Справа № 712/1031/22
Провадження № 1-КП/712/159/25
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ЧЕРКАСИ
18 червня 2025 м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси у складі :
головуючий суддя ОСОБА_1
секретар ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5
представник потерпілого ОСОБА_6
обвинуваченого ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси об'єднане кримінальне провадження по обвинуваченню: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Ужгород Закарпатської області, громадянин України, директор ТОВ «ПМ-Арсенал», інвалід ІІ групи, депутатом не являється, проживаючий та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 КК України, -
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець м. Петрівське Краснолучського району Луганської області, громадянин України, з вищою освітою, непрацюючий, проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий в силу ст. 89 КК України
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,-
Органом досудового розслідування ОСОБА_7 обвинувачується в тому, що він виконуючи обов'язки інженера з технічного нагляду, здійснюючи контроль за якістю і обсягом робіт на об'єкті будівництва: «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси», в період часу з 1 червня 2018 року по 26 грудня 2019 року, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, допустив проведення будівельних робіт на об'єкті з грубими відхиленнями від проектної документації Законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність», «Про основи містобудування», ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва», чим завдав тяжких наслідків державним інтересам за наступних обставин.
Так, наказом директора департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації № 81-ОС від 01.11.2017 ОСОБА_7 призначений на посаду начальника відділу забезпечення будівництва технічною документацією та кошторисно-договірного супроводу будівництва управління служби замовника та будівництва департаменту, та прийнятий на державну службу.
Також згідно до наказу заступника директора департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації № 48 від 24.11.2017 на ОСОБА_7 покладено обов'язок здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкту: «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси. Коригування», як на особу, що має відповідний сертифікат інженера технічного нагляду.
Згідно до п. 5 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007 особи, що здійснюють технічний нагляд:
1) проводять перевірку:
- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо;
- відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;
- відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації;
- виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду;
2) ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками;
3) проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів;
4) повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;
5) оформляють акти робіт, виконаних з недоліками;
7) виконують інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.
Відповідно до п. 6 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007, особи, що здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника: виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт; зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів; проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування; усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду; зупинення виконання робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт; будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об'єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.
Також згідно до п. 7 Порядку у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.
Таким чином, ОСОБА_7 під час виконання вищевказаних робіт, був наділений організаційно-розпорядчими повноваженнями та відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.
Так, 23.12.2017 між департаментом містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації (Замовник), в особі директора ОСОБА_9 , та ТОВ «ПМ- Арсенал» (Підрядник), в особі директора ОСОБА_8 , укладено договір підряду № 1 (далі Договір).
Згідно з п. 1.3 Договору його об'єктом є «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси».
Відповідно до п. 2.1 Договору Підрядник бере на себе зобов'язання виконати на свій ризик власними силами та засобами будівельні роботи та поточний ремонт по об'єкту: «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси» (Код за ДК 021:2015 - 45000000-7), надалі - Об'єкт, відповідно до проектно-кошторисної документації з додержанням державних стандартів та технічних умов.
Згідно з п. 2.3 Договору роботи відповідно до цього Договору виконуються Підрядником власними інструментами, устаткуванням, обладнанням та з його матеріалів. Підрядник несе відповідальність за поставлене та змонтоване на Об'єкті обладнання та за матеріали, що були використані ним для виконання Робіт, а також за їх випадкову втрату, руйнування та пошкодження до моменту підписання Сторонами «Декларації про готовність Об'єкта до експлуатації» або «Акта готовності Об'єкта до експлуатації» та отримання сертифікату.
Також згідно з п. 2.5 Договору Підрядник підписанням цього Договору підтверджує, що він ознайомлений з проектною документацією та вважає її достатньою для належного виконання робіт за цим Договором.
Відповідно до п. 2.6 Договору сторони домовились, що будь-яка самостійна зміна Підрядником проектної документації, обсягів робіт, технічних характеристик, якості матеріалів відносно включених до проектної документації та Договірної ціни неприпустима.
Згідно з п. 2.7. Договору роботи виконуються у відповідності до проектної документації, будівельних норм, стандартів у встановлений цим Договором строк.
Відповідно до п. 3.1 Договору його ціна (далі - договірна ціна) становить 57 870,00 тис. грн. з ПДВ.
Згідно з п. 4.1 Договору розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі документів про обсяги виконаних підрядних робіт та їх вартість згідно з Актом приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма № КБ-2в) та Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (примірна форма № КБ-3). Підрядник щомісячно не пізніше 23 числа звітного місяця надає Замовнику виходячи з фактично виконаних обсягів робіт Акт приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма № КБ-2в) та Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (примірна форма № КБ-3) в паперовому та електронному вигляді. Підрядник надає на розгляд Замовнику підписані та оформлені акти приймання-передачі фактично виконаних робіт: форма КБ-2в в 4-х примірниках, форма КБ-3 в 6-ти примірниках, підсумкову відомість ресурсів та розрахунок загальновиробничих витрат в 2-х примірниках, бухгалтерську довідку про вартість застосування механізмів та матеріалів за звітний період, які повинні бути підписані представником Замовника - відповідальною особою за проведення технічного нагляду.
Підрядник також надає (оригінали документів): виконавчу документацію за звітний період; бухгалтерську довідку про вартість використаних матеріальних ресурсів; технічні паспорти; сертифікати; документацію на матеріали та інше, щодо виконаного Підрядником обсягу робіт відповідно до наданого Акту; акти прихованих робіт та іншу необхідну документацію. Замовник перевіряє правильність актів протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня їх отримання та у разі відсутності зауважень - підписує надані документи або повертає Підряднику на доопрацювання разом із зауваженнями.
