про залишення позовної заяви без руху
23 червня 2025 року м. Київ Справа № 320/26628/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Войтович І. І., отримавши та розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), третя особа: Комунальне некомерційне підприємство "Київська міська клінічна лікарня №3" виконавчого органу КМДА про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Департаменту охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), третя особа: Комунальне некомерційне підприємство "Київська міська клінічна лікарня №3" виконавчого органу КМДА , в якому просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Центральної МСЕК № 2 від 28.10.2024 № 167/о про невизнання ОСОБА_1 особою з інвалідністю.
2. Зобов'язати Департамент охорони здоров'я КМДА (як правонаступника органу, що прийняв рішення) організувати повторне проходження медико-соціальної експертної комісії, з урахуванням:
- медичної історії;
- основного діагнозу: епілепсія ідіопатична, фокальна, з генеразілозваними судомними нападами не частими з анамнезом, простими нападами частими за анамнезом помірними змінами особистості за органічним типом, депресивний синдром, F07.8/G40.
- об'єктивного функціонального стану;
- норм законодавства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів визначені у ст. 160 і 161 цього Кодексу.
Зокрема, ч. 5 ст. 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються:
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
За змістом норм п. 9 ч. 1 ст. 4, ч. 3 ст. 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача. При цьому, в розумінні п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України "суб'єкт владних повноважень" - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Суддею встановлено, що в позовній заяві позивач вказує відповідачем Департамент охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), а в позовних вимогах просить визнати протиправним та скасувати рішення Центральної МСЕК та зобов'язати Департамент охорони здоров'я КМДА вчинити дії. Також вказує, що Департамент охорони здоров'я КМДА є правонаступником органу, що прийняв рішення.
Департамент охорони здоров'я КМДА - це орган виконавчої влади, який здійснює управління та координацію у сфері охорони здоров'я на території міста Києва і не є правонаступником Центральної МСЕК. Департамент охорони здоров'я КМДА відповідає за загальну координацію та управління охороною здоров'я в місті Києві, а МСЕК (медико-соціальна експертна комісія) займалася питаннями встановлення інвалідності та медико-соціальної експертизи і припинила свою діяльність з 31.12.2024 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. №1338. Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 26.10.2024 № 1809 після ліквідації Центральної МСЕК, її функції перейшли до Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності.
Таким чином, позивачу необхідно визначитись із колом відповідачів по справі та відповідно викласти та обґрунтувати позовні вимоги до кожного з них та надати до суду усі необхідні докази в обґрунтування заявлених позовних вимог відносно кожного відповідача.
Крім того, суддя зауважує, що під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, що має сформулюватися максимально чітко і зрозуміло, а тому, особа, звертаючись до суду із позовною заявою, повинна чітко зазначити дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень (його рішення), що порушили її право, та повинна вказати спосіб захисту свого порушеного права.
Враховуючи вищезазначене, суддя приходить до висновку, що позов не відповідає положенням ст. 160 та ст. 161 КАС України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин суддя вважає за необхідне залишити без руху позовну заяву із наданням часу для усунення зазначених недоліків.
Указані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:
- надати уточнену позовну заяву (кількість примірників відповідно до кількості учасників справи), з урахуванням вказаних судом зауважень, в якій конкретизувати прохальну частину позову та відповідачів у справі.
Також суддя зауважує, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням у доступі до правосуддя. Так, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, сформульовану, зокрема, в рішеннях від 20 травня 2010 р. у справі "Пелевін проти України" (п. 27), від 30 травня 2013 року у справі "Наталія Михайленко проти України" (п. 31) право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою: регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), третя особа: Комунальне некомерційне підприємство "Київська міська клінічна лікарня №3" виконавчого органу КМДА про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Войтович І. І.