20 червня 2025 рокуСправа № 280/5061/23 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я, розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про прийняття звіту щодо виконання судового рішення в адміністративній справі
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.10.2023 у справі №280/5061/23 позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено повністю.
Рішення набрало законної сили 04.04.2024 та позивачу видано виконавчі документи.
26.05.2025 від представника ОСОБА_1 надійшла заява вх. № 26156, в якій він просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати до суду звіт про виконання Запорізького окружного адміністративного суду від 16.10.2023 у справі № 280/5061/23 у 10-денний строк з моменту отримання відповідної ухвали суду.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року встановлено судовий контроль за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16.12.2023 у справі №280/5061/23 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у місячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у справі № 280/5061/23.
10.06.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області подано до Запорізького окружного адміністративного суду заяву вх. № 28891, відповідно до якої Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області просить прийняти звіт про виконання постанови суду.
Суд, розглянувши заяву відповідача, дослідивши звіт про виконання постанови суду, зазначає наступне.
Згідно із статтею 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Частинами 1, 2, 4 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII визначено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Вказаною нормою законодавець встановив обов'язок учасників справи щодо обов'язкового виконання рішень суду та їх відповідальність за невиконання таких рішень. Зазначена норма не передбачає будь-яких припущень або виключень щодо виконання частини судового рішення, не визначає яку частину рішення сторона повинна виконати обов'язково, а яку може не виконувати за наявності будь-яких причин.
Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013, звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 № 11-рп/2012).
Європейський Суд з прав людини звертає увагу на те, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі “Скордіно проти Італії». Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі “Сіка проти Словаччини»).
Обов'язковість судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтями 129, 129-1 Конституції України, статтями 2, 14, 370 КАС України та статтею 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів». Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).
В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в яких є держава в особі її компетентних органів, а тому, адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.
Суд зазначає, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення.
Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
Судовий контроль за виконанням судового рішення полягає у перевірці судом належного, точного та своєчасного виконання судового рішення у спосіб отримання звіту про таке виконання або спонукання до виконання судового рішення через визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення у справі; наявність судового контролю за виконанням судового рішення передбачає безпосереднє виконання останнього та виключає можливості подання окремого позову, предметом якого є протиправні дії або бездіяльність суб'єкта, який має виконати таке рішення
Питання, пов'язані із здійсненням судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах врегульовані статтею 382 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частин 1, 3 статті 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 - 3 статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин 2 та/або 3 статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Так, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.10.2023 року по справі № 280/5061/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області внести до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості про наявність у ОСОБА_1 страхового стажу у страхувальника ДП “Державний проектний інститут “Запоріжцивільпроект» у період з червня 2010 року по грудень 2010 року включно; грудень 2012 року; з січня 2013 року по грудень 2013 року включно; з січня 2014 року по грудень 2014 року включно; з січня 2015 року по грудень 2015 року включно; з січня 2016 року по грудень 2016 року включно; з січня 2017 року по 23.02.2021 року та відомості про нарахування ОСОБА_1 таких сум заробітної плати страхувальником ДП “Державний проектний інститут “Запоріжцивільпроект» (код 05482972) за вересень 2015 року у сумі 2772,00 грн., за жовтень 2015 року у сумі 1764,00 грн., за листопад 2015 року у сумі 2673,56 грн., за січень 2016 року у сумі 2378,25 грн., за лютий 2016 року у сумі 2646,00 грн., за лютий 2017 року - суму 1932,95 грн.; за березень 2017 року- суму 1078,00 грн.; за квітень 2017 року - суму 931,00 грн.; за травень 2017 року - суму 980,00 грн.; за червень 2017 року - суму 980,00 грн.; за липень 2017 року - суму 980,00 грн.; за серпень 2017 року - суму 1029,00 грн.; за вересень 2017 року - суму 1029,00 грн.; за жовтень 2017 року - суму 1029,00 грн.; за листопад 2017 року - суму 1078,00 грн.; з грудня 2017 року по 23 лютого 2021 року у розмірі 249983 грн.
А також, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 06.07.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи на Державному підприємстві “Державний проектний інститут “Запоріжцивільпроект» (Державний проектний інститут “Запоріжцивільпроект») з червня 2010 року по грудень 2010 року включно; грудень 2012 року; з січня 2013 року по грудень 2013 року включно; з січня 2014 року по грудень 2014 року включно; з січня 2015 року по грудень 2015 року включно; з січня 2016 року по грудень 2016 року включно; з січня 2017 року по 23.02.2021 року включно та із врахуванням сум заробітної ОСОБА_1 Державному підприємстві “Державний проектний інститут “Запоріжцивільпроект» (Державний проектний інститут “Запоріжцивільпроект») за вересень 2015 року у сумі 2772,00 грн., за жовтень 2015 року у сумі 1764,00 грн., за листопад 2015 року у сумі 2673,56 грн., за січень 2016 року у сумі 2378,25 грн., за лютий 2016 року у сумі 2646,00 грн., за лютий 2017 року - суму 1932,95 грн.; за березень 2017 року- суму 1078,00 грн.; за квітень 2017 року - суму 931,00 грн.; за травень 2017 року - суму 980,00 грн.; за червень 2017 року - суму 980,00 грн.; за липень 2017 року - суму 980,00 грн.; за серпень 2017 року - суму 1029,00 грн.; за вересень 2017 року - суму 1029,00 грн.; за жовтень 2017 року - суму 1029,00 грн.; за листопад 2017 року - суму 1078,00 грн.; з грудня 2017 року по 23 лютого 2021 року у розмірі 249983 грн..
Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надало звіт про виконання рішення суду, строк подання якого не було пропущено відповідачем.
Надаючи оцінку поданому звіту в контексті виконання відповідачем судового рішення, суд зазначає наступне.
Як покликається Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, на виконання рішення Головним управлінням внесено відомості про нарахування ОСОБА_1 сум заробітної плати страхувальником ДП "Державний проектний інститут "Запоріжцивільпроект" за вересень 2015 року у сумі 2772,00 грн, за жовтень 2015 року у сумі 1764,00 грн, за листопад 2015 року у сумі 2673,56 грн, за січень 2016 року у сумі 2378,25 грн, за лютий 2016 року у сумі 2646,00 грн, за лютий 2017 року - суму 1932,95 грн; за березень 2017 року- суму 1078,00 грн; за квітень 2017 року - суму 931,00 грн; за травень 2017 року - суму 980,00 грн; за червень 2017 року - суму 980,00 грн; за липень 2017 року - суму 980,00 грн; за серпень 2017 року - суму 1029,00 грн; за вересень 2017 року - суму 1029,00 грн; за жовтень 2017 року - суму 1029,00 грн; за листопад 2017 року - суму 1078,00 грн; з грудня 2017 року по 23 лютого 2021 року у розмірі 249983 грн, про що свідчать розрахунки заробітної плати для обчислення пенсії при призначенні пенсії та на виконання рішення суду (копії додані до звіту).
Також Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було зараховано до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи на Державному підприємстві "Державний проектний інститут "Запоріжцивільпроект" (Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект») з червня 2010 року по грудень 2010 року включно; грудень 2012 року; з січня 2013 року по грудень 2013 року включно; з січня
2014 року по грудень 2014 року включно; з січня 2015 року по грудень 2015 року включно; з січня 2016 року по грудень 2016 року включно; з січня 2017 року по 23.02.2021 року включно, у зв'язку з чим страховий стаж ОСОБА_1 замість 30 років 01 місяця 02 дні склав 37 років 09 місяців 10 днів, про що свідчать розрахунок стажу при призначенні пенсії та розрахунок стажу внаслідок виконання рішення суду (копії додані до звіту).
Окрім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 06.07.2022 здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи на Державному підприємстві "Державний проектний інститут "Запоріжцивільпроект" (Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект») з червня 2010 року по грудень 2010 року включно; грудень 2012 року; з січня 2013 року по грудень 2013 року включно; з січня 2014 року по грудень 2014 року включно; з січня 2015 року по грудень 2015 року включно; з січня 2016 року по грудень 2016 року включно; з січня 2017 року по 23.02.2021 року включно та із врахуванням сум заробітної ОСОБА_1 Державному підприємстві "Державний проектний інститут "Запоріжцивільпроект" (Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект») за вересень
2015 року у сумі 2772,00 грн, за жовтень 2015 року у сумі 1764,00 грн, за листопад 2015 року у сумі 2673,56 грн, за січень 2016 року у сумі 2378,25 грн, за лютий 2016 року у сумі 2646,00 грн, за лютий 2017 року - суму 1932,95 грн; за березень 2017 року- суму 1078,00 грн; за квітень 2017 року - суму 931,00 грн; за травень 2017 року - суму 980,00 грн; за червень 2017 року - суму 980,00 грн; за липень 2017 року - суму 980,00 грн; за серпень 2017 року - суму 1029,00 грн; за вересень 2017 року - суму 1029,00 грн; за жовтень 2017 року - суму 1029,00 грн; за листопад 2017 року - суму 1078,00 грн; з грудня 2017 року по 23 лютого 2021 року у розмірі 249983 грн, про що свідчать рішення про призначення пенсії від 30.09.2022 №083250006458 із зазначенням суми пенсійної виплати з 06.07.2022 в розмірі 2777,75 грн та протоколи перерахунку пенсії з 06.07.2022 на виконання рішення суду у справі №280/5061/23 (дата розрахунку 25.04.2024, 25.02.2025) з подальшим збільшенням розміру пенсії (копії додані до звіту).
Сума боргу на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16.10.2023 у справі №280/5061/23 за період з 06.07.2022 по 30.04.2024 склала 4235,14 грн, про що свідчить протокол індивідуального перерахунку пенсії за період з 01.06.2022 по 30.04.2024 (копія додані до звіту).
Сума боргу в розмірі 4235,14 грн Головним управлінням виплачена на банківський рахунок ОСОБА_1 у травні 2024 року, про що свідчить витяг з відомості Список №1 на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки в ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» за період з 04.05.2024 по 25.05.2024 (копія додані до звіту).
З наведеного вбачається, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16.10.2023 у справі №280/5061/23 виконано відповідачем відповідно до покладених зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.
Тому, з огляду на положення статті 382-3 КАС України, у суду відсутні підстави для відмови у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного від 16.10.2023 у справі №280/5061/23.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.241, 243, 248, 382 КАС України, суд -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16.10.2023 у справі №280/5061/23.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 15-денний строк з дня її постановлення.
Суддя Л.Я. Максименко