Відповідно до п. 6.3.4 Договору Підрядник зобов'язаний використовувати отримані від Замовника кошти тільки за цільовим призначенням, передбаченим цим Договором.
Згідно з п. 6.3.8 Договору Підрядник зобов'язаний забезпечити виконання обсягів робіт на Об'єкті у відповідності з робочим проектом, державними будівельними нормами та технічними умовами в установлені Договором строки виконання робіт.
Відповідно до п. 6.3.9. Договору Підрядник зобов'язаний організовувати виконання робіт у відповідності з проектно-технологічною документацією (проекту організації будівництва та проекту виконання робіт), склад і зміст якої визначається нормативними документами та цим Договором.
Згідно з п. 6.3.12 Договору Підрядник зобов'язаний гарантувати відповідність якості поставлених будівельних матеріалів, конструкцій та обладнання державним стандартам і технічним умовам, а також іншим умовам, установленим цим Договором.
Відповідно до п. 7.9 Договору Підрядник не вправі відступати від проектної документації, заміняти передбачені проектом матеріали без письмового погодження із Замовником.
Також згідно до п. 6.2.1. Договору Замовник має право контролювати стан та якість виконання будівельних робіт згідно з Порядком здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903 та вимагати від Підрядника, за рахунок останнього, усувати виявлені відхилення від проекту та переробляти неякісно виконані роботи.
Окрім того відповідно до п. 6.2.10. Договору Замовник має право у будь-який час ознайомитись з порядком ведення Журналу авторського нагляду, Загального журналу робіт, Спеціального журналу з окремих видів робіт, при потребі засвідчити кожний запис, надати свої претензії щодо об'єктивності і повноти інформації, ходу виконання робіт. Вимоги Замовника по усуненню виявлених порушень враховуються Підрядником, і запис про їх виконання заноситься до кожного з журналів.
Також встановлено, що проектно-кошторисна документація по об'єкту будівництва: «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-1) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси». Коригування, розроблена Приватним підприємством «Дніпро-Інжиніринг», із залученням також субпідрядних проектних організацій - Приватного підприємства «ДІ Проект» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Системи захисту і безпеки».
Відповідно до експертного звіту філії ДП «Укрдержбудекспертиза» у Черкаській області від 01 листопада 2017 р. № 24-1164-17 щодо розгляду проектної документації за проектом «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-1) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси». Коригування, встановлено, що зазначена документація розроблена відповідно до вихідних даних на проектування з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності об'єкта будівництва, його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо додержання нормативів з питань створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; санітарного і епідеміологічного благополуччя населення; пожежної безпеки; кошторисної частини проекту будівництва і може бути затверджена в установленому порядку, що свідчить про відповідність розробленої проектно-кошторисної документації по зазначеному об'єкту будівництва, положенням вимог законодавства, державних будівельних норм, стандартів і правил, вихідних даних на проектування, в частині додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, а також кошторисної частини проекту будівництва.
Так, ОСОБА_7 , маючи сертифікат інженера технічного нагляду за будівництвом будівель та споруд серії АТ № 001517 від 15.03.2013, будучи зобов'язаним відповідно до наказу директора Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації № 48 від 24.11.2017 здійснювати технічний нагляд під час будівництва зазначеного Об'єкту, здійснюючи контроль за якістю і обсягом робіт на об'єкті будівництва по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси, під час його відвідування у робочий час в період з 1 червня 2018 року по 20 грудня 2019 року, достовірно знаючи заплановані обсяги та види будівельних робіт, які передбачені Договором підряду від 23.12.2017 № 1 та додатками до договору, в порушення вимог чинних нормативно-правових актів у галузі містобудівної діяльності, Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007, умов Договору підряду, недбало поставився до виконання своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, в результаті чого допустив здійснення підрядником ТОВ «ПМ-Арсенал» будівельних робіт з грубими відхиленнями від належним чином розробленої і затвердженої проектної документації, а саме:
- монолітну балконну плиту МБП-1 у вісях 3-14, К-Л виконано не по проекту, а саме - відповідно до інформації, наведеної на аркуші креслень КБ-22, в якості балконної плити у вісях 3-14, К-Л передбачено застосування монолітної плити з маркуванням МБП-1, натомість по факту має місце застосування перекриття зі збірних залізобетонних пустотних плит;
- монолітну балконну плиту МБП-2 у вісях 17-22, К-Л виконано не по проекту, а саме - відповідно до інформації, наведеної на аркуші креслень КБ-23, в якості балконної плити у вісях 17-22, К-Л передбачено застосування монолітної плити з маркуванням МБП-2, натомість по факту має місце застосування перекриття зі збірних залізобетонних пустотних плит;
- монолітний залізобетонний пояс на відмітці +11,800 у вісях 1-14, Б-Л виконано частково не по проекту, а саме - на окремих ділянках зазначений пояс виконано зі збірних залізобетонних елементів, натомість проектними рішеннями передбачено його виготовлення виключно у вигляді суцільної монолітної конструкції. Згідно проекту вузол спряження залізобетонної монолітної колони з монолітним поясом на позначці +11,800 жорсткий, а при використані збірних залізобетонних конструкцій - шарнірний, що повністю змінює конструктивну схему каркасу стін у вісях 1-14, Б-Л;
- зміщення опори ферм від вісі симетрії колон, тобто допущення ситуації обпирання ферми не по центру колони, коли зусилля від ферми на конструкцію колони прикладається з ексцентриситетом, інформація про врахування якого відсутня у належним чином розроблених та затверджених проектних рішеннях;
- колони каркасу будівлі з монолітного бетону по вісі В та у вісях 18-22, виконано не по проекту, а саме - для їх виготовлення проектом передбачено застосування бетону класу В22,5 (С18/22,5), середня міцність на стиск якого повинна складати не менше ніж 28,9 МПа (294,5 кгс/см2) натомість, як вбачається з результатів проведених випробувальною лабораторією натурних лабораторно-інструментальних досліджень матеріалу зазначених конструкцій, фактична міцність на стиск бетону колон будівлі по вісі В та у вісях 18-22 складає від 10,0 МПа (102,0 кгс/см2) до 34,5 МПа (351,8 кгс/см2), тобто міцність бетону колон на стиск, місцями є в 3 рази менше проектної, що є недопустимим, так як у подібному випадку колони не зможуть забезпечити достатній механічний опір та стійкість і цілісність будівлі при повному експлуатаційному навантаженні.
