Cправа № 712/3971/25
Провадження № 2/712/2362/25
18 червня 2025 року Соснівський районний суд м. Черкас в складі:
головуючого судді - Пересунька Я.В.,
при секретарі - Руденко А.В.,
розглянувши цивільну справу за позовом Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації речового права та знесення самочинно збудованого нерухомого майна, -
Рішенням Соснівського районного суду м. Черкас від 18 червня 2025 року у цивільній справі № 712/3971/25 позов Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Черкаської міської ради - задоволено. Усунуто перешкоди державі в особі територіальної громади міста Черкаси в особі Черкаської міської ради у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою комунальної власності, шляхом скасування державної реєстрації речового права на самочинно збудоване нерухоме майно - торгівельний павільйон загальною площею 40,2 кв.м. по АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2285661071101, номер відомостей про речове право - 40445351) за ОСОБА_1 . Усунуто перешкоди територіальній громаді міста Черкаси в особі Черкаської міської ради у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою, шляхом зобов'язання ОСОБА_1 знести самочинно збудоване нерухоме майно - торгівельний павільйон загальною площею 40,2 кв.м. по АДРЕСА_1 .
За змістом ч. ч. 1, 5-9, 11 ст. 262 ЦПК України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги якого порушено, і в чому саме полягає порушення . Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання. Окрему ухвалу може бути постановлено судом першої інстанції, судами апеляційної чи касаційної інстанції. Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується. Окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокурору або органу досудового розслідування, які повинні надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк. За відповідним клопотанням прокурора або органу досудового розслідування вказаний строк може бути продовжено.
Під час розгляду справи № 712/3971/25 судом установлено, що 05 лютого 2021 року ТОВ «Гет Текнолоджі» на замовлення ОСОБА_1 виготовило технічний паспорт на нежитлову будівлю - торгівельний павільйон на АДРЕСА_1 (інвентаризаційна справа № 20-34), складений ОСОБА_2 , до якого додано схематичний план земельної ділянки із зазначенням площі земельної ділянки під будівлею - 45 кв.м., а також власне план нежитлової будівлі за вказаною адресою площею 40,2 кв.м. та експлікацію приміщень до плану.
Проте належний ОСОБА_1 торгівельний павільйон на АДРЕСА_1 не є окремим об'єктом нерухомого майна.
Державним реєстратором Центру надання адміністративних послуг у місті Золотоноша Черкаської області Андрущенко Іриною Сергіївною прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 08 лютого 2021 року № 56502549 про реєстрацію за ОСОБА_1 права власності на торгівельний павільйон загальною площею 40,2 кв.м. по АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2285661071101, номер відомостей про речове право - 40445351), з грубим порушенням вимог пунктів 2, 3 частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та пунктів 10-1, 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Крім того, державний реєстратор не отримував від ОСОБА_1 документів щодо відведення земельної ділянки під наявний об'єкт нерухомого майна та технічної документації, погодженої у встановленому порядку, щодо розробленого проекту землеустрою.
Підставою для реєстрації права власності на вказаний об'єкт нерухомості зазначено технічний паспорт № 20-34 від 05 лютого 2021 року, виданий ТОВ «Гет Текнолоджі»
Водночас Черкаська міська рада не надавала земельну ділянку по вул. Остафія Дашковича у користування чи власність ОСОБА_1 , як і не видавала містобудівні умови та обмеження на розміщення нежитлової будівлі за цією адресою і не присвоювала поштової адреси.
Обов'язки державного реєстратора при реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна передбачено в ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (тут і далі - Закон, в редакції станом на 08 лютого 2021 року).
Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону державний реєстратор: Державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав, похідних від права власності, здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії. 4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи; 5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження; 6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом; 7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав); 8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав; 9) формує реєстраційні справи у паперовій формі; 9-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю; 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Отримавши документи від ОСОБА_1 для державної реєстрації за ним права власності на нежитлове приміщення-торгівельний павільйон по АДРЕСА_1 , площею 40,2 кв.м., державний реєстратор Центру надання адміністративних послуг у місті Золотоноша Черкаської області Андрущенко І.С. у порушення п. 3 ч. 3 ст. 10 Закону не звернула увагу на те, що об'єкт, на який ОСОБА_1 просив зареєструвати право власності - є тимчасовою спорудою (торгівельним павільйоном), право власності на яку не може бути зареєстровано.
Крім того, державний реєстратор не перевірила, чи видавались містобудівні умови та обмеження на розміщення нежитлової будівлі за цією адресою та чи надавала Черкаська міська рада земельну ділянку по вул. Остафія Дашковича під вказаним об'єктом у користування чи власність ОСОБА_1 .
Вказана недбалість з боку державного реєстратора призвела до реєстрації права власності на тимчасову споруду-торгівельний павільйон за ОСОБА_1 як на об'єкт нерухомого майна на земельній ділянці територіальної громади міста Черкаси, яка ОСОБА_1 ніколи не виділялась.
Про виявлені порушення в діяльності державного реєстратора необхідно повідомити Міністерство юстиції України для вжиття заходів, передбачених чинним законодавством України, а також Черкаську окружну прокуратуру - для внесення відповідних відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Щодо діяльності ТОВ «Гет Текнолоджі», то суд зауважує наступне.
