку).
Пунктом 3 Порядку 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Аналізуючи чинні нормативно-правові акти України, які регулюють умови пенсійного забезпечення, суд дійшов висновку, що положення Порядку № 637 щодо підтвердження стажу роботи, мають бути застосовані лише у чітко визначених та вичерпних випадках, а саме за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Разом з тим, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка (стаття 62 Закону № 1788-ХП).
Таким чином, інші документи мають надаватися в разі, коли взагалі відсутні відомості в трудовій книжці про працю громадян у спірний період.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №234/13910/17 та від 07 березня 2018 року у справі №233/2084/17, від 04 березня 2020 року у справі №367/945/17.
Як зазначає представник позивача, трудова книжка позивачки була втрачена у зв'язку із залишенням місця свого постійного проживання через активні бойові дії та окупацією міста Попасна Луганської області.
08 січня 2024 року ОСОБА_1 виробничим структурним підрозділом «Лиманської дирекції філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця» було видано дублікат трудової книжки.
Відповідно до записів дублікату трудової книжки позивача НОМЕР_2 , позивач у періоди:
- з 10.04.2001 по 31.05.2005 робота на посаді оператора котельні 3 розряду дільниці спеціалізованих та монтажних робіт Попаснянська дистанція цивільних споруд та водопостачання Донецької залізниці (4 р. 1 міс. 22 дн.);
- з 01.06.2005 по 29.06.2006 робота на посаді оператора котельні 3-го розряду Попаснянського будівельно-монтажного експлуатаційного управління Донецької залізниці(1 р. 29 дн);
-з 30.06.2006 по 28.10.2009 робота на посаді оператора котельні 3-го розряду Попаснянського будівельно-монтажного експлуатаційного управління ДП «Донецька залізниця" (3 р. 3 міс. 29 дн.),
- з 29.10.2009 по 30.11.2015 робота на посаді оператора котельні 2-го розряду дільниці спеціалізованих та монтажних робіт Попаснянського будівельно-монтажного експлуатаційного управління ДП «Донецька залізниця"(6 р. 1 міс. 2 дн),
-з 01.12.2015 по 30.06.2017 робота на посаді оператора котельні 2-го розряду дільниці та монтажних робіт «Структурного підрозділу Попаснянського будівельно-монтажного експлуатаційного управління РФ «Донецька залізниця" ПАТ «Укрзалізниця» (1 р. 7 міс. 0 дн.),
- з 01.07.2017 по 10.04.2019 робота на посаді оператора котельні 2-го розряду дільниці спеціалізованих та монтажних робіт Виробничого підрозділу «Попаснянське територіальне управління філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» ПАТ «Укразалізниця» (1 р. 9 міс. 10 дн.);
- з 11.04.2019 по 18.07.2019 робота на посаді маляра 4 розряду дільниці спеціалізованих та монтажних робіт станції Попасна (3 міс. 8 дн.);
- з 19.07.2019 по 31.10.2019 робота на посаді маляра 4 розряду дільниці спеціалізованих та монтажних робіт Виробничого структурного підрозділу «Попаснянське територіальне управління філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця»(3 міс. 13 дн.);
- з 01.11.2019 по 31.03.2020 робота на посаді оператора котельні 2-го розряду дільниці спеціалізованих та монтажних робіт ст. Попасна Виробничого структурного підрозділу «Попаснянське територіальне управління філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця» (0 р. 5 міс. 1 дн);
- з 01.04.2020 по 31.05.2020 робота на посаді маляра 4-го розряду дільниці з утримання та поточного ремонту ст. Попасна Виробничого структурного підрозділу «Попаснянське територіальне управління філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця» ( 0 р. 2 міс. 1 дн.);
- з 01.06.2020 по 01.11.2020 робота на посаді маляра 4-го розряду дільниці з утримання та поточного ремонту ст. Попасна №1 Виробничого структурного підрозділу «Попаснянське територіальне управління філії «Центр будівельно- монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця» (0 р. 5 міс. 1 дн.),
- з 02.11.2020 по 12.04.2021 робота на посаді оператора котельні 2-го розряду дільниці з утримання та поточного ремонту ст. Попасна №1 Виробничого структурного підрозділу «Попаснянське територіальне управління філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця» (0 р. 5 міс. 11 дн.);
- з 13.04.2021 р. по 10.10.2021 р. - робота на посаді маляра 4-го розряду дільниці з утримання та поточного ремонту ст. Попасна №1 Виробничого структурного підрозділу «Попаснянське територіальне управління філії «Центр будівельно- монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця» ( 0 р. 5 міс. 28 дн.);
- з 11.10.2021 по 01.11.2021 робота на посаді маляра 4-го розряду дільниці з утримання та поточного ремонту ст. Попасна №1 Виробничого структурного підрозділу «Лиманської дирекції філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця» (0 р. 0 міс.22 дн.);
- з 02.11.2021 по 04.04.2023 робота на посаді оператора котельні дільниці з утримання та поточного ремонту ст. Попасна №1 Виробничого структурного підрозділу «Лиманської дирекції філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця» (1 р. 5 міс. 3 дн.);