У зв'язку з виконанням несучих конструкцій Об'єкта з відступом від належним чином розроблених і затверджених проектних рішень, а також з порушенням технології їх виконання, і їх реалізації в натурі, відповідно до висновку судової будівельно-технічної експертизи № 31-21 від 22.09.2021, будь-яка подальша добудова, а так само і будь-яка подальша безпечна експлуатація Об'єкта за його цільовим призначенням є неможливою і небезпечною, без обов'язкового виконання робіт з цілковитого демонтажу таких несучих конструкцій або без внесення змін і доповнень до проектно-кошторисної документації в частині розроблення або відповідного розділу або ж окремого проекту підсилення існуючих несучих конструкцій.
Натомість ОСОБА_7 достовірно знаючи заплановані обсяги та види будівельних робіт, а також усвідомлюючи факт виконання Підрядником - ТОВ «ПМ-Арсенал» будівельних робіт з відступом від проектної документації та державних будівельних норм, що був здійснений без письмового погодження із Замовником, не оформив акти робіт, виконаних з недоліками та не повідомив про виявлені відхилення Замовнику, таким чином позбавив Замовника - департамент містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації можливості вимагати від Підрядника, за рахунок останнього, усунути виявлені відхилення від проекту та переробити неякісно виконані роботи.
В подальшому після складення Підрядником - ТОВ «ПМ-Арсенал» актів приймання виконаних будівельних робіт № 5 від 02.10.2019; № 6 від 28.10.2019; № 7-1 від 26.12.2018, № 13 від 26.12.2019; № 8 від 26.12.2018; № 1 від 04.04.2019, № 7 від 08.11.2019, згідно до яких окремі будівельні роботи виконано з відхиленнями від проектної документації, а саме, монтаж металевих ферм Ф1-Ф3 каркасу; улаштування окремих конструктивних елементів будівель та споруд (колони, балки, ферми, зв'язки, ригелі, стояки тощо) з перевагою гарячекатаних профілей, середня маса складальної одиниці до 0,1 т.; улаштування поясів в опалубці; улаштування залізобетонних колон у дерев'яній опалубці, висотою понад 4 м до 6 м, бетон важкий В 22,5 (М300) крупність наповнювача більше 40 мм; улаштування монолітної залізобетонної балконної плити МПБ-1, МПБ-2, бетон важкий В 22,5 (М300), крупність наповнювача більше 40 мм; застосування гарячекатаної арматурної сталі періодичного профілю класу А-І діаметром 6 мм., А-ІІІ, діаметрами 8 мм, 10 мм, 12 мм, 14 мм та 20-22 мм, у період з 26.12.2018 по 26.12.2019 ОСОБА_7 підписав зазначені акти без зауважень, після чого їх подано до Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації для подальшого підписання Замовником та перерахування ТОВ «ПМ-Арсенал» грошових коштів.
На підставі зазначених актів виконаних робіт Головним управлінням Державної казначейської служби України у Черкаській області згідно з платіжними дорученнями Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації № 22 від 26.12.2018, 28.12.2018 перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «ПМ-Арсенал», грошові кошти в сумі 4 712 992,28 грн; № 20 від 26.12.2018, 28.12.2018 перераховано грошові кошти товариству в сумі 485 410,4 грн; № 3 від 04.10.2019, 08.10.2019 перераховано грошові кошти товариству в сумі 312 560 грн; №23 від 04.10.2019, 08.10.2019 перераховано грошові кошти товариству в сумі 1 502 293,11 грн; №23 від 04.10.2019, 08.10.2019 перераховано грошові кошти товариству в сумі 201 650,34 грн; №5 від 30.10.2019, 31.10.2019 перераховано грошові кошти товариству в сумі 409 784,79 грн; №33 від 30.10.2019, 31.10.2019 перераховано грошові кошти товариству в сумі 2 233 988,02 грн; №35 від 30.10.2019, 31.10.2019 перераховано грошові кошти товариству в сумі 293 752,54 грн; №7 від 12.11.2019, 14.11.2019 перераховано грошові кошти товариству в сумі 600 648,92 грн; №38 від 12.11.2019, 14.11.2019 перераховано грошові кошти товариству в сумі 3 003 244,62 грн; №40 від 12.11.2019, 14.11.2019 перераховано грошові кошти товариству в сумі 400 432,61 грн; №11 від 27.12.2019, 27.12.2019 перераховано грошові кошти товариству в сумі 894 218,46 грн; № 61 від 27.12.2019, 27.12.2019 перераховано грошові кошти товариству в сумі 596 145,65 грн; №55 від 27.12.2019, 27.12.2019 перераховано грошові кошти товариству в сумі 4 471 092,35 грн.