Порядок складання технічних паспортів на об'єкти нерухомого майна станом на 05 лютого 2021 року було передбачено Інструкцією про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року № 127 (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2018 року № 186), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 року за № 582/5773, далі - Інструкція)
Згідно з п. 1 розділу ІІ Інструкції до об'єктів, що підлягають технічній інвентаризації та на які складаються інвентаризаційні справи і технічні паспорти, належать (завершені та незавершені будівництвом): 1) будинки квартирного типу різної поверховості, гуртожитки та їх секції; 2) квартири; 3) житлові кімнати, житлові блоки у гуртожитках; 4) будинки садибного типу; 5) будинки і споруди громадського та виробничого (в тому числі сільськогосподарського) призначення та їх комплекси; 6) нежитлові приміщення (групи нежитлових приміщень); 7) садові та дачні будинки; 8) гаражі та паркінги з машино-місцями (які не належать до господарських будівель: багатоповерхові, підземні, одноповерхові, блокові); 9) захисні споруди цивільного захисту (ДБН В 2.2.5-97 "Будинки і споруди. Захисні споруди цивільної оборони", ДБН А 3.1-9-2000 "Управління, організація і технологія. Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом захисних споруд цивільної оборони та їх утримання") (далі - захисні споруди). Класифікацію захисних споруд цивільного захисту наведено у додатку 19 до цієї Інструкції; 10) багатофункціональні будинки для тримання засуджених та осіб, узятих під варту (блочного, казарменого та камерного типу установ виконання покарань та слідчих ізоляторів); 11) об'єкти незавершеного будівництва; 12) багатофункціональні будинки та комплекси, що включають приміщення різного призначення (технічний паспорт виготовляється за формою за переважною площею).
Згідно з розділом ІІІ Інструкції технічній інвентаризації підлягають об'єкти, визначені у розділі II цієї Інструкції, всіх форм власності, розташовані на земельних ділянках або територіях за окремими адресами (місцезнаходженням (адреса)).
Відповідно до п. 2 розділу Х Інструкції технічна інвентаризація не проводиться: якщо із заявою про проведення технічної інвентаризації звернулася неналежна особа; якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цією Інструкцією та іншими нормативно-правовими актами; у разі повторного незабезпечення доступу фахівцям з технічної інвентаризації до всіх приміщень об'єкта нерухомого майна або неодноразового перешкоджання їх роботі іншим чином; з інших правових підстав, передбачених законодавством або договором.
Оскільки торгівельний павільйон на АДРЕСА_1 не був об'єктом нерухомого майна, а лише тимчасовою спорудою, і Черкаська міська рада не виділяла у власність чи користування земельну ділянку власнику вказаної тимчасової споруди, то ТОВ «Гет Текнолоджі» в особі Вдовиченко М.В. не мало право виготовляти технічний паспорт на цю споруду яка на нежитлову будівлю.
Про вказані порушення в діяльності ТОВ «Гет Текнолоджі» в особі Вдовиченко М.В., які призвели до реєстрації за власником тимчасовою споруди права власності на неї як на об'єкт нерухомого майна, необхідно повідомити Державну інспекцію архітектури та містобудування України.
Крім того, необхідно зобов'язати Черкаську окружну прокуратуру внести до ЄРДР відповідні відомості про можливе кримінальне правопорушення за ст. 358 КК України щодо ТОВ «Гет Текнолоджі».
Керуючись ст. 262 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»,
Повідомити Міністерство юстиції України про порушення, допущені державним реєстратором Центру надання адміністративних послуг у місті Золотоноша Черкаської області Андрущенко Іриною Сергіївною при прийнятті рішення № 56502549 від 08 лютого 2021 року про реєстрацію за ОСОБА_1 права власності на торгівельний павільйон загальною площею 40,2 кв.м. по АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2285661071101, номер відомостей про речове право - 40445351).
Зобов'язати уповноважений структурний підрозділ Міністерства юстиції України повідомити Соснівський районний суд м. Черкас про результати розгляду цієї окремої ухвали в двомісячний строк з дня її отримання.
Повідомити Державну інспекцію архітектури та містобудування України про порушення, допущені ТОВ «Гет Текнолоджі» (код ЄДРПОУ: 32034135) в особі Вдовиченка Михайла Володимировича, при виготовленні 05 лютого 2021 року технічного паспорта на нежитлову будівлю - торгівельний павільйон на АДРЕСА_1 (інвентаризаційна справа № 20-34).
Зобов'язати уповноважений структурний підрозділ Державної інспекції архітектури та містобудування України повідомити Соснівський районний суд м. Черкас про результати розгляду цієї окремої ухвали в двомісячний строк з дня її отримання.
Зобов'язати Черкаську окружну прокуратуру за результатами розгляду цієї окремої ухвали внести відповідні відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР та доручити відповідному органу досудового розслідування проведення досудового розслідування кримінального провадження.
Зобов'язати Черкаську окружну прокуратуру повідомити Соснівський районний суд м. Черкас про результати виконання окремої ухвали та результати досудового розслідування у двомісячний строк від дня її отримання.
Окрема ухвала набирає законної сили з дня її підписання суддею та може бути оскаржена особами, яких вона стосується, до Черкаського апеляційного суду в 15 денний строк.
Повний текст окремої ухвали складено 18 червня 2025 року.
Суддя Я.В. Пересунько