Справа №568/911/25
Провадження № 3/568/496/25
23 червня 2025 р. м.Радивилів
Радивилівський районний суд Рівненської області
Суддя Сільман А.О.,
секретар судового засідання Саган В.В.
прокурор Стецюк О.М.
особа, яка притягається ОСОБА_1
розглянувши протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією та матеріали які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , працюючого директором КП «Радивилів-Тепло» Радивилівської міської ради, за ч. 1, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення
(права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП та ст.63 Конституції України роз'яснені)
До Радивилівського районного суду Рівненської області надійшли матеріали про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень не визнав. Пояснив, що він видав наказ, особисто призначив собі премію в сумі 300 грн. та 19000 грн. та не повідомив міську раду про це. Проте, вважає, що вказане на завдало шкоду, в його діях відсутній склад адміністративногого правопорушення передбаченого ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП та притягнути його до адміністративної відповідальності.
Заслухавши учасників справи, дослідивши докази наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до Статуту КП "Радивилів-тепло", керівництво поточною діяльністю підприємства здійснює його виконавчий орган - директор, який призначається розпорядженням міського голови на контрактній основі.
31.12.2020 р. між Радивилівською міською радою Рівненської області та ОСОБА_1 укладено контракт з керівником КП "Радивилів-тепло". Строк дії контракту з 01.01.2021 р. по 31.12.2025 р.
На підставі контракту виникають трудові відносини між керівником та органом управління майном (міською радою).
Умовами контракту передбачено, що керівник підзвітній органу управління майном у межах, встановлених законодавством, Статутом підприємства та цим контрактом (п. 5). Керівник зобов'язаний неухильно дотримуватися вимог Статуту та цього Контракту; забезпечувати відповідність рішень, ухвалених керівником, чинному законодавству, Статуту та рішеннями Радивилівської міської ради, розпорядженнями міської ради. Керівник має право в межах своєї компетенції видавати накази та інші акти, давати вказівки, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників підприємства.
Контрактом передбачено, що за виконання обов'язків, передбачених цим контрактом, керівникові підприємства нараховується заробітна плата за рахунок частки доходу, одержаного підприємством в результаті його господарської діяльності. Заробітна плата керівника складається з посадового окладу та надбавки за інтенсивність праці та особливий характер роботи у розмірі до 40% щомісячно до посадового окладу за погодженням з Органом управління майном (п. 16).
Пунктом 17 передбачено, що керівник з дозволу Органу управління майном можуть виплачуватися винагорода за підсумками роботи за рік відповідно до діючого на підприємстві положення та винагорода за вислугу років відповідно до діючого на підприємстві положення.
31.12.2020 р. ОСОБА_1 під підпис ознайомлений та попереджений про обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби.
З витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що керівником КП "Радивилів-тепло" є ОСОБА_1 .
В матеріалах справи міститься Положення про надання одноразових премій працівникам КП "Радивилів-тепло" та Положення про одноразові заохочення працівників за виконання особливо важливих завдань по підприємству, якими передбачено порядок та умови нарахування премій.
Наказом директора КП "Радивилів-тепло" № 15 від 13.03.2024 р. "Про відзначення на підприємстві професійного свята Дня працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування" надано грошову винагороду працівникам підприємства на суму 6300 грн.
Відповідно до Додатку до Наказу № 15, під номером 1 премійовано директора ОСОБА_1 в сумі 300 грн.
Наказом директора КП "Радивилів-тепло" № 24 від 13.09.2024 р. "Про преміювання працівників", надано грошову винагороду працівника підприємства на суму 132700 грн.
Відповідно до Додатку до наказу № 24, під номером 15 міститься прізвище ОСОБА_1 - директор, сума 19000 грн.
Згідно довідки про доходи за 2024 р. ОСОБА_2 отримав премію в березні в сумі 300 грн. та в вересні в сумі 19000 грн.