В той же час, згідно з висновком судової будівельно-технічної експертизи № СЕ-19/124-21/1697-БТ від 25.10.2021 вартість будівельних робіт, які внесені до зазначених вище актів приймання виконаних будівельних робіт примірної форми КБ-2в, факт виконання яких можливо перевірити під час проведення натурного обстеження та які виконані з відхиленнями від проектної документації по об'єкту «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси» Коригування, визначена як сума прямих витрат, адміністративних витрат, кошторисного прибутку та податку на додану вартість, і складає 1 847 325,20 грн.
Частина фактично виконаних будівельних робіт на зазначеному об'єкті дослідження не відповідає наданій на дослідження проектній документації по об'єкту, яка в свою чергу пройшла державну експертизу проектної документації, відповідно до експертного звіту філії ДП «Укрдержбудекспертиза» у Черкаській області № 24-1164-17 від 01.11.2017, в зв'язку з чим зазначені вище роботи не відповідають вимогам нормативно правових актів в галузі будівництва.
Таким чином, ОСОБА_7 , в ході виконання робіт по об'єкту «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси», будучи уповноваженим перевіряти відповідність виконаних будівельних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів, відповідність обсягів та якості виконаних робіт проектно-кошторисній документації, а також проводити разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів, при цьому будучи уповноваженим вимагати від підрядника виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт, усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду, унаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, не оформив акти робіт, виконаних з недоліками та не повідомив про виявлені відхилення замовнику, у результаті чого допустив відхилення від проектної документації, внаслідок якого будь-яка подальша добудова, а так само і безпечна експлуатація Об'єкта за його цільовим призначенням є неможливою і небезпечною, без обов'язкового виконання робіт з цілковитого демонтажу таких несучих конструкцій або без внесення змін і доповнень до проектно-кошторисної документації в частині розроблення або відповідного розділу або ж окремого проекту підсилення існуючих несучих конструкцій. Натомість будівельні роботи, що виконані не по проекту, оплачено в повному об'ємі за рахунок коштів державного бюджету, чим завдано матеріальної шкоди охоронюваним державним інтересам в особі Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації, на загальну суму 1 847 325,20 грн, що більше ніж у 1923 рази перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.
Дії ОСОБА_7 органами досудового розслідування кваліфіковано за ч. 2 ст. 367 КК України - а саме службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_5 заявив клопотання про звільнення обвинуваченого ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності за ст. 49 КК України. Обвинувачений ОСОБА_7 просив звільнити його від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності за ст. 49 КК України, вину в скоєнні кримінального правопорушення не визнав, надав заяву про згоду на закриття справи за нереабілітуючими обставинами, наслідки закриття справи йому зрозумілі.
Прокурор не заперечував проти задоволення клопотання.
Вислухавши сторони кримінального провадження, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного. Відповідно до ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. Статтею 44 КК України встановлено, що особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини. Відповідно до ч. 4 ст. 12 КК України нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років. В судовому засіданні встановлено, що органами досудового розслідування ОСОБА_7 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 367 КК України (нетяжкий злочин) вчинений у період часу з 1 червня 2018 року по 26 грудня 2019 року, а отже з дня скоєння якого минуло більше п'яти років, тобто є підстави для звільнення останнього від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності
Наслідки закриття кримінального провадження обвинуваченому ОСОБА_7 роз'яснені та йому зрозумілі.
Процесуальні витрати необхідно стягнути з ОСОБА_7 за проведення експертиз в сумі 4976,98грн.
Крім того, органом досудового розслідування ОСОБА_8 обвинувачується в тому, що в тому, що він на підставі протоколу № 1 Установчих зборів засновників ТОВ «ПМ-Арсенал» (надалі - Товариство) від 15.01.2013 обраний директором зазначеного товариства.
У подальшому на підставі наказу № 1-К від 23.01.2013 ОСОБА_8 приступив до виконання обов'язків директора ТОВ «ПМ-Арсенал».
Відповідно до п. 4.1. Статуту ТОВ «ПМ-Арсенал», затвердженого протоколом зборів учасників товариства від 17.05.2017, метою (цілями) діяльності товариства є одержання прибутку в інтересах засновників товариства, підвищення добробуту засновників за рахунок зростання ринкової вартості часток товариства, отримання засновниками дивідендів, а також задоволення суспільних потреб в продукції, роботах і послугах.
Згідно з п. 5.1. Статуту ТОВ «ПМ-Арсенал», затвердженого протоколом зборів учасників товариства від 17.05.2017, Товариство є юридичною особою приватного права відповідно до законодавства України. Правове положення Товариства визначається законодавством України і цим статутом.
Відповідно до п. 6.2 Статуту ТОВ «ПМ-Арсенал», затвердженого протоколом зборів учасників товариства від 17.05.2017, фізична особа - ОСОБА_8 є учасником (засновником) Товариства.
Згідно з п. 8.19 Статуту ТОВ «ПМ-Арсенал», затвердженого протоколом зборів учасників товариства від 17.05.2017, управління поточною діяльністю товариства здійснюється виконавчим органом - директором, який:
приймає на роботу і звільняє з роботи працівників, в тому числі призначає і звільняє посадових осіб, головного бухгалтера, керівників підрозділів, філій і представництв, а також інших співробітників;
представляє Товариство у всіх установах, підприємствах, організаціях як в Україні, так і за її межами;
відкриває в банках розрахункові, валютні і інші рахунки Товариства, укладає договори і здійснює інші угоди;
організовує бухгалтерський облік і звітність;
приймає рішення з інших питань, пов'язаних з поточною діяльністю товариства.
Відповідно до п. 8.20 Статуту ТОВ «ПМ-Арсенал», затвердженого протоколом зборів учасників товариства від 17.05.2017, директору надається вся повнота влади по управлінню Товариством, за винятком вирішення питань, що є винятковою компетенцією зборів учасників у відповідності із законодавством, а також з даним статутом.
Отже, ОСОБА_8 як директор ТОВ «ПМ-Арсенал» в силу наданих йому повноважень здійснював організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто був службовою особою в розумінні п. 1 примітки до ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 23.12.2017 між департаментом містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації (Замовник), в особі директора ОСОБА_9 , та ТОВ «ПМ- Арсенал» (Підрядник), в особі директора ОСОБА_8 , укладено договір підряду № 1 (далі Договір).
Згідно з п. 1.3 Договору його об'єктом є «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси».
Відповідно до п. 2.1 Договору Підрядник бере на себе зобов'язання виконати на свій ризик власними силами та засобами будівельні роботи та поточний ремонт по об'єкту: «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси» (Код за ДК 021:2015 - 45000000-7), надалі - Об'єкт, відповідно до проектно-кошторисної документації з додержанням державних стандартів та технічних умов.
Згідно з п. 2.3 Договору роботи відповідно до цього Договору виконуються Підрядником власними інструментами, устаткуванням, обладнанням та з його матеріалів. Підрядник несе відповідальність за поставлене та змонтоване на Об'єкті обладнання та за матеріали, що були використані ним для виконання Робіт, а також за їх випадкову втрату, руйнування та пошкодження до моменту підписання Сторонами «Декларації про готовність Об'єкта до експлуатації» або «Акта готовності Об'єкта до експлуатації» та отримання сертифікату.
Також згідно з п. 2.5 Договору Підрядник підписанням цього Договору підтверджує, що він ознайомлений з проектною документацією та вважає її достатньою для належного виконання робіт за цим Договором.
Відповідно до п. 2.6 Договору сторони домовились, що будь-яка самостійна зміна Підрядником проектної документації, обсягів робіт, технічних характеристик, якості матеріалів відносно включених до проектної документації та Договірної ціни неприпустима.
Згідно з п. 2.7. Договору роботи виконуються у відповідності до проектної документації, будівельних норм, стандартів у встановлений цим Договором строк.
Відповідно до п. 3.1 Договору його ціна (далі - договірна ціна) становить 57 870,00 тис. грн. з ПДВ.
Згідно з п. 4.1 Договору розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі документів про обсяги виконаних підрядних робіт та їх вартість згідно з Актом приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма № КБ-2в) та Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (примірна форма № КБ-3). Підрядник щомісячно не пізніше 23 числа звітного місяця надає Замовнику виходячи з фактично виконаних обсягів робіт Акт приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма № КБ-2в) та Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (примірна форма № КБ-3) в паперовому та електронному вигляді. Підрядник надає на розгляд Замовнику підписані та оформлені акти приймання-передачі фактично виконаних робіт: форма КБ-2в в 4-х примірниках, форма КБ-3 в 6-ти примірниках, підсумкову відомість ресурсів та розрахунок загальновиробничих витрат в 2-х примірниках, бухгалтерську довідку про вартість застосування механізмів та матеріалів за звітний період, які повинні бути підписані представником Замовника - відповідальною особою за проведення технічногонагляду.
Підрядник також надає (оригінали документів): виконавчу документацію за звітний період; бухгалтерську довідку про вартість використаних матеріальних ресурсів; технічні паспорти; сертифікати; документацію на матеріали та інше, щодо виконаного Підрядником обсягу робіт відповідно до наданого Акту; акти прихованих робіт та іншу необхідну документацію. Замовник перевіряє правильність актів протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня їх отримання та у разі відсутності зауважень - підписує надані документи або повертає Підряднику на доопрацювання разом із зауваженнями.
Відповідно до п. 6.3.4 Договору Підрядник зобов'язаний використовувати отримані від Замовника кошти тільки за цільовим призначенням, передбаченим цим Договором.
Згідно з п. 6.3.8 Договору Підрядник зобов'язаний забезпечити виконання обсягів робіт на Об'єкті у відповідності з робочим проектом, державними будівельними нормами та технічними умовами в установлені Договором строки виконання робіт.
Відповідно до п. 6.3.9. Договору Підрядник зобов'язаний організовувати виконання робіт у відповідності з проектно-технологічною документацією (проекту організації будівництва та проекту виконання робіт), склад і зміст якої визначається нормативними документами та цим Договором.
Згідно з п. 6.3.12 Договору Підрядник зобов'язаний гарантувати відповідність якості поставлених будівельних матеріалів, конструкцій та обладнання державним стандартам і технічним умовам, а також іншим умовам, установленим цим Договором.
Відповідно до п. 7.9 Договору Підрядник не вправі відступати від проектної документації, заміняти передбачені проектом матеріали без письмового погодження із Замовником.
Проектно-кошторисна документація по об'єкту будівництва: «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А''-1) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси». Коригування, розроблена Приватним підприємством «ДНІПРО-ІНЖИНІРИНГ», з залученням також субпідрядних проектних організацій - Приватного підприємства «ДІ ПРОЕКТ» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Системи захисту і безпеки».
Відповідно до експертного звіту філії ДП «Укрдержбудекспертиза» у Черкаській області від 01 листопада 2017 р. № 24-1164-17 щодо розгляду проектної документації за проектом «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А''-1) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси». Коригування, встановлено, що зазначена документація розроблена відповідно до вихідних даних на проектування з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності об'єкта будівництва, його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо додержання нормативів з питань створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; санітарного і епідеміологічного благополуччя населення; пожежної безпеки; кошторисної частини проекту будівництва і може бути затверджена в установленому порядку, що свідчить про відповідність розробленої проектно-кошторисної документації по зазначеному об'єкту будівництва, положенням вимог законодавства, державних будівельних норм, стандартів і правил, вихідних даних на проектування, в частині додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, а також кошторисної частини проекту будівництва.
У подальшому ОСОБА_8 будучи директором ТОВ «ПМ-Арсенал», уповноваженим здійснювати управління поточною діяльністю товариства організував виконання робіт з реконструкції адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси, та допустив грубі відхилення від належним чином розробленої і затвердженої проектної документації, а також порушив п. 3 ч. 6 ст. 37, п. 7 ч. 1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст. 5 Закону України «Про основи містобудування», ДБН А.31-5:2016 «Організація будівельного виробництва», у період з червня 2018 року по 20 грудня 2019 року, тобто до моменту, коли Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради проведено позапланову перевірку та складено Акт № 172, згідно до якого встановлено ряд порушень, допущених під час будівництва Об'єкта, а також складено припис № 54 від 20.12.2019, яким зобов'язано негайно зупинити виконання будівельно-монтажних робіт на вказаному об'єкті будівництва, та винесено постанову № 51/1347 від 26.12.2019 про накладення штрафу на ТОВ «ПМ-Арсенал» за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на загальну суму 94 590 грн, який у подальшому стягнуто із вказаного підприємства.
Відповідно до висновку судової будівельно-технічної експертизи № 31-21 від 22.09.2021 виконані станом на момент проведення експертизи будівельні роботи на вказаному об'єкті не в повній мірі відповідають проектній документації на його будівництво, зокрема:- монолітну балконну плиту МБП-1 у вісях 3-14, К-Л виконано не по проекту, а саме - відповідно до інформації, наведеної на аркуші креслень КБ-22, в якості балконної плити у вісях 3-14, К-Л передбачено застосування монолітної плити з маркуванням МБП-1, натомість по факту має місце застосування перекриття зі збірних залізобетонних пустотних плит;
- монолітну балконну плиту МБП-2 у вісях 17-22, К-Л виконано не по проекту, а саме - відповідно до інформації, наведеної на аркуші креслень КБ-23, в якості балконної плити у вісях 17-22, К-Л передбачено застосування монолітної плити з маркуванням МБП-2, натомість по факту має місце застосування перекриття зі збірних залізобетонних пустотних плит;
- монолітний залізобетонний пояс на відмітці +11,800 у вісях 1-14, Б-Л виконано частково не по проекту, а саме - на окремих ділянках зазначений пояс виконано зі збірних залізобетонних елементів, натомість проектними рішеннями передбачено його виготовлення виключно у вигляді суцільної монолітної конструкції. Згідно проекту вузол спряження залізобетонної монолітної колони з монолітним поясом на позначці +11,800 жорсткий, а при використані збірних залізобетонних конструкцій - шарнірний, що повністю змінює конструктивну схему каркасу стін у вісях 1-14, Б-Л;
- зміщення опори ферм від вісі симетрії колон, тобто допущення ситуації обпирання ферми не по центру колони, коли зусилля від ферми на конструкцію колони прикладається з ексцентриситетом, інформація про врахування якого відсутня у належним чином розроблених та затверджених проектних рішеннях;
- колони каркасу будівлі з монолітного бетону по вісі В та у вісях 18-22, виконано не по проекту, а саме - для їх виготовлення проектом передбачено застосування бетону класу В22,5 (С18/22,5), середня міцність на стиск якого повинна складати не менше ніж 28,9 МПа (294,5 кгс/см2) натомість, як вбачається з результатів проведених випробувальною лабораторією натурних лабораторно-інструментальних досліджень матеріалу зазначених конструкцій, фактична міцність на стиск бетону колон будівлі по вісі В та у вісях 18-22 складає від 10,0 МПа (102,0 кгс/см2) до 34,5 МПа (351,8 кгс/см2), тобто міцність бетону колон на стиск, місцями є в 3 рази менше проектної, що є недопустимим, так як у подібному випадку колони не зможуть забезпечити достатній механічний опір та стійкість і цілісність будівлі при повному експлуатаційному навантаженні.
Разом з тим, ОСОБА_8 , достовірно знаючи умови договору підряду № 1 від 23.12.2017, будучи відповідно до п. 2.5 цього договору ознайомленим з проектною документацією та вважаючи її достатньою для належного виконання робіт за цим договором, незважаючи на виконання будівельних робіт на вказаному об'єкті з відступом від проектної документації та заміною передбачених проектом матеріалів без письмового погодження із Замовником, тобто в порушення вимог пунктів 2.6, 2.7, 7.9 зазначеного договору, порушуючи обов'язки, взяті на себе відповідно до п. 2.1, 6.3.4, 6.3.8, 6.3.9, 6.3.12, 7.9 договору підряду № 1 від 23.12.2017 не забезпечив виконання будівельних робіт та поточного ремонту по об'єкту: «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси». Коригування, (Код за ДК 021:2015 - 45000000-7) відповідно до проектно-кошторисної документації з додержанням державних стандартів та технічних умов, використання отриманих від Замовника коштів тільки за цільовим призначенням, передбаченим цим договором, а також не організував виконання робіт у відповідності з проектно-технологічною документацією (проекту організації будівництва та проекту виконання робіт), склад і зміст якої визначається нормативними документами та цим Договором, обіймаючи посаду директора ТОВ «ПМ-Арсенал», діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та іншого засновника товариства ОСОБА_10 , всупереч інтересам товариства, у робочий час з 08 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин в період з 26.12.2018 по 08.11.2019, перебуваючи в м. Черкаси, більш точний час та місце в ході досудового розслідування не встановлено, підписав та проставив печатки ТОВ «ПМ-Арсенал» в актах приймання виконаних будівельних робіт № 5 від 02.10.2019; № 6 від 28.10.2019; № 7-1 від 26.12.2018, № 13 від 26.12.2019; № 8 від 26.12.2018; № 1 від 04.04.2019, № 7 від 08.11.2019, згідно до яких окремі будівельні роботи виконано з відхиленнями від проектної документації, а саме, монтаж металевих ферм Ф1-Ф3 каркасу; улаштування окремих конструктивних елементів будівель та споруд (колони, балки, ферми, зв'язки, ригелі, стояки тощо) з перевагою гарячекатаних профілей, середня маса складальної одиниці до 0,1 т.; улаштування поясів в опалубці; улаштування залізобетонних колон у дерев'яній опалубці, висотою понад 4 м до 6 м, бетон важкий В 22,5 (М300) крупність наповнювача більше 40 мм; улаштування монолітної залізобетонної балконної плити МПБ-1, МПБ-2, бетон важкий В 22,5 (М300), крупність наповнювача більше 40 мм; застосування гарячекатаної арматурної сталі періодичного профілю класу А-І діаметром 6 мм., А-ІІІ, діаметрами 8 мм, 10 мм, 12 мм, 14 мм та 20-22 мм, після чого подав їх до Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації для подальшого підписання та перерахування грошових коштів.
На підставі зазначених актів виконаних робіт Головним управлінням Державної казначейської служби України у Черкаській області згідно з платіжними дорученнями Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації № 22 від 26.12.2018, 28.12.2018 перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий в АБ «Украгазбанк» на ТОВ «ПМ-Арсенал», грошові кошти в сумі 4 712 992,28 грн; № 20 від 26.12.2018, 28.12.2018 перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий товариством в АБ «Украгазбанк», грошові кошти в сумі 485 410,4 грн; №3 від 04.10.2019, 08.10.2019 перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий товариством в АБ «Украгазбанк», грошові кошти в сумі 312 560 грн; №23 від 04.10.2019, 08.10.2019 перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий товариством в АБ «Украгазбанк», грошові кошти в сумі 1 502 293,11 грн; №23 від 04.10.2019, 08.10.2019 перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий товариством в АБ «Украгазбанк», грошові кошти в сумі 201 650,34 грн; №5 від 30.10.2019, 31.10.2019 перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий товариством в АБ «Украгазбанк», грошові кошти в сумі 409 784,79 грн; №33 від 30.10.2019, 31.10.2019 перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий товариством в АБ «Украгазбанк», грошові кошти в сумі 2 233 988,02 грн; №35 від 30.10.2019, 31.10.2019 перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий товариством в АБ «Украгазбанк», грошові кошти в сумі 293 752,54 грн; №7 від 12.11.2019, 14.11.2019 перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий товариством в АБ «Украгазбанк», грошові кошти в сумі 600 648,92 грн; №38 від 12.11.2019, 14.11.2019 перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий товариством в АБ «Украгазбанк», грошові кошти в сумі 3 003 244,62 грн; №40 від 12.11.2019, 14.11.2019 перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий товариством в АБ «Украгазбанк», грошові кошти в сумі 400 432,61 грн; №11 від 27.12.2019, 27.12.2019 перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий товариством в АБ «Украгазбанк», грошові кошти в сумі 894 218,46 грн; № 61 від 27.12.2019, 27.12.2019 перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий товариством в АБ «Украгазбанк», грошові кошти в сумі 596 145,65 грн; №55 від 27.12.2019, 27.12.2019 перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий товариством в АБ «Украгазбанк», грошові кошти в сумі 4 471 092,35 грн.
В той же час, згідно з висновком судової будівельно-технічної експертизи № СЕ-19/124-21/1697-БТ від 25.10.2021 вартість будівельних робіт, які внесені до зазначених вище актів приймання виконаних будівельних робіт примірної форми КБ-2в, факт виконання яких можливо перевірити під час проведення натурного обстеження та які виконані з відхиленнями від проектної документації по об'єкту «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси» Коригування, визначена як сума прямих витрат, адміністративних витрат, кошторисного прибутку та податку на додану вартість, і складає 1 847 325,20 грн.
Частина фактично виконаних будівельних робіт на зазначеному об'єкті дослідження не відповідає наданій на дослідження проектній документації по об'єкту, яка в свою чергу пройшла державну експертизу проектної документації, відповідно до експертного звіту філії ДП «УКРДЕРЖБУДЕКСПЕРТИЗА» у Черкаській області № 24-1164-17 від 01.11.2017, в заявку з чим зазначені вище роботи не відповідають вимогам нормативно правових актів в галузі будівництва.
У зв'язку з виконанням несучих конструкцій Об'єкта з відступом від належним чином розроблених і затверджених проектних рішень, а також з порушенням технології їх виконання, і їх реалізації в натурі, відповідно до висновку судової будівельно-технічної експертизи № 31-21 від 22.09.2021, будь-яка подальша добудова, а так само і будь-яка подальша безпечна експлуатація Об'єкта за його цільовим призначенням є неможливою і небезпечною, без обов'язкового виконання робіт з цілковитого демонтажу таких несучих конструкцій або без внесення змін і доповнень до проектно-кошторисної документації в частині розроблення або відповідного розділу або ж окремого проекту підсилення існуючих несучих конструкцій.
Таким чином, директор товариства ОСОБА_8 , достовірно знаючи умови договору підряду № 1 від 23.12.2017, положення вимог законодавства, державних будівельних норм, стандартів і правил, будучи ознайомленим з проектною документацією розробленої та затвердженої належним чином для виконання робіт за вказаним договором підряду, незважаючи на виконання будівельних робіт на вказаному об'єкті з відступом від проектної документації та заміною передбачених проектом матеріалів без письмового погодження із Замовником, тобто в порушення вимог пунктів 2.6, 2.7, 7.9 зазначеного договору, порушуючи обов'язки, взяті на себе відповідно до п. 2.1, 6.3.4, 6.3.8, 6.3.9, 6.3.12, 7.9 договору підряду № 1 від 23.12.2017, працюючи на посаді директора ТОВ «ПМ-Арсенал», тобто будучи службовою особою юридичної особи приватного права, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та іншого засновника ТОВ «ПМ-Арсенал» ОСОБА_10 всупереч інтересам ТОВ «ПМ-Арсенал», підписав, поставив печатку товариства, тобто видав акти приймання виконаних будівельних робіт № 5 від 02.10.2019; № 6 від 28.10.2019; № 7-1 від 26.12.2018; № 13 від 26.12.2019; № 8 від 26.12.2018; № 1 від 04.04.2019, №7 від 08.11.2019, відповідно до яких окремі будівельні роботи виконано з відхиленням від проектної документації, після чого передав їх до Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації, а у подальшому на підставі вказаних актів повністю оплачено зазначені роботи, внаслідок чого спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам в особі Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації, на загальну суму 1 847 325,20 грн.
Прокурор у судовому засіданні заявив клопотання про закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_8 у зв'язку зі смертю обвинуваченого, оскільки встановлено, що останній помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (актовий запис № 1542 від 15.05.2025).
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається в разі смерті обвинуваченого, крім випадків, якщо провадження є необхідним для реабілітації померлого.
Згідно ч. 7 ст. 284КПК України якщо обставина передбачена пунктом 5 частини першої цієї статті, виявляються під час судового провадження, суд постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження.
Таким чином, враховуючи, що факт смерті обвинуваченого підтверджується актовим записом № 1542 від 15.05.2025 суд вважає, що кримінальне провадження по обвинуваченню № 1542 від 15.05.2025 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1КК України підлягає до закриття, в зв'язку зі смертю обвинуваченого, відсутністю заперечень адвоката ОСОБА_4 та відсутністю підстав необхідних для його реабілітації.
Крім того, судом встановлено, що ухвалою Черкаського апеляційного суду від 25.01.2022 по справі № 712/14080/21 накладено арешт на майно ОСОБА_8 , який суд вважає за необхідне скасувати у відповідності до ст. 174 КПК України.
Долю речових доказів вирішити в порядку ст. 100 КПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 284,174, 350, 372 КПК України, суд -
Звільнити ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 367 КК України - у зв'язку із закінченням строків давності.
Кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 367 КК України - закрити.
Кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 КК України - закрити у зв'язку зі смертю обвинуваченого.
Процесуальні витрати за проведення експертиз в сумі 4976,98грн. стягнути з ОСОБА_7 .
Процесуальні витрати в сумі 70523,70грн. звернути за рахунок держави.
Цивільні позови заявлені Департаментом будівництва Черкаської обласної державної адміністрації до ОСОБА_7 , ОСОБА_8 - залишити без розгляду.
Скасувати арешт, накладений ухвалою Черкаського апеляційного суду від 25.01.2022 по справі № 712/14080/21 на майно ОСОБА_8 , зокрема:
-вантажний самоскид КРАЗ 65055, 2006 року випуску, р.н. НОМЕР_2 ;
-легковий автомобіль BMW X5, 2011 року випуску, р.н. НОМЕР_3 ;
-вантажний самоскид КРАЗ 65055, 2006 року випуску, р.н. НОМЕР_4 ;
-вантажний самоскид КРАЗ 65055, 2006 року випуску, р.н. НОМЕР_5 .
Речові докази:
В кримінальному провадженні за № 42020251010000014 від 24.01.2020 по обвинуваченню ОСОБА_8 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 КК України :
- виконавча документація, вилучена в ТОВ «ПМ-Арсенал» по об'єкту Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси» - залишити в матеріалах кримінального провадження;
- договірна документація з додатками та акти приймання виконаних будівельних робіт по об'єкту Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси», що вилучена в Департаменті містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА - залишити в матеріалах кримінального провадження;
- копія проектної документації з додатками по об'єкту Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси», що вилучена в Департаменті містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА- залишити в матеріалах кримінального провадження;
В кримінальному провадженні за № 12022250310000042 від 06.01.2022 по обвинуваченню ОСОБА_7 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
- копія проектно-кошторисної документації з додатками по об'єкту Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси», що вилучена в Департаменті містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА, а також два лазерні диски з фотокопіями проектної документації- залишити в матеріалах кримінального провадження;
- копії договірної документації з додатками та актів приймання виконаних будівельних робіт по об'єкту Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси», що вилучена в Департаменті містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА - залишити в матеріалах кримінального провадження;
- листування між Департаментом містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА та ПП «Дніпро-Інжиніринг» по об'єкту Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси», що вилучене в ПП «Дніпро-Інжиніринг» - залишити в матеріалах кримінального провадження;
- копії виконавчої документації, вилученої в ТОВ «ПМ-Арсенал» по об'єкту Реконструкція адмінбудівлі (літ. А»-І) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівська, 102 в м. Черкаси», які виділено з кримінального провадження № 42020251010000014- залишити в матеріалах кримінального провадження;
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
Головуючий: