Справа №:755/11037/25
Провадження №: 1-в/755/286/25
"23" червня 2025 р. м. Київ
Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві подання начальника Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бердянськ Запорізької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше судимого,
Начальник Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_5 подав до суду дане подання про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .
Подання мотивовано тим, що 29.05.2023 року ОСОБА_4 звільнився з місць позбавлення волі. Після відбування покарання зарекомендував себе з негативної сторони, у зв'язку із чим притягувався до відповідальності за вчинення кримінального правопорушення.
17.08.2023 року відділом дізнання Шевченківського УП ГУНП у м. Києві відносно раніше судимого ОСОБА_4 було відкрито кримінальне провадження, зареєстроване до ЄРДР № 12023105100001663 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 309 КК України. Одночасно, останньому, було винесено попередження про припинення антигромадської поведінки, та щодо якого може бути встановлено адміністративний нагляд.
27.05.2024 року вироком Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_4 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 309 КК України та призначено покарання у виді 3-х років позбавлення волі з іспитовим строком на 2 роки.
На підставі вищевикладеного, як свідчить вищевказане кримінальне правопорушення вчинене ОСОБА_4 про не бажання стати на шлях виправлення та для більш ефективного контролю з боку працівників Національної поліції за поведінкою раніше судимого, так-як останній після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, просить встановити над ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на 1 рік, та встановлення ряду обмежень: з'являтися на реєстрацію по нагляду до Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві 1-й та 3-й четвер, щомісяця у період з 09:00 до 18:00; заборонити виїзд за межі міста в особистих та службових справах без дозволу органів Національної поліції України; заборонити відвідувати кафе, бари, ресторани та інші розважальні заклади, де реалізуються спиртні напої на розлив; заборонити залишати своє місце проживання з 22:00 до 06:00 наступного дня.
Представник Дніпровського УП ГУНП в м. Києві у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд подання без його участі. Крім того, до заяви додав довідку-витяг з бази УПНП щодо ОСОБА_4 із зазначеною інформацією про вчинення кримінального правопорушення від 21.06.2025 року, яке зареєстроване за ЄО 46389.
ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд подання без його участі. Проти задоволення подання не заперечує.
Вивчивши матеріали подання та долучені до нього матеріали, суд прийшов до наступного. Згідно з ст. 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону. Відповідно до ст. 1 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції. Згідно з ст. 2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них. Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення. Згідно з абз. 2 ст. 5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції. Згідно з ст. 6 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами,звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах "ґ", "д" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду. Відповідно до положень ст. 8 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд припиняється постановою судді за поданням начальника органу Національної поліції: у разі погашення або зняття судимості з особи, яка перебуває під наглядом; достроково, якщо піднаглядний перестав бути небезпечним для суспільства і позитивно характеризується за місцем роботи і проживання. В інших випадках адміністративний нагляд автоматично припиняється: після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом Національної поліції не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду; у разі засудження піднаглядного до позбавлення волі і направлення його до місця відбування покарання; у разі смерті піднаглядного. Як зазначено в п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28.03.1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду», слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку. Під іншими правопорушеннями слід розуміти такі порушення, що посягають на громадську безпеку чи порядок управління. Отже, Законом визначено, що в даному випадку встановлення адміністративного нагляду можливо лише у разі вчинення особою систематичного порушення громадського порядку і прав інших громадян, або інших правопорушень, чому має передувати попередження органів Національної поліції. З матеріалів подання вбачається, що 17.08.2023 року відділом дізнання Шевченківського УП ГУНП у м. Києві відносно ОСОБА_4 було відкрито кримінальне провадження, зареєстроване до ЄРДР № 12023105100001663 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 309 КК України.
27.05.2024 року вироком Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_4 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 309 КК України та призначено покарання у виді 3-х років позбавлення волі з іспитовим строком на 2 роки.
18.08.2023 року ОСОБА_4 був попереджений про можливість встановлення щодо нього адміністративного нагляду у випадку не припинення антигромадського способу життя, тобто вказане попередження винесено після вчинення правопорушення ОСОБА_4 . Відповідно до довідки-витягу з бази УПНП щодо ОСОБА_4 із зазначеною інформацією про вчинення кримінального правопорушення від 21.06.2025 року, яке зареєстроване за ЄО 46389. Таким чином, судом встановлено обставини викладені у поданні, які свідчать про необхідність встановлення відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду та з метою запобігти вчиненню ним нових кримінальних правопорушень суд вважає, що подання підлягає задоволенню. На підставі наведеного та, керуючись Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст.ст.369-372 КПК України, суд -
Подання начальника Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - задовольнити.
Встановити відносно засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд терміном на 12 (дванадцять) місяців з встановленням обмежень:
1. З'являтися на реєстрацію по нагляду до Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві 1-й та 3-й четвер, щомісяця у період з 09:00 до 18:00; 2. Заборонити виїзд за межі міста в особистих та службових справах без дозволу органів Національної поліції України; 3. Заборонити відвідувати кафе, бари, ресторани та інші розважальні заклади, де реалізуються спиртні напої на розлив; 4. заборонити залишати своє місце проживання з 22:00 до 06:00 наступного дня.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1