З інформації Радивилівської міської ради від 14.04.2025 р. вбачається, що розпорядження про встановлення надбавок, доплат, премій, винагород ОСОБА_1 за період з 2023 р. по теперішній час не приймалися; повідомлення про конфлікт інтересів директора КП "Радивилів-тепло" не надходило.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення №254 від 27.05.2025р., ОСОБА_1 будучи директором КП «Радивилів-Тепло» Радивилівської міської ради, являючись посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, зокрема в частині обов'язків із запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених пунктом 2 ч.1 ст. 28 Закону, прийняв рішення та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-7 КУпАП.
Отже, директор КП «Радивилів-Тепло» ОСОБА_1 має дискреційні повноваження в частині здійснення преміювання працівників підприємства, розглянув питання щодо встановлення премій працівникам КП "Радивилів-тепло" завчасно та якісно виконану роботу по підготовці до опалювального сезону 2024-025 р., в т.ч. ОСОБА_1 в розмірі 19000 грн., про що видав наказ № 24 від 13.09.2024 р.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №255 від 27.05.2025 р. ОСОБА_1 будучи директором КП «Радивилів-Тепло» Радивилівської міської ради, являючись посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, зокрема в частині обов'язків із запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених п. 3 ч.1 ст. 28 Закону, прийняв рішення та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст.172-7 КУпАП.
Директор КП «Радивилів-Тепло» ОСОБА_1 розглянув питання щодо встановлення премій працівникам КП "Радивилів-тепло" завчасно та якісно виконану роботу по підготовці до опалювального сезону 2024-2025 р., в т.ч. ОСОБА_1 в розмірі 1900 грн., про що видав відповідний наказ № 24 від 13.09.2024 р. Премія в розмірі 19000 грн. виплачена ОСОБА_1 в складі заробітної плати за вересень 2024 р.. Директор ОСОБА_1 про наявність реального конфлікту інтересів, у зв'язку із прийняттям рішенням про преміювання себе, як працівника підприємства не повідомив Радивилівську міську раду.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення №256 від 27.05.2025р., ОСОБА_1 будучи директором КП «Радивилів-Тепло» Радивилівської міської ради, являючись посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, зокрема в частині обов'язків із запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених пунктом 2 ч.1 ст. 28 Закону, прийняв рішення та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-7 КУпАП.
Отже, директор КП «Радивилів-Тепло» ОСОБА_1 має дискреційні повноваження в частині здійснення преміювання працівників підприємства, розглянув питання з нагоди відзначення на підприємстві професійного свята Дня працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування, в т.ч. ОСОБА_1 в розмірі 300 грн. видав наказ № 15 від 13.03.2024 р.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №257 від 27.05.2025р., ОСОБА_1 будучи директором КП «Радивилів-Тепло» Радивилівської міської ради, являючись посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, зокрема в частині обов'язків із запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених пунктом 3 ч.1 ст. 28 Закону, прийняв рішення та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст.172-7 КУпАП.
Директор КП «Радивилів-Тепло» ОСОБА_1 має дискреційні повноваження в частині здійснення преміювання працівників підприємства, розглянув питання з нагоди відзначення на підприємстві професійного свята Дня працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування, в т.ч. ОСОБА_1 в розмірі 300 грн. видав наказ № 15 від 13.03.2024 р. Премія в розмірі 300 грн. виплачена ОСОБА_1 в складі заробітної плати за березень місяць 2024 р. Директор ОСОБА_1 про наявність реального конфлікту інтересів, у зв'язку із прийняттям рішенням про преміювання себе, як працівника підприємства не повідомив Радивилівську міську раду.
Реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Відповідно до частини 1 статті 41 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпункту "а" пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, діють неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої політичні погляди, ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання.
Відповідно до пунктів 1- 4 частини 1 статті 28 Закону особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані: вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або у колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень, у якому виник конфлікт інтересів; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Відповідно до частини 5 статті 28 Закону у разі існування в особи сумнівів щодо наявності в неї конфлікту інтересів вона має право звернутися за роз'ясненням до Національного агентства. У разі якщо особа не отримала підтвердження про відсутність конфлікту інтересів, вона діє відповідно до вимог, передбачених у цьому розділі Закону.
Пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» визначено, що преміювання керівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, встановлення їм надбавок та доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюється за рішенням органу вищого рівня у межах наявних коштів на оплату праці.
Умови оплати праці, посадові оклади (ставки заробітної плати) та ставки погодинної оплати праці, визначені цією постановою, поширюються на відповідні категорії працівників (не військовослужбовців і тих, що не мають звань рядового і начальницького складу) всіх бюджетних установ, закладів та організацій незалежно від відомчого підпорядкування.
Підпунктом 3 пункту 1 постанови КМУ № 859 від 19.05.1999 «Про умови і розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об'єднань державних підприємств» (зі змінами) визначено, що право встановлювати такі виключні умови оплати праці як диференційовані показники та розміри преміювання за підсумками роботи керівникам підприємств, заснованих на комунальній власності, мають керівники відповідних органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата складається з основної (винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки) та додаткової (винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці) заробітної плати. Додаткова заробітна плата, до якої, у тому числі належать різні види стимулюючих виплат (премії, надбавки тощо), не є гарантованою, можливість її отримання, так само як і її розмір, залежить від оцінки результатів роботи.
Відповідно до Положення про преміювання працівників КП "Радивилів-тепло" та Положення про одноразові заохочення працівників за виконання особливо важливих завдань по підприємству, преміювання проводиться у відповідності з діючими Законами України і нормативними актами з метою підвищення трудової і виробничої дисципліни, матеріальної зацікавленості працівників.
Суд зазначає, що у відповідності до ст. 28 ЗУ ''Прозапобігання корупції'' ОСОБА_1 , будучи керівником КП "Радивилів-тепло" зобов'язаний вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень, у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Приватний інтерес директора комунального підприємства ОСОБА_1 при видачи наказів полягав у бажанні отримати додаткове матеріальне збагачення за рахунок отримання премії у зазначених ним розмірах (300 грн. та 19000 грн.).
Підписуючи накази про встановлення премії собі особисто з метою матеріального збагачення, із конкретно визначеним ним розміром, ОСОБА_1 розумів і усвідомлював, що саме він отримає ці грошові кошти.
При наявності у ОСОБА_1 зазначеного приватного інтересу, реалізація ним службових повноважень, як керівника підприємства під час вирішення питання щодо преміювання себе як працівника вказаного підприємства, відбувалась під впливом суперечності між його приватним інтересом і повноваженнями директора, що в розумінні Закону України «Про запобігання корупції» є реальним конфліктом інтересів.
Судом встановлено, директора КП "Радивилів-тепло", всупереч вимогам п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону, не повідомив у встановлених цим Законом випадках та порядку Радивилівську міську раду про наявність у нього реального конфлікту інтересів перед та після підписання наказів про виплату премії, в яких самостійно визначив її конкретний розмір (300 грн. та 19000 грн.).
Вина ОСОБА_1 у неповідомленні у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів, та у вчиненні ним дій та прийнятті рішень в умовах реального конфлікту інтересів під час видачи наказів про встановлення премії, в яких він самостійно визначав їх розмір, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст.172-7 та ч. 2 ст.172-7 КУпАП, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Будь-яких доказів, що спростовували б обставини, зазначені у протоколах про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1 суду не надав та в судовому засіданні не встановлено.
Оскільки, ОСОБА_1 не повідомив про наявність у нього реального конфлікту інтересів, видав наказ в умовах конфлікту інтересів, суд дійшов висновку про доведеність вини у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-7 та ч. 2 ст.172-7 КУпАП (неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів; вчинення особою дій та прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів).
При притягненні до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та визначення виду стягнення, відповідно до вимог ст. 33, 34 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан правопорушника, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
З метою запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за можливе накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу передбаченого санкцією ч.2 ст.172-7 КУпАП, що буде достатнім для його виправлення.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у зв'язку з ухваленням судом постанови про накладення адміністративного стягнення з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 33, 34, 36,172-7, 284, 285 КУпАП, ст. 3, 4, 12 Закону України «Про запобігання корупції», суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605, 60 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Реквізити сплати штрафу: Отримувач коштів ГУК у Рівн. обл/отг Радивилів/21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38012494; Банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат); Рахунок отримувача UA478999980313020106000017413; Код класифікації доходів; бюджету 21081100.
Реквізити сплати судового збору: Отримувач ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Суддя А.О. Сільман