- з 05.04.2023 по дійсний час робота на посаді маляра 4-го розряду дільниці з капітального ремонту ст. Покровськ №2 Виробничого структурного підрозділу «Лиманської дирекції філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця» (2 р. 0 міс 3 дн.).
Таким чином, трудова книжка позивачки не містить відомості щодо її стажу роботи до 10.04.2001.
Отже, як зазначено у позовній заяві спірним у цій справі є зарахування до стажу роботи позивачки періоду роботи з 12.08.1984 по 25.07.1989 на посаді продавця Попаснянського ГОРПО, з 11.07.1990 по 16.02.1991 на посаді диспетчера Попаснянського виробничого управління, з 24.03.1991 по 02.02.1997 на посаді контролера-касира магазина №18 відділу робочого забезпечення Попаснянського відділення Донецької залізниці, з 07.02.1997 по 31.12.1997 на посаді страхового агента Первомайської філії АТ страхова компанія «Аско-Донбас Півничний» на підставі показань свідків та довідки від від 12.03.2024 №898/112 Виробничого структурного підрозділу «Лиманської дирекції філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця» у зв'язку з відсутністю трудової книжки.
Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки, або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, а також архівними установами.
Згідно з пунктом 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містять неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові угоди і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 17-1 Порядку №637 передбачено, що у разі коли в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях або їх правонаступниках, розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, стаж роботи, який дає право на пенсію, зараховується у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики.
Відповідно до пункту 18 Порядку №637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, стаж роботи установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1058 від 27.09.2022 пункт 18 Порядку №637 доповнений абзацом 2, яким передбачено, що у такому ж порядку підтверджується стаж роботи за відсутності документів у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, в районі проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також у разі, коли майно (документи) підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (незалежно від місця їх реєстрації на території України) розташоване на території України та/або пошкоджене чи знищене внаслідок воєнних (бойових) дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови документального підтвердження пошкодження чи знищення майна (документів).
Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року №18-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за №123/13105, затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії (далі Порядок №18-1).
Згідно пункту 1 цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи:
для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника;
до 01 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (далі - підприємства, які розташовані на тимчасово окупованій території).
Відповідно до пункту 2 дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали, зокрема, у період до 01 січня 2004 року на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, та якщо в трудовій книжці є записи з виправленням або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи (далі - періоди роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території).
Згідно пункту 3 Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії, періоди роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, створених при головних управліннях Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 11 Порядку №18-1 із заявою про підтвердження стажу роботи (додаток 2) заявник (його законний представник або представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (далі - його представник)) може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу.
Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, заявник (його представник) подає трудову книжку та зазначає у заяві дані про свідків (не менше двох), які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (у тому числі в колгоспі) і мають документи про свою роботу за період, щодо якого вони підтверджуватимуть роботу заявника.
Згідно пункту 12 Порядку №18-1 територіальні органи Пенсійного фонду України надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.
Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, територіальний орган Пенсійного фонду України запрошує та опитує свідка.
Якщо свідок проживає (перебуває) в іншій адміністративно-територіальній одиниці України, ніж та, в якій проживає (перебуває) заявник, територіальний орган Пенсійного фонду України звертається до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання (перебування) свідка для його опитування.
Результати опитування свідка оформляються Актом опитування свідка (додаток 3).
Акт опитування свідка та завірені територіальним органом Пенсійного фонду України копії документів про його роботу за час, щодо якого він підтверджує роботу заявника, протягом трьох робочих днів з дня опитування надсилаються до територіального органу Пенсійного фонду України, який надіслав запит.
За змістом вказаних приписів Порядку №18-1 комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, створені при головних управліннях Пенсійного фонду України, підтверджують стаж роботи осіб, які працювали у період до 01 січня 2004 року на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, та якщо в трудовій книжці є записи з виправленням або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи, за умови надання такими особами трудової книжки.
Водночас після доповнення постановою Кабінету Міністрів України № 1058 від 27.09.2022 пункту 18 Порядку №637 Порядком №18-1 щодо зарахування до стажу роботи періодів роботи на окупованих територіях України до 01.01.2004 на підставі показань свідків за відсутності трудової книжки відповідні зміни до Порядку №18-1 внесені не були, а отже не був врегульований порядок підтвердження трудового стажу осіб, які працювали на окупованих територіях до 01.01.2004, за відсутності трудової книжки, до цього часу.
Відповідно до довідки від 12.03.2024 №898/112 Виробничого структурного підрозділу «Лиманської дирекції філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця» ОСОБА_1 дійсно з "10" квітня 2001 року працює у виробничому структурному підрозділі "Лиманська дирекція" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" АТ " Укрзалізниця" і зараз займає посаду маляр 4 розряду у дільниці з капітального ремонту ст. Покровськ №2. В особовий листок з обліку кадрів автоматизованої системи управління персоналом "Кадри" внесено наступну трудову діяльність:
- з 12.08.1984 по 25.07.1989 продавець Попаснянського Горпо м. Попасна Луганської обл.;
- з 11.07.1990 по 16.02.1991 диспетчер Попаснянського виробничого управління ЖКГ м. Попасна Луганської обл.;
- з 24.03.1991 по 02.02.1997 контролер-касир магазину № 18 відділу робочого забезпечення Попаснянського відділення Донецької залізниці м. Попасна Луганської обл.;
- з 07.02.1997 по 12.10.1998 страховий агент Первомайської філії АО страхова компанія "Аско - Донбас Північний" м. Первомайськ Луганської обл.;
- з 29.11.1998 по 01.11.1999 Попаснянський центр зайнятості м. Попасна Луганської обл.
В жовтні 2024 року з метою підтвердження стажу роботи, та враховуючи положення п.17 Постанови №637, позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області з заявами про підтвердження стажу роботи шляхом опитування свідків.
В заяві про підтвердження стажу роботи шляхом опитування свідків позивачкою були зазначені свідки по спільній з нею роботі на одному підприємстві, а саме: «Відділі робочого забезпечення Попаснянського відділення Донецької залізниці, які мають документи про свою роботу та можуть підтвердити її стаж роботи, а саме: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно акту опитування свідка ОСОБА_3 , складеного посадовими особами Відділу обслуговування громадян №7 м. Сміла ГУ ПФУ в Черкаській області 02.10.2024, встановлено, що в період роботи свідка з 24.02.1983 по 21.12.1997 у «Відділі робочого забезпечення Попаснянського відділення Донецької залізниці» позивачка також працювала у даному періоді та підприємстві разом з свідком.
Згідно акту опитування свідка ОСОБА_4 , складеного посадовими особами ГУ ПФУ в Кіровоградській області 04.10.2024, свідком підтверджено, що позивачка працювала разом зі свідком в період з 16.05.1991 по 01.12.1997 у «Відділі робочого забезпечення Попаснянського відділення Донецької залізниці».
Отже, зважаючи на наведені норми, відповідач вчинив протиправні дії щодо не врахування та не взяття до уваги додані позивачем до заяви про призначення пенсії показання свідків та довідку від 12.03.2024 №898/112 Виробничого структурного підрозділу «Лиманської дирекції філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця» на підтвердження спірного періоду роботи позивачки.
Відтак, суд вважає, що втрата позивачкою трудової книжки, у зв'язку з вторгненням рф на територію України, не може бути підставою для не зарахування періоду роботи позивачки з 12.08.1984 по 25.07.1989 на посаді продавця Попаснянського ГОРПО, з 11.07.1990 по 16.02.1991 на посаді диспетчера Попаснянського виробничого управління, з 24.03.1991 по 02.02.1997 на посаді контролера-касира магазина №18 відділу робочого забезпечення Попаснянського відділення Донецької залізниці, з 07.02.1997 по 31.12.1997 на посаді страхового агента Первомайської філії АТ страхова компанія «Аско-Донбас Півничний» та позбавляти позивача права на призначення пенсії.
Вирішуючи питання щодо наявності у позивача права на призначення пенсії за віком, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , а із заявою про призначення пенсії звернулася 04.04.2025, тобто на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії досягнула необхідного віку - 60 років, встановленого частиною першої статті 26 Закону № 1058-IV.
Як вбачається з рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області № 122950002671 від 11.04.2025, страховий стаж позивача складає 29 років 11 місяців 08 днів.
При цьому, враховуючи встановлені судом обставини та висновки суду, щодо того, що до страхового стажу позивача підлягають зарахуванню спірні періоди його роботи з 12.08.1984 по 25.07.1989 на посаді продавця Попаснянського ГОРПО, з 11.07.1990 по 16.02.1991 на посаді диспетчера Попаснянського виробничого управління, з 24.03.1991 по 02.02.1997 на посаді контролера-касира магазина №18 відділу робочого забезпечення Попаснянського відділення Донецької залізниці, з 07.02.1997 по 31.12.1997 на посаді страхового агента Первомайської філії АТ страхова компанія «Аско-Донбас Півничний», які дають підстави для призначення позивачу пенсії за віком у відповідності до вимог частини першої статті 26 Закону №1058-IV.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області рішення №122950002671 від 11.04.2025про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі заяви від 04.04.2025, зарахувавши до страхового стажу позивачки періоди роботи з 12.08.1984 по 25.07.1989 на посаді продавця Попаснянського ГОРПО, з 11.07.1990 по 16.02.1991 на посаді диспетчера Попаснянського виробничого управління, з 24.03.1991 по 02.02.1997 на посаді контролера-касира магазина №18 відділу робочого забезпечення Попаснянського відділення Донецької залізниці, з 07.02.1997 по 31.12.1997 на посаді страхового агента Первомайської філії АТ страхова компанія «Аско-Донбас Півничний».
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зважаючи на встановлені обставини, суд позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Позивачем при поданні позову був сплачений судовий збір у загальному розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією № 7173-1210-8985-9122 від 05.05.2025.
Разом з тим суд зазначає, що позовну заяву подано в електронній формі через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (ЄСІТС) «Електронний суд».
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону № 3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, з урахуванням наведеного, позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір в розмірі 968,96 грн.
Тобто, позивачем сплачено судовий збір у більшому розмірі, ніж необхідно було сплатити, а тому питання про розподіл судових витрат вирішується виходячи з суми, що позивач мав сплатити - 968,96 грн.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неправильних дій (бездіяльності) відповідача, судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у загальному розмірі 968,96 грн.
Щодо решти надміру сплаченого судового збору, суд роз'яснює позивачу право звернутися до суду із відповідною заявою про повернення надміру сплаченого ним судового збору в сумі 242,31 грн.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Закопайло Вікторії Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (код ЄДРПОУ 13358826, місце реєстрації: 43026, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6) про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області рішення №122950002671 від 11.04.2025 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі заяви від 04.04.2025, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи з 12.08.1984 по 25.07.1989 на посаді продавця Попаснянського ГОРПО, з 11.07.1990 по 16.02.1991 на посаді диспетчера Попаснянського виробничого управління, з 24.03.1991 по 02.02.1997 на посаді контролера-касира магазина №18 відділу робочого забезпечення Попаснянського відділення Донецької залізниці, з 07.02.1997 по 31.12.1997 на посаді страхового агента Первомайської філії АТ страхова компанія «Аско-Донбас Півничний».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова